1858 Królestwo Polskie - DATOWNIK TARNOGRÓD z ręcznie wpisaną datą 13/4; pięknie cięty znaczek rosyjski za 10 kop., wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1"; unieważniony poprzez kreślenie i dodatkowo datownikiem w małej ekspedycji Tarnogród - na trakcie ku granicy Galicji; początkowo znaczki unieważniano wyłącznie poprzez kreślenie; obowiązek kasowania datownikiem wprowadzono 10 marca 1858 roku i trwał on tylko do dnia 27 marca 1858 roku, kiedy to do kasowania znaczków wprowadzono specjalne kasowniki numerowe; przez cały ten czas (w sumie 17 dni), a nawet i później, na wielu listach spotyka się dodatkowo kreślenie; rosyjski znaczek numer 1 był pierwszym znaczkiem używanym w Królestwie Polskim, razem z nim wprowadzano coraz to nowe metody skutecznego unieważniania znaczków, aby zapobiec powtórnemu ich użyciu; szczególnie ciekawy jest okres unieważniania ich datownikami, bo walory są bardzo różnorodne; ten wycinek, a w zasadzie duża część strony adresowej był ozdobą wspaniałej kolekcji kasowników Królestwa Polskiego zebranej przez W.Rachmanowa - jego sygnatura w lewym górnym rogu, TO UNIKAT - żaden podobny egzemplarz nie jest znany; przepiękny stan zachowania; fotoatest Ceremuga A.I.E.P.

Lot # 18108

Auction 99
Current price: 24 000 PLN
Catalog: Fi.I
Mi.1
Category: Polish Kingdom