1807 No 43 GRANDE ARMEE - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich - stacjonarny urząd pocztowy Wielkiej Armii działający w Warszawie, kompletny z pełną treścią list z wczesnego okresu Księstwa Warszawskiego datowany 4.10 w Warszawie wysłany do Baune we Francji, wyjątkowo czytelnie odbity czarnym tuszem dwuwierszowy stempel nadawczy - No 43 GRANDE ARMEE, na froncie odręczna adnotacja o wysokości porta (cyfra 6) - według artykułu Z.Wiatrowskiego "Poczta Wielkiej Armii w XIX wieku (na obszarze dzisiejszych ziem polskich)" - "Filatelistyka" 4/21: "Dla przekazywania informacji zorganizowano we francuskich oddziałach Wielkiej Armii pocztę z posuwającymi się wraz z nimi urzędami poczty polowej (od dywizji w górę) oraz stacjonarne urzędy pocztowe na zajętych obszarach. [...] Poczty stacjonarne były podzielone rewirami ze względu na dużą powierzchnię zajętych terenów. Te stacjonarne poczty z reguły były urządzane na utartych szlakach handlowych i pocztowych [...]" na głównej linii komunikacyjnej między Prusami Wschodnimi a Francją, na terenie Księstwa Warszawskiego działał urząd stacjonarny z numerem 43, który w tym okresie znajdował się w Warszawie, według niemieckiego podręcznika poświęconego historii poczty Wielkiej Armii (1995), do tej pory znane są jedynie dwa listy wysłane z tego urzędu!!! bardzo dobry stan zachowania, wspaniały walor do zbioru poczt wojskowych; francuska gwarancja V.POTHION

Lot # 37235

Auction 106
Current price: 4 800 PLN
Catalog:
Category: Pre-stamp period