The auction will end on 13.07.2020
The auction ends in:

Current auction Concentration camps WW2

Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
21487

1940 Buchenwald, list z niemieckiego obozu koncentracyjnego wysłany 6.9 do Opatowa przez SS-mana członka załogi obozu, okrągła pieczęć listowa komendantury obozu z godłem III Rzeszy - "Kommandantur Konzentrazions-Lager Buchenwald", dodatkowo stempelek "SS-Feldpost" stosowany wyłącznie na przesyłkach wysyłanych przez członków SS; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


400 PLN
Bid
21488

1941 Dachau - niemiecki obóz koncentracyjny, bardzo rzadki formularz, stosowany zaledwie przez pół roku, w związku z wydrukowaniem niewłaściwego fragmentu regulaminu pocztowego (niekiedy, tak jak tu przekreślanego), wysłany 16.I do Wąchocka, na odwrocie stempelek i ślady ingerencji cenzury; uszkodzony przez cenzora lewy dolny narożnik wzmocniony; walor w przyzwoitym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


1 000 PLN
Bid
21489

1941 obóz koncentracyjny KL Birkenau (Auschwitz II) Oświęcim II - Brzezinka - niemiecki obóz koncentracyjny, list wysłana 1.5.41 z obozu do Królewskiej Huty; czerwony w ramce trzywierszowy stempel cenzury z parafką cenzora; koperta w słabszym stanie zachowania ze śladami po archiwizacji.


200 PLN
Bid
21490

1942 Ravensbrück - niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet, widokówka do obozu wysłana 13.II z miejscowości Jeleśnia, znaczek usunięty przez poszukującą ukrytych informacji cenzurę obozową, w jego miejscu wyraźna i czytelna odbitka stempelka cenzury, dodatkowe adnotacje; zachowane egzemplarze korespondencji do obozu należą do wyjątkowo rzadkich, więźniarki mogły je przechowywać tylko do czasu otrzymania kolejnej przesyłki (nie dłużej niż miesiąc), po otrzymaniu nowej, poprzednią niszczono; więźniarka ma niski numer a kartę otrzymała w kwietniu 1942 roku, przechowanie jej w tak doskonałym stanie zachowania przez ponad trzy lata graniczy z cudem, gwarancja Schmutz.


1 200 PLN
Bid
21491

1942 Dachau - niemiecki obóz koncentracyjny, koperta z sygnaturą 1285, wysłana 11.2 z obozu do Włoch pod Warszawą, ramkowy trzywierszowy stempelek cenzury; bardzo dobry stan zachowania.


350 PLN
Bid
21492

1942 Gusen (Mauthausen) - niemiecki obóz koncentracyjny, listownik z obozu wysłany 22.12 do miejscowości Zagórze, niski numer więźnia - 801! formularz z sygnaturą 1285; ręcznie korygowany wyciąg z regulaminu dotyczącego wysyłki - wykreślono: w punkcie 1 dwa wyrazy "zwei", w punkcie 4 wyraz "nicht" i ustęp "da die Gefangenen im Lager alles kaufen können"; dwuwierszowy stempelek cenzury obozowej; dostępna literatura podaje okres stosowania tego formularza na I-IX 1943, tu użyty prawie rok wcześniej!!! walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


400 PLN
Bid
21493

1942 list poczty polowej z Popowa Kościelnego koło Wągrowca, rzadkie kasowanie stemplem małej agencji pocztowej adresowaną na front do poczty polowej.


140 PLN
Bid
21494

1942 PAWIAK, kartka wysłana z więzienia na Pawiaku 25.06.42 przez więźnia do rodziny, w adresie nadawcy podano numer skrytki pocztowej więzienia (Postfach 494) w urzędzie pocztowym Warszawa C1, bardzo dobry stan zachowania.


500 PLN
Bid
21495

1943 DEUTSCHE STRAFANSTALT - niemieckie więzienie karne w małej miejscowości Przedzielnica (powiat dobromilski, województwo lwowskie), koperta urzędowa wysłana 27.3 z więzienia do Nowego Sącza, znaczek unieważniony fioletowym!!! datownikiem "NOWE MIASTO Über PRZEMYSL (DISTR KRAKOW)", okrągła pieczęć urzędowa z godłem III Rzeszy - "GENERALGOUVERNEMENT DEUTSCHE STRAFANSTALT IN PRZEDZIELNICA", bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.


300 PLN
Bid
21496

1944 kartka z Skierniewic do niewielkiego berlińskiego podobozu - więzienia Lager X w dzielnicy Weissensee.

Fi.75
180 PLN
Bid
21497

1944 Wesenberg - niemiecki przymusowy obóz pracy (Gemienschaftslager), karta pocztowa do obozu wysłana 29.12 z Piotrkowa, opłata niezgodna z taryfą, całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.81
60 PLN
Bid
21498

1944 kartka z Milanówka do niewielkiego berlińskiego podobozu - więzienia Lager X w dzielnicy Weissensee.

Fi.Cp9
240 PLN
Bid
21499

1944 Berlin - Neukölln Ostarbeiterlager - niemiecki obóz pracy dla przymusowych robotników z krajów Europy Wschodniej, karta pocztowa do obozu wysłana 7.11 z miejscowości Zagórze; "Vergiss die Post-/ leitzahl nicht!" (nie zapomnij podać numeru pocztowego) dodatkowy czerwony dwuwierszowy w ramce stempelek informacyjny; bardzo dobry stan zachowania.


160 PLN
Bid
21500

1944 Öhringen w Wirtembergii - niemiecki obóz pracy przymusowej Hohenlocher, stworzony dla mieszkańców Warszawy wywożonych jeszcze w czasie trwania Powstania Warszawskiego; karta pocztowa wysłana 20.9 do Brwinowa; oficjalnie był to zakład wytwarzający meble, w rzeczywistości stanowiący kamuflaż dla podziemnej fabryki samolotów.


120 PLN
Bid
21501

1944 AMBULANS NR.492 relacji LEIPZIG -SAGAN (Lipsk - Żagań), korespondencja pomiędzy Polakami wywiezionymi do Niemiec, karta pocztowa wysłana 3.10 z "robót" w Cottbus do obozu we Frankfurcie nad Odrą, przesłana ambulansem 492 relacji; bardzo dobry stan zachowania.


100 PLN
Bid
21502

1944 Klösterle - niemiecki obóz pracy dla Francuzów, karta pocztowa pisana po polsku wysłana 31.5 z obozu do Sousceyrac, przesyłkę poddano cenzurze chemicznej, stempelki cenzury; dodatkowa pieczątka z nazwą obozu "Lager I.F. Klöstererle a.E"; słabszy stan zachowania (karta pionowo zgięta); reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego; gwarancja Falkowski.


120 PLN
Bid
21503

1944 Komando "Malachyt" podobóz Langenstein-Zwieberge niemieckiego obozu koncentracyjnego Buchenwald, formularz ofrankowany parką znaczków GG za 6 gr wysłany 14.1 45 z Grodziska Mazowieckiego do obozu - trzy dni przed wyzwoleniem miasta od Niemców co nastąpiło 17 I, dopisek ołówkiem "Malachyt", stempelek cenzury obozowej "Postprüfer"; przechowywanie korespondencji w warunkach obozowych było bardzo trudne, a czasem nawet ryzykowne, otrzymane przesyłki można było zatrzymać do czasu otrzymania następnej, ale nie dłużej niż miesiąc, stąd w celu ukrycia ich w dłoni karty często były składane; walor w takim właśnie stanie zachowania.

Komando "Malachyt" powstało w lecie 1944, więźniów zatrudniano przy budowie podziemnej fabryki broni, byli oni głodzeni, bici i maltretowani przez strażników; obóz i jego komanda funkcjonowały do kwietnia 1945, kiedy to rozpoczął się marsz ewakuacyjny, w trakcie którego śmierć poniosło kilka tysięcy więźniów; wg. szacunków IPN wynika, iż zostało tam zamordowanych kilkuset Polaków.


2 000 PLN
Bid
21504

1944 Dachau - Saulgau, podobóz funkcjonujący w okresie 13.IX.1943-21.IV.1945, przez obóz przeszło około 400 mężczyzn, produkowano w nim podzespoły dla rakiet V; listownik wysłany 28.10.44 z obozu do Włodowic, na odwrocie stempel obozu "Konzentrazionslager / Dachau / Arbeitslager / -Saulgau-", oderwany znaczek, słabszy stan zachowania.


500 PLN
Bid
21505

1945 Gemeinschafts-Lager 302 w Austrii - niemiecki obóz pracy przymusowej, karta pocztowa pisana po polsku wysłana 13.1 z Sochaczewa do obozu na adres Hellwagstrasse 18 Wien XX.


80 PLN
Bid
21506

1945 roboty przymusowe w Niemczech, karta pocztowa wysłana 1.1 z fabryki cukru w Stavenhagen do obozu pracy Wessenberg, bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Falkowski.


100 PLN
Bid
21507

1945 niemiecki obóz pracy "Schwarzer Weg" w Lipsku, karta pocztowa wysłana 12.I przez Polaka z "robót" w zakładach M.E.W. w Fürstenberg do obozu w Lipsku; doskonały stan zachowania.


120 PLN
Bid
21508

1945 kartka obozu pracy "obóz namiotowy" (Zeltlager) z Grudziądza 5.1.45 do Wesenburg w Meklenburgii do obozu pracy przymusowej.


180 PLN
Bid
21509

1946 Poczta osiedli polskich we Włoszech, seria obiegowa.

Fi.1-9
45 PLN
Bid
21510

1946 korespondencja Polaków deportowanych do ZSRR, telegram z miejscowości Borowoje w Kazachstanie do Lwowa - wiadomość od oczekujących na powrót do kraju ("wyjazd nie wcześniej niż w kwietniu"), ocenzurowany i doręczony 16.III, na odwrocie datownik odbiorczy; nieczęsto spotykany walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


160 PLN
Bid
21511

1947 Auschwitz - komplet kart pocztowych wydanych dla uczczenia ofiar pomordowanych przez Niemców w Oświęcimiu, ostemplowanych pamiątkowo 14.6 w pierwszym dniu obiegu.

Fi.Cp97-98
50 PLN
Bid
21512

1947 Auschwitz - komplet kart pocztowych wydanych dla uczczenia ofiar pomordowanych przez Niemców w Oświęcimiu, czyste.

Fi.Cp97-98
80 PLN
Bid
21513

1960 Muzeum w Oświęcimiu-Brzezince, karta czysta.

Fi.Cp186
20 PLN
Bid
21514

1965 Oświęcim, arkusik nalepek wydanych z okazji Wystawy Filatelistycznej zorganizowanej w XX-rocznicę wyzwolenia obozu.


40 PLN
Bid
21515

1965 XX-lecie Wyzwolenia niemieckich Obozów Koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau, okolicznościowa całość ze specjalną winietką "Pamięci 4 milionów ofiar Oświęcimia", dodatkowa odbitka stempla okolicznościowego z okazji XXV-lecia wyzwolenia obozu.


50 PLN
Bid