The auction will end on 13.07.2020

Auction 98. Pre-stamp period

8852

1791 kompletny składany list z Krakowa do Steyer.

180 PLN
8853

1806 kompletny składany list z Krakowa do Steyer.

120 PLN
8854

1807 Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich - No.31 GRANDE ARMIE, 5 Dywizja Kawalerii gen.Lorge (w składzie 5 korpusu marszałka Lannesa), list wysłany 6.VII w przeddzień powstania Księstwa Warszawskiego, powołanego przez Cesarza Napoleona do życia traktatem pokojowym w Tylży, zawartym po zwycięskiej bitwie z Rosjanami pod Frydlandem 14.VI; pięć dni później wprowadzono zawieszenie broni (19.VI), a traktat podpisano w dniach 7-9.VII; list z "pola walki", napisany 6.VII przez żołnierza (czy raczej oficera) do Francji; bardzo ciekawa treść nawiązująca do historycznych wydarzeń i ziem polskich, mówiąca między innymi o wzięciu do niewoli pułkownika kozaków w okolicach miejscowości Visokie (Wysokie Mazowieckie), jego protestach mówiących coś o zawieszeniu broni, odesłaniu go dla pewności na tyły, a po oficjalnym potwierdzeniu wiadomości o zawieszeniu broni, o wycofaniu się za Narew; czytelna odbitka kasownika nadawczego - No 31 GRANDE ARMEE, odręczna adnotacja o wysokości porta; kompletny historyczny dokument w idealnym stanie zachowania; dołączony angielski opis fascynującej treści listu.

3 600 PLN
8855

500 PLN
8856

1810 kompletny składany list z Lwowa do Steyer.

120 PLN
8857

240 PLN
8858

40 PLN
8859

1820 około, kompletny rekomendowany niedatowany list wysłany z Warszawy do Wolnego Miasta Krakowa adresowany "Antoniemu Hrabi Stadnickiemu"; czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy WARSZAWA 9 FEBRUARII, adnotacje dotyczące wysokości opłat pocztowych: "30", "46", na odwrocie doskonale zachowana pieczęć lakowa; walor w dobrym stanie zachowania.

300 PLN
8860

1820 około, 1¼-łutowy list z Wrocławia do Głogowa (Gross-Glogau) wysłany jako pospieszny - dopisek "Cito!"; czarny dwuwierszowy stempel nadawczy BRESLAU 11/11; na odwrocie sucha pieczęć nadawcy; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

30 PLN
8861

100 PLN
8862

1825 po, list wysłany z miejscowości Widuchowa do Szczecina, dwuwierszowy stempel nadawczy FIDDICHOW 27 8, na odwrocie stempelek nadejścia i pieczęć urzędowa z godłem "KOENIGL.KREIS.GER.COMMISSION FIDDICHOW"; doskonały stan zachowania.

50 PLN
8863

40 PLN
8864

1825 POCZTA NADZWYCZAJNA - SZTAFETA, według M.Czernika był to rodzaj "ekstrapoczty" - usługi pocztowej służącej "... wyłącznie do przewożenia listów, pieniędzy i paczek do najbliższej stacji pocztowej...", "W Królestwie Polskim rozróżniano sztafety prywatne i rządowe; w zależności od tego, czy przesyłkę przewożono na koszt państwa, czy osoby prywatnej, różniły się one jedynie opłatą taryfową"; kompletny list z pełną treścią wysłany z Tarnogrodu do Sieniawy (ostatnia i przedostatnia stacja na bocznym trakcie pocztowym Zamość-Sieniawa), czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA - TARNOGROD (44x6 mm), data nadania w formie ułamka "19/5 25", dopiski: "franco", "Int Prywat" (Interes Prywatny), "Przez Sztaffete"; papier ze znakiem wodnym - stylizowane drzewo po lewej litery IMR, po prawej OZ SOPOT; na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

1 000 PLN
8865

50 PLN
8866

1827 kompletny list z pełną treścią wysłany z niewielkiej miejscowości Miejska Górka do Wschowy (Fraustadt), dwuwierszowy czarny stempel nadawczy GÖRCHEN 17/10, adnotacja "Franco" z dopisaną czerwonym atramentem cyfrą "2"; na odwrocie pieczęć lakowa; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
8867

1827 list tzw. "obciążony" (adnotacja "przytym Złł 50. w patce opieczętowej Sub. Signo K.W.M."), wysłany 23/11 z Rawy do Warszawy, czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA z dopisaną datą, w tym dwucyfrową roczną; przesyłka w pełni opłacona przez nadawcę - dopisek Franco, a poniżej adnotacja urzędnika "franco 105 gr"; adnotacje dotyczące przesyłek dołączonych do listu "List 2/", "pieniądz 14/" i "300/11"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania (na odwrocie dwa niewielkie ślady pozostałości podklejenia taśmą samoprzylepną).

400 PLN
8868

1827 kompletny składany z Lublina do Chełma, stempel nadawczy Lublina typ IB.

60 PLN
8869

1829 koszulka list wysłanego 1.VI ze Strzelna przez Inowrocław do Bydgoszczy, rzadki duży dwuwierszowy stempel nadawczy STRZELLNO (Feuser 350.-), dodatkowo na froncie odciśnięto stempel urzędu tranzytowego INOWRAZLAW; dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

160 PLN
8870

70 PLN
8871

1829 obwoluta listu urzędowego ze Lwowa do Wiednia.

60 PLN
8872

40 PLN
8873

1831 kompletny list urzędowy wysłany z Łańcuta do Przeworska, czarny łukowy z datą stempel nadawczy LANCUT 31 AUG, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEWORSK 1 SEP i zalepka nadawcy; papier ze znakiem wodnym - HEINZENDORF J.D.; wewnątrz stempelek własnościowy EMIL GĄSKA; dobry stan zachowania.

200 PLN
8874

60 PLN
8875

50 PLN
8876

80 PLN
8877

1833 kompletny z pełną treścią list urzędowy (datowany 2 maja) wysłany ze zbiornicy listów w Jaworowie do Przemyśla, czarny obwódkowy owalny stempel nadawczy IAWOROW; czerwoną kredką zaznaczono wagę przesyłki - półtora łuta; papier ze znakiem wodnym - POTHELOS; na odwrocie zalepka nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.

500 PLN
8878

1833 kompletny list z pełną treścią na papierze stemplowym z odciśniętą okrągłą pieczęcią "SECHS-KREUTZER L" z suchym tłoczeniem, wysłany z Sieniawy do Przemyśla, czarny jednowierszowy ramkowy stempel nadawczy SIENIAWA, data nadania w formie ułamka "8/2. 33." dopisana ręcznie, na dole adnotacja dotycząca wagi - 1 1/4 łuta, ukośne kreślenie na krzyż czerwoną kredką, a na odwrocie wpisana cyfra 4; papier ze znakiem wodnym - BRODY i herbem Pilawa; bardzo dobry stan zachowania.

500 PLN
8879

40 PLN
8880

500 PLN
8881

40 PLN
8882

1834 kompletny składany list ze Lwowa do Stanisławowa.

50 PLN
8883

1834 list wysłany 18 1 z Warszawy do Lwowa, czerwony stempel nadawczy typu IIIC o średnicy 20 mm; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA); na odwrocie pieczęć nadawcy z orłem i stempel odbiorczy łukowy z datą LEMBERG 21 Jan 834; papier z dekoracyjnym znakiem wodnym - siedząca postać z włócznią i lew z mieczem z napisem PRO PATRIA; dobry stan zachowania.

150 PLN
8884

1834 kompletny z pełną treścią list wysłany z Ostrowi Mazowieckiej do Ostrołęki, czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA - OSTROW, data nadania w formie ułamka "28/7 34" dopisana ręcznie; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA); na odwrocie pieczęć nadawcy z orłem "KROLESTWO POLSKIE BURMISTRZ M.OSTROWI"; papier ze znakiem wodnym - CK ROSEWO i okrągłym medalionem z "kolcami"; całość w dobrym stanie zachowania.

400 PLN
8885

1835 kompletny składany z Lublina z Trybunału Cywilnego Pierwszej Instancji Województwa Lubelskiego do Tarnowa, stempel nadawczy Lublina typ IIIC, stempelek kraju pochodzenia z granicy austriackiej "POL", stempel "INTERS RZĄDOWY" w ramce.

85 PLN
8886

1835 kompletny z pełną treścią list urzędowy (datowany 12 listopada) wysłany z Jasła do Przemyśla, czarny obwódkowy owalny z ozdobnikami stempel nadawczy IASLO; czerwoną kredką zaznaczono wagę przesyłki - pół łuta; na odwrocie zalepka nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
8887

1835 list urzędowy (datowany 23 maja) wysłany z Sambora do miejscowości Walawa, czarny obwódkowy owalny stempel nadawczy SAMBOR; zaznaczono wagę przesyłki - pół łuta; na odwrocie nietypowa - czarna - zalepka nadawcy; słabszy stan zachowania (wewnątrz ubytki papieru, ślady korników).

200 PLN
8888

1835 list urzędowy (datowany 30 września) wysłany ze zbiornicy listów w Sanoku do Przemyśla, czarny obwódkowy owalny stempel nadawczy SANOK; zaznaczono wagę przesyłki - pół łuta; papier ze znakiem wodnym - sześcioramienna gwiazda; dobry stan zachowania.

150 PLN
8889

1836 kompletny z pełną treścią list urzędowy (datowany 7 listopada) wysłany ze Lwowa do Przemyśla, czarny jednowierszowy stempel nadawczy LEMBERG, zaznaczono wagę przesyłki - pół łuta; na odwrocie zalepka nadawcy z dodatkową, co rzadkie, pieczęcią lakową; bardzo dobry stan zachowania.

180 PLN
8890

1836 kompletny list (datowany 3 lipca) wysłany z Przemyśla do Sambora, nadawca wpisał i podkreślił nazwę miejscowości, z której przesyłka została wysłana, dodatkowo odciśnięto czarny jednowierszowy w ramce stempel nadawczy PRZEMYSL, list na froncie przekreślono ukośnie; słabszy stan zachowania (ślady korników).

150 PLN
8891

1836 kompletny z pełną treścią list urzędowy (datowany 9 maja) wysłany z Rawy Ruskiej do Przemyśla, czarny obwódkowy owalny stempel nadawczy RAWA RUSKA; dokładnie określono drogę pocztową "per Rawa, per Żółkiew, per Lemberg"; papier ze znakiem wodnym - MACEROF i krzyżem maltańskim; na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.

600 PLN