Aukcja rozpocznie się 21.06.2024

Aukcja 114. Poczty wojskowe I wojny światowej

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
23524

1916 kartka z poczty polowej 407 do Nowego Sącza, stempel "Von der Armee / im Felde" i stempel austriackiej cenzury wojskowej "K. u. K. ZENSURSTEL..".

25 PLN
23525

80 PLN
23526

140 PLN
23527

1916 formularz poczty polowej wysłany 21.I z miejscowości Krystynopol do Tarnowa, okrągła pieczęć formacyjna z godłem "K.k. Landst. Eisenbahn. Sich. Abteilung Krystynopol", jednowierszowy stempelek cenzury "Militarisch censuriert."; w 1951 miasto Krystynopol znalazło się na terenach przyłączonych do Związku Radzieckiego w ramach umowy o zamianie granic.

150 PLN
23528

1916 kartka z szpitala polowego w Krakowie do Nowego Sącza, stempel formacyjny szpitala, kartka ręcznie wytworzona, kolorowana.

90 PLN
23529

1916 SMS Aspern – austro-węgierski krążownik pancernopokładowy, widokówka do miejscowości Tarnowiec pisana przez marynarza - Polaka służącego na tej jednostce, datowana 7.XII, pieczęć formacyjna z godłem "K.u.k KRIEGSMARINE SMS SCHIFF ASPERN", datownik agencji pokładowej SMS Monarch – pancernika obrony wybrzeża "K.u.k.KRIEGSMARINE SMS MONARCH" z tego samego dnia (zwraca uwagę odwrócona cyfra 7 datownika); nadawca Karol Bochnia, po powrocie do ojczyzny, wstąpił do formującego się Pułku Morskiego, w stopniu sierżanta walczył w wojnie z bolszewikami, m.in. w ciężkich i bohaterskich bojach w lipcu 1920 roku pod Nową Wsią i Suskiem, gdzie został ranny; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

400 PLN
23530

1916 kartka z niemieckiej poczty polowej stacjonującej w Warszawie, niemiecki stempel formacyjny, widokówka z Warszawy.

70 PLN
23531

1916 Komitet Polski w Sztokholmie, rosyjska karta użyta jako formularz po zakreśleniu rosyjskich elementów wysłany z Polskiego Komitetu w Sztokholmie, bardzo rzadki stempelek "KOMITET POLSKI / w STOCKHOLMIE", stempel austriackiej cenzury wojskowej ze Stanisławowa.

350 PLN
23532

1916 kartka na formularzu legionowym nadana z poczty polowej nr 355 do Krakowa, stempel formacyjny "Legion Polski / Pułk 2. Baon III / Komp. 9".

200 PLN
23533

1916 kartka z poczty etapowej nr 186 z Krakowa do Nowego Sącza, pieczęć "LEGIONSOFFIZIER in KRAKAU / k.u.k. Platzkommando ...".

200 PLN
23534

1916 list nadany z austriackiej poczty etapowej w Tomaszowie do Czech, stempel formacyjny "KREIS TOMASZOW / KOMMANDO / des Wirtschaftsrayones No. IX.".

140 PLN
23535

1916 kartka nadana z austriackiej poczty etapowej w Nowo Aleksandryi (Puławy) do Austrii, stempel formacyjny "K.u.k. Kreiskommando NOWO ALEXANDRIA".

400 PLN
23536

1916 kartka legionowa nadana z Krakowa 17.11.16 do Wieliczki, stempel "VON ARMEE IM FELDE" oraz formacyjny "LEGIONSOFIZIER * in KRAKAU * K. u. k. Platzkommando...".

150 PLN
23537

1916 karta pocztowa wysłana 2.12.16 z oddziału telefonicznego z Baranowicz do Wieliczki, w tekście "...Legiony wyjechały do Warszawy a ja zostałem w Baranowiczach i siedzę z dwoma kolegami przy telefonach...",datownik K.u.K. FELDPOSTAMT 389, fioletowy stempel formacyjny "KOMENDA TRENU DYWIZYJNEGO".

90 PLN
23538

1916 kartka nadana 7.08.16 z niemieckiej poczty polowej nr 272 do Niemiec, widokówka z Warszawy tramwaje na Krakowskie Przedmieście.

70 PLN
23539

1916 Formularz I Brygady Legionów Polskich ze stemplem poczty polowej nr 118 wysłana na Morawy, stempel cenzury "CENZUROWANO / I Baon 1. Pułku Leg. Pol. / Poczta pol. 118".

200 PLN
23540

1916 kartka od polskiego jeńca wojennego z obozu Mannheim do Sosnowca.

60 PLN
23541

1916 kartka wysłana 8 kwietnia z pozycji na froncie do Kielc, opłatę pobrano znaczkiem dopłaty za 10 hal. poczty polowej i ostemplowano datownikiem " K.u.K. ETAPPENPOSTAMT KIELCE / 15.IV.16", datownik "K.u.K. FELDPOSTAMT 355 / 13.IV.16", pieczęć formacyjna "KOLUMNA PROWIANTOWA".

130 PLN
23542

1916 karta polowa wysłana 22 lipca z linii frontu do Nowego Sącza, datownik "K.u.K. FELDPOSTAMT 355", pieczęć formacyjna "KOMENDA / I. Batalionu 6 Pułku / Legionu Polskiego".

110 PLN
23543

1916 karta polowa wysłana 13 kwietnia z 2. Kompanii 2. Batalionu 5. Pułku Piechoty Legionów z frontu do Nowego Sącza, datownik "K.U.K. FELDPOSTAMT 118", pieczęć formacyjna "I. Bryg. Piłsudskiego / Komenda II. komp. 2/II p.p.".

120 PLN
23544

1916 karta pocztowa z okopów na Wołyniu z 4.kompanii 6.baonu wysłana 11.05.16 do Rudnika n/Sanem, datownik K.u.K. FELDPOSTAMT 118, czerwony okrągły stempel formacyjny z orłem "* Komenda VI baonu * I. Legionu Polskiego".

140 PLN
23545

1916 karta pocztowa wysłana 4.07.16 z 1. Pułku 1. Brygady z frontu na Wołyniu do Dąbrowy Górniczej, datownik K.u.K FELDPOSTAMT 118, stempel formacyjny z orłem "* I. PUŁK I. BPRYGADY L. P.".

120 PLN
23546

1916 karta pocztowa wysłana 7 grudnia z Mińska Mazowieckiego z 6. Szwadronu 2. Pułku Ułanów do Łaz, datownik K.u.K .FELDPOSTAMT 378, czerwony stempel formacyjny "2. Pułk Ułanów Polskich Legionów / 6 Szwadron".

150 PLN
23547

1916 kartka wysłana z poczty polowej 355 do Czech, stempel formacyjny z orłem "Kolumna prowiantowa 3./P. / Polskie Legiony".

120 PLN
23548

1916 list (z zawartością) austriackiej poczty polowej z Puław do Wiednia, rzadki stempel austriackiego urzędu etapowego Nowo Aleksandrya, stempel formacyjny biura nadzoru budowy mostu.

450 PLN
23549

1916 formularz poczty polowej nadany z poczty etapowej w Piotrkowie do Moraw, kasownik z wyróżnikiem c, stempel austriackiej cenzury wojskowej.

35 PLN
23550

1916 kartka nadana z poczty etapowej w Hrubieszowie do Lubiąża, kasownik z wyróżnikiem b.

60 PLN
23551

1916 kartka nadana z poczty etapowej w Włoszczowej do Krakowa, stempel Kreiskommando we Włoszczowej.

70 PLN
23552

1916 kartka nadana z poczty etapowej w Noworadomsku do Niemiec, stempel z wyróżnikiem a.

40 PLN
23553

1916 pocztówka wysłana 4.10.16 z 4. Szwadronu 1 Pułku Ułanów z pozycji na froncie, datownik K.u.K. FELDPOSTAMT 389, fioletowy stempel formacyjny "4. SZWADRON / 1 p. Ułanów L. P.". rzadkie z wczesnego okresu użycia datownika poczty 389, widokówka legionowa.

200 PLN
23554

1916 Legiony Polskie - ODDZIAŁ SKAUTOWY PRZY KOMENDZIE LEGIONÓW węgierski formularza kartkowy wysłany 5.VIII za pośrednictwem poczty polowej 355 do Łodzi, stempelki formacyjne: "ODDZIAŁ SKAUTOWY" i "C.i K. KOMENDA LEGIONÓW POLSKICH" w książce Berka nieopisane, nadawcą listu jest harcerz łódzki pchor. Mieczysław Buła pseudonim "Nabielak" będący w tym czasie Inspektorem Komendy Skautowej w Legionach; był on jednym z dwóch skautów w szeregach I Kompanii Kadrowej (Józef Chrząszcz i Mieczysław „Nabielak”-Buła), którzy latem 1914 r. uczestniczyli w kursie strzeleckim, zorganizowanym za kordonem, w Nowym Sączu; a we wrześniu 1915 r. zastępcą dowódcy oddziału skautowego służb wywiadowczych przy Komendzie Legionów kapitana Karola Baczyńskiego.

Przy jego udziale (kilka uwag za R.Szuchta Polska Organizacja Skautowa 1915-1916. Przyczynek do dziejów obozu niepodległościowego w czasie I wojny Światowej "Przegląd Historyczny" nr.2/1991 ) realizowano program kursów na stopnie skautowe według regulaminów organizacyjnych. Kursom tym towarzyszyło szkolenie wojskowe (ćwiczenia wywiadowcze, kursy podoficerskie) kończone egzaminem oficerskim. Najbardziej uzdolnieni, po zdaniu egzaminu skautowego na skauta I klasy i po przejściu klasyfikacji wojskowej, mieli przejść do szkoły chorążych, a następnie wyższych szkół oficerskich. Oddział skautowy przy Komendzie Legionów swój chrzest bojowy przeszedł nad Styrem, używany był do zwiadu, m.in. dokonywał rozpoznania pozycji nieprzyjaciela i wyszukiwał dróg między bagnami. Poniósł duże straty, ale po uzupełnieniach w czerwcu 1916 roku liczył 84 skautów. W czasie letnich walk pod Kostiuchnówką (lipiec-sierpień) oddział pracował "przy umocnieniach ziemnych drugiej linii" pod kierunkiem porucznika Juliusza Kleeberga. Wkrótce, wraz z pozostałymi jednostkami legionowymi, został wycofany w rejon Baranowicz, gdzie 6 października 1916 r. został rozwiązany.

historia Oddziału Skautowego jest krótka, a jego skład osobowy nieliczny; korespondencji skautowej z tego okresu (1915-16) prawie się nie spotyka; to unikalny walor w ładnym stanie zachowania.

12 000 PLN
23555

Fi.9b
300 PLN
23556

1917 Legiony Polskie - widokówka (Warszawa) wysłana 8.I za pośrednictwem poczty polowej 378 do Tarnowa; czytelnie odbita pieczęć formacyjna: "Komenda 3.p.p. Legionów pol." - nieopisana u Berka; dobry stan zachowania.

Fi.18
80 PLN
23557

1917 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka datowana "w Czersku 15/IV" wysłana 18.IV za pośrednictwem poczty polowej 378 do Lwowa, dwuwierszowa pieczęć formacyjna z orłem "I. PUŁK ARTYLERYI LEG. POL./ BATERYA 1." (Berek P78) i stempelek cenzury "CENZUROWANO" o długości 32 mm (Berek C10) - oba stemple odciśnięto bardzo starannie, na odwrocie odręczny rysunek zamku w Czersku; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.18
300 PLN
23558

1917 Legiony Polskie - formularz z orzełkiem i literą "L" w tarczy amazonek (Berek K29) wysłany 13.II z Zegrza za pośrednictwem poczty polowej 378 do Lwowa, stempel formacyjny z oryginalną pisownią "BATAILLON III/ 3. PUŁKU LEGIONU POLSKIEGO" (Berek P128); dobry stan zachowania.

Fi.18
250 PLN
23559

Fi.18A
250 PLN
23560

1917 list wysłany 18.II z austriackiej poczty polowej nr. 511 (datownik z wyróżnikiem a) do Gandawy, pieczęć formacyjna z godłem "K.u.k. 11. Armeekommando Proviantamt"; opłata niezgodna z taryfą, wysoka wycena katalogowa (list Mi.250.- euro).

Fi.42
80 PLN
23561

1917 Legiony Polskie - formularz poczty polowej (Kucharski K.66.) z doklejoną nalepką ząbkowaną za 10 hal z wizerunkiem orła legionowego na tarczy; minimalnie gorszy stan zachowania (słabsze narożniki).

Fi.Fp21
100 PLN
23562

1917 korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 20.11 z miejscowości Tuła ocenzurowany w Moskwie - zalepka i stempelek cenzury moskiewskiej nr.122; erka z napisami grażdanką!!! niedozwolona dla korespondencji zagranicznej, na odwrocie datownik odbiorczy z datą 25.12, a na froncie duński stempelek "Brev ank. til Kbhvn 28.Dec 1917"; dobry stan zachowania.

Mi.72II
100 PLN
23563

1917 list polecony wysłany 10.6 z Jarosławia do żołnierza Legionów Polskich w szpitalu fortecznym nr.II w Modlinie, stempelek cenzury niemieckiej z parafką cenzora, erka z jednej strony nieperforowana; datownik odbiorczy Modlin na odwrocie; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.194
72 PLN