The auction will start on 15.11.2024

1921 T.A.B.R.O.M.I.K. - przesyłka z Poznania do Warszawy - ekspresowa karta pocztowa opłacona zgodnie z taryfą (2 karta + 10 ekspres) - znaki opłaty skasowane 8.6 (11-12) datownikiem urzędu POZNAŃ 3, znaczek dodatkowej obowiązkowej opłaty lotniczej za 25 mk unieważniony 8.6 (11-12) poznańskim kasownikiem "skrzydło" w kolorze czarnym; na odwrocie adnotacja odbiorcy "10.VI wysłano"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja ekspert PZF;
dodatkowo specjalna pocztówka z ilustracją W.Rudego, autora znaczków T.A.B.R.O.M.I.K., mimo, że napis na odwrocie karcie informuje, że sporządzono 10.000 egzemplarzy, ale uwzględniając rzadkość pojawiania się karty w handlu (na naszej aukcji przez ponad 20 lat oferowana dwukrotnie) to bardzo rzadki walor; bardzo dobry stan zachowania;

w monografii Jerzego Kupca - Węglińskiego The History of Airmail in Poland and Its Contribution to Airmail Services in Europe (1914 - 1939) autor pokazuje tylko jedną prawidłowo opłaconą przesyłkę z Poznania do Warszawy i to bez nalepki "Expres" - opisano ją na stronie 111, poniżej wolne tłumaczenie z języka angielskiego: "Warto zauważyć, że na kopercie nie ma stempla odbiorczego urzędu Warszawa 1, ani odbiorczego kasownika "skrzydło". Dotyczy to wszystkich znanych listów, które mogły zostać wysłane samolotem AERO-TARG z Poznania do Warszawy. Co prawda, jak sugeruje Andrzej Kłosiński, polski badacz historii poczty lotniczej, informacje rozpowszechnione przez braci Gryżewskich w międzywojennej prasie filatelistycznej na temat stosowania datowników odbiorczych i kasowników przylotu "skrzydło", dotyczą wyłącznie przesyłek wysyłanych samolotem z Warszawy do Poznania. W Warszawie nigdy nie stosowano datowników przylotu na przesyłkach AERO-TARG. Podobnie, zdecydowana większość przesyłek wysłanych samolotami CFRNA w 1921 r. z Francji, Szwajcarii lub Czechosłowacji również nie ma żadnych stempli warszawskich. [...] Oryginalna poczta przewieziona przez AERO-TARG jest niezwykle rzadka i brakuje materiału porównawczego.".

Lot # 40702

Auction 120
Current price: 6 000 PLN
Catalog: Fi.L1 MK1, 96B, Cp38
Mi.I, 114
Category: Air mail