The auction will end on 13.07.2020

Current auction Polish Kingdom

18104

1851 kompletny składany list na prywatnej papeterii z Warszawy do Mławy, stempelek "FRANCO", datowniki nadawczy i odbiorczy.

200 PLN
Bid
18105

Fi.Ckr7
1 000 PLN
Bid
18106

1855 obszar I Rzeczypospolitej - MOZYRZ, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1855 roku, o wymiarach 137x107mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana z Mozyrza do Lipowa, adresowana po polsku na ręce Ottona Horwatta marszałka szlachty guberni mińskiej; znak opłaty kreślony ręcznie, na froncie jednowierszowy stempel nadawczy МОЗИРЪ Dobin 26-2-06.1.03; w I rzeczypospolitej Mozyrz był stolicą powiatu, w II rozbiorze w 1793 roku zajęty przez Rosję, wrócił w granice Rzeczypospolitej na krótko od 5.III do 19.VI.1920 roku; taka koperta użyta w Królestwie Polskim (Fi.2500.-).

Fi.Ckr8
1 000 PLN
Bid
18107

1855 obszar I Rzeczypospolitej, PIŃSK - stempel XVIII wieczny; koperta rosyjska czwartego wydania z 1855 roku ze znakiem opłaty typu IIa - orzeł z wąskim ogonem, znakiem wodnym typu I w położeniu normalnym, formą rozkroju typu III i rozmiarach 140 x 110 mm nadana w Pińsku (utracony w II rozbiorze) z unikalnym w połowie XIX wieku stemplem nadawczym znanym do tej pory tylko z listu z 1817 roku; prof. Stanisław Mikstein opisał go w swoim dziele "Pieczęcie Pocztowe na Ziemiach Polskich w XVIII wieku" na stronie 110 i pokazał na stronie 114; według Dobina 26-2-10.1.01 to jedyny znany stempel przedfilatelistyczny z Pińska, zastosowanie XVIII wiecznego stempla na kopercie z połowy XIX wieku jest incydentalnym przypadkiem; koperta zachowała się w bardzo dobrym stanie, jest adresowana po polsku pięknym charakterem pisma na ręce JW. Mieczysława Tukałło Marszałka Powiatu Wilejskiego i pozostaje świadectwem silnych związków kresów wschodnich z Polską.

Fi.Ckr8
4 000 PLN
Bid
18108

Fi.I
Mi.1
24 000 PLN
Bid
18109

Fi.I
Mi.1
9 000 PLN
Bid
18110

Fi.II
Mi.2x
7 000 PLN
Bid
18111

1858 Królestwo Polskie - RADOMSK, CZERWONY KASOWNIK NUMEROWY 162; znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" i ząbkowaniem 14,5:15 unieważniony polskim kasownikiem numerowym 162 - Radomsk w kolorze czerwonym; w tym kolorze nie jest katalogowany, nie było go w eksponatach wystawowych M.A.Bojanowicza, W.Rachmanowa ani Z.Mikulskiego; z Radomska pochodzi inny rarytas polskiej filatelistyki - połówka znaczka za 20 kop. na wycinku unieważniona kasownikiem numerowym w kolorze czarnym; wszystkie kasowniki numerowe w kolorze czerwonym są rzadkie, ale ten jest z dużą pewnością unikalny, w lewym dolnym narożniku ślady tekstu; UWAGA opisywany w literaturze czerwony kasownik na parce Rosji nr.1 w rzeczywistości jest datownikiem używanym standardowo do unieważniania znaczków w marcu 1858 roku; to wspaniały walor ex-Goss, ex-Lea, ex-Mikulski, ale nie ma związku z oferowanym powyżej jedynym znanym w kolorze czerwonym kasownikiem numerowym 162; gwarancja i fotoatest (DIE MARKE IST ECHT IN ALLEN EINZELHEITEN) Mikulski.

Fi.II
Mi.2x
16 000 PLN
Bid
18112

Fi.V
Mi.5
200 PLN
Bid
18113

Fi.V
Mi.5
600 PLN
Bid
18114

Mi.6
1 000 PLN
Bid
18115

Mi.7
1 500 PLN
Bid
18116

400 PLN
Bid
18117

Fi.(Ck3)
50 PLN
Bid
18118

1859 Warszawska Poczta Miejska - PIERWSZE POLSKIE CAŁOSTKI; koperty z czerwoną pieczęcią Głównej Kasy Pocztowej zaopatrzone na wewnętrznej stronie klap dwoma podpisami kontrolnymi urzędników pocztowych: kasjera i kontrolera tej kasy - odpowiednio Kurmanowicza i Bobińskiego; za 1,5 kop. w formacie 98x58 mm dla biletów wizytowych (Fi.55000.-) i za 3 kop. w formacie 141x88 mm z papieru o grubości 0,07 mm na listy (Fi.55000.-); w związku z wprowadzeniem nowego typu orła w herbie Cesarstwa Rosyjskiego, sporządzono nowe wydanie małych kopert 1,5-kopiejkowych, opatrując je pieczęcią z nowym wizerunkiem - taka koperta uzupełnia zestaw, dwie pierwsze koperty są bardzo rzadkie, znane tylko w pojedynczych egzemplarzach; wg.Z.Mikulskiego "Nieużywane całostki 1,50-kopiejkowe są też rzadkie i znanych mi jest do dzisiaj tylko 8 sztuk Filatelista 6/2008, użyte pocztowo są unikalne; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.Ck1, 2, 3
80 000 PLN
Bid
18119

1859 koperta poczty miejskiej w Warszawie z czerwoną pieczęcią Kasy Głównej Pocztowej i podpisami kontrolnymi na wnętrzu klapy koperty, papier o grubości 0,09 mm,koperta zgięta raz pionowo, mimo to bardzo dobra prezentacja i czysty stan zachowania, bardzo rzadka całostka - katalog Fischer 65.000,- zł, okazyjna cena, idealna dla uzupełnienia kolekcji całostek Królestwa Polskiego. fotoatest Pelc.

Fi.Ck2
12 000 PLN
Bid
18120

Mi.5
500 PLN
Bid
18121

Mi.5
400 PLN
Bid
18122

Fi.1a
Mi.1a
1 400 PLN
Bid
18123

1860 pierwszy polski znaczek o barwach jasnoniebieskiej i różowej na dużym wycinku listu z Warszawy do Petersburga, drobne niedobicia barwy niebieskiej w prawym dolnym narożniku, znaczek w dobrym stanie - ładna perforacja.

Fi.1a
Mi.1a
1 200 PLN
Bid
18124

1860 pierwszy polski znaczek w barwach jasnoniebieskiej i różowej unieważniony stemplem numerowym Radomska z liczba 162 w czterech okręgach, znaczek reperowany, pomimo tego dobra prezencja i czytelna odbitka stempla numerowego.

Fi.1a
Mi.1a
800 PLN
Bid
18125

1860 pierwszy polski znaczek o barwach jasnoniebieskiej i różowej unieważniony kasownikiem numerowym Sosnowca z cyfrą 278 w czterech okręgach, stopień rzadkości 4 punkty według Bojanowicza, znaczek w ładnym stanie z czytelną odbitką kasownika numerowego, fotoatest Pelc.

Fi.1a
Mi.1a
1 800 PLN
Bid
18126

Fi.1a
3 500 PLN
Bid
18127

1860 pierwszy polski znaczek o barwach jasny błękit pruski i różowej na dużym wycinku listu, znaczek o ładnych żywych kolorach, brak dwóch ząbków w lewej perforacji, fotoatest Pelc.

Fi.1ab
Mi.1a
1 200 PLN
Bid
18128

1860 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i ciemnobeżowej unieważniony stemplem numerowym z Sokołowa z liczbą 70 w czterech okręgach, usterki kliszy do barwy niebieskiej - brak górnej części prawej pionowej ramki, plus kilka innych drobnych, średni stan ale dobra prezencja.

Fi.1ad
Mi.1a
1 500 PLN
Bid
18129

1860 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i ciemnoróżowej unieważniony co dosyć rzadkie miejscownikiem, a nie stemplem numerowym Kibart, znaczek z klasycznym błędem z poz. 51 w arkuszu z uszkodzonym lewym marginesem i górnym lewym nominałem tak zwane "jajko", znaczek w dobrym stanie.

Fi.1ad B3
Mi.1a
2 900 PLN
Bid
18130

1860 Królestwo Polskie - NIEBIESKA OBWÓDKA WOKÓŁ HERBU, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o jasnych odcieniach; drukowany dużą ilością farby przez co litery w niebieskim owalu wydaja się mniejsze, klisza niebieska z dodatkową obwódką wokół herbu typu II z charakterystycznym wcięciem w szerokim niebieskim owalu powyżej litery O w KOP. (Fi.5500.-); unieważniony polskim kasownikiem DP - Droga Petersburska w ekspedycji pocztowej na dworcu kolejowym Praga; poza kilkoma usterkami ząbkowania w ładnym stanie, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.1as
4 500 PLN
Bid
18131

1860 Królestwo Polskie - RUDA GUZOWSKA 16 z NIEBIESKĄ OBWÓDKĄ WOKÓŁ HERBU, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym o jasnych odcieniach, unieważniony polskim kasownikiem numerowym 16 - Ruda Guzowska; klisza niebieska z błędem "dodatkowa niebieska obwódka wokół herbu" bardzo rzadkiego typu Ib (IV) (Fi.5500+600.-); poprawione oba dolne narożniki, poza tym w ładnym stanie; gwarancja i opis Krawczyk.

Fi.1as
5 250 PLN
Bid
18132

1860 pierwszy polski znaczek w barwach jasnego błękitu pruskiego i różowej czysty z pełną oryginalną gumą, znaczek na papierze cienkim z prześwitującym na odwrocie rysunkiem znaczka, znaczek posiada niewielka pozostałość po podlepce, przy oglądaniu w naturze praktycznie nie widoczną, znaczki czyste z oryginalną gumą są bardzo rzadkie, piękny i rzadki egzemplarz, fotoatest Schmutz.

Fi.1au
19 000 PLN
Bid
18133

1860 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i karminowej unieważniony stemplem ambulansowym wagonu pocztowego na trasie Warszawa - Petersburg najprawdopodobniej nur 5 (prawdopodobnie w samym narożniku znaczka widoczna chorągiewka cyfry 5) z datą 13.01.1863, cyfra kodowa 1 w położeniu poziomym, znaczek z pogłębiana górna perforacją, pomimo tej naprawy dobra prezencja.

Fi.1b
Mi.1b
3 000 PLN
Bid
18134

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach karminowym i niebieskim o odcieniach ciemnych stemplowany kasownikiem numerowym Warszawy, znaczek na papierze cienkim z prześwitującym rysunkiem znaczka na odwrocie, niezwykle ciemne i intensywne barwy, brak ząbka w górnym prawym narożniku i niewielkie rozdarcie z prawej strony, bardzo dobre centrowanie i prezencja, rzadko spotykane barwy znaczka, gwarancja Jungjohann, fotoatest Korszeń.

Fi.1bu
Mi.1b
2 400 PLN
Bid
18135

1861 Królestwo Polskie, REKOMENDOWANY LIST ZAGRANICZNY, kompletny list wysłany 4/6 z Włocławka do Bordeaux z odręczną adnotacją "Rekomandirt" i dopisanym obok numerem "7", po lewej mylnie opisany przez M.A.Bojanowicza jako polski, a w rzeczywistości pruski, stempelek "Recommandirt" w ząbkowanej ramce, na górze wpisana waga przesyłki "1 3/20" łuta, u dołu czarny stempelek "FRANCO" z wyliczoną wysokością opłaty 20 kop. za list + 26,5 kop. asekuracja + 3 kop. rewers, razem 49,5 kop.; oprócz tego liczne pieczęcie i stemple polskie: lakowe, graniczny datownik Służewo, pruskie: AUS POLEN, PODGURZ, CHARGE, P.D i francuskie w tym ramkowy dla listów rekomendowanych, pieczęć lakowa "DEPART ET BRIVEE 8/Des POS" z fragmentem mocującego sznurka, graniczny "PREUSSE VALENCIENNES", tranzytowy PARIS i odbiorczy BORDEAUX; B.Rejnowski w "Filateliście" 23/1987 podaje: "Przesyłki polecone z terenu Królestwa Polskiego po roku 1860 spotyka się bardzo rzadko. Przyczyną tego jest zapewne fakt, że zniesione zostało odszkodowanie ze strony poczty za zaginione listy rekomendowane"; do roku 1860 urzędnik pocztowy, któremu udowodniono winę zagubienia przesyłki rekomendowanej, za pierwszym razem ponosił konsekwencję wytrącenia z okresu służby sześciu miesięcy pracy, a za drugim - wydalenie ze służby; złagodzenie sankcji obniżyło atrakcyjność rekomendacji w stosunku do podwyższonych kosztów i stąd takie przesyłki w okresie tzw. "znaczkowym" stały się bardzo rzadkie, dopiero wprowadzenie z dniem 1/13 stycznia 1865 roku nowej prusko-rosyjskiej konwencji pocztowej wprowadziło nowe zasady, w tym stosowania stempla "RECOMMANDIRT" na listach kierowanych do i przez Prusy; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; podobny list jest pokazany na okładce "Filatelistyki" 6-7/1990 i opisany w bardzo ważnym artykule przez Z.Mikulskiego.

4 000 PLN
Bid
18136

400 PLN
Bid
18137

1863 pierwszy polski znaczek w barwach jasno zielonkawoniebieskiej i jasno różowokarminowym na liście z Warszawy do Petersburga, rzadka odmiana znaczka o bardzo jasnych barwach, na odwrocie stempel odbiorczy, koperta i znaczek w bardzo dobrym stanie.

Fi.1ac
Mi.1a
8 000 PLN
Bid
18138

1863 Królestwo Polskie - AMBULANS 15, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony unikalnym rosyjskim sześciokątnym kasownikiem ambulansowym 15 - układ kropek typu II; numery 12, 13, 14, 15 i 16 używane były na linii Drogi Żelaznej Północno-Zachodniej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; to grupa najrzadszych kasowników Królestwa Polskiego; na polskim znaczku numer jeden są unikalne, ale i na rosyjskich bardzo rzadkie, doskonały stan zachowania.

Mi.5
2 000 PLN
Bid
18139

1863 około, 360 RUBLI SREBREM list pieniężny zawierający znaczną jak na tamte czasy kwotę - 360 rubli srebrem, opatrzony rosyjską adnotacją "pieniędzmi trzysta sześćdziesiąt rubli srebrem" z dopisaną liczbą "360 rub", wysłany 25/10 z Łęczycy do Naczelnika Wojennego Powiatu Włocławskiego we Włocławku, koperta zabezpieczona dobrze zachowanymi pocztowymi pieczęciami lakowymi: na środku z godłem i trąbkami "EXPEDYCYA POCZ ŁĘCZYCY" i czterema -"КОНВЕРТЪ УПРАВЛЕНИЕ ВОЕННОГО НАЧАЛЬНИ. ЛЕНЧИЦ. УЕЗД." (Do kopert Urząd Naczelnika Wojskowego Powiatu Łęczyckiego), przesyłkę dostarczono do Kutna (datownik 28/10), skąd najpewniej Koleją Warszawsko-Bydgoską przesłano ją do Włocławka; wysokość opłaty 3 ruble i 3 kopiejki (za rewers) wpisano trzykrotnie: na czarno, czerwono i niebiesko; unikalny z tak wysoką kwotą przewożonych pieniędzy walor, doskonały stan zachowania.

4 800 PLN
Bid
18140

800 PLN
Bid
18141

240 PLN
Bid
18142

Mi.5
75 PLN
Bid
18143

1865 Królestwo Polskie - OKRES PRZEJŚCIOWY, list z Kibart do Rygi opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; nadano go w dniu 2.4., czyli jeden dzień po najpóźniejszej opisanej dacie użycia pierwszego polskiego znaczka; wycofywano je w tym czasie z obiegu ponownie wprowadzając doń znaczki rosyjskie (okres przejściowy trwał od 1.II i kończył się 13.IV, czyli jedenaście dni po nadaniu tego listu); znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 282 - Kibarty, obok datownik nadawczy z 2.4; na odwrocie datownik odbiorczy z Rygi z 22 marca 1865 (3.4); list z głębi Niemiec (Saksonia - stempelek nadawcy Julius Naumann / Limbach) został dowieziony przez firmę spedycyjną A.Feinberg&Rosa; (stempelek na odwrocie) do granicy i stamtąd nadany w głąb Rosji; pozwalało to zaoszczędzić około 10 kopiejek, gdyż list z Prus do Rosji kosztował równowartość 20 kopiejek, a list nadany z granicy tylko 10; z wielu względów bardzo ciekawa i dobrze zachowana całość.

Mi.5
4 800 PLN
Bid