Aukcja rozpocznie się 21.06.2024

Aukcja 115. Okres przedznaczkowy

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
34906

1846 obwoluta listu z Krośniewic do Koła, stempel nadawczy Krośniewic typu IB (bardzo późne użycie), na odwrocie stempel odbiorczy Koła typ IIIC i rzadka pieczęć tuszowa urzędu pocztowego w Kole.

1 800 PLN
34907

40 PLN
34908

1847 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany ze zbiornicy listów w miejscowości Jaworów do Przemyśla, czarny łukowy stempel nadawczy IAWOROW z datą 21 NOW, adnotacja czerwoną kredką, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEMYSL 25 NOV i zalepka nadawcy; papier ze znakiem wodnym - WEIS; dobry stan zachowania.

200 PLN
34909

1847 rewers wystawiony na list rekomendowany wysłany 24 października z Końskich do Radomia, "Kwit pocztowy" - druk uniwersalny stosowany w latach 1844-50 do: listów rekomendowanych, pieniężnych i na paczki, na odwrocie wyciąg z taryfy pocztowej obowiązującej od 1.01.1842; rzadko spotykany dokument w dobrym stanie zachowania.

300 PLN
34910

1848 około, list z Działoszyna do Warszawy, czarny jednowierszowy w ramce stempel nadawczy typu IIB DZIAŁOSZYN z dopisaną ręcznie datą "29/4", dopisek "IR" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; papier ze znakiem wodnym przedstawiającym drzewo; na odwrocie bardzo lekko odciśnięty czerwony stempel przejściowy Sieradza typu IIIC; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

100 PLN
34911

1848 polecony list ambulansowy nadany w Jarosławiu do Wiednia, list zwrócony do nadawcy w Jarosławiu.

120 PLN
34912

1848 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z Ustrzyk do Przemyśla, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy Ustrzyki 12.APR., na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy Przemysl 14.APR. i zalepka listowa nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
34913

1848 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z miejscowości Mikulińce do Tarnowa, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy MIKULINCE 29 MAR:, na odwrocie czarny dwuobrączkowy odbiorczy datownik z ozdobnikiem TARNÓW 3/4 i zalepka listowa nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.

300 PLN
34914

1849 koszulka listu z częściową treścią wysłanego 10/9 z miejscowości Stryków do Łodzi, czarny jednowierszowy stempel nadawczy (25x4 mm) typu IIA z dopisaną datą "10/9"; dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

60 PLN
34915

1849 składany list z Łodzi do Przemyśla.

150 PLN
34916

1849 list urzędowy wysłany z miejscowości Olszanica do Lwow, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy OLSZANICA 15.Feb:, na odwrocie czarny dwuwierszowy odbiorczy stempel LEMBERG 16.FEB; dobry stan zachowania (wycięta zalepka nadawcy).

250 PLN
34917

1849 OTTYNIA, kompletny list z pełną treścią na papierze stemplowym z odciśniętą okrągłą pieczęcią z godłem "15 KREUZER" z suchym tłoczeniem, wysłany ze zbiornicy listów w Ottyni do Stanisławowa, w całości opłacony przez nadawcę i zgodnie z ordynacją na froncie przekreślony ukośnie na krzyż, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy OTTYNIA 22 FEB, poniżej odciśnięty stempelek FRANCO; na odwrocie dwuwierszowy stempel odbiorczy STANISLAU 23.FEB. i sucho tłoczona zalepka listowa; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

600 PLN
34918

1850 kompletny list z Warszawy do Kalisza, stempel Warszawa typ IIIC o średnicy 23 mm.

80 PLN
34919

1850 około, obwoluta listu z Warszawy do Łodzi, stempel Warszawa typ IIIC o średnicy 24 mm, stempel "INTERES RZĄDOWY" w ramce.

50 PLN
34920

1850 około, obwoluta listu z Warszawy do Tuszyna, stempel Warszawa typ IIC o średnicy 24 mm, stempel "INTERES RZĄDOWY...." w ramce.

50 PLN
34921

1850 około, obwoluta listu z Warszawy do Łodzi, stempel Warszawa typ IIC o średnicy 25 mm.

50 PLN
34922

1850 Behändigungs-Schein sądowy druk potwierdzenia odbioru przesyłki wysłany 16.V z miejscowości Szydłowiec do Gniezna, na froncie dwukrotnie odciśnięta pieczęć negatywowa z koroną i trąbką pocztową WITTKOWO, na odwrocie stempelki: gnieźnieński czarny dwuwierszowy w ramce GNESEN z 29-5 i czarny okrągły dwuobrączkowy WITTKOWO z 5/6; dobry stan zachowania.

150 PLN
34923

1850 około, list wysłany 23/6 z Suchedniowa do Radomia, czerwony stempel nadawczy typu IIA SUCHEDNIOW (44x5mm) z dopisaną datą, stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "INTERES RZĄDOWY" (Czernik typ IIIA); na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem Królestwa Polskiego; bardzo dobry stan zachowania.

180 PLN
34924

1850 około, kompletny składany list z urzędu celnego w Praszce zamknięty pieczęcią lakową urzędu pocztowego do Piotrkowa, stempel Praszki typ VIIIA, stempel tranzytowy z Sieradza typu IIIC na odwrocie.

400 PLN
34925

1851 po, PORTO - koszulka listu rekomendowanego na koszt adresata ważącego 2⅛ łuta (adnotacja czerwoną kredką) wysłanego 3/7 z Warszawy do Piotrkowa Trybunalskiego, poza odręczną adnotacją "Porto" w Pocztamcie Warszawskim odciśnięto stempelek o identycznej treści, informujący urząd oddawczy, że należność za przesyłkę należy pobrać od adresata, wysokość opłaty - 63 grosze (po 20 kop. za każdy łut + 3 kop. za kwit) wpisano wielkimi cyframi czerwoną kredką, te wyjątkowe stemple spotykane są praktycznie wyłącznie na przesyłkach z Pocztamtu Warszawskiego; czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIIC o śr.25 mm, na odwrocie nieczytelna pieczęć nadawcy z godłem; walor w dobrym stanie zachowania.

700 PLN
34926

1852 ROZDÓŁ - DROHOBYCZ, kompletny list urzędowy z pełną treścią na papierze stemplowym za 15 Kr. wysłany z Drohobycza do miejscowości Rozdół, czarny dwuobrączkowy ozdobny stempel nadawczy DROHOBICZ 23 12; na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel urzędu przejściowego Mikolajow 24.DEC i bardzo rzadki czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy niewielkiego urzędu pocztowego ROZDOŁ 26 DEC: - opisany, ale bez reprodukcji (do tej pory nie była dostępna) w "Katalogu Stempli Przedznaczkowych Galicji i Austriackiej Poczty w Wolnym Mieście Krakowie" Janusza Adamczyka i Jerzego Bartke; dekoracyjny walor z dwoma rzadkimi stemplami Galicji w dobrym stanie zachowania.

1 200 PLN
34927

1853 pośpieszny list polecony wysłany 12/4 z Nakła do miejscowości Mały Wilczak, czarny dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy NACKEL, czerwony w ząbkowanej ramce stempelek "Recomandirt", a u dołu dopisek "Citisime", adnotacje dotyczące opłat; na odwrocie stempelki nadejścia; walor w dobrym stanie zachowania.

160 PLN
34928

1853 kompletny list z pełną treścią tzw. "obciążony" paczką wysłany 30 8 z miejscowości Okonek do Szczecinka, czarny dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy RATZEBUHR, na odwrocie nalepka "paczkowa" z numerem przesyłki, stempel odbiorczy NEUSTETTIN na froncie, na odwrocie stempelek nadejścia; przełamana pieczęć lakowa nadawcy z godłem; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

80 PLN
34929

1853 kompletny list z pełną treścią - druk pocztowy "Post-Insinuations-Dokument" - wysłany 16/1 z Piły do Wałcza (Deutsch Krone), czarny dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy SCHNEIDEMÜHL, wewnątrz odciśnięty okrągły stempel z godłem i trąbką pocztową; na froncie stempelek listonosza; walor w dobrym stanie zachowania.

80 PLN
34930

1854 kompletny list z pełną treścią - druk pocztowy "Post-Insinuations-Dokument" - wysłany 21/3 z miejscowości Jastrowie do Okonka (Ratzebuhr), czarny dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy JASTROW, wewnątrz odciśnięty okrągły stempel z godłem i trąbką pocztową; walor w dobrym stanie zachowania.

50 PLN
34931

1854 list wysłany 17/6 z Chojnic do Torunia, czarny dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy KONITZ IN WESTPREUSSEN, na odwrocie stempelek nadejścia i przełamana, ale dobrze zachowana pieczęć lakowa z godłem "MARIENWERDER COMMISSION ..."; walor w dobrym stanie zachowania.

50 PLN
34932

1855 obwoluta listu z Wolina do Szczecina.

50 PLN
34933

1856 list zagraniczny wysłany 17.5 z Warszawy do Krakowa, okrągły stempel nadawczy typu IIIC (śr.18 mm - W i A szerokie), przesyłka do granicy opłacona w całości przez nadawcę - adnotacja "franco" i czerwony stempelek FRANCO z dopisaną opłatą pocztową "16", austriacki stempel kraju pochodzenia POLOGNE; na odwrocie dwuwierszowy z datą stempel odbiorczy "Krakau 18.MAI"; zgrabny liścik w bardzo dobrym stanie zachowania.

400 PLN
34934

1858 zwrotne potwierdzenie nadania (recepis) listu wartościowego, wysłanego 3/3 z Nowego Sącza; okrągły stempel nadawczy "NEU SANDEC", z boku fragment urzędowej pieczęci lakowej, którą recepis był przytwierdzony do przesyłki; z kolekcji S.Rosińskiego.

80 PLN
34935

1858 składany list z Gdańska do Berlina, na odwrocie stemple odbiorcze.

120 PLN
34936

1858 przed, koszulka listu wysłanego 16/11 z Warszawy do Końskich, czerwony okrągły z ozdobnikiem datownik nadawczy typu IIID, datownik typu IIIC (śr.19 mm) urzędu przejściowego w Radomiu z 18/11; owalny stempelek z datownikiem zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes banku Polskiego" (Czernik typ IIIC) na odwrocie częściowo zachowana pieczęć lakowa nadawcy; dobry stan zachowania.

100 PLN
34937

1859 kompletny list z pełną treścią wysłany 8 3 z Tucholi do miejscowości Okonek (Ratzebuhr), czarny dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy TUCHEL, na froncie dopisek "Portofreie Justiz Sache" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, ponieważ było to często nadużywane (szczególnie w przypadku listów z sądów), 1.I.1838 wprowadzono pierwsze stemple imienne dla urzędników prowadzących korespondencję, a od 30.XI.1852 obowiązek ich stosowania na wszystkich listach sądowych - tu stempelek "ZINDLER", na odwrocie stempel nadejścia; bardzo dobry stan zachowania.

50 PLN
34938

1859 kompletny składany list z Mławy, stempel "INTERS RZĄDOWY".

80 PLN
34939

1860 około, koszulka listu wysłanego z Sochaczewa do Łowicza, czarny jednowierszowy w ramce stempel nadawczy typu IIB z dopisaną datą "20 8"; na odwrocie czarny datownik odbiorczy ŁOWICZ typu IXA z napisami rosyjsko-polskimi z 20/8 i niekompletna sucho wyciśnięta pieczęć nadawcy z godłem "POWIAT ŁOWICKI ...."; dobry stan zachowania (na odwrocie ślady po wklejeniu na kartę albumową); z kolekcji B.Grodzińskiego.

40 PLN
34940

1860 około, obwoluta listu z Warszawy do Łodzi, stempel Warszawa typ IIC o średnicy 25 mm, stempel "INTERES SZPITALA / DZIECIĄTKA JEZUS" w podwójnej ramce.

50 PLN
34941

1860 kompletny list (druk) wysłany 1/6 z Biecza do Nowego Sącza, czarny okrągły stempel nadawczy, dobry stan zachowania.

50 PLN
34942

1860 około, koszulka listu wysłanego z Radomia do miejscowości Białaczów, czerwony okrągły (śr.25 mm) datownik nadawczy typu IIIC; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "INTERES RZĄDOWY OD RZĄDU GUBER. RADOMSKIEGO" (Czernik typ IIIB) i pieczęć nadawcy z godłem Królestwa Polskiego; dobry stan zachowania.

120 PLN
34943

1860 po, koszulka listu wysłanego 13/11 z Radomia do Końskich, czerwony okrągły (śr.19 mm) datownik nadawczy typu IIIC; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "INTERES RZĄDOWY" (Czernik typ IIIA) i pieczęć nadawcy z godłem Królestwa Polskiego "GUBER: RADOMSKA PREZES TRYB: CYW: w RADOMIU"; bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
34944

1861 obszar I Rzeczypospolitej - WLADIMIR WOLYNSK, datownik z okresu przedznaczkowego zastosowany we Włodzimierzu Wołyńskim na liście z Paryża przez Prusy i Austrię do Rosji, jest to jeden z dwóch znanych w tym wzorze (drugi to RADZIWILOW) i jedyny znany z użycia na znaczkach; na korespondencji zagranicznej używano niekiedy w Rosji datowników pisanych alfabetem łacińskim, ale tylko kilka miało brzmienie POLSKIE!!! pozostają one świadectwem silnych związków tych ziem z Rzeczpospolitą.

1 600 PLN
34945

1862 około, DWUKROTNE UŻYCIE - koszulka listu wysłanego z Włocławka do Sieradza, czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIIA z dopisaną datą "12/11", czerwony stempel typu IIIC urzędu przejściowego w Krośniewicach z tego samego dnia, na odwrocie nieczytelna pieczęć nadawcy; list przenicowano i odesłano do Włocławka, czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIIC ze słabo czytelna datą 15/11 lub może 5/11 według kalendarza juliańskiego; przesyłkę dosłano do Łowicza na stację Kolei Warszawsko-Bydgoskiej, aby stamtąd najszybciej dostarczyć ją do Włocławka leżącego na tej samej linii kolejowej, czerwony stempel typu IIIC urzędu przejściowego w Łowiczu z datą 18/11; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "POWIAT SIERADZKI MAGISTRAT M: SIERADZA"; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

120 PLN