Aukcja rozpocznie się 21.06.2024

Aukcja 114. Poczty wojskowe okresu II wojny światowej

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
26995

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, dowód nadania listu poleconego (opłata 60 kop) wysłanego 8.7, na odwrocie datownik nadawczy sowieckiej poczty polowej POLEWAJA POCZTA 3003 (ПОЛЕВАЯ ПОЧТА) z wyróżnikiem "б" przydzielonej 1.VI.1942 przez władze sowieckie do obsługi 7 Dywizji Piechoty, formującej się w rejonie miejscowości Kermine; wszelkie całości pocztowe z Armii Andersa z okresu sowieckiego, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej.

250 PLN
26996

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, seria nalepek zabezpieczających uszkodzone przesyłki pocztowe poczty polowej 1 Korpusu kasowana czytelnie stemplem poczty polowej, spotykane rzadko na uszkodzonych przesyłkach wojskowych.

150 PLN
26997

80 PLN
26998

120 PLN
26999

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, pasek trzech nalepek zabezpieczających uszkodzone przesyłki pocztowe poczty polowej z podwójnym nadrukiem "POLISH FIELDPOST" i belek zakrywających poprzednie napisy - nalepki 1 Korpusu miały nabrać charakteru ogólnego, lekkie ślady podlepek na marginesie, same nalepki w pięknym stanie z pełną oryginalną gumą.

600 PLN
27000

130 PLN
27001

1942 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.

100 PLN
27002

100 PLN
27003

1 000 PLN
27004

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - seria znaczków każdy z innym błędem, kolejno: 50 gr. bardzo rzadko spotykana potrójna perforacja pozioma; 1 zł. usterka powstała przy czyszczeniu formy na poz.10 "pęknięcie ramki nad nominałem"; 2 zł. usterka powstała w trakcie eksploatacji formy na poz.4 "Szkocja w innym kolorze niż Anglia", skasowane 9.VI.1943 na wycinku datownikiem "WARSZAWA Z-T.P.P.-N"; sygnowano na odwrocie litery "B.T." w kółku; gwarancja Plewka.

Fi.1-3 (10-12)
2 200 PLN
27005

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek cięty za 50 gr. poz.5, na oryginalnym wycinku z Monitora (Fi.800.-), dodatkowo znaczne przesunięcie nominału względem rysunku.

Fi.1A (10)
800 PLN
27006

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - prawostronnie cięty znaczek za 50 gr. poz.10, unikalny egzemplarz pochodzący z niedawno odnalezionej niewielkiej partii znaczków z ręcznie nakładaną gumą - jest to dobrze widoczne na nie przyklejonych do wycinka fragmentach znaczka; w 2015 roku odnaleziono pierwszy oryginalnie gumowany egzemplarz czysty, choć wcześniej - "Filatelista" 7/1957, pisał o nich M.Perzyński "...Nakład wynosił około 35 tys. sztuk znaczków - łącznie - wszystkich wartości. Znaczki te zarówno definitywne jak i próby nie były gumowane, z wyjątkiem znaczka za 50 gr., którego kilkanaście arkuszy podgumowano"; kilkanaście arkuszy to zaledwie sto kilkadziesiąt sztuk znaczków, z których większość pewno zużyto już w marcu; prawostronnie cięte są tylko znaczki z poz.5 i 10 tego arkusza; oferowany egzemplarz jest skasowany na wycinku fioletowym datownikiem T.P.P. w dniu 8 III 1943; informacje o wydaniu są skąpe, stosowano je do opłaty doręczanej prasy podziemnej.

Fi.1B
1 800 PLN
27007

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - ząbkowany znaczek za 50 gr. (Fi.800.-) z poz.10 w arkuszu, zdjęty z oryginalnej przesyłki, na której był naklejony klejem kostnym - charakterystyczne przebarwienie widoczne na odwrocie, znaczek jest unieważniony rzadkim dwuwierszowym stemplem WARSZAWA z datą w drugim wierszu, zachowany w ładnym stanie i bardzo ciekawy.

Fi.1B
800 PLN
27008

Fi.1B, 2, 3
900 PLN
27009

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 1 zł. na kompletnym trzystronicowym numerze "MONITORA" z 5 czerwca 1943 roku, gazetę ofrankowano 9.VI.; przyklejony klejem kostnym znaczek pochodzi z poz.8 w arkuszu i ma widoczne na drugim skanie błędy powstałe w trakcie eksploatacji formy "zieloną plamę w lewym dolnym narożniku znaczka" i "białą otoczkę w górnej linii ramki z wartością nominalną"; całość - cenny dokument z okresu okupacji, zachowany w świetnym stanie.

Fi.2 B
4 000 PLN
27010

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 1 zł. z błędem powstałym przy czyszczeniu formy na poz.9 "duża nieregularna biała plama zachodząca na ogon orła polskiego i głowę niemieckiego oraz na rysunek bomby", dodatkowo ciekawy błąd powstały w trakcie eksploatacji formy "ścięte ukośnie cyfra 1 u góry i litera z w zł na dole oraz uszkodzony dwukropek po zł".

Fi.2 B
600 PLN
27011

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - kasowany znaczek za 1 zł. (Fi.400.-); z błędem na poz.10 powstałym podczas czyszczenia formy "przerwa w górnej zewnętrznej linii ramki z wartością nominalną", znaczek unieważniony datownikiem T.P.P. w dniu 5.V.1943 na wycinku, piękny stan zachowania.

Fi.2 B
600 PLN
27012

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 2 zł. (Fi 300.-), z błędem powstałym podczas eksploatacji formy na poz.4 "Szkocja w innym kolorze jak Anglia".

Fi.3 B
600 PLN
27013

25 PLN
27014

1943 Tajna Poczta Polska, stemplowane znaczki drugiego wydania.

Fi.10-2
350 PLN
27015

Fi.10-11
240 PLN
27016

Fi.11
400 PLN
27017

1943 Tajna Poczta Polska, 25 rocznica odzyskania niepodległości, znaczek za 10 zł. w kolorze czerwonym z krzyżykami markacyjnymi na lewym marginesie, tak jak go wydano bez gumy.

Fi.12
125 PLN
27018

1943 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, ekspresowa karta pocztowa wysłana z Warszawy do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK, który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju, okrągły stempel cenzury Wehrmachtu, a na odwrocie ślady cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu.

Fi.73, 74, 86, Cp9b
175 PLN
27019

Fi.FFi
300 PLN
27020

Mi.831-42
50 PLN
27021

1 500 PLN
27022

300 PLN
27023

80 PLN
27024

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, datownik "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.2 POLISH FIELD POST OFFICE No.2" przeznaczony dla obsługi 1 Dywizji Pancernej gen.Maczka odciśnięty w kolorze zielonym z datą "10 JUN 1943" na ilustrowanym formularzu kartkowym; datownik wprowadzono do eksploatacji w maju 1943 i wycofano po zaledwie dwóch miesiącach, z wyjątkiem listu oferowanego na 111 aukcji (poz.45368) do tej pory znany wyłącznie z odbitek grzecznościowych; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

300 PLN
27025

1 400 PLN
27026

1 000 PLN
27027

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, Biuro Pocztowe Delegatury Inspektoratu Lotnictwa, znaczek na karcie grzecznościowo skasowany datownikiem Biuro Poczt.Deleg.In.Lot. Polish Air Forces Mail z datą 5 NOV 1943, bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
27028

400 PLN
27029

1943 "POLAND FIRST TO FIGHT" znaczek propagandowy na kopercie skasowany 11 listopada amerykańską frankaturą mechaniczną, dodatkowe dwa stemple propagandowe: "1918-25TH ANNIVERSARY-1943 ARMISTICE DAY NOVEMBER 11TH, 1943" i "1918-25TH ANNIVERSARY-1943 FOUNDING OF REPUBLIC OF POLAND NOVEMBER 11TH, 1943", bardzo dobry stan zachowania.

70 PLN
27030

160 PLN
27031

1943 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.

100 PLN
27032

100 PLN
27033

30 PLN
27034

180 PLN