1860 Królestwo Polskie 154 OPOCZNO - DRUGA DEKADA OBIEGU, list do Kielc opłacony pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach ciemnoniebieskim i karminowym na cienkim (0,06 mm) papierze, z dużym prawdopodobieństwem prześwitującym; - charakterystyczny dla pierwszych nakładów druk bez uszkodzeń żadnej z klisz, czerwona tarcza bardzo wyraźna; znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 154 - Opoczno, w ekspedycji pocztowej na trakcie z Radomia do Piotrkowa Trybunalskiego, ma on bardzo wysoki współczynnik rzadkości - 8 punktów według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; obok okrągły stempel nadawczy rzadszego typu IIIA z ręcznie wpisaną datą 18/1; na odwrocie datownik odbiorczy KIELCE typu IIIC z 21/1; podczas stemplowania znaczek lekko się podwinął, ale ze względu na cienki i sprężysty papier łatwo się rozprostował, nieco nierównomiernie rozłożony klej trochę przesiąka przez papier; ogólnie zarówno koperta jak i sam znaczek zachowały się w bardzo dobrym stanie; charakterystyczne dla wczesnego okresu obiegu bardzo czytelne odbicie cyfr kasownika; tak wczesne użycie pierwszego polskiego znaczka - druga dekada pierwszego miesiąca obiegu, jest bardzo wysoko wyceniana we wszystkich katalogach; list pochodzi z kolekcji W.Rachmanowa, jego sygnatura po prawej na dole, fotoatest Ceremuga A.I.E.P.

Lot # 16580

Auction 79
Current price: 46 250 PLN
Catalog: Fi.1bu
Category: Polish Kingdom

Number of bids: 4 Bid history