Auction 98. Pre-stamp period

8892

1838 list z pełną treścią wysłany z Gostynia do Rawicza, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy GOSTYN 7/9; dopisek "Portofreie Justiz Sache" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, ponieważ było to często nadużywane (szczególnie w przypadku listów z sądów), 1.I.1838 wprowadzono pierwsze stemple imienne dla urzędników prowadzących korespondencję, a od 30.XI.1852 obowiązek ich stosowania na wszystkich listach sądowych - tu stempelek "SARG.", papier ze znakiem wodnym - litery SAGAN; na odwrocie czerwonym atramentem wpisana waga przesyłki "1 1/2" łuta i pieczęć urzędowa z godłem "KOEN.PR:LAND U.STADT.GERICHT.GOSTYN"; dobry stan zachowania.

100 PLN
8893

1838 kompletny list - okólnik z pełną, wydrukowaną na papierze ze znakiem wodnym, treścią wysłany 3/4 z Kwidzyna do Szczecinka; okrągły stempel nadawczy MARIENWERDER, dopisek "Portofreie Justiz Sache" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, ponieważ było to często nadużywane (szczególnie w przypadku listów z sądów), 1.I.1838 wprowadzono pierwsze stemple imienne dla urzędników prowadzących korespondencję, a od 30.XI.1852 obowiązek ich stosowania na wszystkich listach sądowych - tu stempelek "HOHMANN" w ramce; na odwrocie stempelek nadejścia z 9 4; niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.

150 PLN
8894

1838 kompletny list wysłany z miejscowości Bobolice do Szczecinka (Neustettin), czarny dwuwierszowy stempel nadawczy BUBLITZ 16.8, na odwrocie stempelek nadejścia 17 8; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

60 PLN
8895

120 PLN
8896

1838 kompletny z pełną treścią list urzędowy (datowany 17 maja) wysłany z Krosna do Przeworska, czarny jednowierszowy stempel nadawczy KROSNO, zaznaczono wagę przesyłki - pół łuta; na odwrocie zalepka nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
8897

50 PLN
8898

1840 około, list wysłany z Wrocławia do Głogowa (Gross-Glogau); czarny dwuwierszowy stempel nadawczy BRESLAU 14.AUG; papier z dekoracyjnym znakiem wodnym przedstawiającym głowę króla pruskiego w medalionie i podpisem "F.WILHELM.III.",na odwrocie sucha pieczęć nadawcy i stempelek nadejścia; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

60 PLN
8899

1840 kompletny list na formularzu "KONSYSTORZ JENERALNY DYECEZYI KRAKOWSKIEJ" z Kielc do Olkusza, stempel Kielcy i "Interes Rządowy".

60 PLN
8900

1840 około, list wysłany 17/9 z Częstochowy do Kalisza, czerwony okrągły stempel nadawczy typu IV z ozdobnikiem na dole; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA) z podpisem urzędnika; na odwrocie częściowo zachowana pieczęć lakowa nadawcy (Burmistrz Częstochowy) z godłem; całość w dobrym stanie zachowania.

160 PLN
8901

1840 około, obwoluta listu z Warszawy do Łodzi, stempel Warszawy typ IIIC (PZP 398e).

40 PLN
8902

1840 około, obwoluta listu z Warszawy do Zgierza, stempel warszawski typu IIIC o średnicy 18,5 mm, stempel "Interes Rządu Polskiego" w owalu z datą.

40 PLN
8903

50 PLN
8904

50 PLN
8905

1840 około, obwoluta listu z Warszawy do Łęczycy, stempel Warszawa typ IIIC o średnicy 19 mm, stempel "Interes Rządowy" w ramce.

60 PLN
8906

1840 list pieniężny z pełną treścią zawierający: 2 talary + 29 groszy + 7 fenigów, wysłany 19/11 z Tarnowskich Gór (Tarnowitz) do Karłuszowiec (Carlshof), dwuobrączkowy datownik nadawczy TARNOWITZ, czerwoną kredką wpisano wagę przesyłki 2,5 łuta i podkreślono zawartość pieniężna listu; na odwrocie 5 pieczęci lakowych nadawcy; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

400 PLN
8907

60 PLN
8908

1840 kompletny list urzędowy wysłany ze zbiornicy listów w Leżajsku do Przeworska, czarny łukowy z datą stempel nadawczy LEZAYSK 12 DEC, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEWORSK 13 DEC i zalepka nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.

250 PLN
8909

1841 około, PORTO - koszulka listu wysłanego 28 1 z Warszawy do Włocławka na koszt adresata, bardzo ładnie odciśnięty stempelek "Porto" informujący urząd oddawczy, że należność za przesyłkę należy pobrać od adresata, wysokość opłaty - 33 grosze wpisano wielkimi cyframi czarnym atramentem, te wyjątkowo rzadkie stemple spotykane są praktycznie wyłącznie na przesyłkach z Pocztamtu Warszawskiego; czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIID z ozdobnikiem, na odwrocie nieczytelna pieczęć nadawcy z godłem; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

600 PLN
8910

1841 kompletny list z pełną treścią wysłany 17.VI ze Starogardu Gdańskiego do Koszalina (Coeslin); czarny dwuwierszowy stempel nadawczy STARGARD 17.JUNI; papier z dekoracyjnym znakiem wodnym przedstawiającym głowę króla pruskiego w medalionie i podpisem "F.WILHELM.III.", na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy z godłem i stempelek nadejścia 19 6; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

60 PLN
8911

1841 obwoluta listu ze Lwowa do Przemyśla.

40 PLN
8912

1841 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany 22 października z Brodów do Przeworska, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy BRODY 22 Oct (nietrwale zespolone cyfry oznaczające rok - nieczytelnie odbite), na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEWORSK 24 OCT.; papier ze znakiem wodnym - BRODY i herbem Pilawa; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
8913

1842 list drukowany od biskupa z Wilna do Bieniakoni (dziś na Białorusi).

160 PLN
8914

1842 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z Jarosławia do Przeworska, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy Jaroslau 23 Mai 1842, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEWORSK 24 MAY.; papier ze znakiem wodnym - KL.MORAU; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
8915

1842 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany ze zbiornicy listów w Jaworowie do Przemyśla, czarny łukowy z datą stempel nadawczy JAWOROW 24 NOW, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEMYSL 26.NOV.; czerwoną kredką zaznaczono wagę przesyłki - pół łuta; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
8916

1842 kompletny list urzędowy wysłany ze zbiornicy listów w Sokalu do Przemyśla, czarny łukowy z datą stempel nadawczy SOKAL 10 NOW, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEMYSL 13.NOV. i zalepka nadawcy; papier ze znakiem wodnym - dwugłowy orzeł w koronie z dwudzielnym herbem na piersiach + litery A.S.; dobry stan zachowania.

400 PLN
8917

1843 kompletny składany list z Brodów do Linz.

40 PLN
8918

1843 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z Gródka do Przemyśla, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy GRÓDEK 11 JULY, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEMYSL 12 JUL.; dobry stan zachowania.

120 PLN
8919

1843 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z Krosna do Przemyśla, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy KROSNO 10 MAI, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEMYSL 11 MAI.; zaznaczono wagę przesyłki - ¾ łuta; dobry stan zachowania.

120 PLN
8920

1843 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany ze Lwowa do Przemyśla, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy Lemberg 22.JUL., na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEMYSL 23.JUL. i zalepka nadawcy; dobry stan zachowania.

120 PLN
8921

1843 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z Rzeszowa do Przeworska, czarny dwuwierszowy z datą stempel nadawczy RZESZOW 17./8, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEWORSK 18 AUG i zalepka nadawcy, papier ze znakiem wodnym - A.T.; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
8922

1844 kompletny list z pełną treścią wysłany 21/3 z miejscowości Lądek do Nowej Rudy, dwuobrączkowy datownik LANDECK, list w całości opłacony przez nadawcę, adnotacja "fr(anco)" z dopisaną czerwonym atramentem wysokością opłaty pocztowej "2", na odwrocie efektowna, świetnie zachowana pieczęć lakowa.

120 PLN
8923

1844 koperta listu wysłanego z miejscowości Rawa Ruska do Lwowa, czytelna i wyraźna czarna odbitka ozdobnego stempla nadawczego - odmiana bez daty, nieopisana w podręczniku autorstwa pp. Adamczyka i Bartke; na odwrocie kompletna pieczęć lakowa nadawcy i łukowy stempel odbiorczy bez daty - również w tym podręczniku nie opisany; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

320 PLN
8924

1844 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany ze zbiornicy listów w Drohobyczu do Przemyśla, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy DROHOBICZ 27 Jun 844, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEMYSL 29.JUN i zalepka nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
8925

1844 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z miejscowości Smolnica do Przemyśla, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy SMOLNICA 17 IUN; dobry stan zachowania.

300 PLN
8926

1844 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z Tarnopola do Przemyśla, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy TARNOPOL 5 APR., adnotacja czerwoną kredką o wadze przesyłki 1/2 łuta, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEMYSL 9.APR.; dobry stan zachowania.

100 PLN
8927

1844 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z Tarnowa do Przemyśla, zielonkawy dwuwierszowy stempel nadawczy TARNOW 13 MAI:, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEMYSL 14.MAI. i zalepka nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
8928

1844 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany ze zbiornicy listów w Żółkwi do Przemyśla, czarny dwuwierszowy z datą stempel nadawczy ZOLKIEW 17 IUL, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEMYSL 19.JUL. i zalepka nadawcy, papier ze znakiem wodnym - J.L.; dobry stan zachowania.

200 PLN
8929

1845 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany ze zbiornicy listów w miejscowości Rudki do Przemyśla, czarny dwuwierszowy z datą stempel nadawczy RUDKI 21 IUL, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEMYSL; dobry stan zachowania (ubytek papieru pod stemplem odbiorczym).

120 PLN
8930

1846 list - druk wysłany z Wiśnicza do miejscowości Wieruszyce, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy WISZNICZ/ 12.OCT. na odwrocie dwuwierszowy stempel GDÓW 13.OCT.; walor w dobrym stanie zachowania.

100 PLN
8931

1846 około, list wysłany 16 4 z Warszawy do miejscowości Przyrów, stempel nadawczy typu IIIC o średnicy 19 mm; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA) z podpisem urzędnika; na odwrocie ładnie odciśnięta rosyjsko-polska pieczęć nadawcy z orłem "PROKURATORYA JENERALNA KROLESTWA"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; sygnowano B.W.Trzeciecki.

240 PLN