The auction will start on 15.11.2024

Auction 120. Air mail

40702

1921 T.A.B.R.O.M.I.K. - przesyłka z Poznania do Warszawy - ekspresowa karta pocztowa opłacona zgodnie z taryfą (2 karta + 10 ekspres) - znaki opłaty skasowane 8.6 (11-12) datownikiem urzędu POZNAŃ 3, znaczek dodatkowej obowiązkowej opłaty lotniczej za 25 mk unieważniony 8.6 (11-12) poznańskim kasownikiem "skrzydło" w kolorze czarnym; na odwrocie adnotacja odbiorcy "10.VI wysłano"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja ekspert PZF;
dodatkowo specjalna pocztówka z ilustracją W.Rudego, autora znaczków T.A.B.R.O.M.I.K., mimo, że napis na odwrocie karcie informuje, że sporządzono 10.000 egzemplarzy, ale uwzględniając rzadkość pojawiania się karty w handlu (na naszej aukcji przez ponad 20 lat oferowana dwukrotnie) to bardzo rzadki walor; bardzo dobry stan zachowania;

w monografii Jerzego Kupca - Węglińskiego The History of Airmail in Poland and Its Contribution to Airmail Services in Europe (1914 - 1939) autor pokazuje tylko jedną prawidłowo opłaconą przesyłkę z Poznania do Warszawy i to bez nalepki "Expres" - opisano ją na stronie 111, poniżej wolne tłumaczenie z języka angielskiego: "Warto zauważyć, że na kopercie nie ma stempla odbiorczego urzędu Warszawa 1, ani odbiorczego kasownika "skrzydło". Dotyczy to wszystkich znanych listów, które mogły zostać wysłane samolotem AERO-TARG z Poznania do Warszawy. Co prawda, jak sugeruje Andrzej Kłosiński, polski badacz historii poczty lotniczej, informacje rozpowszechnione przez braci Gryżewskich w międzywojennej prasie filatelistycznej na temat stosowania datowników odbiorczych i kasowników przylotu "skrzydło", dotyczą wyłącznie przesyłek wysyłanych samolotem z Warszawy do Poznania. W Warszawie nigdy nie stosowano datowników przylotu na przesyłkach AERO-TARG. Podobnie, zdecydowana większość przesyłek wysłanych samolotami CFRNA w 1921 r. z Francji, Szwajcarii lub Czechosłowacji również nie ma żadnych stempli warszawskich. [...] Oryginalna poczta przewieziona przez AERO-TARG jest niezwykle rzadka i brakuje materiału porównawczego.".

Fi.L1 MK1, 96B, Cp38
Mi.I, 114
6 000 PLN
49996

1918 PIERWSZA NA ŚWIECIE REGULARNA LINIA POCZTY LOTNICZEJ i PIERWSZY LIST PRZEWIEZIONY TĄ LINIĄ!!! I LOT POCZTOWY NA TRASIE KRAKÓW-LWÓW 1.IV - TO JEDYNA ZAREJESTROWANA PRZESYŁKA PRZEWIEZIONA TYM LOTEM, list do Łodzi ofrankowany kompletną serią (1,50 Kr i 4 Kr na białym, a 2,50 Kr na szarym papierze) przygotowaną do opłacania przesyłek przewożonych tą linią, nie uwzględniono dodatkowej opłaty 15 hal - naliczono ją w pojedynczej wysokości oznaczając niebieską kredką na kopercie, znaczki skasowane datownikiem KRAKAU KRAKÓW 1, poniżej datownik FLUGPOST - POCZTA LOTNICZA KRAKAU 1 - KRAKÓW 1 z godzinnikiem IX 30 (9:30), na odwrocie dwa różne datowniki odbiorcze FLUGPOST - POCZTA LOTNICZA LEMBERG 1 - LWÓW 1 z tego samego dnia z godzinnikami z cyframi: arabskimi - 12-30 i rzymskimi XII 30; list adresowany jest do Ottona Goldammera w Łodzi - inżyniera i właściciela fabryki maszyn i odlewni żelaza, obroty firmy w 1914 osiągały pół miliona rubli; literatura podaje, że lotem tym przesłano jedną sztukę poczty (Fi. cena amatorska); oferowane na karcie wystawowej z wybitnego eksponatu austriackich poczt lotniczych; pierwszy raz do nabycia w Polsce; bardzo dobry stan zachowania (koperta pionowo zgięta); atest Ferchenbauer - fragment atestu: "ein erlesenes PRACHTSTÜCK dieses einzigartigen Flugpost-Belege" (wyjątkowy okaz jedynej w swoim rodzaju całości lotniczej).

Fi.23a
32 000 PLN
49997

160 PLN
49998

1921 T.A.B.R.O.M.I.K. - wydanie współpocztowe znaczków dodatkowej obowiązkowej opłaty lotniczej, znaczki na liście nadanym 3.06. do Olsztyna unieważnione w Poznaniu czarnym kasownikiem "skrzydło",na odwrocie stempel odbiorczy, co niespotykane brak dodatkowej opłaty pocztowej.

600 PLN
49999

1923 Znaczek składkowy LOPP - Warszawa - LOPP w wieńcu, znaczek czysty za 50 gr. w kolorze pomarańczowym, rzadki.

60 PLN
50000

1923 CFRNA połączenie lotnicze na trasie Warszawa - Praga - Strasburg -Paryż, ekspresowy lotniczy list polecony wysłany z Warszawy 1.09.23 do Wielkiej Brytanii, stempelek gotówkowej dopłaty za przesyłkę lotniczą z wpisaną liczbą "450", stempelek "Par avion", na odwrocie stempel tranzytowy z Paryża.

Fi.19
400 PLN
50001

1923 kartka z specjalnego lotu nad Warszawą na rzecz Pogotowia ratunkowego zorganizowany przez redakcje "Expressu" i "Kuriera", przewieziono 236 przesyłek.

300 PLN
50002

1 000 PLN
50003

1924 ekspresowy lotniczy list polecony z Warszawy nadany 18.08.24 do Stanów Zjednoczonych, opłatę za przesyłkę lotniczą pobrano gotówką - stempel "Perçu fres ........ mks. ........" w ramce z ręcznie wpisana kwotą 30 gr., na odwrocie stemple odbiorcze.

1 000 PLN
50004

1925 Wydanie Zarządu Głównego i Komitetów Wojewódzkich - Warszawa - samolot nad Pl.Zamkowymym, znaczek czysty za 10 gr. w kolorze niebieskim, bez gumy.

20 PLN
50005

1925 Wydanie Zarządu Głównego i Komitetów Wojewódzkich - Wilno - alegoria Ikar i samolot, jednostronnie cięty znaczek za 10 gr. w kolorze niebieskim z rzadką pieczęcią urzędową (NADLEŚNI)CTWO JEZIORSKIE.

Fi.15
120 PLN
50006

1925 "AEROLOT" druki lotnicze wysłane 4.XII z Warszawy do Gdańska, przesyłka opłacona w niecodzienny sposób - właściwa opłata powinna wynosić 10 gr za cięższe druki (znaczkami zwykłymi) + 20 gr opłata lotnicza (znaczkami lotniczymi), znaczki skasowane fioletowym datownikiem WARSZAWA 19 PORT LOTNICZY, dodatkowy dwuwierszowy stempelek "Pocztą Lotniczą Par vion!"; gdański stempelek "Mit Luftpost befördert Flugpostamt Danzig 5"; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.33a
300 PLN
50007

1925 "AEROLOT" + "CIDNA - "polecony list lotniczy ze Lwowa do Zurychu, przesyłka opłacona 80 gr + opłata lotnicza 30 gr - oznaczona na froncie koperty niebieską kredką "Lot 30 gr" i pobrana znaczkami wydania lotniczego; stempelki lotnicze: dwuwierszowy POCZTA LOTNICZA POSTE AERIENNE i jednowierszowy PAR AVION przesyłkę nadano 18.IX we Lwowie, następnego dnia dotarła do Warszawy - datownik urzędu Warszawa 1 i ramkowy stempelek "Nadeszła pocztą lotniczą", ponieważ 20.09 była niedziela, przesyłkę wyekspediowano 21.09 linią Warszawa-Praga-Innsbruck-Zurich-Bazylea-Paryż, list zgodnie z rozkładem dotarł do Zurichu 23.IX - datowniki odbiorcze ZURICH FLUGPOST i ZURICH 1 z 23.IX; co ciekawe nadawca zaznaczył, aby przesyłkę przewieziono korzystając z połączenia Lwów-Wiedeń - adnotacja "Per Flugpost Lwów-Wien", która jeszcze w tym okresie nie została uruchomiona; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.33a + 36c
800 PLN
50008

1925 austriacka kartka nadana pocztą lotniczą z Wiednia do Lwowa (rzadka, większość do Warszawy) pierwszym lotem na trasie Wiedeń - Warszawa, stempel "Erstpostflug Wien - Warszawa/ Premier avion Wien - Varsovie" i stempel odbiorczy, lotem tym przewieziono 80 przesyłek.

Fi.35c
800 PLN
50009

1925 "AEROLOT" polecony list lotniczy wysłany 4.XI z Grodna do Nowego Jorku, przesyłka opłacona 60 gr + nadmierna, ale dekoracyjna opłata lotnicza 111 gr, datownik przejściowy urzędu Warszawa 1 z 6.XI, gdzie dostawiono stempelek informujący o pobraniu opłaty za pocztę lotniczą POBRANO PERCU zl....gr... z dopisaną liczbą 30 (gr) oraz jednowierszowy w ramce "Par avion"; gdański stempelek "Mit Luftpost befördert Flugpostamt Danzig 5"; amerykańskie datowniki odbiorcze na odwrocie z 20.11; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.191, 208I, 216, 217, 218, 219, 220, 224
Mi. 210, 224, 225, 226, 227, 228, 232, 236I
500 PLN
50010

1925 Pierwszy Lot Pocztowy Warszawa - Kopenhaga, nalepka kierunkowa Polskiej Linii Lotniczej "AEROLOT" wydana z okazji pierwszego próbnego lotu pocztowego, jak na skanie lekko zgięta, kopia starego atestu.

300 PLN
50011

1926 znaczek do przesyłek lotniczych - Warszawa zawody balonów wolnych, cięty znaczek za 1 zł (nakład 330 szt.), pełna oryginalna guma; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.2A (nz)
600 PLN
50012

1926 Wydanie Lokalne - miejskich i powiatowych komitetów LOPP - Zdołbunów - ornamenty, kasowany znaczek za 3 gr. na papierze ze znakiem wodnym, jeden z najrzadszych - Fi. cena amatorska, Katalog Znaczków i Nalepek LOPP i FOM W.Ługowskiego i J.Kosmali cena amatorska, dodatkowo z wzajemnym przesunięciem obu kolorów, bez perforacji pomiędzy znaczkiem a prawym marginesem i brakiem dwóch otworów perforacyjnych w górnym i dolnym ząbkowaniu poziomym.

1 600 PLN
50013

1926 Wydanie Zarządu Głównego i Komitetów Wojewódzkich - Kraków - III tydzień Lotniczy Wawel, arkusik czteroznaczkowy ciętego znaczka za 5 gr. w kolorze niebieskim na papierze szarym - w katalogu W.Ługowskiego i J.Kosmali katalogowanego oddzielnie, jak na skanie lekko zgięty, pełna oryginalna guma w pięknym stanie.

Fi.19
1 000 PLN
50014

1926 list lotniczy z Warszawy nadany 10.6.26 do Gdańska, stemple poczty lotniczej i rzadka nalepka kierunkowa.

Fi.41b
800 PLN
50015

1926 rajd eksperymentalny por. B. Orlińskiego, list do Tokio ze specjalną nalepką o nominale 5 zł skasowaną czarnym owalnym stemplem "RAID POLONAIS, RAJD POLSKI, Mai 1926, Paris-Warszawa-Tokyo", samolotem przewieziono tylko kilkadziesiąt przesyłek opłaconych według zagranicznej taryfy lotniczej (32 gr), stempel odbiorczy na znaczkach na froncie koperty.

Fi.45a
3 000 PLN
50016

1926 list lotniczy ze Lwowa do Warszawy, znaczki skasowane 6.IX datownikiem okolicznościowym "LWÓW TARGI WSCHODNIE" z wyróżnikiem "b" (Myślicki 21 007), dodatkowy stempel okolicznościowy stosowany do przesyłek lotniczych nadanych na terenie Targów Wschodnich we Lwowie "POCZTĄ LOTNICZĄ PAR AVION TARGI WSCHODNIE 5-15 Wrzesień 1926" - doskonała odbitka stempla (Myślicki 25 207) o najwyższym stopniu rzadkości - D, w jego katalogu nawet nie reprodukowanego!!! na odwrocie warszawski odbiorczy ramkowy stempelek lotniczy "Nadeszła pocztą lotniczą"; w czasie trwania imprezy nadano tylko 150 przesyłek lotniczych!!! walor w doskonałym stanie zachowania.

Fi.46
300 PLN
50017

1926 Rajd wojskowy Warszawa-Lida-Wilno-Ryga-Tallinn-Helsinki-Warszawa, kartka z Tallina do Warszawy, datownik odbiorczy WARSZAWA 19 PORT LOTNICZY, przesłano 95 przesyłek tym lotem.

Fi.49b
600 PLN
50018

1927 nalepka składkowa Ligi Obrony Powietrznej Państwa.

20 PLN
50019

1927 Znaczek składkowy LOPP - Warszawa - samoloty, znaczek czysty za 50 gr. w kolorze granatowym, bez gumy.

20 PLN
50020

1927 parka stemplowanych nalepek składkowych Ligi Obrony Powietrznej Państwa.

30 PLN
50021

1927 "AEROLOT" pierwszy lot Lwów - Brno, list lotniczy przesłany 1.XI ze Lwowa do Berna; specjalny dodatkowy stempel "LWÓW BRNO I-y LOT"; lotem tym przesłano zaledwie 85 sztuk poczty!!! na odwrocie kasowniki: przejściowy Warszawa 19 Port Lotniczy z 1.XI i odbiorczy Brno 2 z 3.XI; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.56b
500 PLN
50022

1927 list lotniczy z z Warszawy do Gwinei Francuskiej, znaczki unieważnione stemplem okolicznościowym Wystawy Lotniczej L.O.P.P. w Warszawie, na odwrocie stemple odbiorcze. Lot nie katalogowany w katalogu Fischer tom II, natomiast opisany w książce "The History of Airmail in Poland and Its Contribution to Airmail Services of Europe." J. W. Kupiec -Weglinski. Druga odnotowana koperta wysłana na tej trasie.

1 500 PLN
50023

1928 Znaczek składkowy LOPP - Warszawa - śmigło i maska, marginesowy znaczek czysty za 50 gr. w kolorze zielonym, rzadszy.

Fi.28B
120 PLN
50024

1928 I Lot Warszawa - Sofia, list lotniczy z Warszawy do Bułgarii, na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi. 58
450 PLN
50025

1928 Poczta lotnicza z Wszechpolskiej Wystawy Filatelistycznej w Warszawie, prawidłowo opłacony list do Wiednia wysłany 13 V, znaczki skasowane datownikiem okolicznościowym, dodatkowe stempelki ramkowe: "Par Avion. - Samolotem Exposition Philatèlique" (Myślicki 28 203 - stopień rzadkości C) i "POBRANO/PERÇU zł... gr..." z dopisaną kwotą "40"; na odwrocie datownik tranzytowy WARSZAWA 19 PORT LOTNICZY z wyróżnikiem "b" z tego samego dnia, na froncie wiedeński datownik odbiorczy z 14.V.; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

Fi.60
300 PLN
50026

1929 kartka z lotu balonu "Gdynia" w ramach Międzynarodowych Zawodów Balonów Wolnych w Poznaniu, balonem tym przewieziono 50 przesyłek, gwarancja Walocha, fotoatest Krupa.

Fi.4d
3 600 PLN
50027

1929 Wydanie Zarządu Głównego i Komitetów Wojewódzkich - Warszawa - alegorie, seria kasowana, miejscami słabsze ząbki.

Fi.42-45
130 PLN
50028

480 PLN
50029

Fi.101b
750 PLN
50030

1930 polecony list lotniczy wysłany 24.XI z Warszawy do Paryża, ładnie ofrankowana koperta firmowa "L.B.JANKIEWICZ", na odwrocie nalepka firmowa, kasownik przejściowy Warszawa 19 Port Lotniczy i odbiorczy PARIS GARE DU NORD AVION 26-11; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.213II, 219, 224
Mi.241II, 227, 232
200 PLN
50031

1931 lot sterowca LZ127 "Graf Zeppelin" na trasie Staken-Travemunde.

Mi.176b
200 PLN
50032

Mi.194
200 PLN
50033

1932 LZ 127 Graf Zeppelin - 9 lot do Ameryki Południowej, strona adresowa listu wysłanego 24.10 z Friedrichshafen do Buenos Aires, ofrankowana m.in. znaczkiem za 100 Pf z górnym marginesem wydrukowany formą płaską (na liście Mi.200.- euro); dodatkowy ośmiokątny czerwony stempel okolicznościowy lotu; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania (Sieger 195Aa).

Mi.343 P OR B, 414, 421
200 PLN
50034

1932 list lotniczy z Warszawy do Lwowa, znaczek skasowany 16.III datownikiem okolicznościowym "ZJAZD I.A.T.A." (Myślicki 32 001), dodatkowy stempel okolicznościowy stosowany do przesyłek lotniczych "Association Internationale du Trafic Aerien a Varsovie" (Myślicki 28 202) o najwyższym stopniu rzadkości - D; na odwrocie datowniki przejściowe WARSZAWA 19 PORT LOTNICZY z wyróżnikiem "c" z dnia 16.III i 17.III, na froncie datownik odbiorczy LWÓW 1 z wyróżnikiem "2h" i stempelek lotniczy "NADESZŁO POCZTĄ LOTNICZĄ."; lot w katalogu Fischera NIEOPISANY!!!; rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

Fi.222
Mi.230
800 PLN