Aukcja 118. Poczty obozów koncentracyjnych i obozów pracy

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
17943

1938 Dachau - niemiecki obóz koncentracyjny, kartka na formularzu obozowym wysłana 29.11.38 do Wiednia, kartka złamana w połowie. Obóz istniał od 1933. Korespondencja sprzed wojny spotykana jest bardzo rzadko

800 PLN
17944

1939 Camp de Gurs - obóz koncentracyjny we Francji, list z obozu od Polaka wysłany 29.IV do Paryża, w adresie nadawcy Camp de Gurs, Ilot G (L.polonais). Obóz utworzono na początku 1939 roku, przeznaczony był on początkowo dla kombatantów hiszpańskiej armii republikańskiej, członków Brygad Międzynarodowych (w tym Polaków) i uchodźców z Hiszpanii (głównie komunistów) obawiających się represji ze strony gen.Franco; teren obozu podzielono na 13 części nazwanych Ilots, pierwszy transport do niedokończonego jeszcze obozu przybył 4.IV.1939; po wybuchu wojny osadzano w obozie: pospolitych kryminalistów, obcokrajowców z wrogich państw (w tym wielu niemieckich Żydów), komunistów, ale także obywateli krajów wcielonych lub podbitych przez Niemców (Polaków, Austriaków, Czechów); od 1940 do obozu kierowano wszystkich "niebezpiecznych" cudzoziemców, w październiku 1940 przewieziono do obozu 7.500 Żydów z Niemiec!!! od sierpnia 1942 zaczęto wysyłać Żydów z obozu głównie do Oświęcimia; po rozpoczęciu inwazji alianckiej na Francję w czerwcu 1944 w obozie zaczęto osadzać kolaborantów, zlikwidowano go w 1946 roku; przez obóz przeszło około 64.000 ludzi z wielu krajów, w tym wiele kobiet i dzieci; mroczna karta francuskiej historii z polskim akcentem - Polaków w obozie było niezbyt wielu, a ich listy są niezmiernie rzadkie; walor w dobrym stanie zachowania; z kolekcji J.Falkowskiego.

1 000 PLN
17945

750 PLN
17946

1940 Auschwitz - niemiecki obóz koncentracyjny, list z obozu koncentracyjnego na listowniku obozowym obozu wysłany 31.10.40 do Krakowa, stempel cenzury "Postzensurstelle / A.L. Auschwitz", jedna odbitka w środku na formularzu listu, bardzo dobry stan zachowania.

400 PLN
17947

1941 więzienie niemieckie na zamku w Lublinie, adres pomocniczy na paczkę do więzienia wysłaną 4.XI z Janowa Lubelskiego, na odwrocie jako stemple odbiorcze - polskie przedwojenne datowniki Lublin 2; dobry stan zachowania (karta w dwóch miejscach podklejona podlepkami); gwarancja.

400 PLN
17948

1941 Auschwitz - niemiecki obóz koncentracyjny, kartka z obozu koncentracyjnego na specjalnym obozowym formularzu kartkowym wysłana 10.02.41 do Jarosławia, stempel cenzora "Geprüft / 12 / A.L. Auschwitz", bardzo dobry stan zachowania.

480 PLN
17949

1942 KL Sachsenhausen - niemiecki obóz koncentracyjny, formularz - sekretnik wysłany 21.8 z obozu do Bydgoszczy, stempelek cenzora z literą "F"; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
17950

1942 KL Sachsenhausen - niemiecki obóz koncentracyjny, rzadki formularz - podstawowa wersja z dwoma błędami w tekście regulaminu: w drugiej linijce "Se iten" zamiast "Seiten" i w piątej linijce "dn" zamiast "den" dodatkowo z wykreślonym ręcznie tekstem "Pakete jeglichen ...", wysłany 18.12 z Oranienburga do Bydgoszczy, stempelek cenzora z literą "D"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

400 PLN
17951

1942 list z robót przymusowych w Niemczech do Krakowa, nadany w agencji pocztowej, dwuwierszowy w ramce stempelek "Brodersby/ über Kappeln (Schlei)" odciśnięty prawidłowo obok znaku opłaty, który skasowano 3.9 datownikiem urzędu nadrzędnego KAPPELN (SCHLEI); walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

60 PLN
17952

500 PLN
17953

1942 Gusen - niemiecki obóz koncentracyjny, bardzo rzadka koperta obozu koncentracyjnego wysłana z obozu do Pabianic, dwuwierszowy stempelek cenzury "Poststelle K.L. M./Gusen / zensiert .....", na odwrocie stempel "1x im Monat / Postempfang" informujący o doręczaniu korespondencji raz w miesiącu, bardzo dobry stan zachowania.

900 PLN
17954

1943 Saulgau - podobóz niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Dachau, funkcjonujący w okresie 13.IX.1943-21.IV.1945, przez podobóz ten przeszło tylko około 400 mężczyzn, produkowano w nim podzespoły dla rakiet V; listownik wysłany 15.11 z obozu do Łodzi; wyjątkowo rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania (minimalne przebarwienia), gwarancja Schmutz.

1 200 PLN
17955

1943 przymusowe roboty w niemieckich firmach, list wysłany 8.5 z fabryki szkła (REZAG Zihglasfabrik) w Porz am Rhein do Hyżnego; w miejscowości Porz ulokowano również zakłady Aero-Stahl Werke, które produkowały podzespoły dla niemieckich samolotów myśliwskich; gwarancja Falkowski.

200 PLN
17956

1943 Wronki - więzienie niemieckie, list do więzienia wysłany 8.2 z Poznania, w związku z zaostrzonym rygorem otrzymywania korespondencji, przesyłkę po opatrzeniu czerwoną adnotacją "Zurück an Absender Annahme verweigert" (Zwrot, odmówiono przyjęcia) i stosownym ustępem regulaminu wpisanym u dołu ołówkiem "Darf alle 2 Monate Post empfange" (Pocztę można otrzymywać co 2 miesiące) - zwrócono do nadawcy; wśród więźniów Wronek było dużo osób nieletnich (do lat 18), przebywające tam osoby często wywożono do obozów koncentracyjnych - głównie: Mauthausen, Gross-Rosen, Auschwitz i Ravensbruck; wyjątkowo rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

500 PLN
17957

1943 Majdanek - niemiecki obóz koncentracyjny, list niemieckiej poczty polowej nadany z wydziału sanitarnego obozu.

450 PLN
17958

1943 Miranda de Ebro - obóz koncentracyjny w Hiszpanii, list lotniczy wysłany 12.02.43 z obozu do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Genewie, stempel cenzury "EC-22" i na odwrocie “Correo Aereo, Certificado Madrid”, zalepka cenzury hiszpańskiej.

Po klęsce Francji, Polaków - zarówno żołnierzy jak i cywilów - przedzierających się do Anglii via Portugalia, a zatrzymanych na terenie Hiszpanii, tamtejsze służby wojskowe kierowały do obozów koncentracyjnych nie traktując ich jako internowanych, lecz jak pospolitych przestępców. Dopiero w 1943 roku na skutek nacisków aliantów i strajku głodowego więźniów, obóz ten zlikwidowano, a 17.III.1943 gen. Franco wydał dekret zezwalający Polakom na ewakuację do Wielkiej Brytanii; szacuje się, że przez obóz ten przeszło 1200 - 2000 Polaków.

800 PLN
17959

1943 niemiecka całostka wysłana 13.01.43 z Poznania do więzienia policyjnego w Forcie VII w Poznaniu, stempel cenzury „Kontrolliert." i parafa cenzora. Kartka posiada ślady licznych zgnieceń ale jest unikatowym dokumentem uratowanym z więzienia, z którego ocalały tylko nieliczne osoby.

1 350 PLN
17960

1944 Wesenberg - niemiecki obóz pracy, karta pocztowa GG, dość rzadka z obiegu, wysłana 27.12 ze Skierniewic do obozu, pisana przez matkę do dzieci.

Fi.Cp10
80 PLN
17961

1944 KL Dachau - niemiecki obóz koncentracyjny, prowizoryczna karta pocztowa wysłana 22.X.44. ze Skierniewic do obozu koncentracyjnego, znaczek jak często przy tego typu przesyłkach zdjęty przez cenzora, jego stempelek z podpisem po lewej, listy do obozu ze względu na zakaz ich przechowywania i warunki życia tam panujące należą do rzadkości; gwarancja Schmutz.

1 000 PLN
17962

1944 Laasphe - huta "Amalia" - niemiecki obóz pracy, karta pocztowa wysłana 19.12 z obozu do Gorzkowic, treść zawiera ciekawy opis warunków pracy i życia.

100 PLN
17963

1944 Frankrurt-Nied - niemiecki kolejowy obóz pracy dla cudzoziemców - "Reichsb. Ausb. Werk", listownik Oflagu IIC Woldenberg (część na odpowiedź) wysłany 25.10 do obozu, stempelek cenzora z numerem 27; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
17964

1944 Eger - niemiecki obóz pracy (W Arbeiterlager), karta pocztowa pisana po polsku wysłana 31.5 z obozu do Francji, stempelek cenzury Wehrmachtu; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego; gwarancja Falkowski.

150 PLN
17965

1944 Neu-Heringsdorf - niemiecki obóz pracy w dzielnicy Berlina-Köpenick, karta do obozu wysłana ze szpitala w Dortmundzie, przesłana 28.12 ambulansem nr.0047 relacji Berlin Wilhelmsruh-Gross Schönebeck; minimalnie słabszy stan zachowania.

120 PLN
17966

1944 Arbeitseinsatzlager - niemiecki obóz pracy w miejscowości Friedau (Sławkowo poczta Ostaszewo powiat toruński), karta do obozu wysłana 15.11 z Radomia; polską ludność cywilną zgromadzoną w tym obozie pracy przetrzymywano w części fortów wokół Torunia, latem 1944 w związku z szybkimi postępami frontu wschodniego więźniowie wykonywali tam prace fortyfikacyjne; gwarancja Falkowski.

150 PLN
17967

40 PLN
17968

1944 "Emslandlager" - karta datowana 24.1, wysłana z oflagu VIC przez Męża Zaufania jeńców polskich do komanda pracy "Arbeit Kommando 23"; formularz ze stempelkiem nadawcy "Vertrauersmann der polnischen Kr.-Gef. Mąż Zaufania jeńcóv polskich M-Stammlager VI/C"; stempelek cenzora nr.39; rzadki walor w idealnym stanie zachowania.

Emslandlager był to niemiecki kompleks obozowy, w którym w miejscowości Bathorn znajdował się Stalag VIC, ze względu na niezwykle ciężkie warunki w nim panujące został on, przez polskie prawodawstwo, ustawowo zaliczony do miejsc odosobnienia "w których warunki przebywania nie różniły się od obozów koncentracyjnych".

300 PLN
17969

1944 AL Fünfteichen (Miłoszyce) - podobóz niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen (Rogoźnica) funkcjonujący w okresie 1.XII.1943-21.I.1945, więźniowie tego obozu pracowali w zakładach zbrojeniowych "Bertha Werke" koncernu Kruppa przy produkcji m.in.: haubic 125 mm, luf dział okrętowych, wałów korbowych do silników samolotowych i silników czołgowych; dowód nadania paczki o sygnaturze DPO449 (3.41) wysłanej 18.III z Falenicy do obozu do więźnia o nazwisku Leon Świderski; znaczek unieważniony datownikiem "FALENICA über WARSCHAU C1" z wyróżnikiem "d"; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

500 PLN
17970

1944 roboty przymusowe w Niemczech przy budowie autostrady między Frankfurtem nad Odrą a Poznaniem, robotnicy przymusowi pracowali dla niemieckich firm budowlanych, wiele z obozów autostradowych funkcjonowało do końca wojny, nawet po przerwaniu budowy autostrady, jako "wychowawcze obozy pracy” lub obozy dla chorych obcokrajowców; karta pocztowa wysłana 7.11 z Bauleitung Mark bei Eggersdorf-Siedlung do Starachowic, datownik nadawczy MÜNCHEBERG (MARK), okrągła pieczęć cenzury Wehrmachtu, ślady cenzury chemicznej, na odwrocie znaczna część tekstu zaczerniona przez cenzora; słaby stan zachowania.

200 PLN
17971

1944 kartka z więzienia w Mysłowicach, stempel cenzury z więzienia.

350 PLN
17972

1944 Auschwitz - niemiecki obóz koncentracyjny, list z obozu koncentracyjnego na listowniku obozowym obozu wysłany 3.09.44 do Rybnika, stempel cenzora "Geprüft / 7 / A.L. Auschwitz", ładny stan zachowania.

450 PLN
17973

1944 Majdanek - niemiecki obóz koncentracyjny obóz kobiecy, przesyłka do obozu, adres pomocniczy do paczki wysłanej z Puław, na odwrocie stempelek pokwitowania odbioru niemieckiego urzędnika "M. Wander" i data 19.Jan.1944 odciśnięta datownikiem biurowym; obóz kobiecy utworzono dopiero w październiku 1942 roku, działał on do końca funkcjonowania obozu, ale kobiety stanowiły jedynie nikły odsetek wśród więźniów, którzy przeszli przez obóz.

600 PLN
17974

1944 Majdanek - niemiecki obóz koncentracyjny, adres pomocniczy paczki wysłanej przez Polski Czerwony Krzyż w Łukowie do obozu, na odwrocie stempelek pokwitowania odbioru przez niemieckiego urzędnika „Kloss” i data "14. Feb 1944" odciśnięta datownikiem biurowym, doskonały stan zachowania.

1 000 PLN
17975

1944 Stutthof - niemiecki obóz koncentracyjny, sekretnik wysłany z obozu nadany 29.01.44 do Jeziorka koło Łomży, wewnątrz stempel cenzury obozu.

650 PLN
17976

1944 Natzweiler - niemiecki obóz koncentracyjny, jeden z najkrócej istniejących obozów koncentracyjnych zlokalizowany w Alzacji - obecnie Francja, sekretnik z obozu do Leszna, stempel cenzury z wyróżnikiem "A". Korespondencja z tego obozu, na dodatek pisana przez Polaka jest unikalna. List w bardzo dobrym stanie zachowania.

2 000 PLN
17977

1944 Majdanek - niemiecki obóz koncentracyjny, kartka od więźnia przez PCK w Lublinie nadana 1.02.44 do Łukowa z informacją o otrzymaniu paczki, cenzura obozu nr 1, kartka w bardzo dobrym stanie zachowania.

700 PLN
17978

1944 Auschwitz - niemiecki obóz koncentracyjny, list z obozu koncentracyjnego na listowniku obozowym obozu wysłany 24.02.44 do Krakowa, stempel cenzora "Geprüft / 11 / A.L. Auschwitz", jedna odbitka w środku listu, bardzo dobry stan zachowania.

400 PLN
17979

1944 Auschwitz - niemiecki obóz koncentracyjny, list z obozu koncentracyjnego na listowniku obozowym obozu wysłany 24.03.44 do Krakowa, stempel cenzury "Postzensurstelle / A.L. Auschwitz", jedna odbitka w środku na formularzu listu, dobry stan zachowania.

400 PLN
17980

1945 przymusowe roboty w niemieckich firmach, karta pocztowa wysłana 8.1 z firmy Butzke G.m.b.H. w Berlinie do Pruszkowa, treść napisana po polsku.

80 PLN
17981

180 PLN
17982

1945 Ravensbrück - niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet, list wysłany z obozu do Tomaszowa Mazowieckiego, napis "Durch Deutsche Dienspost!", kasownik pocztowy "Fürstenberg (Meckl.) b -9.1.45-10", stempel "SS Feldpost" i okrągła pieczęć "Konzentrationslager Ravensbrück Post Fürstenberg (Meckl.)", na odwrocie dwuwierszowy stempel "Konzentrationslager Ravensbrück / Post Fürstenberg / Meckl.". Koperta została użyta ponownie, sklejona na odwrotnej stronie. Poprzednio adresowana do Reichskriminalpolizeiamt w Berlinie z pieczątką nadawcy SS Artllerie Schule II w Beneschau (Chech Benešov). Stan dobry, niewielkie uszkodzenia przy otwieraniu listu.

800 PLN