Aukcja rozpocznie się 21.06.2024

Aukcja 117. Poczty obozów koncentracyjnych i obozów pracy

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
5332

1944 Stutthof - niemiecki obóz koncentracyjny, sekretnik wysłany z obozu nadany 29.01.44 do Jeziorka koło Łomży, wewnątrz stempel cenzury obozu.

650 PLN
5333

1944 Natzweiler - niemiecki obóz koncentracyjny, jeden z najkrócej istniejących obozów koncentracyjnych zlokalizowany w Alzacji - obecnie Francja, sekretnik z obozu do Leszna, stempel cenzury z wyróżnikiem "A". Korespondencja z tego obozu, na dodatek pisana przez Polaka jest unikalna. List w bardzo dobrym stanie zachowania.

2 000 PLN
5334

1944 Majdanek - niemiecki obóz koncentracyjny, kartka od więźnia przez PCK w Lublinie nadana 1.02.44 do Łukowa z informacją o otrzymaniu paczki, cenzura obozu nr 1, kartka w bardzo dobrym stanie zachowania.

700 PLN
5335

1944 Auschwitz - niemiecki obóz koncentracyjny, kartka z obozu koncentracyjnego na listowniku obozu nadana 4.06.44 do Warszawy, dwa stemple cenzora na zewnątrz i w środku listu “Gerprüft K.L. Auschwitz" z numerem cenzora 6, dobry stan zachowania.

500 PLN
5336

1944 Öhringen w Wirtembergii - niemiecki obóz pracy przymusowej dla mieszkańców Warszawy wywiezionych jeszcze w czasie trwającego Powstania; oficjalnie był to zakład wytwarzający meble w rzeczywistości stanowił on zaledwie kamuflaż dla olbrzymiej podziemnej fabryki samolotów; karta wysłana 14.11 z obozu do Brwinowa, dodatkowo dwa oryginalne zdjęcia przedstawiające naziemną, maskującą część obozu, dodatkowo krótka notatka sporządzona przez krewną osoby przebywającej w obozie; bardzo rzadki zestaw w dobrym stanie zachowania.

400 PLN
5337

1945 roboty przymusowe w Niemczech, karta pocztowa wysłana 25.1 z fabryki cukru w Stavenhagen do niemieckiego obozu pracy Wessenberg, bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Falkowski.

120 PLN
5338

80 PLN
5339

1945 Auschwitz - komplet 11 widokówek wydanych przez Państwowe Muzeum w Oświęcimiu przedstawiających fragmenty niemieckiego obozu koncentracyjnego, na froncie i na odwrocie opisy w czterech językach: polskim, rosyjskim, angielskim i francuskim; bardzo dobry stan zachowania (karta rozkładana z niewielkimi przebarwieniami); taki sam komplet sprzedano na aukcji w Niemczech za blisko 3000 złotych.

1 600 PLN
5340

1945 deportacje sowieckie ludności polskiej, składany list "trójkąt" wysłany 28 2 z miejscowości Wierchnieuralsk do Lwowa, znaczek skasowany datownikiem ВЕРХНЕУРАЛЬСК ЧЕЛЯБ.ОБЛ, na odwrocie stempelek cenzury sowieckiej 13371 i dwa lwowskie datowniki odbiorcze z 15 i 16 kwietnia; dobry stan zachowania.

120 PLN
5341

1945 Mauthausen Gusen - niemiecki obóz koncentracyjny, listownik wysłany z Oflagu VIIA w Murnau do obozu, bardzo rzadka całość wysłana z obozu do obozu, cenzura oflagu i obozu koncentracyjnego. List w stanie średnim cudem ocalały pewnie skrzętnie chowany i ukrywany przed nadzorem obozowym.

1 200 PLN
5342

1945 Sachsenhausen Oranienburg - niemiecki obóz koncentracyjny, list wysłany kilka miesięcy przed końcem wojny z Austrii do obozu, korespondencja do obozu jest unikatowa gdyż przetrzymywanie listów powyżej tygodnia było zakazane i surowo karane.

600 PLN
5343

1945 obóz koncentracyjny Neuengamme w Hanowerze-Ahlem, zaświadczenie dla więźnia obozu koncentracyjnego wydane w dwóch wersjach, niemieckiej i angielskiej w dniu 9 września 1945 stwierdzające, że był więźniem obozu. Pod każdą wersją stempel w języku niemieckim : “Ausschluss ehemaliger Konzentration - Häftlinge Hannover”.

200 PLN
5344

1946 Intyjski ITŁ (poprawczy obóz pracy) osiedle Inta w Autonomicznej Republice Komi, karta pocztowa z obozu wysłana 15.IV do Siedlec, stempelek cenzury polskiej 3273 dla korespondencji zagranicznej; więźniowie obozu pracowali przy eksploatacji złóż węgla i przy budowie elektrowni; na karcie w charakterze ilustracji wydrukowano tekst hymnu ZSRR, karta archiwizowana (minimalnie słabszy stan zachowania).

200 PLN
5345

Fi.Cp97-98
50 PLN
5346

Fi.Cp97-98
80 PLN
5347

200 PLN
5348

1960 Muzeum w Oświęcimiu-Brzezince, karta czysta.

Fi.Cp186
20 PLN