Aukcja zakończy się 06.05.2024
Do końca aukcji pozostało:

Aukcja 115. Neubrandenburg

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
40422

1942 Oflag IIE - oddział garażowy "K" - oznaczenie K wzięło się od pierwszej litery wyrazu Kaserne (Koszary), a związane było z miejscem rozlokowania młodszych stopniem jeńców w garażach po niemieckiej jednostce pancernej; karta wysłana 17.10 do miejscowości Radziechów pod Lwowem, zwraca uwagę wykonany drzeworytem stempelek "FUNDUSZ OBOZOWY IIE/K" - organizacji jenieckiej zajmującej się zbieraniem pieniędzy wewnątrz obozu i wysyłaniem ich do rodzin najbardziej potrzebujących pomocy; stempelek cenzora nr.8 z jego parafką, w lewym dolnym rogu wpisano pierwsze litery nazwiska nadawcy - "Re" od "Rajtar", ułatwiało to cenzurze segregację przesyłek i służyło temu, aby jeden cenzor sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co umożliwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; niezwykle ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


250 PLN
40423

1943 kartka na listowniku z oflagu IIE w Neubrandenburgu do Warszawy, do kartki załączona grafika obozowa "pokój ludziom dobrej woli", grafika sygnowana WB - Wacław Bulzacki.


1 000 PLN
40424

1944 Kaplica, dwa znaczki za 20 f. w kolorze jasnozielonym na karcie pocztowej skasowane 3 XII stemplem okolicznościowym "ROCZNICA POCZTY OBOZOWEJ" z gołębiem pocztowym i datownikiem, który odciśnięto również na karteczce z adresem odbiorcy; pod adresem nieznany do tej pory dwuwierszowy stempel "ZAPROSZENIE / ROCZNICA POCZTY OBOZOWEJ" (porównaj stempelek "Wystawa Młody Las" Filatelista nr.7/1977); rzadki walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.1
1 600 PLN
40425

1944 Kaplica, znaczek za 20 f. w kolorze jasnozielonym z dużymi marginesami (Fi.500.-), ciekawe uszkodzenie dolnej ramki, gwarancja Schmutz.

Fi.1
500 PLN
SPRZEDANY
40426

1944 Kaplica, szeroko cięty kasowany znaczek za 20 f. w kolorze jasnozielonym (Fi.500.-), ciekawe uszkodzenia dolnej ramki, gwarancja Schmutz.

Fi.1
500 PLN
40427

1944 Świetlica, kasowany znaczek za 5 f. w kolorze czarnym (Fi.550.-), gwarancja Schmutz.

Fi.2
500 PLN
40428

1944 wydanie obiegowe - Syrena, cięty znaczek za 10 f. na bibułkowym papierze z błędem "przekreślone O w POCZTA", piękny stan, gwarancja Schmutz.

Fi.4ay1A
250 PLN
SPRZEDANY
40429

1944 rocznica odzyskania dostępu do morza, kasowany znaczek za 20 f. (Fi.500.-), gwarancja Schmutz.

Fi.8
450 PLN
40430

1944 Caritas, czysty znaczek za 5 f. odmiana koloru szaroczarna na papierze gładkim grubym z pełną oryginalną gumą (UWAGA: zapis w katalogu Fischera mimo poprawek pozostał błędny, żadna istniejąca odmiana nie jest prawidłowo oznaczona gwiazdkami - na papierze grubym gumowanym występują znaczki o odcieniu fioletowym - 9ax2 i czarnym - 9bx2, ale większość czarnych wydano jako niegumowane), tu rzadka odmiana z gumą zachowaną na całej powierzchni, gwarancja i opis (w/g Makowskiego) "8a" Schmutz.

Fi.9ax2
300 PLN
40431

1944 Kaplica, koperta z oliwkowozielonym znakiem opłaty na jasnobrązowo-pomarańczowym papierze pakunkowym prążkowanym (17 prążków na 2 cm), z oryginalnego obiegu (Fi.3500.-), znak opłaty unieważniony kasownikiem z dostawioną datą 7 LUT. 1944, niewielki ogólny nakład (350 szt.), według artykułu pp.K.Krupy i P.Pelczara w "Przeglądzie Filatelistycznym" nr.12/2013: "Koperty Ck1 z autentycznego obiegu pocztowego są bardzo rzadkie."; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja i opis "Ck1dx oliwkowozielona" Schmutz.

Fi.Ck1dx
4 200 PLN
40432

1944 Gryf, całostka za 10 fen typu 2 (w/g najnowszej klasyfikacji P.Pelczara) - na papierze o poziomych włóknach papieru, długość całkowita napisu i znaku opłaty 90 mm, z błędem "kropka nad dolnym ramieniem K w napisie KARTA"; datowana na odwrocie "Gross Born Rederitz 17/III 44.", znak opłaty unieważniony datownikiem Gross-Born; walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.Cp1
200 PLN
40433

1944 Caritas, całostka o fioletowobrązowym znaku opłaty za 5 fen. na jasnozielonym liniowanym papierze ze znakiem wodnym LESSER, wąski format (55x95mm) - w/g najnowszej klasyfikacji P.Pelczara - N.II.xt; karta-druk biblioteczny na odwrocie nadruk tekstu zawiadomienia i rzadki stempelek z gryfem, znak opłaty unieważniony dwuobrączkowym datownikiem GROSS-BORN Poczty oflagu IID; bardzo rzadki walor w słabszym stanie zachowania (karta w dwóch miejscach złamana); gwarancja i opis.

Fi.Cp2b
600 PLN
40434

1944 Syrena, karta pocztowa, papier biały prążkowany gruby, bez napisu POCZTÓWKA, znak opłaty z wyjątkowo rzadko spotykanymi rozjaśnieniami na prawych rogach - to tzw."barwne odciski paluchów drukarza" jak, niebanalnie, określił to zjawisko P.Pelczar w "Przeglądzie Filatelistycznym" 10/2013; idealny stan zachowania; gwarancja i opis Schmutz.

Fi.Cp3Ix
800 PLN
40435

1944 GROSS BORN - NEUBRANDENBURG, całostka obozu IID adresowana do Izby Chorych, części wspólnej obozów górnego i dolnego, poprzez którą następowała wymiana korespondencji, ilustrowana karta obiegowa - A.Mickiewicz, o nominale 20 f z ilustracją w kolorze szaroczarnym o wyraźnym rysunku, wysłana 20.V do Izby Chorych, znak opłaty unieważniony datownikiem oflagu IIE; doskonały stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.Cp10y
200 PLN
40436

1944 Caritas, całostka za 5 fen na papierze białym prążkowanym o brązowym znaku opłaty w wąskim formacie (54x92mm) - w/g najnowszej klasyfikacji P.Pelczara - N.III.yt; karta-druk biblioteczny przesłana 20.IX, znak opłaty unieważniony datownikiem Gross-Born; według artykułu P.Pelczara w "Przeglądzie Filatelistycznym" 6/2013 na papierze: "białym prążkowanym drukowano [...] nieliczne kartki dla bibliotek o formacie wąskim 52-61x93-100mm"; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania (całostka pionowo zgięta); gwarancja Schmutz.

Fi.Cp18y
200 PLN
40437

1944 grafika obozowa, przygotowana z okazji 25 rocznicy wyzwolenia Wilna, przedstawiająca motyw herbowy miasta: św.Krzysztofa przenoszącego Dzieciątko Jezus przez rzekę; bardzo dobry stan zachowania (minimalne przebarwienia).


500 PLN