Poz# | Zdjęcia | Opis | Katalog | Cechy | Aktualna cena |
35728 |
1942 list polecony z Lublina do Szwajcarii, list adresowany do polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii, stempelki kierunkowe, stempel i zalepka cenzury Wermachtu, stempelek cenzury szwajcarskiej, kompletna pomarańczowa kartka przewodnia poczty internowanych. | Fi.42, 70 |
| 400 PLN | |
35729 |
1942 list polecony z Lublina do Szwajcarii, list adresowany do polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii, stempelki kierunkowe, stemple i zalepka cenzury Wermachtu, zalepka i stempelek cenzury szwajcarskiej, kompletna pomarańczowa kartka przewodnia poczty internowanych. | Fi.45, 72, 77, 84 |
| 400 PLN | |
35730 |
1942 list polecony z Lwowa do Szwajcarii, list adresowany do polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii, stempelki kierunkowe, stemple i zalepka cenzury Wermachtu, stempelek cenzury szwajcarskiej, kompletna pomarańczowa kartka przewodnia poczty internowanych. | Fi.48, 49 |
| 400 PLN | |
35731 |
1942 list polecony z Lublina do Szwajcarii, list adresowany do polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii, stempelki kierunkowe, stemple i zalepka cenzury Wermachtu, stempelek cenzury szwajcarskiej, kompletna pomarańczowa kartka przewodnia poczty internowanych. | Fi.72, 75, 77, 84 |
| 400 PLN | |
35732 |
1942 Oflag IIE - karta wysłana 18.9 z obozu do Lublina, w lewym dolnym rogu wpisane pierwsze litery nazwiska jeńca - "We" od nazwiska "Weiss", co umożliwiało segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co umożliwiało i ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; stempelek cenzora nr.19 z jego parafką; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 40 PLN SPRZEDANY | |
35733 |
1942 Reserve-Lazarett Tangerhütte - świadectwo zgonu porucznika Franciszka Stasiaka wystawione 5.XI w szpitalu zapasowym Stalagu XIA w Tangerhütte; pieczęć urzędowa z "gapą"; dodatkowy stempelek "Gebührenfrei"; nieczęsto spotykany walor; minimalnie słabszy stan zachowania. | |
| 100 PLN | |
35734 |
1942 Obóz nr.25 dla jeńców włoskich w Indiach - karta pocztowa datowana 24.IX wysłana z obozu do Rzymu, jeniec Quatrini Giulio w stopniu majora, dostał się do niewoli zapewne w Afryce Północnej; dwa stempelki cenzury hinduskiej i jeden włoskiej; niespotykany na naszym rynku walor w doskonałym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego. | |
| 160 PLN | |
35735 |
1942 Stalag VIG - formularz francuski, datowany 22.II, wysłany z obozu do Sompolna; stempelek cenzora nr.12; na odwrocie w adresie nadawcy dopisano "Bonn. Arb.Kdo: No281"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 40 PLN | |
35736 |
1942 Internowanie w Szwajcarii - list polecony wysłany 14.IV ze Skarżyska Kamiennej do obozu Wetzikon, przesyłka przeadresowana na obóz Amlikon, dwie kompletne (zazwyczaj zdarte) kartki kierunkowe!!! zalepki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej, liczne stempelki cenzury, w tym cenzora szwajcarskiego 308, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion", datownik odbiorczy 25.IV na odwrocie; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania. | |
| 400 PLN | |
35737 |
1942 Stalag IIID - karta pocztowa (formularz francuski), datowana 12.VII, wysłana do miejscowości Rawka koło Skierniewic; stempelek cenzury Wehrmachtu; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 50 PLN | |
35738 |
1942 Arbeits-Kommando Nr.14 - formularz Stalagu VIG datowany 22.XI wysłany do Sompolna z komanda pracy nr.14 w zakładach metalurgicznych Veltrup-Werke KG wytwarzających m.in. części do produkcji amunicji, niespotykane oznaczenie - stempelek komanda pracy "K.G. Arb.Kdo. 14 Veltrup-Werke Aachen. Rudolfstr.53", zwraca uwagę rzadko spotykany typ formularza z wydrukowaną nazwą obozu; co ciekawe nadawca Tadeusz Chowieńczyk numer jeniecki "37700/ofl VIIA" figuruje na liście jeńców Oflagu VIIA Murnaum; stempelek cenzora nr.50; unikalna całość w doskonałym stanie zachowania. | |
| 400 PLN | |
35739 |
1942 (?) Stalag IID - "JOURNEE DU SECOURS NATIONAL" - pamiątkowa tekturowa zawieszka, będąca potwierdzeniem datku złożonego w czasie kwesty w Dniu Pomocy dla francuskich jeńców Stalagu IID organizowanej przez organizację Secours National; niecodzienny walor w słabszym stanie zachowania (ślady po szpilkach). | |
| 80 PLN | |
35740 |
1942 Oflag VIIA Murnau, listownik wysłany z obozu do Marklowic Górnych, stempelek cenzora nr 5. | |
| 30 PLN | |
35741 |
1942 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Herisau do Berna, stempelek cenzury i poselstwa R.P. w Bernie. | |
| 100 PLN | |
35742 |
1942 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Herisau do Berna, stempelek cenzury. | |
| 100 PLN | |
35743 |
1942 kartka z Wilna nadana 19.06.42 do oflagu VIIA w Murnau, stempel cenzury oflagu. | |
| 100 PLN | |
35744 |
1942 poczta internowanych w Szwajcarii, list służbowy YMCA wysłany z obozu w Münchenbuchsee w Bernie do Czerwonego Krzyża w Genewie, na odwrocie zalepka cenzury szwajcarskiej. | |
| 350 PLN | |
35745 |
1942 listownik obozowy wysłany do Oflagu VIII F w Niemczech przez internowanego przebywającego w szpitalu w Büren. Stempel obozu internowanych w Büren, stempel odbiorczy Oflagu, numerek cenzury i ręcznie napisana data odbioru 28.I.43. | |
| 150 PLN SPRZEDANY | |
35746 |
1942 internowanie w Szwecji - list od porucznika marynarki Bronisławą Hackbeil internowanego członka załogi ORP "Sęp" wysłany 25.4.42 za pośrednictwem szwedzkiej poczty polowej nr. 800. Przesyłka zwolniona od opłaty pocztowej - czerwony stempelek "Post från internerad militär” i pieczątka szwedzkiej cenzury wojskowej - "Granskad av milibar myndighet”, datownik Sztokholm 25.4.42. List adresowany do szkoły korespondencyjnej (NKI-skolan), w której uczyli się niektórzy z internowanych marynarzy; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania. W czasie wojny w Szwecji internowano załogi kilku polskich okrętów podwodnych; ORP "Sęp", ORP "Ryś" i ORP "Żbik", które nie zdołały przedrzeć się do Anglii. Łącznie 169 marynarzy. Ich korespondencja jest unikalna ze względu na niewielka liczbę internowanych. | |
| 800 PLN | |
35747 |
1942 listownik obozowy wysłany do Stalagu VI J w Krefel-Fichtenhain przez Alfonsa Stefańskiego, internowanego w Szwecji członka załogi ORP "Żbik". Liczne wyraźnie odbite stemple; cenzury szwedzkiej, niemieckiej, pieczęć stalagu, zwolnienia od opłat pocztowych i serwisu dla internowanych. Świetnie zachowany egzemplarz korespondencji z obozu do obozu. Korespondencja internowania ze Szwecji jest unikalna ze względu na niewielka liczbę internowanych. | |
| 2 500 PLN | |
35748 |
1942 list polecony z Wadowitz (Wadowice) do Szwajcarii, list adresowany do polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii, stempelki kierunkowe, stempel i zalepka cenzury Wermachtu, stempelek cenzury szwajcarskiej, kompletna pomarańczowa kartka przewodnia poczty internowanych. | |
| 300 PLN | |
35749 |
1943 list polecony z Częstochowy do Szwajcarii, list adresowany do polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii, stempelki kierunkowe, stempel i zalepka cenzury Wermachtu, stempelek cenzury szwajcarskiej, kompletna pomarańczowa kartka przewodnia poczty internowanych. | Fi.74, 86 |
| 400 PLN | |
35750 |
1943 list polecony z Radomia do Szwajcarii, list adresowany do polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii, stempel obozu internowania w Pfäffikon, stempelki kierunkowe, stemple i zalepka cenzury Wermachtu, stempelek cenzury szwajcarskiej, kompletna pomarańczowa kartka przewodnia poczty internowanych. | Fi.83, 84 |
| 400 PLN | |
35751 |
1943 Oflag IIC - karta wysłana 30.1 z obozu do Radomia, stempelek cenzora nr.27; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 20 PLN | |
35752 |
1943 Stalag VIG - karta, datowana 8.III, wysłana z obozu do Sompolna; stempelek cenzora nr.54; w adresie nadawcy podano dokładniejszą lokalizację obozu "Bonn a.Rhein" i przydział jeńca "Arbeits-Kommand-Nr.: 640"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 40 PLN | |
35753 |
1943 Stalag XXA - list do żołnierza australijskiego przebywającego w obozie, wysłany 12.VIII z Campbelltown w Nowej Południowej Walii; specjalna lotnicza koperta wydana staraniem Australijskiego Czerwonego Krzyża; stempelek i zalepka cenzury australijskiej, stempelek cenzury obozowej nr.12; bardzo rzadki kierunek wysyłki; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 400 PLN | |
35754 |
1943 Oflag IID - potwierdzenie otrzymania paczki wysłane 21.9 z obozu do miejscowości Deutscheneck (Sompolno); trójkątny stempelek cenzora nr.7; dobry stan zachowania. | |
| 30 PLN SPRZEDANY | |
35755 |
1943 kartka ze stalagu VIC do Nowego Sącza. | |
| 15 PLN | |
35756 |
1943 Oflag VIB Dössel - karta z życzeniami z okazji Świąt Wielkanocnych ozdobiona sygnowaną akwarelką, stempelek cenzury obozowej nr.4 na odwrocie; minimalne punktowe przebarwienia, ślady szycia do listownika (por. np. aukcja 109 lot 24791), co wskazuje, że grafika była wysłana poza obóz. | |
| 200 PLN | |
35757 |
1943 Oflag VIB Dössel - karta ze staropolskim pozdrowieniem "ZDARZBÓG" ozdobiona okolicznościową akwarelką przedstawiającą wiewiórki zbierające orzechy; ślady szycia do listownika (por. np. aukcja 109 lot 24791), co wskazuje, że grafika była wysłana poza obóz. | |
| 250 PLN | |
35758 |
1943 Oflag VIB Dössel - karta z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia ozdobiona okolicznościową akwarelką, ślady szycia do listownika wskazujące, że była ona wysłana poza obóz (por. np. aukcja 109 lot 24791); stempelek cenzury obozowej z numerem 3; rzadki walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 300 PLN | |
35759 |
1943 Stalag XB - karta, część na odpowiedź wysłana 30.4 z obozu do Rawy Ruskiej, datownik niemieckiej poczty polowej z wyróżnikiem "b" użyty jako stempel nadawczy, stempelek cenzora obozowego nr.40; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 80 PLN | |
35760 |
1943 Internowanie w Szwecji - list od kpt.Jerzego Milisiewicza internowanego na kutrze pościgowym "Batory" polskiej Straży Granicznej po brawurowej ucieczce podjętej z oblężonego Helu w przeddzień jego kapitulacji 2.X.1939 - wysłany za pośrednictwem szwedzkiej poczty polowej nr.800, przesyłka zwolniona od opłaty pocztowej - czerwony stempelek "Post från internerad militär"; fioletowa pieczątka szwedzkiej cenzury wojskowej - "Granskad av SVENSK censurmyndighet"; datownik Sztokholm 16.12.1943; list adresowany do szkoły korespondencyjnej (NKI-skolan), w której uczyli się niektórzy z internowanych marynarzy; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; w czasie wojny w Szwecji internowano kilka polskich okrętów podwodnych: ORP "Sęp", ORP "Ryś" i ORP "Żbik", które - po brawurowej ucieczce ORP "Orzeł" do Anglii - nie zdołały przedrzeć się przez cieśniny duńskie niezwykle silnie strzeżone przez Niemców; internowano również żaglowiec "Dar Pomorza" i kuter pościgowy "Batory" - łącznie 173 polskich marynarzy, którzy do marca 1943 przebywali na okrętach, a następnie, już do końca wojny, na lądzie w miejscowości Mariefred; ze względu na niewielką liczbę internowanych przesyłki są niemal unikalne; oferowana tu bardzo rzadka całość w doskonałym stanie zachowania, może stanowić ozdobę każdego zbioru obejmującego ten dział filatelistyki! | |
| 800 PLN | |
35761 |
1943 Internowanie na Węgrzech - obóz Eger, list polecony z obozu wysłany 16 II do Warszawy; stempelki zwalniające przesyłkę od opłaty pocztowej: "BELLIGERANTE INTERNE", "Ellenörizve/ Zensuriert/ Cénsurée" i "M. kir. katonal internáló (lengyel) tábor parancsnokság Eger"; adnotacje, pieczątki i zalepka cenzury niemieckiej, na odwrocie ślady cenzury chemicznej i warszawski dwuobrączkowy datownik odbiorczy "WARSCHAU C1" z wyróżnikiem "af"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 150 PLN | |
35762 |
1943 Internowanie na Węgrzech - Esztergom, list polecony wysłany do Warszawy, w adresie nadawcy podano "Lengyel Munkas Csoport" (Polska grupa robocza); adnotacje, pieczątki i dwie zalepki cenzury niemieckiej, na odwrocie warszawski jednoobrączkowy datownik odbiorczy "WARSCHAU C1" z wyróżnikiem "d"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 250 PLN | |
35763 |
1943 Oflag VIIA Murnau, listownik wysłany z obozu do Marklowic Górnych, stempelek cenzora nr 11. | |
| 30 PLN | |
35764 |
1943 Oflag IID Gross Born, listownik wysłany z obozu do Krakowa, stempelek cenzora nr 5. | |
| 40 PLN SPRZEDANY | |
35765 |
1943 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Sirnach do Berna, stempelek poselstwa R.P. w Bernie. | |
| 100 PLN | |
35766 |
1943 kartka wysłana w marcu 1943 z adresu Czerwonego Krzyża w Madrycie do Krakowa pod okupacja niemiecką, przez byłego więźnia obozu w Miranda de Ebro. Nadawca pisze: “czuję się jak w raju po Mirandzie”. Stempel cenzury “Censura Gubernativa Madrid” okrągły stempel cenzury niemieckiej i 4 cenzorskie stempelki numeryczne. Jeden ze znaczków oderwany, prawdopodobnie przez cenzurę. | |
| 300 PLN | |
35767 |
1943 list wysłany przez kuriera z obozu Elgg w Szwajcarii, od polskiego generała Prugar - Kettlinga adresowany do Palais du Conseill - General w Genewie do Paul Edmond Martina, archiwisty, historyka i członka Komitetu Czerwonego Krzyża (1937-1946). Okrągły stempel obozowy, pieczątka odbioru 15.12.43. General Prugar - Ketling walczył w Armii Hallera w wojnie 1920, w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku dowodził 11. Karpacką Dywizją Piechoty w składzie Armii „Karpaty”. Dowodzona przez niego dywizja wsławiła się między innymi rozbiciem w nocnym uderzeniu zmotoryzowanego pułku SS „Germania”. | |
| 200 PLN | |