Poz# | Zdjęcia | Opis | Katalog | Cechy | Aktualna cena |
13692 |
1919 wojna Polsko - Bolszewicka, telegram wojskowy z dnia 29.7.19 z rozkazem z Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie do dowództwa frontu Litewsko - Białoruskiego w Lidzie. | |
| 400 PLN | |
13693 |
1919 kartka pocztowa wysłana 6.11.19 z Obozu Szkolnego Saperów z Warszawy do Mrozów, datownik poczty polowej "GŁ. POCZTA POLOWA * WARSZAWA *" z wyróżnikiem d, stempel formacyjny "DOWÓDZTWO OBOZU SZKOLNEGO SAPERÓW * (-) PIECZĘĆ / POCZTOWA". | |
| 110 PLN | |
13694 |
1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka ze sztabu w Warszawie ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES * 309 *" z datą 23.8.19 do Francji, widokówka z soborem św. Aleksandra Newskiego w Warszawie. | |
| 200 PLN | |
13695 |
1919 kartka wysłana z poczty polowej w Warszawie, kasownik "GŁÓWNA POCZTA POLOWA * w WARSZAWIE *" z datą 20.12.19, widokówka z warszawskim ratuszem. | |
| 100 PLN | |
13696 |
1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka ze stemplem francuskiej poczty polowej "*TRESOR ET POSTES *" z datą 13.7.19 do Francji, stempel pocztowy jednostki "6. DYWIZJA LEGIONÓW POLSKICH * KOMENDANT PŁATNIK *" z orłem, widokówka z obrazkiem z okolicy Brzeżan. | |
| 200 PLN | |
13697 |
1919 karta wysłana 15 listopada z Warszawy do 3. Pułku Ułanów, datownik "GŁ POCZTA POLOWA * WARSZAWA *" z wyróżnikiem d, odbiorczy datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA * Nº14 *". | |
| 80 PLN | |
13698 |
1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka nadana przez Misję Francuskią w Warszawie ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES 305" z datą 21.7.19 do Francji, bardzo rzadki stempel formacyjny jednostki transportowej "SERVICE AUTOMOBILE - ARMEE POLONAISE" z orłem, dobry stan zachowania. | |
| 350 PLN | |
13699 |
1919 pociąg pancerny Piłsudczyk, kartka pisana 10.07.19 wysłana z pociągu pancernego do Krakowa, stempel formacyjny "Pociąg pancerny "PIŁSUDCZYK", gwarancja Adamczyk. | |
| 1 800 PLN | |
13700 |
1919 formularz Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce (Comité Général De Secours Pour Les Victimes De La Guerre en Pologne) adresowany do żołnierza polskiego J. Matejko na adres ”3 Rég. 9 Comp. Chasseur Polonais S.P.28 1 Division Armee Polonaise En France”. Stempel nadawczy Vevey 5.VII.19 i pieczęć firmowa Komitetu na odwrocie. Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce działający w Vevey, w Szwajcarii od 1915 roku z Henrykiem Sienkiewiczem jako prezesem i wiceprezesem Ignacym Paderewskim miał ogromne zasługi w dla Polonii i dla mieszkańców ziem polskich. Współpracował z najwybitniejszymi Polakami a obczyźnie, miał poparcie rządu szwajcarskiego, przedstawicieli wielu narodów, a nawet papieża Benedykta XV. Komitet zebrał ogromne fundusze oceniane na 4 miliony dolarów na pomoc Polsce i Polakom. | |
| 2 500 PLN | |
13701 |
1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka ze stemplem francuskiej poczty polowej "*TRESOR ET POSTES * 306 *" z datą 27.06.19 do Francji, stempel odbiorczy. | |
| 260 PLN | |
13702 |
1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka ze stemplem francuskiej poczty polowej "*TRESOR ET POSTES *" z datą 12.6.19 do Poznania, stempel formacyjny regimentu karabinów maszynowych "20ᵒ REGᵒ DE CHASSEURS POLONAISE * LE PAYEUR * 1ᵒ Cᵒ DE MITRAILLEUSES" z orłem na tle skrzyżowanych armat, stempel poznańskiej cenzury wojskowej, widokówka z Łowicza. | |
| 360 PLN | |
13703 |
1919 kartka z Dowództwa II Okręgu Wojskowego w Grodzisku do Poznania, stempel komendanta linii kolejowej. | |
| 40 PLN | |
13704 |
1919 Batalion Harcerski, kartka poczty polowej nadana z Warszawy 1.3.19 do Kielc, rzadki okrągły stempel formacyjny "BATALION HARCERSKI WOJSKA POLSKIEGO / Pieczęć pocztowa" z orłem w środku, częściowo zamazany adres, gwarancja. | |
| 1 000 PLN | |
13705 |
1919 formularz dla korespondencji z jeńcami z emblematem czerwonego krzyża wydany nakładem Krajowego Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża, użyty jako karta pocztowa datowany "Kończyce 29/9" wysłany -1.X z Krakowa na adres poczty polowej nr.59 , przesyłkę przeadresowano "Kurs K.M. Jarosław" i dosłano; zwraca uwagę, że przesyłki nie obciążono dopłatą, może ze względu na użycie formularza czerwonego krzyża, a może potraktowano ją jako przesyłkę poczty polowej; walor o ładnej prezencji w słabszym stanie zachowania (niewielkie przebarwienia); temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 120 PLN | |
13706 |
1919 Misja Francuska w Polsce - widokówka wysłana 17.07.19 za pośrednictwem francuskiej poczty polowej z jej placówki ulokowanej na dworcu kolejowym w Łodzi do Francji, datownik nadawczy "TRESOR ET POSTES" bez numeru, okrągła pieczęć formacyjna "MISSION FRANCAISE DE POLOGNE GARE REGULATRICE DE LODZ". | |
| 320 PLN | |
13707 |
1919 przekaz pieniężny z Dobromil do obozu internowanych w wadowicach, na odwrocie stempel odbiorczy obozu "KOMENDA OBOZU JEŃCÓW / w WADOWICACH". | |
| 1 000 PLN | |
13708 |
1919 reprint książki Władysława Kowarzyka "Poczty wojskowe na ziemiach polskich w latach 1914 - 1919", 80 stron, ilustracje, twarda oprawa. | |
| 80 PLN | |
13709 |
1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka nadana przez Misję Francuskią w Warszawie ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES 305" z datą 11.06.19 do Francji. | |
| 400 PLN | |
13710 |
1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera 162 Eskadra samolotów bojowych Spad VII, kartka wysłany 5.11.19 za pośrednictwem francuskiej poczty polowej do Francji, pieczęć formacyjna z orłem "ARMEE POLONAISE-ESCADRILLE 162 Le Commandant", stempel odbiorczy, widokówka z Warszawy, walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 2 000 PLN | |
13711 |
1919 kartka wysłana z 7. Kompanii Kolejowej do Świerczowa, stempel formacyjny z orłem „7 Kompania / PUŁKU KOLEJOWEGO", ręczna cenzura, naddarcie w środku kartki. | |
| 300 PLN | |
13712 |
1919 kartka nadana 29.08.19 z frontowej poczty polowej nr 15 z frontu wołyńskiego do Krakowa, stempel formacyjny "8 p. ułanów ks. J. Poniatowskiego II Dyw. / PROWIANTURA", widokówka Równo. | |
| 160 PLN | |
13713 |
1920 list urzędowy z Środy do Rzeszowa, stempel "Sprawa wojskowa!". | Fi.U2, U3 |
| 150 PLN | |
13714 |
1920 wojna polsko-sowiecka, telegram z okresu Operacji Kijowskiej nadany 12 czerwca - w dniu ponownego wkroczenie do Kijowa bolszewików (oddziały polskie wycofano z miasta 10.VI), z Dowództwa Generalnego Okręgu Lwów do Dowództwa 6-tej Armii, telegram na poaustriackim formularzu; na odwrocie pieczęć wpływu "Dowództwo 6-ej ARMII Oddział I.Organizacyjny" z datą 13/VI; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 800 PLN | |
13715 |
1920 kartka ze Zbaraża na Kresach 3.12.20 do Woli Bachowskiej nadana przez pocztę polową, stempel formacyjny "Dowództwo / 5. lwowskiego pułku artylerii polowej". | |
| 200 PLN | |
13716 |
1920 ARMIA POLSKA SERVICE AUTOMOBILE Le Captaine Coml, list polecony wysłany 21.2 z Warszawy do Maiden w USA, przesyłka nadana w urzędzie Warszawa 1, opatrzona owalnym stemplem ARMIA POLSKA SERVICE AUTOMOBILE Le Captaine Coml z dopisanymi: stopniem i nazwiskiem nadawcy "Sergt. J.G.Mita", datą "21.II.1920", miejscem wysyłki "Warschau" i numerem "LXIX"; na foncie stempelki cenzury i poczty amerykańskiej, a na odwrocie datownik odbiorczy z 15.III; rzadki walor w słabszym stanie zachowania; gwarancja.
Na wzór armii francuskiej formowano oddziały Armii gen.Hallera, Service Automobile były to jednostki przeznaczone do transportu żołnierzy, dzieliły się na sekcje w skład których wchodziło 20 pojazdów z 45 żołnierzami i jednym oficerem, cztery sekcje formowano w grupy nazywane od nazwiska dowódcy - tu "Le Captaine Coml". | |
| 600 PLN | |
13717 |
1920 list z Sosnowca 23.10.20 do Naczelnego Dowództwa W.P. w warszawie, na odwrocie stempel odbiorczy Frontowej Poczty Polowej nr 53 i pocztowy stempel odbiorczy, ciekawy niespotykany w tym kształcie stempel cenzury wojskowej "CENZUROWANE". | |
| 300 PLN | |
13718 |
1920 wojsko polskie na Syberii,formularz poczty polowej wysłany z Przemyśla 27.3.20 do Władywostoku w adresie "ochotniczych wojsk polskich na Syberii", oderwany znaczek. | |
| 1 200 PLN | |
13719 |
1920 list wysłany z okolic Równego z 2. baterii 7. pułku artylerii do Krakowa, datownik "FR. POCZTA POLOWA * 19 *", stempel cenzury "CENZUROWANO" na froncie i rewersie koperty. | |
| 100 PLN | |
13720 |
1920 list służbowy z Batalionu Zapasowego I. Pułku Wojsk Kolejowych w Krakowie wysłany 11.09.20 do Kompanii Ruchowej 2 linii 1. pułku Wojsk Kolejowych w Warszawie, pieczęć formacyjna, na rewersie datownik z odbiorczy z Warszawy oraz "POCZTA POLOWA No 53", odklejony znaczek. | |
| 50 PLN | |
13721 |
1920 list wartościowy o wartości 3.800 koron wysłany 16 kwietnia z dowództwa 1. Armii z Wilejki do Szefostwa Sadownictwa Polowego w Warszawie, trafił błędnie do poczty polowej 52 przekierowany do "Pp53", datownik "FR. GŁ. POCZTA POLOWA * I *" (z dużym i), pieczęcie formacyjne "Dowództwo I Armji / Referent Sąd. Prawny" oraz okrągła z orłem i drugi stempel wierszowy o tej samej treści, na rewersie datownik poczty polowej 52 oraz ślady po pieczęciach lakowych, dwa narożniki tylnej strony koperty przycięte. Listy wartościowe z tego okresu są bardzo rzadkie. | |
| 320 PLN | |
13722 |
1920 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, list polecony wysłany z francuskiej poczty polowej w Warszawie 29.9.20 do Francji, datownik francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES 311", dodatkowy stempel "D.P.10 / Secteur 311 / Le Vaguemaster", dobry stan zachowania, na odwrocie datownik odbiorczy Nancy, gwarancja Schmutz. | |
| 400 PLN | |
13723 |
1920 kartka z wojskowego szpitala epidemicznego w Lublinie do lekarza obozu jenieckiego "Oddziału robot. jeńców Gospod. Wojsk." w sprawie ustalenia gdzie przebywał pacjent u którego stwierdzono tyfus plamisty, stempel poczty wchodzącej "Oddz. rob. jeńców ......". | |
| 500 PLN | |
13724 |
1920 okres przygotowań do zajęcia Litwy Środkowej, telegram ze Sztabu Generalnego do dowództwa 6. Armii nadany 23.9.20 dotyczący 10. Dywizji Piechoty do 3 Armii, na odwrocie stempel ewidencyjny Oddziału IV Dowództwa 6. Armii z 25 września i adnotacje. | |
| 700 PLN | |
13725 |
1920 list służbowy z Intendentury Sztabu Generalnego wysłany 2.6.20 z Warszawy do Intendentury 4. Armii, datownik "POCZTA POLOWA Nº53", pieczęć formacyjna w ramce "NACZELNE DOWÓDZTWO W. P./ SZTAB GENERALNY / SZEFOSTWO INTENDENTURY POL. POCZTA POL. 53." oraz pieczęć odbiorcza "Registratura / Dowództwa 4-ej Armji...". | |
| 110 PLN | |
13726 |
1920 list (z treścią) nadany 9.11.20 z frontowej poczty polowej nr 22 do Zgierza, datownik poczty polowej i stempel formacyjny "2-ga Kompanja / 10-go. BATALIONU SAPERÓW / L. n. ______". | |
| 350 PLN | |
13727 |
1920 list polecony z Intendentury 11. Dywizji Piechoty do Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie, stempel polecenia "POCZTA POLOWA/ R Nº 30" w ramce, datownik "POCZTA POLOWA Nº30" z wyróżnikiem c, dwuwierszowa pieczęć formacyjna "Intendentura 11 Dywizji Piechoty", stemple odbiorcze "KANC. GŁÓWNA / M.S. WOJSK. / 21.III.POPOŁ / OTRZYMANO" i analogiczny z dopiskiem "DORĘCZONO". | |
| 180 PLN | |
13728 |
1920 urzędowa kartka polowa wysłana ze szpitala wojskowego we Lwowie do Rzeszowa opłacona znaczkiem urzędowym. | |
| 300 PLN | |
13729 |
1920 kartka z Polskiego Czerwonego Krzyża do dowództwa żandarmerii w Warszawie. | |
| 40 PLN | |
13730 |
1920 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, widokówka z widokami Gliwic ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES * 184 *", kartka na odwrocie wyłącznie z treścią wysłana zapewne w kopercie, a ostemplowana na widokówce przy nadaniu. | |
| 350 PLN | |
13731 |
1920 KOMITET NARODOWY POLSKI w PARYŻU, miejscowy list polecony przesłany 9 -6 w Paryżu na Avenue Kléber 11 bis, gdzie mieściła się siedziba KNP, adresowany na ręce kierownika biura Stanisława Filasiewicza; dobry stan zachowania (brak tylnej klapy). Komitet Narodowy Polski powstał 15 sierpnia 1917 na zjeździe działaczy niepodległościowych w Lozannie z inicjatywy Romana Dmowskiego i jego najbliższych współpracowników. Przeniesiony do Paryża, gdzie miał siedzibę przy Avenue Kléber 11 bis, został natychmiast uznany przez Francję (następnie przez pozostałych jej sojuszników) jako oficjalna reprezentacja narodu polskiego walczącego u boku państw ententy. | |
| 200 PLN | |