Auction 98. Post offices abroad 1919-1939

11677

1929 Port Gdańsk, frankatura mieszana - nowy nakład polskich znaczków obiegowych "Orzeł w wieńcu" za 2 gr z przedrukiem i polskich znaczków bez przedruku (wydania lotniczego) za 2 i 5 gr, list lotniczy przesłany na trasie Gdańsk - Katowice, znaczki unieważniono datownikiem "POLSKI URZĄD POCZT.-TEL. GDAŃSK 1", dodatkowy stempel okolicznościowy lotu "OTWARCIE Linji Lotniczej KATOWICE - POZNAŃ - BYDGOSZCZ - GDAŃSK 1.VI.1929 I lot Gdańsk Katowice"; na odwrocie datownik odbiorczy KATOWICE URZĄD P.; lotem tym przesłano zaledwie 150 sztuk poczty!!! dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.93i
600 PLN
11678

1929 Port Gdańsk, PRZESYŁKA SŁUŻBOWA ZWOLNIONA Z OPŁATY POCZTOWEJ, list z Dyrekcji Kolei Państwowych w Gdańsku wysłany 19.XII z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Bydgoszczy, datownik "POLSKI URZĄD POCZT-TEL" z wyróżnikiem "c"; słabo odbity stempelek polecenia z automatycznym numeratorem zakreślony czerwoną kredką z dopisaną literą R i numerem przesyłki; okrągła pieczęć urzędowa z godłem DYREKCJA KOLEI PAŃSTWOWYCH w GDAŃSKU, dwuwierszowy ramkowy stempelek "Sprawa służbowa wolna od opłaty pocztowej" w najnowszej książce H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" pod numerem 8c.10.2 o stopniu rzadkości R - rzadkie (11-20 znanych odbitek); koperta firmowa z sygnaturą "XIII. 14. b"; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja.

2 000 PLN
11679

1930 Port Gdańsk, wydanie obiegowe z przedrukiem - frankatura dwukolorowa, widokówka wysłana 15.X z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Rybnika; znaczki unieważnione datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T.No.1" z wyróżnikiem "f"; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.17, 18
Mi.20, 21
120 PLN
11680

Fi.26Np
9 000 PLN
11681

Fi.26Npt
9 000 PLN
11682

Fi.17, 19
350 PLN
11683

1932 Port Gdańsk, polski znaczek opłaty za 20 gr (60. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego) bez przedruku użyty w Gdańsku, skasowany 27 VII datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY GDAŃSK 2", według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" stempel nr.2.1.2.2 o stopniu rzadkości R - rzadkie (11-20 znanych odbitek); koperta firmowa "Bank Kwilecki, Potocki i Ska Spółka Akcyjna Oddział w Gdańsku"; doskonały stan z; znaczek z niewielkim ubytkiem na papieru na froncie.

Fi.226
Mi.245
120 PLN
11684

1932 Port Gdańsk, AMBULANS NR.15 relacji GDYNIA-WARSZAWA, polskie ambulanse przejeżdżające przez obszar Wolnego Miasta Gdańska podlegały polskiemu urzędowi kolejowemu Gdańsk 2 znajdującemu się na dworcu głównym w Gdańsku, oprócz nich kursowały też ambulanse podległe urzędom pocztowym w Polsce, wymiana przewożonej przez nie poczty "z" i "do" Polski odbywała się również za pośrednictwem tego urzędu; karta pocztowa z miejscowości Cisowa przesłana 6.XI ambulansem do Grudziądza, czytelnie odciśnięty datownik z wyróżnikiem "c"; w książce K.Morawskiego "Stemple i pieczęcie Polskich urzędów pocztowych w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" brak reprodukcji tego datownika, a autor posiadał jedynie fragmenty datownika na luźnych znaczkach; w niemieckim katalogu Wolffa również nieopisany!!! podobny datownik ambulansu Gdynia-Poznań tamże wysoko wyceniony (250.- pkt.); dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta - archiwizowana); gwarancja Krawczyk.

Fi.Cp51
400 PLN
11685

1932 Port Gdańsk, polski znaczek dopłaty użyty w Gdańsku unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T. No 1" z wyróżnikiem "k".

Fi.D71II
100 PLN
11686

1933 Port Gdańsk - SAMOLOTEM, frankatura mieszana - nowy nakład polskich znaczków obiegowych "Orzeł w wieńcu" z przedrukiem i znaczków polskich bez przedruku (wydania lotniczego), ładnie frankowany druk wysłany drogą lotniczą 28.IV z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Krakowa; znaczki unieważnione datownikiem "POLSKI URZĄD POCZT-TEL GDAŃSK 1" z wyróżnikiem "c"; nalepka PAR AVION LOTNICZA i ramkowy stempelek "Samolotem"; datownik przejściowy Warszawa 19 PORT LOTNICZY, na odwrocie stempel odbiorczy; co ciekawe przesyłkę nadano w Gdańsku pomiędzy 8 a 9 rano, do Warszawy dotarła ona o godz 13, a do Krakowa o 20 - imponujące tempo nieosiągalne do dziś; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.1, 2, 3, 216, 218
1 500 PLN
11687

1933 Port Gdańsk, kartka - druk z Gdańska 28.11.33 do Chełmna.

Fi.17
80 PLN
11688

Fi.19
125 PLN
11689

1933 Port Gdańsk, wydanie obiegowe Henryk Sienkiewicz z przedrukiem - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 7.II z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do Łodzi; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY"; dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.21
Mi.24
120 PLN
11690

Fi.22
Mi.25
320 PLN
11691

Fi.22
Mi.25
400 PLN
11692

Fi.22
Mi.25
800 PLN
11693

1933 Port Gdańsk, znaczek z obiegu pocztowego, gwarancja.

Fi.22
300 PLN
11694

Fi.22
1 200 PLN
11695

1933 Port Gdańsk, przesyłka do Gdańska przechodząca przez Polski Urząd Pocztowy nr.1 - specjalna widokówka z II Wszechpolskiej Wystawy Filatelistycznej wysłana 27.V z Torunia jako polecona; znaczki ostemplowane datownikiem okolicznościowym, specjalny okolicznościowy stempelek polecenia; datownik odbiorczy z 28.V - "POLSKI URZĄD POCZTOWO-TEL. GDAŃSK 1" z wyróżnikiem "u"; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania (Myślicki 33 005 + 201).

Fi.260
Mi.281
160 PLN
11696

1934 Port Gdańsk, seria wydania obiegowego, gwarancja Kalinowski.

Fi.23-5
150 PLN
11697

1934 Port Gdańsk - Godło państwa (II) tzw."doniczki", seria czysta w w narożnych parkach z wartościami rozrachunkowymi na bocznym marginesie, poza lekkim przebarwieniem w ładnym stanie zachowania, gwarancja Schmutz.

Fi.23-25
Mi.26-28
440 PLN
11698

Fi.23-25
Mi.26-28
180 PLN
11699

1934 Port Gdańsk, czworoblok znaczka za 10 gr., Fischer 720,- zł.

Fi.24
250 PLN
11700

1934 wydanie obiegowe, gwarancja.

10 PLN
11701

1935 duży list z Portu Gdańsk 2.IX.35 do Bydgoszczy, gwarancja Mikulski.

Fi.19, 26
140 PLN
11702

1935 Port Gdańsk, wydanie obiegowe "doniczki" z przedrukiem, 15 gr - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 25.VII z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do Łodzi; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY"; doskonały stan zachowania; gwarancja.

Mi.28
120 PLN
11703

1935 Port Gdańsk, kartka z Gdańska 18.IV.35 do Grudziądza.

90 PLN
11704

140 PLN
11705

1935 Port Gdańsk, polskie znaczki opłaty bez przedruku użyte w Gdańsku, list wysłany 25.VI z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Tczewa; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWO-TEL." z wyróżnikiem "u"; walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.275I
Mi.296I
350 PLN
11706

1935 Port Gdańsk, nalepka wydana przez Macierz Szkolną w Gdańsku - organizację utrzymującą polskie szkoły powszechne, gimnazjum, Szkołę Handlową i szkoły dokształcające na terenie WMG; nalepki sprzedawano na Poczcie Polskiej i dolepiano do listów, opisane w Michlu str.922, marginesowy czworoblok w pięknym stanie.

600 PLN
11707

150 PLN
11708

1936 Port Gdańsk, seria "widokowa" z przedrukiem, 5 gr - frankatura pojedyncza, widokówka, treść do 5 wyrazów, wysłana 30.XII z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do YMCA w Łodzi; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY" z wyróżnikiem "a", według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" stempel nr.2.1.3a1 o stopniu rzadkości R - rzadkie (11-20 znanych odbitek); doskonały stan zachowania; gwarancja.

Fi.26
Mi.29
400 PLN
11709

1936 Port Gdańsk, wydanie obiegowe - widoki (I), seria czysta (Mi.50 euro), gwarancja Krawczyk,.

Fi.26-28
Mi.29-31I
60 PLN
11710

1936 Port Gdańsk, "WITAJ GWIAZDKO ZŁOTA" marginesowy czworoblok znaczków za 5 gr z serii "widokowej" z przedrukiem, ostemplowanych 6 I 37 na karcie w Polskim Urzędzie Gdańsk 1, stempel dodatkowo odciśnięty obok znaczków; bardzo dobry stan zachowania (Myślicki 36 043 - stopień rzadkości C); gwarancja Krawczyk.

Fi.KO3
150 PLN
11711

500 PLN
11712

1937 Port Gdańsk, IX KRAJOWE ZAWODY BALONÓW WOLNYCH o Puchar Przechodni im. A.Wańkowicza w Toruniu, list przesłany balonem "Mościce I"; dyskwalifikacja ze względu na lądowanie na terenie Wolnego Miasta Gdańska, datownik odbiorczy "POLSKI URZĄD POCZTOWY No2"; lotem tym przewieziono zaledwie 94 sztuki poczty; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja i fotoatest Kłosiński.

Fi.22i
1 000 PLN
11713

Fi.29-31
Mi.31II-33
60 PLN
11714

1937 Port Gdańsk, seria, gwarancja.

Fi.29-31
35 PLN
11715

1937 Port Gdańsk, seria "widokowa" z przedrukiem, 15 gr - frankatura pojedyncza, znaczek z usterką nadruku "belka litery T w PORT zniekształcona z prawej strony" - patrz artykuł M.Kalinowskiego Filatelistyka nr 6/2000; widokówka wysłana 19.IV.39 z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do Poznania; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY" z wyróżnikiem "a"; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.30
Mi.32
250 PLN
11716

1937 Port Gdańsk, frankatura mieszana - znaczek wydania przedrukowego i znaczek polski bez przedruku, list wysłany 23.XI z Polskiego Urzędu Gdańsk 2; znaczki unieważnione datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY *GDAŃSK 2*" z wyróżnikiem "b"; co ciekawe jak widać na skanie po prawej belka jest cała bądź tylko nieznacznie uszkodzona, a w tym okresie - po 26.IX., datownik winien już mieć mocno uszkodzoną poziomą belkę - odmiana 106b, według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" taki stempel nr.2.1.4b.3 ma stopień rzadkości RR - bardzo rzadki (1-10 znanych odbitek); stempelek polecenia z automatycznym numeratorem, okienkowa koperta firmowa "Drukarnia Gdańska S.A.", dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.30, 295
Mi.33, 316
900 PLN