Aukcja rozpocznie się 21.06.2024

Aukcja 113. Wolne Miasto Gdańsk

Strona:
Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
20966

1924 wydanie na przesyłki lotnicze, znaczek za 2,50 G. z opuszczoną dziurką - jak do automatów, gwarancja z opisem Schmutz.

Fi.200 B2
Mi.206III 
500 PLN
20967

1924 wydanie na przesyłki lotnicze, znaczek z błędem w postaci opuszczonej dziurki w ząbkowaniu u góry i dołu, ząbkowanie dla wersji z automatów, abklacz, piękny stan.

Fi.200B2
400 PLN
20968

1924-32 widoki Gdańska i okolicy (I), czysta seria z pełną oryginalną gumą (Fi.2200.-) w ładnym stanie.

Fi.201-05
Mi.207-11
2 000 PLN
20969

1924 wydanie w nowej walucie, herb Gdańska na tarczy w owalu, 10 Pf, karton gładki, piaskowy, pionowa kreska pod k w Postkarte; dofrankowana karta wysłana 19.11 z urzędu Danzing-Langfuhr (Wrzeszcz) do Rygi; co ciekawe ponieważ datownik nadawczy na znaczku został delikatnie odciśnięty, kasownik odbiorczy przystawiono tak, aby wyraźnie unieważnił znaczek.

Fi.Cp25by, 189
Mi.P25b, 195
50 PLN
20970

1924 wydanie w nowej walucie, herb Gdańska na tarczy w owalu, 25 Pf część z opłaconą odpowiedzią karty podwójnej użyta jako zwykła karta pojedyncza (wykreślono "mit Antwortkarte" i "avec résponse payée" wysłana 8.10 z urzędu Danzig-Langfuhr (Wrzeszcz) do Rygi; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania (Mi.120 euro).

Fi.Cp28A
Mi.P28F 
160 PLN
20971

1924 Wydanie przedrukowe - Dienstmarke, najrzadszy w serii kasowany znaczek za 35 Pf. w kolorze ultramarynowym (Fi.240.-), gwarancja Schmutz, dodatkowo wszystkie pozostałe znaczki w serii oprócz jednego (Fi.395.-), gwarancja Krawczyk, Schmutz.

Fi.U41-50
Mi.D41-50
500 PLN
20972

1924 wydanie przedrukowe, podstawowa seria znaczków urzędowych w ładnym stanie.

Fi.U41-51
2 400 PLN
20973

1924 Wydanie przedrukowe - Dienstmarke, kasowany znaczek za 30 Pf. (Fi.64.-), ze znacznie przesuniętym w dół nadrukiem, gwarancja Krawczyk.

Fi.U47 B
Mi.D47
200 PLN
20974

1925 wydanie obiegowe - widoki Gdańska i okolic, oryginalnie kasowane stemplem korkowym.

Fi.206-07
Mi.212-13 
80 PLN
20975

1925 wydanie przedrukowe w związku z obniżeniem taryfy zagranicznej, 20/25 Pf, karta wysłana 17.6 z urzędu Danzig-Langfuhr do Rygi; datownik odbiorczy na froncie; doskonały stan zachowania.

Fi.Cp29
200 PLN
20976

1925 wydanie przedrukowe w związku z obniżeniem taryfy zagranicznej, 20/ 25 Pf, ścięta ukośnie litera "e" w "postale" i narożny lewy górny ornament obramowania; bardzo dobry stan zachowania (karta bez błędów Fi.160.-) - UWAGA: w najnowszym wydaniu katalogu podano błędny numer (zastosowano Cp28 dla dwóch rożnych kart).

Fi.Cp28
160 PLN
20977

1925 wydanie przedrukowe w związku z obniżeniem taryfy zagranicznej, 20/25 + 20/25 Pf karta podwójna, usterka karty podstawowej (części A) uszkodzone lewy i prawy narożne górne ornamenty obramowania i przerwana pionowa linia; karta w rzeczywistości prezentuje się korzystniej jasne smugi są praktycznie niewidoczne, karta na łączeniu delikatnie naderwana (karta bez błędów Fi.300.-) - UWAGA: w najnowszym wydaniu katalogu podano błędny numer.

Fi.Cp30
180 PLN
20978

1925 wydanie przedrukowe w związku z obniżeniem taryfy zagranicznej, 20/25 + 20/25 Pf karta podwójna, część na odpowiedź wysłana 21.6.1927 z urzędu Danzig-Langfuhr do Karlsbadu; bardzo dobry stan zachowania (Fi.300.-, Mi.120 euro).

Fi.Cp30B
Mi.P30A 
240 PLN
20979

1925 VI, wydanie półilustrowane, trudny podstawowy komplet 20 czystych kart 10 Pf. i 20 Pf. z ilustracjami (Fi.3500.-), wśród nich tym karty z różnymi błędami.

Fi.Cp31-32
3 500 PLN
20980

1925 VI, wydanie półilustrowane, 20 Pf karta czysta z ilustracją Danzig, Rathaus (Fi.200.-).

Fi.Cp32
160 PLN
20981

1925/28 wydanie półilustrowane, większy format, linie adresowe długości 58 mm, ilustracja Tiegenhof, an der Tiege; karta dofrankowana (opłata niezgodna z taryfą) wysłana 4.6.1927 z urzędu Danzig-Langfuhr (Wrzeszcz).

Fi.Cp38I, 197
Mi.P38I, 203
120 PLN
20982

1925/28 wydanie półilustrowane, większy format, linie adresowe długości 58 mm, ilustracja Danzig, Rathaus; gruba linia adresowa złamana; karta wysłana 22.12.1926 z urzędu Danzig-Langfuhr (Wrzeszcz) do Bremenhaven; doskonały stan zachowania.

Fi.Cp38I B5
150 PLN
20983

1927 formularz sądowy użyty miejscowo w Gdańsku.

Fi.188
20 PLN
SPRZEDANY
20984

1927 ekspresowy pobraniowy lotniczy list polecony z Gdańska do Niemiec, na odwrocie stemple odbiorcze, piękny obieg pocztowy z rzadką pojedynczą frankaturą znaczka za 2½ Guldenów.

Fi.200
500 PLN
20985

1927 całostka okolicznościowa z okazji XIX Światowego Kongresu Esperanto w Gdańsku, grzecznościowo stemplowana kasownikiem okolicznościowym kongresu.

Fi.Cp40
200 PLN
20986

1927 motorowiec "Preussen" linii żeglugowej Świnoujście - Sopot - Pilawa - Kłajpeda, widokówka z odbitką stempla pokładowego "na pełnym morzu" (Seemotorschnellschiff "Preussen" Auf hoher See) z datą 22.JUN.1927.


80 PLN
20987

1928 ekspresowy lotniczy list polecony z Gdańska do Szwajcarii, stempel "Mit Flugpost befördert. / Zweigtflugtpostamt / Berlin Zentralflughafen.", na odwrocie stempel odbiorcze, przesyłka nie doręczona zwrócona do nadawcy.

Fi.196, 199
800 PLN
20988

1929 list ekspresowy nadany w ambulansie pocztowym na trasie Gdańsk - Marienburg (Malbork) nr 116.

Fi.187, 188, 198
200 PLN
20989

1929 perforacja firmowa S - Siemens, znaczek za 10 Pf herb Gdańska w owalu z perforacją firmową, skasowany 25.3.29 w urzędzie Gdańsk 5; dobry stan zachowania.

Fi.188
Mi.194
40 PLN
20990

1929 NEUTEICH - wydanie obiegowe "Herb Gdańska w owalu", znaczek za 15 fen - frankatura pojedyncza, list zamiejscowy w obszarze Wolnego Miasta Gdańska, wysłany 25.3 z Neuteich (Nytych) do Gdańska; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.208
Mi.214
60 PLN
20991

1929-37 zestaw serii widokowych, czyste na podlepkach.

Fi.211-3, 252-62, 274-8
Mi.217-9, 256-66, 276-80
200 PLN
20992

1929 wydanie z okazji Międzynarodowej Wystawy Filatelistycznej w Gdańsku, karton piaskowym; dobry stan zachowania (lewy górny narożnik nadgięty - nie złamany), czysta (Fi.250.-).

Fi.Cp46
200 PLN
20993

1929 całostka wydania z okazji Międzynarodowej Wystawy Filatelistycznej w Gdańsku.

Fi.Cp46
200 PLN
20994

1929 wydanie z okazji Międzynarodowej Wystawy Filatelistycznej w Gdańsku, kartka z błędem "barwna kropka miedzy nóżkami litery n w Danzig", dodatkowo spacje obok dolnej cyfry 10 i górnej prawej cyfry 10.

Fi.Cp46B1
250 PLN
20995

1930 WESSLINKEN - wydanie obiegowe "Herb Gdańska w owalu", 5 + 10 fen - frankatura dwukolorowa, list zamiejscowy w obszarze Wolnego Miasta Gdańska, wysłany 13.9 z Wesslinken (Wiślinka) do Gdańska; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.187, 188
Mi.193, 194
150 PLN
20996

1930 ZOPPOT - wydanie obiegowe "Herb Gdańska w owalu", 5 + 10 fen - frankatura dwukolorowa, list zamiejscowy w obszarze Wolnego Miasta Gdańska, wysłany 13.9 z Sopotu do Gdańska, znaczki skasowane datownikiem z wyróżnikiem "i" nad mostkiem, duży bez nawiasów napis "FREIE STADT DANZIG"; koperta firmowa "Leon Blumke Zoppot"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.187, 188
Mi.193, 194
30 PLN
20997

1930 "AUS DANZIG-OLIVA", list z Oliwy do Gdańska przesłany 23.8 AMBULANSEM Z4732 relacji GDAŃSK - SOPOT; dla przesyłek przewożonych ambulansem na trasie Sopot-Gdańsk obowiązywała zwykła taryfa (15Pf), a dla przewożonych tylko na odcinku tej trasy (Oliwa-Gdańsk) obniżona (10Pf), dlatego przesyłki wysyłane z Oliwy do Gdańska, celem uniknięcia nienależnej dopłaty, poczta oznaczała dodatkowym, wysoko wycenianym, stempelkiem "AUS DANZIG-OLIVA" (WOLFF+200.-); rzadki, dekoracyjny walor w słabszym stanie zachowania (nadawca nakleił na kopertę rozdarty znaczek); gwarancja Schmutz.

Fi.188
Mi.194 
400 PLN
20998

1930 kartka z Gdańska do Niemiec, widokówka z katedrą w Oliwie. Stempel okolicznościowy.

Fi.188
50 PLN
20999

1930 STANGENWALDE (FREIE STADT DANZIG) - Jadłowo, znaczek za 15 fen herb Gdańska w owalu z oryginalnego obiegu, skasowany 22.8 czytelnie odciśniętym datownikiem; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.208
Mi.214
80 PLN
21000

1930 FISCHERBABKE - wydanie obiegowe "Herb Gdańska w owalu", znaczek za 15 fen - frankatura pojedyncza, list zamiejscowy w obszarze Wolnego Miasta Gdańska, wysłany 21.7 z Fischerbabke (Rybina) do Gdańska; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.208
Mi.214
200 PLN
21001

1930 wydanie okolicznościowe dla uczczenia 10. rocznicy powstania Wolnego Miasta Gdańska, okolicznościowa seria na lotniczym liście poleconym do Niemiec, na odwrocie stemple tranzytowy i odbiorczy.

Fi.214-24
800 PLN
21002

1930 10. rocznica powstania Wolnego Miasta Gdańska, seria w pięknym stanie, fotoatest Ouchsner.

Fi.214-24
1 800 PLN
21003

1930 "DANZIGER WERFT STOCZNIA GDAŃSKA THE INTERNAL SHIPBUILDING AND ENGINEERING CO. LTD." - 10 fen frankatura mechaniczna, idealnie odciśnięta na firmowym liście wysłanym 28.3.30 z urzędu Gdańsk 5. Na mocy Traktatu Wersalskiego Konferencja Ambasadorów przyznała w 1922 roku Gdańską Stocznię Cesarską: Wielkiej Brytanii, Francji, Włochom i Japonii, które docelowo miały przekazać ją Polsce lub Wolnemu Miastu Gdańsk, w efekcie utworzono międzynarodową spółkę akcyjną z udziałem kapitału polskiego (20%), Wolnego Miasta Gdańska (20%), Wielkiej Brytanii (30%) i Francji (30%); stocznia otrzymała angielską nazwę "The International Shipbuilding and Engineering Company Limited", w 1937 udziały brytyjskie zostały wykupione przez Niemców, po wybuchu wojny całe zakłady przejęło Wolne Miasto Gdańsk, a w 1940 III Rzesza, stocznia w czasie wojny pracowała głównie dla potrzeb Kriegsmarine, produkowano to m.in. U-booty. Jedna z zaledwie kilku frankatur mechanicznych Wolnego Miasta z polskim tekstem; bardzo rzadko spotykane ostemplowanie gdańskie w dobrym stanie zachowania; na odwrocie reklama firmowa.


1 800 PLN
21004

1932 "BESUCHT U. BESCHICKT DIE INTERNZAIONALE LUFTPOSTAUSSTELLUNG DANZIG 23.-31. JULI 1932" (Odwiedź i zachęć innych do zwiedzenia Międzynarodowej Wystawy Poczty Lotniczej) Danzig 5 z wyróżnikiem "*5b", stempel okolicznościowy na liście ofrankowanym znaczkiem wydania obiegowego "Herb Gdańska w owalu" za 30 fen wysłanym 22.6 do Berlina, pod znaczkiem opis odmiany znaczka (198 bz) i gwarancja Kniep BPP.

Fi.192
Mi.198
150 PLN
21005

1932 wydanie przedrukowe z dopłatą na LUFTPOSTA, lotnicza kartka polecona nadana specjalnym lotem z okazji wystawy.

Fi.196, 197, 225, 227, 229
800 PLN