Aukcja rozpocznie się 21.06.2024

Aukcja 116. Wolne Miasto Gdańsk

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
57329

1929 wydanie obiegowe "Herb Gdańska w owalu", 20 + 15 fen - frankatura mieszana, polecony list zamiejscowy w obszarze Wolnego Miasta Gdańska, wysłany 12.2 z Sopotu do Gdańska, znaczki skasowane datownikiem ZOPPOT FREIE STADT DANZIG z wyróżnikiem "b" nad mostkiem, nalepka polecenia, na odwrocie datownik odbiorczy DANZIG z wyróżnikiem "*1s"; koperta firmowa "Danziger Karosseriefabrik Aktiengesellschaft ZOPPOT"; walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.190aw, 208w
Mi.196xa, 214y
180 PLN
57330

1929-37 zestaw serii widokowych, czyste na podlepkach.

Fi.211-3, 252-62, 274-8
Mi.217-9, 256-66, 276-80
200 PLN
57331

1929 "Beschickt und besucht die Internationale Briefmarken Ausstellung DANZIG 7.-14.Juni 1929." (Międzynarodowa Wystawa Filatelistyczna) Danzig 1, wirnik okolicznościowy (odmiana z wyszczerbionym dolnym mostkiem) na karcie pocztowej ostemplowanej 14.7 - dniu zamknięcia wystawy.

Fi.Cp46
150 PLN
57332

Fi.Cp46
200 PLN
57333

1930 HOHENSTEIN - prawidłowo opłacony list zamiejscowy w obszarze Wolnego Miasta Gdańska (15 fen) wysłany 7.7 z Hohenstein (Pszczółki) do Gdańska, znaczek wydania lotniczego za 10 fen nie został przez przeoczenie skasowany w miejscu nadania, w sortowni unieważniono go poprzez przekreślenie; w urzędzie odbiorczym potraktowano przesyłkę jako niedostatecznie opłaconą i naliczono dopłatę w podwójnej wysokości - adnotacja kredką "20 fen"; ostatecznie ją anulowano - z inicjatywy Poczty lub odbiorca mógł odmówić dopłaty uznając, że list był opłacony i dopłata jest niesłusznie naliczana; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.187, 196
Mi.193, 202
500 PLN
57334

1930 AMBULANS Z119 relacji GDAŃSK - MALBORK, wydanie obiegowe "Herb Gdańska w owalu", znaczek za 15 fen - frankatura pojedyncza, list przesłany 23.8 ambulansem do Gdańska; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.208
Mi.215
150 PLN
57335

1930 miejscowy list urzędowy wysłany 23.4 z Sądu Rejonowego, nadawczy wirnik z nakładką okolicznościową "Als Reiseziel erwähl sich jeder Danzig und seine Ostseebäder" Gdańsk 5, okrągła pieczęć nadawcy "AMTSGERICHT DANZIG", i stempelek zwalniający od opłaty pocztowej "Frei d. Ablösg. Freie Stadt Danzig/ Amstgericht Danzig", na odwrocie datownik wpływu przesyłki 23.April 1930; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

60 PLN
57336

1930 miejscowy list urzędowy wysłany 19.9 z Senatu Gdańska, datownik nadawczy DANZIG z wyróżnikiem "*1t" (Wolff D1 102.0), okrągła pieczęć nadawcy "SENAT DER FREIEN STADT DANZIG PORTOABLOSUNG", i stempelek zwalniający od opłaty pocztowej "Frei d. Ablösg. Freie Stadt Danzig/ Senat."; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

50 PLN
57337

1930 "Helft feuer verhüten" (Pomóż zapobiegać pożarom) Danzig 5 - wzorowa odbitka bardzo rzadkiego stempla propagandowego stosowanego zaledwie 7 dni!!! (28.4-4.5.1930) na liście urzędowym wysłanym 3 5 z Senatu Wolnego Miasta, pieczęć nadawcy "DER VOLKSTAG DER FREIEN STADT DANZIG" i formułka zwalniający od opłaty pocztowej "Frei d. Ablösg. Freie Stadt Danzig"; bardzo dobry stan zachowania.

1 200 PLN
57338

1932 "AUS DANZIG-OLIVA", list z Oliwy do Gdańska, opłacony według taryfy miejscowej, przesłany 1.8 AMBULANSEM Z4732 relacji GDAŃSK - SOPOT; ponieważ za przesyłkę przewiezioną na trasie Sopot-Gdańsk obowiązywała inna, wyższa taryfa (15Pf) niż za przewiezioną na odcinku tej trasy Oliwa-Gdańsk (10Pf), przesyłki wysyłane z Oliwy do Gdańska, dla uniknięcia nienależnej dopłaty, poczta oznaczała dodatkowym, wysoko wycenianym, stempelkiem "AUS DANZIG-OLIVA" (WOLFF+200.-); rzadki, dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.187
Mi.193
1 200 PLN
57339

1932 Sterowiec "Graff Zeppelin", 2-gi lot do Ameryki Południowej - dolot (dosyłka) z Gdańska, list wysyłany -2.4 z urzędu Gdańsk 5 do Buenos Aires, znaczki skasowano owalnym datownikiem DANZIG 5 LUFTPOST, dowieziony samolotem do Berlina (datownik odbiorczy z 3.4 na odwrocie), następie specjalnym lotem do Friedrichshafen (czerwony stempel okolicznościowy), a stamtąd już na pokładzie sterowca (zielony stempel okolicznościowy) do Argentyny, datownik odbiorczy Buenos Aires z 11.4 na odwrocie i stempelek argentyński dla przesyłek poleconych "CERTIFICADOS CENTRAL 598"; wycena katalogowa przesyłek z Polski przesłanych tym lotem Fi.5000.-; dobry stan zachowania.

Fi.188, 199, 206a
4 000 PLN
57340

Fi.225-29
Mi.231-35
320 PLN
57341

1932 wydanie przedrukowe, Międzynarodowa Wystawa Poczty Lotniczej - LUPOSTA, seria czysta w pięknym stanie (Fi.900.-).

Fi.225-29
Mi.231-35
800 PLN
57342

1932 karta prywatna wykonana na zlecenie organizatorów Międzynarodowej Wystawy Poczty Lotniczej LUPOSTA, dofrankowana i wysłana 31.7 (dzień zamknięcia wystawy) pocztą lotniczą na wyspę Juist (Wyspy Wschodniofryzyjskie), znaki opłaty skasowane datownikiem okolicznościowym wystawy; ładnie odciśnięty lotniczy stempelek odbiorczy "MIT LUFTPOST BEFÖRDERT LUFTPOSTAMT BERLIN C2" obok datownik odbiorczy Berlin C z wyróżnikiem "L2*"; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.Cpp2/I , 196
800 PLN
57343

1932 GDAŃSKA NALEPKA INFORMACYJNA i ANULACJA DOPŁATYwidokówka z Wasserkuppe przesłana 23.7 pocztą lotniczą do Gdańska, znaczki skasowane datownikiem okolicznościowym "Fliegerlager WASSERKUPPE Rhön-Segelflug Wettbewerb", pomimo, że przesyłka była opłacona prawidłowo, w Gdańsku naliczono dopłatę w wysokości 40 Pf, co udokumentowano stosownym znaczkiem skasowanym datownikiem DANZIG z wyróżnikiem "TA" i doklejono karteczkę z informacją "Gebührenpflichtige Eilabtragung geschieht im Interesse des Empfängers. Bei Richtzalung der Gebühren erfolgt Abtragung auf dem nächsten Zustellgang. Postamt 1"; po stwierdzeniu omyłki dopłatę anulowano czerwonym stempelkiem "ENTLASTET Telegraphenamt"; rzadki walor o wielu niespotykanych elementach; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.D35
2 000 PLN
57344

1932 wydanie przedrukowe znaczków dopłaty, seria kasowana (Fi.105.-).

Fi.D40-42
Mi.P40-42
80 PLN
57345

1933 "Kraftpost nach Danzig" - kasownik propagujący usługi poczty autobusowej do Gdańska, znaczek na widokówce ostemplowany okolicznościowo 3.12 w Malborku (Marienburg); temat - SAMOCHÓD, MOTORYZACJA.

50 PLN
57346

1934 wydanie przedrukowe z dopłatą na Pomoc Zimową, marginesowy znaczek za 15 + 5 pf. z pustopolem na górze, w serii przedrukowej niekatalogowane, ale w serii podstawowej znane są unikalne i bardzo wysoko wyceniane parki z międzypolem (Fi.4000.-), z takiego nierozciętego lub niedokładnie rozciętego arkusza wyrwano 1 sektor do przedruku z pustopolami na górze, piękny stan zachowania, gwarancja SEEBERGER.

Fi.233 Pw
Mi.239 Zf
4 000 PLN
57347

1934 wydanie przedrukowe, seria kasowana z nadrukiem nowych wartości (Fi.80.-).

Fi.234-38
Mi.240-42
80 PLN
57348

1934 Heweliusz - 40 Zjazd Filatelistów Niemieckich i 11 Zjazd Związku Filatelistów Niemieckich, ilustrowana karta z portretem Jana Heweliusza ostemplowana okolicznościowo 5.8; minimalnie słabszy stan zachowania (Fi.450.-).

Fi.Cp47
350 PLN
57349

1934 Heweliusz - 40 Zjazd Filatelistów Niemieckich i 11 Zjazd Związku Filatelistów Niemieckich, ilustrowana karta czysta (Fi.500.-); dobry stan zachowania (niewielkie zaplamienie pod 1611, w rzeczywistości prawie niewidoczne); temat - ASTRONOMIA, PIWO.

Fi.Cp47
400 PLN
57350

1934 sławni gdańszczanie, komplet trzech całostek ilustrowanych.

Fi.Cp48I-III
1 000 PLN
57351

1934 Sławni Gdańszczanie - A.Schopenhauer, karta z żółtozielonym znakiem opłaty wysłana 11.11.35 z Sopotu do Berlina, idealnie odciśnięty stempel okolicznościowy reklamujący sopockie kasyno "Internationales KASINO ZOPPOT Sommer und Winter!" (Wolff 264a), pełna treść na odwrocie; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania (Fi.420.-).

Fi.Cp48IIIa
Mi.P48/03
400 PLN
57352

1934 Sławni Gdańszczanie - Daniel Chodowiecki, karta z żółtozielonym znakiem opłaty wysłana do Torgau, ładnie skasowana 10.8.36 stemplem okolicznościowym "Danzig Dein Reiseziel!" (Gdańsk Twoim celem podroży) w urzędzie Gdańsk 5 (Wolff 118), bez tekstu na odwrocie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania (Fi.450.-).

Fi.Cp48Ia
Mi.P48/01
400 PLN
57353

1934 ilustrowana karta prywatna wykonana na zlecenie organizatorów Zjazdu Filatelistów Niemieckich i 11 Zjazdu Związku Filatelistów Niemieckich; czysta; bardzo dobry stan zachowania; temat - ŻAGLOWCE.

Fi.Cpp3
Mi.PP2
400 PLN
57354

1934 całostka wykonana na zlecenie organizatorów Zjazdu Filatelistów Niemieckich z obiegu pocztą lotniczą do Monachium.

Fi.Cpp3, 255
200 PLN
57355

1934 ilustrowana karta prywatna wykonana na zlecenie organizatorów Zjazdu Filatelistów Niemieckich i 11 Zjazdu Związku Filatelistów Niemieckich; ostemplowana okolicznościowo 5.8; dobry stan zachowania (Fi.500.-); temat - ŻAGLOWCE.

Fi.Cpp3/I
Mi.PP2
400 PLN
57356

1935 znaczek z automatu za 10 fen (odmiana na papierze bladożółtym) na widokówce z Gdańska wysłanej 23.7 do Warszawy.

Fi.188Raz
Mi.194Dy
100 PLN
57357

1935 Herb Gdańska w owalu, seria kasowana (Fi.220.-).

Fi.239-46
Mi.243-50
180 PLN
57358

1935 herb Gdańska w owalu, seria.

Fi.241-6
400 PLN
57359

1935 wydanie na przesyłki lotnicze, seria kasowana (Fi.60.-).

Fi.247-51
Mi.251-56
50 PLN
57360

1935 list lotniczy z Sopotu do Niemiec.

Fi.250
180 PLN
57361

Fi.252-54
Mi.256-58
20 PLN
57362

1935 125-lecie kąpieliska morskiego Brzeźno, znaczek za 10 Pf - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 16.7.36 z Sopotu do Wrocławia, znaczek unieważniony bardzo ładnie odciśniętym wirnikiem propagandowym "Internationales KASINO ZOPPOT Sommer und Winter!" (Międzynarodowe Kasyno w Sopocie czynne zimą i latem); dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

Fi.255a
Mi.259b
120 PLN
57363

1935 sławni gdańszczanie, całostka z podobizną Jana Heweliusza z obiegu pocztowego.

Fi.Cp48II
400 PLN
57364

1935 KORESPONDENCJA PRZYCHODZĄCA DO GDAŃSKA, list ekspresowy wysłany 26.VII z Rotterdamu; dla kontroli szybkiego doręczania przesyłek ekspresowych w Gdańsku wprowadzono stempelki dla poszczególnych doręczycieli (Eilbotenstempel) - na odwrocie czarny prostokątny z zaokrąglonymi narożnikami stempelek doręczyciela z nr.25 i dwa datowniki: DANZIG z wyróżnikiem *5k i DANZIG 1 z wyróżnikiem "s" obydwa z dnia 27.7; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.382, 387
160 PLN
57365

1936 kartka z Neuteich (Nowy Staw koło Gdańska) do Grudziądza.

Fi.188
80 PLN
57366

1936 125-lecie kąpieliska morskiego Brzeźno, seria z odmianą koloru znaczka za 10 Pf, fragmenty delikatnej pierwszej podlepki (Fi.80.-); bardzo dobry stan zachowania.

Fi.255ab-57
Mi.259ab-61
100 PLN
57367

1936 125-lecie kąpieliska morskiego Brzeźno (Fi.195.-), seria kasowana z oboma odmianami koloru znaczka za 10 Pf.

Fi.255ab-57
Mi.259ab-61
180 PLN
57368

1936 wydanie z dopłatą na Pomoc Zimową, Zabytki Gdańska (II), seria kasowana (Fi.170.-).

Fi.258-62
Mi.262-66
120 PLN