Poz# | Zdjęcia | Opis | Katalog | Cechy | Aktualna cena |
51143 |
1944 Poczta Obwodu Pińczowskiego AK, unikalna seria o nakładach poszczególnych znaczków; 84, 56, 340 i 79 sztuk, przygotowana ale ze względu na kontrofensywę niemiecką nie wprowadzona do obiegu; mimo zakopania całego wydania przez jakiś czas w ziemi, każdy znaczek zachował się w bardzo ładnym stanie; gwarancja każdy znaczek Mikstein, rzadko oferowane w komplecie. | Fi.1-4 |
| 4 800 PLN | |
51144 |
1944 Poczta Obwodu Pińczowskiego AK, unikalna seria o nakładach poszczególnych znaczków; 84, 56, 340 i 79 sztuk, przygotowana ale ze względu na kontrofensywę niemiecką nie wprowadzona do obiegu, ze względu na zakopania całego wydania przez jakiś czas w ziemi znaczki w słabszym stanie, rzadko oferowane w komplecie, każdy znaczek fotoatest. | Fi.1-4 |
| 3 400 PLN | |
51145 |
1944 znaczek poczty obwodu pińczowskiego AK, znaczek bez gumy, reperowany górny lewy róg, gwarancja Mikstein, Schmutz. | Fi.3 |
| 400 PLN | |
51146 |
1944 znaczek poczty obwodu pińczowskiego AK, znaczek bez gumy, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja Mikstein, Schmutz. | Fi.3 |
| 500 PLN | |
51147 |
1944 znaczek poczty obwodu pińczowskiego AK, znaczek bez gumy, gwarancja Mikstein, Walocha. | Fi.3 |
| 800 PLN | |
51148 |
1944 rzadki datownik poczty polowej z angielską nazwą miesięca, list z Włoch wysłany 14.VI. z poczty polowej 131 do żołnierza jednostki o oznaczeniu kodowym P/70 na skrytkę pocztową 260 w urzędzie Londyn EC1, okrągły fioletowy stempelek cenzury "OCENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR" z odwróconą liczbą "52" (Wagner 52/I) i dopisanym numerem cenzora "527", datownik "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST OFFICE No.1" z datą 22 JUL 1940, dotychczas znany jest taki datownik, ale z datą gdzie miesiąc oznaczony jest cyframi rzymskimi, według literatury równocześnie funkcjonowały trzy egzemplarze takich datowników, być może jeden z nich - stosowany tylko wyjątkowo - miał datę z angielską nazwą miesiąca; zwraca uwagę rzadko spotykany pomocniczy stempelek "FROM:P/73 TO:90-PERS. POLISH FORCES"; wyjątkowy walor o skomplikowanym obiegu pocztowym w słabszym stanie zachowania. | Fi.4, 6 |
| 800 PLN | |
51149 |
1944 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Iran, specjalny list lotniczy wysłany z Teheranu do żołnierza polskiego w Londynie, nadawczy datownik hinduskiej poczty polowej "F.P.O. No103" z datą "9 SEP 44", okrągły fioletowy stempelek polskiej cenzury w Bagdadzie "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 53", przesyłka dotarła do Londynu - datownik z datą 3 OCT (3.10), gdzie ją przeadresowano i dosłano do jednostki o kryptonimie P/75 (1 Oficerski Batalion Szkolny), następnie 4.X - datownik "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No1" - skierowano ją do jednostki o kryptonimie P/80 (2 Oficerski Batalion Szkolny), wreszcie 12.X - datownik "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No1" odciśnięty na wcześniejszej odbitce - przesłano ją do jednostki o kryptonimie P/84 (Dowództwo Ośrodka Szkolenia Bojowego) i skutecznie doręczono; walor o skomplikowanym, ładnie udokumentowanym, obiegu pocztowym; dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz. | Fi.6 |
| 600 PLN | |
51150 |
1944 "THERE MUST NOT BE A NEW PARTITION OF POLAND" - "NIE WOLNO DOPUŚCIĆ DO NOWEGO ROZBIORU POLSKI" niezwykle rzadko spotykany stempelek propagandowy (nieopisany w katalogu Myślickiego) na odwrocie listu wysłanego 10.XI z polskiej poczty polowej nr.1 do jednostki o oznaczeniu kodowym P/108 (1 pułk pancerny 1DPanc gen.Stanisława Maczka) na kontynencie. | Fi.8 |
| 500 PLN | |
51151 |
1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, ekspresowa karta pocztowa wysłana z Warszawy do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymania paczki, w rzeczywistości poprzez PCK, który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju, okrągły stempel cenzury Wehrmachtu, a na odwrocie ślady cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu. | Fi.86, Cp8II |
| 200 PLN | |
51152 |
1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, polecona karta pocztowa wysłana z Warszawy do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK, który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju, okrągły stempel cenzury Wehrmachtu, na frocie stempel odbiorczy i ślady cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu. | Fi.111, Cp88II |
| 180 PLN | |
51153 |
1944 III Rzesza, Dzień Armii, militarna seria czysta. | Mi.873-85 |
| 35 PLN | |
51154 |
1944 Armia Czerwona, formularz wysłany 27.7 z poczty polowej 10330 do Moskwy, cenzura 00446, datowniki odbiorcze; karta pionowo zgięta; ze zbiorów J.Falkowskiego. | |
| 50 PLN | |
51155 |
1944 "27 LAT WIELKIEJ SOCJALISTYCZNEJ REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ" - listownik z propagandową ilustracją, wysłany 24.12 z terenów polskich za pośrednictwem poczty polowej 42662 (3425 szpital dla lekko rannych), adresowany do miejscowości w rejonie Zdołbunowa, cenzura nr.12206, datownik odbiorczy; doskonały stan zachowania. | |
| 250 PLN | |
51156 |
1944 nalepki Polskiego Czerwonego Krzyża. | |
| 30 PLN | |
51157 |
1944 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list lotniczy wysłany 5.I z Brantford w Kanadzie do polskiego lotnika Dywizjonu Bombowego 301 Władysława Kozioła, adresowany do Polish Air Force Mail w Blackpool; minimalnie słabszy stan zachowania. | |
| 60 PLN | |
51158 |
1944 Armia Polska na kontynencie, list wysłany 27.10.44 z jednostki o oznaczeniu kodowym P108 za pośrednictwem poczty polowej 431 obsługującej oddziały 1 Dywizji Pancernej generała Maczka adresowany do polskiej jednostki o oznaczeniu kodowym P107; stempelek cenzury "tarcza z koroną" nr.10275; walor w dobrym stanie zachowania (koperta pionowo zgięta). | |
| 90 PLN | |
51159 |
1944 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list polecony wysłany 16.8.44 z Kinghorn przez oficera płacowego jednostki o kryptonimie P64 - nietypowy stempelek nadawczy "Paymaster.P64.Polish Forces", adresowany do jednostki o kryptonimie P90, duży czerwony datownik odbiorczy "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No.1"; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 180 PLN | |
51160 |
1944 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 11.3.44 za pośrednictwem poczty polowej 251 obsługującej oddziały 1 Dywizji Pancernej generała Maczka do lotnika w Polskim Ośrodku Zapasowym Lotnictwa (RAF Polish Depot) w Blackpool, rzadki i stosunkowo krótko stosowany stempel odbiorczy "Biuro Pocz.Deleg.In. Lot. - Polish Air Forces Mail" z 17.MAR, przesyłkę dosłano do bazy RAF w Andover - datownik odbiorczy ANDOVER RAF P.O. na odwrocie, a ponieważ i tam nie zastała ona adresata, po opatrzeniu specjalną nalepką informacyjną odesłano ją do Blackpool - datownik odbiorczy 28.III; stempelek cenzury angielskiej P117; dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w doskonałym stanie zachowania. | |
| 600 PLN | |
51161 |
1944 Polskie jednostki we Włoszech, specjalny listownik lotniczy przeznaczony wyłącznie dla żołnierzy wysłany 20.9.44 z poczty polowej 127 do Wielkiej Brytanii; stempel cenzury 5296 nie opisany w fundamentalnej pracy Ryszarda Wagnera dotyczącej Poczty Polowej II Korpusu; zwraca uwagę napisane na odwrocie oświadczenie nadawcy listu dotyczące jego zawartości i treści; rzadki walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 240 PLN | |
51162 |
1944 "BOHATERSKIM TYŁOM PIERWSZOMAJOWE POZDROWIENIA Z FRONTU" - karta z propagandową ilustracją wysłana 9.V z poczty polowej 30522 do miejscowości Wolsk, cenzura 16339, datownik odbiorczy; przyzwoity stan zachowania, wyjątkowy dla przesyłek z Frontu Wschodniego. | |
| 300 PLN | |
51163 |
1944 III Rzesza, list do miejscowości Stary Lesieniec (Alt-Lässig) na Dolnym Śląsku, wysłany 9.6 za pośrednictwem poczty polowej 11449 przydzielonej od marca 1944 do "4.Batterie technische Artillerie-Abteilung (mot.)91"; datownik nadawczy tzw. "Neutraler Stempel" z rzymską cyfrą "VII" na górze i literą "v" na dole (wysoka wycena katalogowa!!!), zalepka cenzury; doskonały stan zachowania. | |
| 150 PLN | |
51164 |
1944 II Korpus Polski we Włoszech, NIEODNOTOWANY STEMPELEK POLSKIEGO CENZORA, od końca października 1944 roku cenzorzy używali kwadratowych lub owalnych trzycyfrowych stempelków - aerograf bożonarodzeniowy z patriotyczną ilustracją i życzeniami "Serdeczne Życzenia Świąteczne i Noworoczne" wysłany w grudniu "z Włoch" do Edynburga, okrągły stempelek cenzury polskiej nr.111 i owalny stempelek 564 cenzora - nieodnotowany w fundamentalnej pracy R.Wagnera dotyczącej poczt polowych II Korpusu; rzadki walor w dobrym stanie zachowania. W 1941 roku poczta brytyjska wprowadziła w celu zmniejszenia obciążenia samolotów przesyłkami lotniczymi aerografy; nadawca pisał treść i adres na specjalnym formularzu, który następnie był cenzurowany i fotografowany na mikrofilmie, rolki filmów przewożono drogą lotniczą, a na miejscu odbioru z filmów wykonywano powiększenia w formacie 10 x 13 cm, wkładano do kopert okienkowych i wysyłano do odbiorców normalną drogą pocztową. | |
| 200 PLN | |
51165 |
1944 arkusz kartek dla żołnierzy niemieckiego Wermachtu, jedna kartka upoważniała do odbioru porcji 10g chleba. | |
| 200 PLN | |
51166 |
1944 arkusz kartek dla żołnierzy niemieckiego Wermachtu, jedna kartka upoważniała do odbioru porcji papierosów przysługujących na 10 dni. | |
| 200 PLN | |
51167 |
1944 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii. | |
| 100 PLN | |
51168 |
1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, polecona karta pocztowa wysłana z Lublina do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK, który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju, okrągły stempel cenzury Wehrmachtu, a na odwrocie ślady cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu, stempelek "DELEGATURA POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA w PORTUGALII", dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu. | |
| 200 PLN SPRZEDANY | |
51169 |
1944 trójkątny list wojskowy z radzieckiej poczty polowej, stempel "Wojskowy", na odwrocie stempel polskiej cenzury wojskowej nr 122 i stempel odbiorczy. | |
| 90 PLN | |
51170 |
1944 list poczty polowej "SS" ze Lwowa do Krakowa, stemple komendy żandarmerii ze Lwowa. | |
| 160 PLN | |
51171 |
1944 dwa odcinki kwitujące przekazów pieniężnych przesłanych na ręce kapitana Andrzeja Potoczka z obozu dla internowanych w Meilen w Szwajcarii na rzecz ofiar wojny w Polsce. Od mieszkańców Mons 38fr dla ofiar Powstania Warszawskiego i 7fr od internowanego z obozu w Fryburgu z prośbą o wysłanie paczki do rodziny w Polsce. Gazetka “Goniec Obozowy” propagowała akcje niesienia pomocy ofiarom wojny w Polsce i kapitan Potoczek była zaangażowany w koordynację tej akcji. | |
| 200 PLN | |
51172 |
1944 Legion Ochotników Francuskich przeciw Bolszewizmowi (Légion des volontaires français) - kolaboracyjna francuska formacja zbrojna działająca na froncie wschodnim jako siła sojusznicza wobec wojsk niemieckich, list nadany z poczty polowej 03865B w Radomiu 12.07.44 do Paryża, fotoates Tust. | |
| 1 000 PLN | |
51173 |
1944 Legion Ochotników Francuskich przeciw Bolszewizmowi (Légion des volontaires français) - kolaboracyjna francuska formacja zbrojna działająca na froncie wschodnim jako siła sojusznicza wobec wojsk niemieckich, list nadany z poczty polowej 31843 w Warszawie 1.03.44 do Francji, stempel odbiorczy z Les Lilas z 17.05.44. | |
| 1 000 PLN | |
51174 |
1944 znaczek pamiątkowy i stempel okolicznościowy oddziału partyzanckiego zgrupowania "ŻELBET" (Odcinek II-b Komendy Obwodu AK Kraków-Miasto). | |
| 300 PLN | |
51175 |
1945 niemiecka poczta polowa na półwyspie helskim, tak zwany "U-bot", znaczek makulaturowy z drukiem podwójnym i dodatkowy na odwrocie, za dopłatą fotoatest. | Fi.1MK |
| 3 000 PLN | |
51176 |
1945 niemiecka poczta polowa na półwyspie helskim, tak zwany "U-bot", znaczek w barwie jasnoniebieskiej, drobne zagniecenia, gwarancja Schmutz. | Fi.1a |
| 1 200 PLN | |
51177 |
1945 niemiecka poczta polowa na półwyspie helskim, tak zwany "U-bot", znaczek w barwie ciemnoniebieskiej, za dopłatą gwarancja. | Fi.1b |
| 1 000 PLN | |
51178 |
1945 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 16.X za pośrednictwem poczty polowej 130 bez podania dokładnego przydziału adresata, dopisano ołówkiem "2.Bryg Czołg" i skierowano go na pocztę polową 135 obsługującą tę jednostkę, przesyłka poszukiwała adresata w jej pododdziałach o oznaczeniach kodowych: 420 (Sztab), 422 (4 Pułk Pancerny), 423 (1 Pułk Ułanów Krechowieckich), 424 (6 Pułk Pancerny "Dzieci Lwowskich"), co udokumentowano licznymi adnotacjami; następnie list skierowano do Biura Pocztowego 1 Korpusu w Anglii, gdzie na odwrocie odciśnięto bardzo rzadko spotykany rekwizyt poczty polowej - ramkowy stempel "POCZTA POLOWA D.J.W.W.B - P/73 / PROSI WSKAZAC PRZYDZIAL ADRESATA / W/g EWIDENCJI"; stamtąd najpewniej odesłano do Włoch w celu uzupełnienia adresu, tam dopisano "K.U.2" (Komenda Uzupełnień nr 2 w Blackpool) i ostatecznie dosłano na adres Szkoły Podchorążych w Anglii; wspaniały przykład sprawnego działania polskich wojskowych służb pocztowych; dekoracyjny walor o ładnym obiegu w dobrym stanie zachowania. | Fi.4, 6 |
| 600 PLN | |
51179 |
1945 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 31.X za pośrednictwem poczty polowej 135 do jednostki o kryptonimie pocztowym 679 (Dowództwo 2.PA.Plot.), dobry stan zachowania. | Fi.6 |
| 60 PLN | |
51180 |
1945 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, karta pocztowa ozdobiona sucho tłoczonym polskim orzełkiem wojskowym, wysłana 3-IV-1945 z Edynburga za pośrednictwem polskiej poczty polowej do Gifford, znaczki unieważnione okrągłym stemplem gumowym "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No.1"; bardzo dobry stan zachowania. | Fi.8 |
| 80 PLN | |
51181 |
1945 seria znaczków dziękczynnych dla Aliantów wydanych przez Luksemburg, skasowanych okolicznościowo na kopercie 1.III w dniu wejścia do obiegu. | Mi.343-46 |
| 40 PLN | |
51182 |
1945 "27 LAT (REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ) - BOHATERSKIM TYŁOM PAŹDZIERNIKOWE POZDROWIENIE Z FRONTU!" - listownik z propagandową ilustracją, wysłany 4.I z terenów polskich za pośrednictwem poczty polowej 09068, cenzura nr.06368, dobry stan zachowania (pionowe zgięcie). | |
| 300 PLN | |