Auction 112. Pre-stamp period

1

1 600 PLN
2

680 PLN
3

1788 V.PODGÓRZE - kompletny list z pełną treścią z Krakowa do Hodimont, wysłany z austriackiej stacji pocztowej w Podgórzu, czytelny atramentowy odcisk stempla nadawczego "V.Podgorze" pismem gotyckim, list został opłacony przez nadawcę 8 krajcarów (czerwona cyfra 8 na odwrocie), odbiorca miał do zapłacenia 12 holenderskich sols (stuiver) poczcie Thurn i Taxis obsługującej Belgię (liczba 12 wpisana czarnym atramentem na froncie); pierwszy stempel "V.Podgorze" stacja w Podgórzu otrzymała w 1784 roku, uległ on w 1786 roku uszkodzeniu, prawdopodobnie w związku z tym uszkodzeniem, wykonano nowy stempel z gotyckimi literami "V.Podgorze" - p.Zbigniew Mikulski w swoim artykule "POCZTA AUSTRIACKA w KAZIMIERZU i PODGÓRZU w XVIII wieku" opublikowanym w Filateliście 11/2007 odnośnie listów z Kazimierza i Podgórza pisze: "Przed rokiem 1987 należały one do wielkich rzadkości, znanych w kilku egzemplarzach. W roku 1987 na licytacji f-my Heinrich Köhler w Wiesbaden pojawiła się partia listów z okresu 1772-1842, z archiwów firmy tekstylnej Peter de Thier w Hodimont w Belgii, która miała też oddział w Lipsku. Firma ta, zajmująca się międzynarodowym handlem tekstyliami, prowadziła interesy z Niemcami, Polską, Rosją i krajami nadbałtyckimi. Archiwa te zostały zakupione przez kupców filatelistycznych, którzy wysegregowali listy w dobrym stanie i z czytelnymi ostemplowaniami, z przeznaczeniem do sprzedaży. Listy w złym stanie oraz z nieczytelnymi stemplami, zostały zniszczone. Na tej licytacji były: 2 listy z Kazimierza ze stemplem w okręgu, 3 listy ze stemplem "V. CASIM1R" oraz 5 listów ze stemplami "v. Podgorze", w obu typach", z tej partii pochodzi oferowany list, w sumie zachowało się mniej niż dziesięć listów - po kilka każdego typu, bardzo dobry stan zachowania.

4 000 PLN
4

1791 kompletny składany list z Krakowa do Steyer.

180 PLN
5

1798 dwa listy urzędowe z Czarnkowa i Krotoszyna do Poznania na karcie eksponatu wystawowego.

450 PLN
6

1801 kompletny składany list z Storchnest (Osieczna koło Leszna) do Poznania.

140 PLN
7

1806 kompletny składany list z Krakowa do Steyer.

120 PLN
8

500 PLN
9

3 500 PLN
10

5 000 PLN
11

1 000 PLN
12

1810 kompletny składany list z Lwowa do Steyer.

120 PLN
13

1812 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).

80 PLN
14

1812 "No 4 GRANDE ARMEE" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich - odwrót z Rosji, kompletny list z pełną treścią wysłany 29 listopada z Warszawy do Turynu; czerwona odbitka stempla nadawczego - No.4 GRANDE ARMEE, odręcznie wpisana wysokość opłaty 10 (décimes), nadawcą listu jest podoficer (Maréchal des logis-chef) Gwardii Honorowej księcia Camillo Borghese (męża Pauliny Bonaparte, siostry Napoleona), jednostka ta do 1810 pełniła głównie funkcje reprezentacyjne, ale od połowy 1812 weszła do walki; 19 października Wielka Armia rozpoczęła odwrót spod Moskwy, w końcu listopada rozegrała się bitwa nad Berezyną, przez dwa zbudowane mosty oddziały Wielkiej Armii przekroczyły rzekę, na rozkaz cesarza Napoleona mosty spalono i mimo przewagi liczebnej Rosjanom nie udało się rozbić wycieńczonej i osłabionej odwrotem Wielkiej Armii, widmo zagłady zostało zażegnane; kilka dni później (10.12) Napoleon przejeżdżał przez Warszawę; listy z odwrotu z Rosji spotyka się bardzo rzadko i katalogi francuskich poczt wojskowych przewidują do nich wysokie dopłaty, nawet do 300% w stosunku do cen z początkowego okresu kampanii rosyjskiej; wspaniały walor do zbiorów poczt wojskowych na ziemiach polskich, stempel pierwszy raz oferowany na naszej aukcji; doskonały stan zachowania.

8 000 PLN
15

1813 "No 10 GRANDE ARMEE" - użyty w charakterze stempla odbiorczego - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich - odwrót z Rosji; kompletny z pełną treścią list datowany 14 stycznia wysłany z Sieny adresowany do oficera Gwardii Honorowej (pochodzącego z Toskanii) Jean'a Spannocchi, na froncie odręczna adnotacja o wysokości porta (cyfra 3), po dotarciu do Księstwa Warszawskiego odciśnięto jako odbiorczy !!! czerwonym tuszem dwuwierszowy stempel "No 10 GRANDE ARMEE"; tu również umieszczono dwie adnotacje "Lettre venant de Sienne" (list nadszedł z Sienny) i "Au gd. quartier général" (do Gwardii w Kwaterze Głównej), oraz dodatkowo liczby "14" i "24"; list adresowany do Kwatery Głównej już sam w sobie jest rzadkością, a użycie stempla nadawczego, jako odbiorczego (DEBOURSE) jest prawdopodobnie unikalne, choć czasem musiało się zdarzać (tak użyty w 1813 roku stempel nadawczy No 10 wyceniany jest cztery razy drożej); list dotarł do Polski w ostatniej chwili - wojska napoleońskie wycofały się z Warszawy pod koniec pierwszej dekady lutego; bardzo dobry stan zachowania - pierwszy raz na aukcji w Polsce.

30 000 PLN
16

1814 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).

80 PLN
17

1817 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).

80 PLN
18

1817 lub po, koszulka listu urzędowego wysłanego 22.II z Inowrocławia do Bydgoszczy, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy INOWRAZLAW 22.FEBR., papier ze znakiem wodnym litery "G M"; dobry stan zachowania.

60 PLN
19

2 400 PLN
20

40 PLN
21

250 PLN
22

80 PLN
23

1821 kompletny list z pełną treścią wysłany 27 września z Ostrołęki do Płocka, rzadki jednowierszowy stempel nadawczy OSTROLEKA typu IIA z datą (tu 27 SEPTE) dobijaną drugą pieczątką, adnotacja o opłacie "franco Zło 1."; papier stemplowy z odciśniętymi okrągłymi pieczęciami: nominałem "PIETNASCIE GROSZY" i monogramem carskiego imienia A (Aleksander) z koroną; znak wodny wytwórni papieru w Jeziornej: na jednej części orzeł z literami KP ponad i PPS pod godłem, na drugiej napis JEZIORNA JK; bardzo dobry stan zachowania.

1 000 PLN
24

1821 rekomendowany list z Wilna adresowany do ambasady rosyjskiej w Paryżu na ręce "Kawalera wielu Orderów" księcia Adama Czartoryskiego, pięknie odbity stempel nadawczy "Wilna"< (Dobin 05.3.02, stosowany w latach 1806-22) z odręcznie wpisaną datą "17 marca", skierowany nietypową drogą przez Austrię (zamiast przez Prusy) - austriacki tranzytowy stempelek pochodzenia "RUS" (Dobin 28, stosowany na granicy w Brodach latach 1820-37), dalej przez ziemie Związku Szwajcarskiego do granicy z Francją, gdzie w alzackim miasteczku granicznym Huningue odciśnięto ramkowy stempelek AUTRICHE PAR HUNINGUE (stosowany w kolorze czerwonym od 1819), francuski stempelek pochodzenia "AT"; liczne adnotacje taryfowe, a na odwrocie adnotacja "N 5 Recomanndirt" i francuski dwuobrączkowy datownik odbiorczy z datą "26 Mars 1821" (stosowany od 1806); pięknie udokumentowana droga pocztowa; list zachował sie w wyśmienitym stanie; gwarancja: Mikstein, Mikulski.

Adam Jerzy książę Czartoryski – polski mąż stanu, w 1792 otrzymuje Krzyż Kawalerski Orderu Virtuti Militari za udział w bitwie pod Grannem w czasie wojny polsko-rosyjskiej, w latach 1804–1806 minister spraw zagranicznych Imperium Rosyjskiego, wielki podkomorzy dworu Mikołaja I Romanowa, od 1815 roku wiceprezes Rządu Tymczasowego Królestwa Polskiego, następnie senator-wojewoda Królestwa Kongresowego, w wyniku intryg wielkiego księcia Konstantego i komisarza Nowosilcowa wycofuje się z polityki; w czasie Powstania Listopadowego staje na czele Rządu Narodowego, po upadku powstania (car wydał na niego wyrok śmierci) na emigracji we Francji, od 1833 w Paryżu kieruje konserwatywno-liberalnym obozem politycznym "Hotel Lambert" (od nazwy zakupionego przez niego pałacu na Wyspie św. Ludwika), jego gośćmi byli m.in.: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Fryderyk Chopin; aktywnie działa na rzecz odbudowy Polski, szczególne nadzieje upatruje w konflikcie rosyjsko-tureckim, wierzył, że sytuacja po Wiośnie Ludów doprowadzi do konfliktu państw zachodnich z Rosją, co pozwoli na wskrzeszenie Polski; w wojnie krymskiej (1853-1856) patronuje polskim formacjom zbrojnym w Turcji, po pokoju paryskim w 1856 wycofuje się z czynnego życia politycznego.

8 000 PLN
25

3 200 PLN
26

1825 około, list wysłany z miejscowości Koronowo do Bydgoszczy, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy POLN:CRONE z datą 3/3; na odwrocie pieczęć nadawcy i stempelek nadejścia; bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
27

500 PLN
28

1829 obwoluta listu urzędowego ze Lwowa do Wiednia.

60 PLN
29

60 PLN
30

1830 obwoluta listu urzędowego z Debicy do Lwowa.

80 PLN
31

1834 kompletny składany list ze Lwowa do Stanisławowa.

50 PLN
32

500 PLN
33

360 PLN
34

1 000 PLN
35

500 PLN
36

120 PLN
37

1 000 PLN
38

1840 około, obwoluta podwójnie użyta z Tuszyna, osobliwe.

60 PLN
39

1840 kompletny list urzędowy wysłany z Łańcuta do Przeworska, czarny łukowy z datą stempel nadawczy LANCUT 10 JUN, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEWORSK 11 JUN i zalepka nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
40

80 PLN