Auction 99. WW2 PoW and internment camps

22209

1943 kartka ze stalagu VIC do Nowego Sącza.

15 PLN
22210

1943 ODWRÓCONY NAPIS Deutschland (Allemagne) Oflag VIB - bardzo rzadki przypadek niewychwyconego przez kontrolę błędu drukarskiego, listownik z obozu wysłany 23.1 do Warszawy, stempelek cenzora obozowego nr.3a; bardzo dobry stan zachowania (pionowe zgięcie).

300 PLN
22211

1943 Internowanie w Szwajcarii - obóz Leysin, list wysłany z obozu do Czerwonego Krzyża w Genewie, na odwrocie szwajcarska zalepka cenzorska.

80 PLN
22212

1943 Internowanie w Szwajcarii - obóz Rodels, list wysłany z obozu do okupowanej Polski, stemple cenzury niemieckiej.

80 PLN
22213

1943 kartka z Barcelony polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Pfaffikon.

140 PLN
22214

1944 Stalag XXB - formularz listu lotniczego (całostka) do korespondencji z jeńcami, wysłany 14.II z Aberdeen w Wielkiej Brytanii do jeńca brytyjskiego, stempelki: cenzury brytyjskiej P.W.1183 i dekoracyjny, w kształcie serca cenzury obozowej nr.22; ładna całość w doskonałym stanie zachowania.

Mi.FLF2II
350 PLN
22215

40 PLN
22216

1944 Stalag XIA - dekoracyjna wielkanocna akwarelka na odwrocie formularza francuskiego (napisy niemieckie i francuskie) wysłanego 13.4 z obozu w Altengrabow do Lublina, nadawcą jest Franciszek Dończyk sekretarz polskiego męża zaufania w obozie; zwraca uwagę data napisania przesyłki 4.IV.44, stempelek cenzora obozowego nr.52; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania, podobnie zdobione przesyłki są niezwykle rzadko spotykane.

400 PLN
22217

1944 Oflag IIC - listownik, część na odpowiedź wysłany 13.VI z miejscowości Kalvarija (Kalwaria), stempelek cenzora obozowego nr.21; na odwrocie zwraca uwagę dopisek w adresie nadawcy "Ostland"; dobry stan zachowania.

50 PLN
22218

1944 Internowanie na Węgrzech - obóz Ipolyhidveg, list z obozu wysłany 27.III do Torunia; nietypowy prostokątny datownik nadawczy, okrągła pieczęć komendantury obozu, stempelki zwalniające przesyłkę od opłaty pocztowej: "ELLENORIZVE" i "BELLIGERANTE INTERNE/ SANS TAXE"; zalepki i pieczątki cenzur; koperty wysłane z obozów dla internowanych są bardzo rzadko spotykane; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (na tylnej klapie żółte przebarwienia).

120 PLN
22219

1944 Oflag IIC - listownik obozowy ogólnego przeznaczenia wysłany 29.11 do obozu pracy Wessenberg; na odwrocie stempelek z adresem obozu "Kriegsgef.-Offizierlager II C, 2 Woldenberg/Nm.", stempelek cenzury; dobry stan zachowania.

30 PLN
22220

1944 PRZESYŁKA ZAMORSKA, obóz jeniecki 113 we Włoszech - list lotniczy do jeńca, żołnierza z Południowej Afryki wysłany 26.VIII z Port Shepstone; stempelek i zalepka cenzury południowoafrykańskiej, stempelek cenzury niemieckiej; wyjątkowo rzadki kierunek wysyłki, całość w dobrym stanie zachowania.Stalag XXA - list do jeńca australijskiego wysłany 1.VIII z Wingham w Nowej Południowej Walii, specjalny czerwony stempelek "SERVICE OF PRISONERS OF WAR"; zalepka i stempelek cenzura australijskiego nr.44, stempelek cenzora obozowego nr.8; bardzo rzadki kierunek wysyłki; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

500 PLN
22221

1944 PRZESYŁKA ZAGRANICZNA, Stalag IIE - karta (część na odpowiedź) wysłana 3.4 z obozu do Sztokholmu, niemy datownik nadawczy; stempelek cenzury obozowej nr.22; walor w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji); rzadko spotykany kierunek wysyłki korespondencji obozowej.

180 PLN
22222

1944 Oflag VIB - listownik wysłany 9.11 z obozu do Bydgoszczy, stempelek cenzora obozowego nr.6.

15 PLN
22223

1944 BAB 26 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, listownik wysłany 7.2 z obozu do Lublina, specjalny formularz z wydrukowanym na odwrocie adresem obozu "Kr.-Gef. Bau- u. Arb.-Batl. 26, Essen a.d. Ruhr", pieczęć listowa jednostki, stempelek cenzora obozowego nr.26; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
22224

1944 kartka z stalagu IID umieszczonego w okolicy Stargardu Szczecińskiego.

40 PLN
22225

1944 kartka z obozu Gross Born 2.4.44 do Białej Podlaskiej, stempel cenzury obozowej.

40 PLN
22226

1944 Stalag 367 Tschenstochau - INTERNOWANIE ŻOŁNIERZY WŁOSKICH; obóz w Częstochowie istniał do 18.VIII.44, listownik z obozu datowany 2.4.1944 wysłany przez pułkownika Romano Altomani do Guastalla we Włoszech, liczne stempelki cenzury; na odwrocie kasownik odbiorczy; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania.

1 200 PLN
22227

1944 Oflag IID - kompletny listownik z nieoderwaną częścią na odpowiedź, datowany 31.XII.44, wysłany 5.1.45 z obozu do Bielska, niemy datownik nadawczy, stempelek cenzora obozowego z nr.16, na froncie po lewej stronie u dołu wpisane pierwsze litery nazwiska jeńca - "Po" od "Porębski", umożliwiało to segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
22228

1944 PRZESYŁKA ZAGRANICZNA, Stalag IIE - kompletna karta podwójna z nieoderwaną częścią na odpowiedź, wysłana 9.11 z obozu do Sztokholmu, niemy datownik nadawczy z wyróżnikiem "a", stempelek cenzora obozowego nr.22, dodatkowo czerwony stempelek z literą "J"; rzadki walor w idealnym stanie zachowania.

220 PLN
22229

1944 Tengeru-Arusha - osiedle w Tanganice dla polskich uchodźców, głównie kobiet i dzieci, wywiezionych z Polski po agresji sowieckiej 17.IX.1939 do Związku Sowieckiego, a części których dzięki gen.Andersowi udało się opuścić "nieludzką ziemię" i po koszmarze pobytu w kraju rad znaleźć tam spokojną przystań; list lotniczy do Tengeru wysłany 12.X za pośrednictwem polskiej poczty polowej 118, stempelki polskiej cenzury 107 i cenzora 554; mały okrągły stempelek cenzora brytyjskiego, na odwrocie rzadko spotykany stempel egipski "Egypt Postage Paid" 18 OCT i brytyjski "BASE ARMY POST OFFICE 4" z 20 OCT; dodatkowo, również rzadko spotykany, trzywierszowy w ramce stempelek "LOTNICZA/ BY AIR MAIL/ PAR AVION"; walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w słabszym stanie zachowania.

350 PLN
22230

1944 Stalag IVB, niewykorzystany przekaz paczkowy - obowiązkowa nalepka na paczkę żywnościową (niebieskie tło) wysłana 6.3 do placówki lokalnej Rady Głównej Opiekuńczej - Komitetu Opiekuńczego w Falenicy, stempelek cenzora obozowego nr.43; rzadki (z przyczyn oczywistych) walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

80 PLN
22231

1944 poczta polskich internowanych w Szwajcarii, część pokwitowania przelewu dostarczana adresatowi z krótką notatką od nadawcy na odwrocie.

40 PLN
22232

1944 Oflag VIIA, kompletny listownik wysłana 5.10.44 z obozu do Krakowa, stempelek cenzora nr 19, dobry stan zachowania.

50 PLN
22233

1945 Dachau Allach, cięty znaczek za 3 mk z bloku, w zasadzie to cięty blok z dopłatą na PCK 3+7 mk. w kolorach czerwonym i granatowym, na papierze bez znaku wodnego, napis typu 1 - lekko pochyły, ze względu na niewielkie załamanie w lewym dolnym rogu liczony jako znaczek.

Fi.(bl.4yA)
100 PLN
22234

40 PLN
22235

180 PLN
22236

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - "Syrena", bloczek 4 znaczków za 20 f. pięknie kasowany gumowym datownikiem MURNAU z ręcznie wpisywaną datą; doskonały stan zachowania.

360 PLN
22237

1945 Freiman, znaczek w wydania "orzeł".

30 PLN
22238

1945 Syrena, arkusik znaczka poczty międzyobozowej bez dolnego marginesu.

80 PLN
22239

250 PLN
22240

1945 poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - "Syrena", list ofrankowany parką znaczków wysłany 26.8.45 ze zgrupowania polskich byłych jeńców wojennych w Pöhls Lubeka (Rümpel) do komendy Polskiego Ośrodka Wojskowego w Murnau, znaczki unieważnione stemplem: "Urząd Pocztowy Obozu Wojskowego w Niemczech PÖHLS", stempel pocztowy polskiej komendy w Murnau, bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania, gwarancja Schmutz.

1 500 PLN
22241

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Freiman - "Orzeł", kompletny arkusz 25-znaczkowy, pierwsza pionowa kolumna oderwana.

Fi.1 ark.
600 PLN
22242

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Freiman - "Orzeł", kompletny arkusz 25-znaczkowy, pionowe rozerwania perforacji choć arkusz trzyma się w komplecie.

Fi.1 ark.
1 000 PLN
22243

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Freiman - "Orzeł", marginesowy znaczek poczty międzyobozowej za 25 f. z podwójnym - żółtobrązowym i zielonooliwkowym poddrukiem, nieprecyzyjnie skatalogowany.

Fi.1 MK
240 PLN
22244

1945 Hellbrun Austria - Ratujcie Dzieci Polskie, szeroko cięta seria znaczków - reprodukcje malarstwa polskiego, z dopłata na PCK.

Fi.1-4A
60 PLN
22245

1945 Hellbrun Austria - Ratujcie Polskie Dzieci arkusik na cele PCK.

Fi.1-4A
25 PLN
22246

1945 Hellbrun Austria - Ratujcie Dzieci Polskie, cięty arkusik z dopłatą na PCK. - reprodukcje malarstwa polskiego.

Fi.1-4A
40 PLN
22247

1945 Hellbrun Austria - Ratujcie Dzieci Polskie, cięty i ząbkowany arkusik z dopłatą na PCK. - reprodukcje malarstwa polskiego, kilka zmarszczeń w papierze, niska cena wywoławcza.

Fi.1-4A, B
80 PLN
22248

1945 poczty między obozowe w Niemczech, Dachau-Allach - "Orzeł Polski", seria na papierze y z guma nakładana deseniowo, znaczek w kolorze zielonym ślad po niewielkiej podlepce.

Fi.1-4y
60 PLN