Poz# | Zdjęcia | Opis | Katalog | Cechy | Aktualna cena |
31261 |
1944 NAJWCZEŚNIEJSZY STEMPEL POWSTANIA WARSZAWSKIEGO - WARSZAWA W OGNIU - datownik propagandowy urzędu Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej, znaczek GG z kasownikiem powstańczym typu 10 (Gryżewski), z 05.8. czyli pierwszego dnia obiegu (stosowany do dnia 14.8.), to najwcześniejsze znane dotąd użycie jakiegokolwiek stempla powstańczego, bardzo wysoka wycena katalogowa (Fi.7500.-), gwarancja Krawczyk, Petriuk, fotoatest z opisem daty (05.-8.1944) i oznaczeniem rzadkości (RRR) kończy się zdaniem "Eine große Stempelrarität vom Warschauer Austand 1944" Petriuk BPP. | Fi.11 |
| 4 000 PLN | |
31262 |
1944 POCZTA POLOWA - ŚRÓDMIEŚCIE POŁUDNIOWE, list nadany 11.9 duży dwuobrączkowy datownik o średnicy 29 mm z literą A w wyrazie POLOWA znajduje się poniżej 1944 - Gryżewski typ 20 (Fi.6000.-) - mostek nie został usunięty jak podaje katalog, we wrześniu spotyka się go na poczcie Śródmieście Południe z częściowo lub całkowicie nieodbitymi obrączkami i mostkiem - tu są lekko widoczne; na odwrocie stempelek "CENZUROWANO No 19" - Gryżewski typ 5 (Fi.+1500.-); dodatkowy trzywierszowy stempel "POCZTA POLOWA 1-VIII-1944 / WARSZAWA" - Gryżewski typ 16b (Fi.+1200.-) używany wcześniej przez Pocztę Polową AK w urzędzie na ulicy Szpitalnej; zwraca uwagę koperta firmowa "INTERSPED" - taką samą kopertę, ale ze znaczkiem Poczty Polowej, wysłaną 25.9 ze śródmieścia Południowego pokazał Zbigniew Mikulski w swoim artykule w Filatelistyce 7/8 1994 - ryc.36a; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja. | Fi.16b, 18b, C5 |
| 4 800 PLN | |
31263 |
1944 GŁÓWNA POCZTA POLOWA No 75a, znaczek GG skasowany 15.VIII.44 stemplem typu 17 (Gryżewski RRR, Fi. 6000.-na korespondencji), dodatkowo odbity stempel "W./orzeł/P.", którym cechowano biało-czerwone opaski noszone przez oddziały powstańcze. | Fi.17 |
| 1 500 PLN | |
31264 |
1944 POCZTA POWSTAŃCZA / W-wa SIERPIEŃ 1944 - wydanie przedrukowe tzw. mokotowskie; fałszerstwo nadruku na znaczku GG za 50+1 zł., sygnowane; wielka rzadkość tego przedruku zachęcała do nadużyć, oryginalny nadruk wykonano tuszem o odcieniu granatowym, co sprawia iż fałszerstwo nie jest trudne do identyfikacji, bardzo ciekawe do zbioru specjalizowanego. | Fi.59 FFi |
| 200 PLN | |
31265 |
1944 WARSZAWA W WALCE - mający cechy oryginalnego obiegu unikalny wycinek ze znaczkiem wydania przedrukowego dla Śródmieścia za 30 gr. - nadruk typu 2, unieważnionym 11.08. bardzo rzadkim kasownikiem propagandowym urzędu Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej - Gryżewski typ 12, (dotąd znanym z grzecznościowych odbitek na znaczkach GG z 8.08.); bardzo wysoka wycena katalogowa (Fi.15000.-), to jeden z najrzadszych kasowników i w dodatku na najlepszym z możliwych znaczków; gwarancja Krawczyk, z opisem Juhgjohann BPP. | Fi.84 |
| 10 000 PLN | |
31266 |
1944 znaczek z serii wydania definitywnej poczty polowej Armii Krajowej - na barykadach, znaczek stemplowany, gwarancja Schmutz. | Fi.113 |
| 450 PLN | |
31267 |
1944 I wydanie definitywne, seria w pięciu kolorach, z których każdy oznaczać miał inną dzielnicę lewobrzeżnej Warszawy, kasowana datownikiem POCZTA POLOWA WARSZAWA na wycinkach, gwarancja na znaczkach Schmutz. | Fi.113-7 |
| 4 500 PLN | |
31268 |
1944 fałszerstwa znaczków pierwszego wydania definitywnego. | Fi.113-7 False |
| 400 PLN | |
31269 |
1944 I wydanie definitywne, seria w pięciu kolorach, z których każdy oznaczać miał inną dzielnicę lewobrzeżnej Warszawy, kasowana datownikiem POCZTA POLOWA WARSZAWA na karcie PMW z Kazimierzem Jagiellończykiem za 30 gr. (Fi.7000.-), w sumie w/g De Julliena sporządzono około 50 podobnych kart, ale większość na wydaniu przedrukowym (Fi. 7.500,-), bardzo ładny stan zachowania, na odwrocie gwarancja na każdy znaczek i fotoatest Jungjohann BPP. | Fi.113-17 |
| 6 600 PLN | |
31270 |
1944 I wydanie definitywne, niebieski znaczek z podwójnym ząbkowaniem lewego boku, lekki ślad oleju po zacięciu w maszynie perforacyjnej - być może przyczynie takiego błędu perforacji, bardzo ładny stan, gwarancja i opis Schmutz. | Fi.116 B5 |
| 2 400 PLN | |
31271 |
1944 II wydanie definitywne - nie wprowadzone do obiegu, znaczek typu 1, gwarancja Schmutz. | Fi.118 |
| 810 PLN SPRZEDANY | |
31272 |
1944 II wydanie definitywne - nie wprowadzone do obiegu, znaczek typu 5, gwarancja i oznaczenie Schmutz. | Fi.118 |
| 720 PLN SPRZEDANY | |
31273 |
1944 formularz kartkowy wykonany przez pocztę powstańczą stemplowany grzecznościowo stemplem typ 4 z harcerską lilijką, gwarancja. | Fi.FCp8I, 4 |
| 1 800 PLN | |
31274 |
1944 POCZTA POWSTAŃCZA / W-wa SIERPIEŃ 1944 - wydanie przedrukowe dla Śródmieścia; bardzo niebezpieczne fałszerstwo nadruku na znaczku GG za 20 gr. kasowane na wycinku dobrze sfałszowanym kasownikiem, oryginalny nadruk na tej wartości jest jak dotąd nieznany, ale może istnieć; wielka rzadkość tych nadruków zachęcała do nadużyć, ciekawe do specjalizacji. | Fi.FFi |
| 200 PLN | |
31275 |
1944 PRZESYŁKA OD DOWÓDCY SIŁ DESANTOWYCH PRZYCZÓŁKA NA KĘPIE POTOCKIEJ, kartka pocztowa wysłana 22.7. przez ppor. Zygmunta Awinowickiego, który brał udział w desancie oddziałów 6 Pułku Piechoty 2 Dywizji Piechoty na Kępę Potocką (na wysokości Marymontu) w nocy z 16/17.IX, w trakcie niezwykle ciężkich walk ppor.Z.Awinowicki przejął dowodzenie na przyczółku po rannym dowódcy batalionu i postanowił walczyć do końca, ostatni jego meldunek nadany do artylerii na praskim brzegu Wisły brzmiał "Kierujcie ogień na nas, kierujcie ogień na nas"; mordercze walki toczyły się do 21.IX, kiedy to Niemcy zlikwidowali desant, a garstka ocalałych polskich żołnierzy - unosząc trzykrotnie rannego ppor.Z.Awinowickiego - pod gradem kul wycofała się na Pragę; Zygmunt Awinowicki operowany w polowym szpitalu przeżył, ale do końca życia pozostał inwalidą wojennym, za odwagę w czasie walk w Warszawie otrzymał Virtuti Militari i Krzyż Walecznych; | |
| 2 400 PLN | |
31276 |
1944 korespondencja w sprawie pomocy w odnalezieniu rodzin zaginionych w czasie Powstania Warszawskiego - całostka wysłana 29.12 z Gorsbach do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie - instytucji pośredniczącej i pomagającej w poszukiwaniach ludności; stempel wpływu "RADA GŁÓWNA OPIEKUŃCZA" z dostawioną datą "3 STCZ. 1945", numer rejestracyjny "R328", dopisane litery "A R" i "Reklam (?)"; bardzo dobry stan zachowania. W "Przeglądzie Filatelistycznym" 5/2022 w artykule Gdzie i jak poszukiwano w GG wiadomości o zaginionych członkach rodziny T.Jarawka podaje: "W administracji RGO istniały również Biura Informacji i Poszukiwań, które prowadziły specjalne "kartoteki poszukiwań zaginionych". Skróty "P Z R" ułatwiały pracownikom tych biur segregowanie otrzymywanej korespondencji i wskazywały, o co chodziło w tekście korespondencji. Litery te oznaczały: P=Poszukiwanie (w kolorze niebieskim), Z=Zagranica i R=Roboty (w kolorze czerwonym).", oznaczenie "A" być może oznaczało Archiwum. | |
| 200 PLN | |
31277 |
1969 poczta harcerska zorganizowana z okazji 25 rocznicy Powstania Warszawskiego. | |
| 20 PLN | |
31278 |
1994 (?) ARMIA KRAJOWA POCZTA POLOWA obwodu Błonie "Bażant", dwie pamiątkowe winietki w formie znaczka wykonane metodą fotograficzną, na kopercie zaadresowanej grzecznościowo do koła byłych żołnierzy Armii Krajowej w Londynie, ciekawostka. Partyzanci AK Obwodu Błonie kryptonim "Bażant" w ramach Grupy "Kampinos" bronili wraz z powstańcami warszawskimi jednego z głównych bastionów obronnych Żoliborza, gmachu gimnazjum im. księcia Józefa Poniatowskiego tzw. "Poniatówki", gdzie walczono krwawo aż do kapitulacji Żoliborza w dniu 30.IX.1944. "Chłopcy z lasu", w większości kompletnie umundurowani według przedwojennych regulaminów i dobrze uzbrojeni byli przez warszawiaków przyjęci z radością i nadzieją. | |
| 150 PLN | |