Aukcja rozpocznie się 21.06.2024

Aukcja 116. Okres przedznaczkowy

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
46990

1862 lub po, koszulka listu ze Służewa do Włocławka, dwa okrągłe datowniki nadawcze rosyjsko-polskie typu IXA АЛЕКСАНДРОВЪ ПОГРАНИЧНЫЙ ALEKSANDRÓW POGRANICZNY z 2/6, dopisek "IR" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć nadawcy "POWIAT WŁOCŁAWSKI WÓJT GMINY SŁUŻEW" i czerwony datownik odbiorczy rosyjsko-polski typu IXA ВЛОЦЛАВЕК WŁOCŁAWEK; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
46991

1862 lub po, list wysłany 2/6 z Łęczycy do Łodzi, okrągły czerwony datownik nadawczy typu IIIC, dopisek "IntRzwy" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie przełamana, ale ładnie zachowana pieczęć lakowa nadawcy z godłem "DELEGACYA POW: ŁĘCZYCK: DO OCZYNSZ:" bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
46992

1864 około, list z Płocka do Włocławka wysłany 3/4, czarny okrągły rosyjsko-polski stempel nadawczy typu IXA PŁOCK ПЛОЦК z odwróconą datą; stemple dwujęzyczne w większości przypadków miały nazwę pisaną po rosyjsku jako pierwszą, a w kilku zaledwie przypadkach nazwa polska była umieszczana jako pierwsza, według M.A.Bojanowicza: "Stempel PŁOCKA miał [-] przez jakiś czas odwrócone daty w ten sposób, że polska nazwa znalazła się po lewej stronie, a więc czytana była jako pierwsza."; dopisek "Interes rządowy" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie lekko odciśnięty stempel nadawcy z godłem; bardzo dobry stan zachowania.

300 PLN
46993

1864 SŁUŻBA POCZTOWA - obwoluta listu służbowego wysłanego 19.11 z Warszawy do Radomia, datownik nadawczy WARSZAWA typu IIIC, przesyłka oznaczona czerwonym stempelkiem "SŁUŻBA / POCZTOWA" w ramce, spotykane jedynie na wewnętrznej korespondencji urzędowej, na odwrocie czerwona urzędowa pieczęć pocztowa Zarządu Okręgu Pocztowego Królestwa Polskiego w Warszawie.

240 PLN
46994

1865 około, koszulka listu wysłanego 17/8 z Nieszawy do Włocławka, czarny dwuwierszowy rosyjsko-polski stempel nadawczy "НЕШАВА/NIESZAWA" typu VIIIB w ramce z dopisaną ręcznie w formie ułamka datą; dopisek "I.R." (Interes Rządowy) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
46995

1865 około, obwoluta listu służbowego z Warszawy do Płocka, datownik nadawczy WARSZAWA typu IIIC (PZP nr 398g), przesyłka oznaczona czerwonym stempelkiem "SŁUŻBA / POCZTOWA" w ramce, spotykane jedynie na wewnętrznej korespondencji urzędowej, na odwrocie czerwona urzędowa pieczęć pocztowa Urzędu Pocztowego Królestwa Polskiego w Warszawie, fotoatest Pelc.

450 PLN
46996

1867 kompletny list z pełną treścią wysłany 18 7 z Wrześni do Czeszewa, dwuobrączkowy datownik nadawczy WRESCHEN z godzinnikiem "5-6N", dopisek "Portofreie Justiz Sache" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, ponieważ było to często nadużywane (szczególnie w przypadku listów z sądów), 1.I.1838 wprowadzono pierwsze stemple imienne dla urzędników prowadzących korespondencję, a od 30.XI.1852 obowiązek ich stosowania na wszystkich listach sądowych - tu stempelek "MÜLLER"; na odwrocie stempel nadejścia; całość w doskonałym stanie zachowania.

60 PLN
46997

1935 dwujęzyczny polsko - niemiecki reprint książki W.Polańskiego i W.Rachmanowa "Marki i stemple pocztowe w Polsce XVIII i XIX wieku", 158 stron, 4 tablice wielobarwne, 49 tablic czarno - białych.

120 PLN
46998

1939 "Pieczęcie pocztowe na ziemiach polskich w XVIII wieku" autorstwa Stanisława Miksteina, 127 stron, bardzo rzadkie.

800 PLN