Poz# | Zdjęcia | Opis | Katalog | Cechy | Aktualna cena |
52211 |
1927 list urzędowy z Rohatynia do Bielska bez opłaty znaczkiem z dopiskiem "na wezwanie urzędowe", stempel Urzędu Metrykalnego Izraelickiego w Rohatynie. | |
| 150 PLN | |
52212 |
1937 list urzędowy z Krakowa do Bielska zwolniony z opłaty pocztowej - stempelek zwalniający z opłaty Izraelickiego Urzędu Metrykalnego. | |
| 150 PLN | |
52213 |
1940 UTWORZENIE GETTA W WARSZAWIE, list urzędowy w specjalnej kopercie "ARBEITSAMT WARSCHAU" wysłany 21.X na teren utworzonego zaledwie kilka dni wcześniej getta, adresowany do Michała Lustberga - przewodniczącego Wydziału Opieki Społecznej Gminy Żydowskiej na ulicę Grzybowską 26/28, gdzie mieściły się siedziby: Rady Żydowskiej, Wydziału Zdrowia, Wydziału Szpitalnictwa i biuro prezesa Judenratu - Adama Czerniakowa; 2.X.1940 gubernator dystryktu warszawskiego Ludwig Fischer podpisał zarządzenie o utworzeniu w Warszawie getta, 12.X zostało to ogłoszone przez uliczne megafony, a teren getta został zamknięty 16.XI; unikalny, bardzo wczesny dokument pocztowy z pierwszych dni funkcjonowania Getta Warszawskiego w dobrym stanie zachowania (koperta pionowo zgięta); gwarancja Schmutz. | |
| 4 000 PLN | |
52214 |
1940 Getto w Warszawie, paczkowy adres pomocniczy wysłany 18.11 z Wilna na ulicę Leszno w Warszawie, na odwrocie czytelny stempelek getta: "POSTABLAGESTELLE/ IM JÜDISCHEN WOHNBEZIRK/ WARSCHAU" (S.Simon typ 3) (Fi.1300.-), które powstało zaledwie miesiąc wcześniej (2.X); znaczki unieważnione kasownikiem urzędu pocztowego "VILNIUS 6", datownik urzędu przejściowego EYDTKAU 21.11 i warszawski kasownik odbiorczy z 26.XI, dodatkowo stempelek dopłaty poczty Generalnego Gubernatorstwa z dopisaną jej wysokością "5,35"; niezwykle ciekawy walor o elementach trzech rożnych poczt, które powstały na terenie Polski po jej rozbiorze między Niemcami, a Związkiem Sowieckim - niemy świadek polskiej pogmatwanej historii; dobry stan zachowania (skart pionowo zgięcie); gwarancja i opis Schmutz. | |
| 1 600 PLN | |
52215 |
1941 Getto w Krakowie, grzecznościowe odbitki kasownika z hebrajskimi napisami "Judische Gemeinde Postsammelstelle", odciśniętego 22.VI (dzień ataku niemieckiego na Związek Sowiecki) i 29.VI na karcie z dodatkowymi znaczkami, z których jeden ostemplowano wcześniej kasownikiem okolicznościowym GG; niespotykany walor filatelistyczny; gwarancja. | Fi.Cp2II, 41, 45; 9a |
| 400 PLN | |
52216 |
1941 Getto w Warszawie, karta pocztowa z getta wysłana 5.IV do Nowego Jorku, wyraźnie odciśnięty mały ramkowy dwuwierszowy stempelek cenzury żydowskiej "JUDENRAT WARSCHAU" - typu 1 w kolorze czerwonym, spotykany na korespondencji wychodzącej z getta; rolkowy stempel cenzury Wehrmachtu; całość w dobrym stanie zachowania (delikatne ślady eksploatacji i archiwizacji); gwarancja Schmutz. | |
| 2 400 PLN | |
52217 |
1941 Getta Łódź i Warszawa, karta pocztowa z getta łódzkiego datowana 17.II, adresowana do żydowskiego odbiorcy na ulicę Ogrodową w Warszawie, która znajdowała się na terenie getta; przesyłka w ramach represji została zatrzymana celem zwrócenia nadawcy (stempelek INHALT UNZULÄSSIG), ostatecznie pozostała w partii korespondencji niedoręczonej, na froncie odciśnięty numer "988"; niezwykły walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz. | |
| 800 PLN | |
52218 |
1941 Getto JUDENRAT NIEPOŁOMICE - STEMPLE DOTĄD NIEZNANE, list polecony wysłany 11.3 z getta w Niepołomicach do Urzędu Powierniczego (Treuhandstelle) w Krakowie, bardzo wyraźnie odciśnięty nigdzie nie opisany (Simon, Piekut i inne źródła) i dotąd niekatalogowany stempel nagłówkowy:"Der Judenrat - Rada Żydowska / Niepołomice", znaczki skasowane datownikiem NIEPOLOMICE über KRAKAU z wyróżnikiem "a" nad mostkiem, nalepka polecenie typu blanco ze stempelkiem Niepolomice, na odwrocie datownik odbiorczy z 12.3 urzędu Kraków 1 (Krakau) z wyróżnikiem "c"; unikalny walor w doskonałym stanie zachowania (kilka minimalnych plamek na froncie). O getcie w Niepołomicach wiadomo bardzo niewiele, polskie źródła przytaczają jedynie kilka dokumentów z nim związanych, według informacji na stronie sztetl.org.pl przywołujących źródła amerykańskie czytamy: "[Niemcy] Utworzyli getto, które istniało do 1942 roku. W 1941 r. zdemolowali cmentarz. Przed likwidacją getta przebywało w nim ok. 2 tys. miejscowych Żydów, a także przesiedleńcy, przede wszystkim z Krakowa. 20–22 sierpnia 1942 r. wszystkich więźniów getta Niemcy wywieźli do Wieliczki. Następnie część z nich – osoby stare, niedołężne i chore zostały rozstrzelane w lesie na tzw. Kozich Górkach, a resztę przetransportowano do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu (27.08.1942).". Oferowany list adresowany jest do Urzędu Powierniczego (Treuhandstelle), najważniejszej niemieckiej instytucji odpowiadającej za konfiskatę majątku polskiego (w tym żydowskiego) na terenach okupowanych przez Niemcy - Stara Synagoga w Krakowie była użytkowana przez ten Urząd jako magazyn. | |
| 6 000 PLN | |
52219 |
1941 getto w Łodzi, kartka adresowana do Niemiec nie dopuszczona do obiegu - stempel "UNZULÄSSIG", stempelek "Postabteilung - Getto". | |
| 300 PLN | |
52220 |
1941 getto w Łodzi, kartka z Słonim nadana 11.1.41 do getta w Łodzi, stempel cenzury Wermachtu, dziurki po archiwizacji. | |
| 500 PLN | |
52221 |
1941 getto w warszawie, list polecony lotniczy wysłany ze Sztokholmu do Getta w Warszawie, stempel cenzury 337186, okrągły stempelek taryfowy "30 GR S.P.D.Ż." opłaty pobieranej za doręczenie przesyłki w warszawskim getcie, i kasownik odbiorczy „Warschau 3.II.41”, nalepka „Valutakontroll Postverket”, zalepka ze stemplem cenzury niemieckiej. | |
| 1 200 PLN | |
52222 |
1942 Getto w Krakowie, sądowy dowód doręczenia przesyłki adresowanej do Gizeli Cytrynbaum przy Placu Zgody 16/14, dotarła ona do getta 27 stycznia - charakterystyczny datownik "27.STCZ.1942" z dopisanym numerem 66, a u dołu pokwitowanie z nieprecyzyjnie opisanym przez eksperta PZF J.Piekuta w "Filatelistyce" 1/1998 stempelkiem pocztowym getta "Jüdische Gemeinde Krakau Sammelstelle I.V." - reprodukcja stempla w tabeli pochodzi z tego właśnie dokumentu; adresat podpisem pokwitował odbiór przesyłki 28.I; a dowód doręczenia odesłano do sądu, gdzie dołączono go do akt - kilka stempli sądowych; unikalny dokument w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 3 600 PLN | |
52223 |
1942 kartka z getta w Łodzi na formularzu getta do Klattau w Czechach, stempel "DER AELTESTE DER JUDEN / in LITZMANNSTADT", słaby stan zachowania jak na ilustracji. | |
| 800 PLN | |
52224 |
1942 getto w Łodzi, kartka z Niemiec adresowana do getta w Łodzi, stempel korespondencji przychodzącej zarządu getta, dziurki po archiwizacji. | |
| 700 PLN | |
52225 |
1942 getto w Łodzi, kartka adresowana do Niemiec nie dopuszczona do obiegu, kartka pisana po niemiecku z użyciem niedozwolonego słowa w języku hebrajskim stąd stempel "In hebräischer und jiddischer / Sprache verboten.". | |
| 600 PLN | |
52226 |
1944 poczta w getcie łódzkim, seria znaczków nie dopuszczonych do obiegu, gwarancja pierwsze dwa znaczki Schmutz i trzeci Walocha. | Fi.1-3 |
| 1 000 PLN | |
52227 |
1944 Getto w Łodzi, wydanie nie dopuszczone do obiegu - tzw. wzór IV, pasek pięciu czystych serii z górnym marginesem złożony między trzecim, a czwartym znaczkiem, tak jak wydano - 10 Pf. gumowany, a 5 i 20 Pf. niegumowane, każdy znaczek w innym typie - opisane przez ekspertów PZF M.Kalinowskiego i B Subocza w "Filateliście" 6/1978, w katalogu Fischer wycenione wyłącznie jako podlepkowe, licząc dopłatę za ★★ tylko dla znaczka gumowanego (Fi.5x1900.-=9500.-), stan zachowania bardzo dobry. | Fi.1-3A typ I-V |
| 8 500 PLN | |
52228 |
1944 Getto w Łodzi, wydanie nie dopuszczone do obiegu (tzw. wzór IV), seria czysta na papierze prążkowanym pionowo, tak jak wydano - 10 Pf. gumowany, a 5 i 20 Pf. niegumowane; egzemplarze zachowane w pięknym stanie, w katalogu Fischer wycenione wyłącznie jako podlepkowe, licząc dopłatę za ★★ tylko dla znaczka gumowanego (Fi.1900.-), podwójna gwarancja Walisch,. | Fi.1yA-3yA |
| 1 700 PLN | |
52229 |
1944 getto w Łodzi, perforowany znaczek wydania nie dopuszczonego do obiegu, podwójna gwarancja Schmutz. | Fi.3xB |
| 1 100 PLN SPRZEDANY | |
52230 |
1944 Getto w Łodzi, niezrealizowane wydanie "fotograficzne", tzw. wzór II na białym grubym błyszczącym papierze; unikalne próby cięte - tak jak je wydano bez gumy i znaczek za 20 Pf. w kolorze szarym, bardzo rzadki z pełną oryginalną gumą bez śladu podlepki (katalogowany tylko na podlepce Fi.3000.-), próba za 10 Pf. sygnowana E.Koszagowski z lekkim pęknięciem papieru (jak prawie wszystkie znaczki o tym nominale); wszystkie podwójna gwarancja - próby Falkowski i Schmutz, a znaczek Danowski i Kalinowski, oraz atest z opisem koloru czarno-sepia Danowski. | Fi.IV-V P, VI |
| 22 000 PLN | |
52231 |
1946 Santa Maria al Bagno - Camp 34 - jeden z obozów przejściowych zorganizowanych przez UNRRA we Włoszech dla Żydów uratowanych z niemieckich obozów koncentracyjnych Bergen-Belsen i Mauthausen wyzwolonych przez aliantów, w tych obozach przejściowych na terenie Włoch oczekiwali oni na wyjazd do Palestyny; w adresie nadawcy podano zakodowany adres tego obozu "U.N.R.R.A. IT 34 H.Q. A.C. C.M.F. Lecce"; list lotniczy wysłany 27.III z Lecce do Starachowic, polski stempelek cenzury dla przesyłek zagranicznych 3224; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 800 PLN | |
52232 |
1993 Getto w Warszawie, wydanie wspólne z pocztą Izraela - 50 rocznica powstania Żydów w Getcie Warszawskim, arkusz czysty z przywieszkami na dole (tabs). | Fi.3296 ark. Mi.3444 |
| 60 PLN | |