1813 "No 10 GRANDE ARMEE" - użyty w charakterze stempla odbiorczego - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich - odwrót z Rosji; kompletny z pełną treścią list datowany 14 stycznia wysłany z Sieny adresowany do oficera Gwardii Honorowej (pochodzącego z Toskanii) Jean'a Spannocchi, na froncie odręczna adnotacja o wysokości porta (cyfra 3), po dotarciu do Księstwa Warszawskiego odciśnięto jako odbiorczy !!! czerwonym tuszem dwuwierszowy stempel "No 10 GRANDE ARMEE"; tu również umieszczono dwie adnotacje "Lettre venant de Sienne" (list nadszedł z Sienny) i "Au gd. quartier général" (do Gwardii w Kwaterze Głównej), oraz dodatkowo liczby "14" i "24"; list adresowany do Kwatery Głównej już sam w sobie jest rzadkością, a użycie stempla nadawczego, jako odbiorczego (DEBOURSE) jest prawdopodobnie unikalne, choć czasem musiało się zdarzać (tak użyty w 1813 roku stempel nadawczy No 10 wyceniany jest cztery razy drożej); list dotarł do Polski w ostatniej chwili - wojska napoleońskie wycofały się z Warszawy pod koniec pierwszej dekady lutego; bardzo dobry stan zachowania - pierwszy raz na aukcji w Polsce.

Lot # 15

Auction 112
Current price: 30 000 PLN
Catalog:
Category: Pre-stamp period