The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 97. Town postage 1914-1918

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
701

1916 Warszawa, seria pomnikowa, wydanie niedopuszczone do obiegu, unikalna - jako próbnie nacinana, parka znaczków za 6 gr. z drugostronnym drukiem rysunku, nigdzie dotąd nieopisana i niekatologowana.

Fi.IV
400 PLN
702

1916 Częstochowa, kartka z Częstochowy 12.2.16 do Katowic, stempel cenzury wojskowej, nie odnaleziono adresata i 15.2.16 skierowano kartkę z powrotem do nadawcy, w Częstochowie przystawiono stempel opłaty doręczeniowej za 5 fen. typu IV, bez stempla poczty miejskiej, ciekawy dekoracyjny walor w Ładny stanie zachowania.

Fi.IV
500 PLN
703

1916 Warszawa, seria pomnikowa, wydanie niedopuszczone do obiegu. marginesowy znaczek cięty za 6 gr. z drugostronnym drukiem rysunku bez tła, ponieważ drugostronny druk był odwrócony i przesunięty, cały rysunek widzimy tylko na znaczkach marginesowych, lekko załamany.

Fi.IVA
Mi.IVB 
80 PLN
704

1916 Warszawa, znaczek serii pomnikowej niedoszłej do obiegu, gwarancja.

Fi.IVA
30 PLN
705

1916 Warszawa, cięta seria pomnikowa, wydanie niedopuszczone do obiegu, marginesowy znaczek za 6 gr. z mocno przesuniętym w pionie tłem, gwarancja Petriuk PZF.

Fi.IVA MK
Mi.IVB
50 PLN
706

1916 Warszawa, znaczek serii pomnikowej niedoszłej do obiegu, gwarancja.

Fi.VA
30 PLN
707

1916 Warszawa, znaczki wydania nie dopuszczonego do obiegu.

Fi.VIA
40 PLN
708

1916 Warszawa, cięta seria pomnikowa, wydanie niedopuszczone do obiegu, marginesowy znaczek za 20 gr. z mocno przesuniętym tłem w bardzo ciemnym odcieniu koloru brunatnopiaskowego, gwarancja firmowa J.Fabiński Warszawa.

Fi.VIbA MK
200 PLN
709

1916 Warszawa, rzadka próba znaczka za 10 gr. na papierze grubym żółtym niegumowanym, gwarancja i opis (według KSZP) PV22 pap. gruby żółty Schmutz.

Fi.V P6
600 PLN
710

1916 Warszawa, próba znaczka za 10 gr. na papierze białym zwykłym niegumowanym, bez tła, gwarancja i opis (według KSZP) PV22 Schmutz.

Fi.V P6
400 PLN
711

1916 Warszawa, cięta seria pomnikowa, wydanie niedopuszczone do obiegu, marginesowy znaczek za 10 gr. z mocno przesuniętym w pionie tłem.

Fi.VaA MK
Mi.VB
60 PLN
712

1916 Warszawa, telegram ozdobiony litograficznymi wizerunkami syrenki i pomników warszawskich nadany miejscowo w Warszawie, dochód ze sprzedaży blankietu i zalepki przeznaczony "NA KAROLIN CEL DOBROCZYNNY", sygnatura "Lit.W.Główczewski Chmielna 18", cecha zezwolenia cenzury carskiej z marca 1905; zalepka kompletna, ale przerwana na dwie części; dekoracyjny niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


120 PLN
713

1916 Białystok, bardzo rzadka próba niezrealizowanego znaczka poczty doręczeniowej, minimalny ślad po podlepce, bardzo ładny stan zachowania, fotoatest Mikulski.

Fi.1P4
5 500 PLN
714

1916 Warszawa, kartka na chleb, mąkę, ziemniaki i cukier ważna w okresie 11/XII-24/XII, ozdobiona wizerunkiem orła Królestwa Polskiego i herbem Warszawy oraz wizerunkami postaci alegorycznych; dekoracyjne w formie wydanie na papierze ze znakiem wodnym (poziome linie faliste) i poddrukiem giloszowym; bardzo dobry stan zachowania.


60 PLN
715

1916 Dąbrowa, znaczki poczty magistratu Dąbrowy, podlepki.


100 PLN
716

1916 kartka żywnościowa z Warszawy.


100 PLN
717

1916 kartka żywnościowa z Warszawy.


100 PLN
718

1917 Przedbórz, I wydanie, piękna marginesowa seria cięta z pełną oryginalną gumą (Fi.1400.-), znaczek za 2 gr. typu 5, za 4 gr. typu 1, gwarancja i opis Jungjohann BPP.

Fi.1-2A
Mi.1-2B
1 600 PLN
SOLD
719

1917 Przedbórz, I wydanie, seria kasowana, znaczek za 2 gr. typ 7, za 4 gr. typ 6, bardzo ładny stan, gwarancja Schmutz.

Fi.1-2B
Mi.1-2A
200 PLN
720

1917 Przedbórz, I wydanie, seria czysta, znaczek za 2 gr. typu 3 w kolorze ceglastoczerwonym i znaczek za 4 gr. typu 1, oba gwarancja Jungjohann BPP, ponieważ każdy 8-znaczkowy sektor 32-znaczkowego arkusza był drukowany oddzielnie, mają one różne odcienie kolorów, w Polskich Znakach Pocztowych (str.1084) opisuje się skrajne barwy znaczka za 2 gr. jako karminową i ceglastoczerwoną, znaczek za 2 gr. typu 1 w kolorze karminowym, sygnowany, jest dodany do serii, wszystkie znaczki ze śladem podlepki.

Fi.1-2B
Mi.1-2A
320 PLN
721

1917 Przedbórz - I wydanie, cięta próba znaczka za 2 gr. w kolorze zielonym typu 2, lekki ślad po podlepce, gwarancja.

Fi.1A P2
250 PLN
SOLD
722

1917 Przedbórz, I wydanie, kasowany znaczek za 2 gr. z pionowym i poziomym pustopolami międzysektorowymi, gwarancja Schmutz.

Fi.1B
Mi.1A 
300 PLN
723

1917 Przedbórz - I wydanie, dużo rzadsza jako ząbkowana próba znaczka za 2 gr. w kolorze zielonym typu 1, lekki ślad po podlepce, gwarancja.

Fi.1B P2
350 PLN
SOLD
724

1917 Przedbórz - I wydanie, cięta próba znaczka za 4 gr. w kolorze jasnobrązowym typu 1, lekki ślad po podlepce, gwarancja.

Fi.2A P2
250 PLN
SOLD
725

1917 Przedbórz, I wydanie, ukośna połówka znaczka za 4 gr (typ 8) na kopercie druków wysłanych 14.12 z Warszawy, znaczek pewno przez przeoczenie nie został skasowany, a datownik odbiorczy "K.u.K. ETAPPENPOSTAMT PRZEDBÓRZ, KREIS KOŃSK" ze słabo widoczną liczbą daty dziennej (najpewniej 20.XII) odciśnięto na odwrocie; dla porównania - lot 36401 z LXXXVI aukcji - list wysłany 12.12 z Warszawy odebrano w Przedborzu 18.XII.1917; fioletowy stempelek cenzury; walor w dobrym stanie zachowania na karcie albumowej;

według książki S.Petriuka "Poczty lokalne w okupowanej Polsce 1915-1918": "... znane są nieliczne listy polecone i druki frankowane połówką niebieskiego znaczka o wartości 4 grosze I wydania [-] poinformowano, że 20.12.1917 w urzędzie pocztowym w Przedborzu zabrakło znaczków doręczeniowych za druki i listy polecone [-] posłużono się połówkami znaczka 4-groszowego. Wszystkie te połówki są cięte skośnie (po przekątnej) i kasowane austriackim datownikiem "K.u.K. ETAPPENPOSTAMT PRZEDBÓRZ, KREIS KOŃSK". [-]... jest mowa o dwóch datach wydania: dla znaczka 2 gr. - 22.12.1917 i dla znaczka 4 gr. - 18.12.1917. Na podstawie licznych przesyłek, które widziałem mogę stwierdzić, że najwcześniejszą datą użycia znaczka 2-groszowego jest dzień 21.12.1917 [-] należy uznać połówki znaczka 4-groszowego, kasowane austriackim datownikiem Przedborza z datami od 18 do 21.12.1917 jako użyte do przesyłek z rzeczywistej potrzeby, a więc filatelistycznie pełnoprawne."

Fi.2B
Mi.2A
300 PLN
726

1917 Przedbórz, gwarancja Schmutz.

Fi.2B
100 PLN
727

1917 Przedbórz - I wydanie, ząbkowana próba znaczka za 4 gr. w kolorze oliwkowym typu 6, lekki ślad po podlepce, gwarancja.

Fi.2B P1
260 PLN
SOLD
728

1917 Przedbórz - I wydanie, dużo rzadsza jako ząbkowana próba znaczka za 4 gr. w kolorze jasnobrązowym typu 7, lekki ślad po podlepce, gwarancja.

Fi.2B P2
200 PLN
729

1917 Sosnowiec, widokówka wysłana 6.4 z Warszawy doręczona przez pocztę miejską w Sosnowcu, dość późne użycie ciemnofioletowego datownika opłatnego "Stadtbriefbef. Miejs.eksp.list. 3 kop." / -9 APR. 1917, wymiana waluty z rublowej na markową nastąpiła 26 kwietnia; walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.2I
300 PLN
730

1917 Warszawa, "6 GROSZY" - fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej I wydania, karta pocztowa "Postgebiet Ob.Ost." wysłana 30.3 z Białegostoku, początkowo urzędnik Poczty Miejskiej naliczył opłatę doręczeniową odciskając stempelek taryfowy, ponieważ jednak była to przesyłka adresowana do instytucji niemieckiej - Wassermanische Blutuntersuchungsstelle (stacja badania krwi), po opatrzeniu jej adnotacją "Na niemiecką pocztę" opłata została anulowana; stempel cenzury w Królewcu; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.2b
200 PLN
731

1917 Warszawa, "6 GROSZY" - czerwony stempelek opłaty doręczeniowej I wydania, list wysłany 6.1 z Sosnowca, fioletowy stempelek niemieckiej cenzury w Warszawie; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.2a
100 PLN
732

1917 Częstochowa, nieofrankowana widokówka datowana 17.VI przesyłana miejscowo w Częstochowie, rzadki przypadek odmówienia odebrania przesyłki i uiszczenia stosownej dopłaty, przesyłkę zwrócono do nadawcy obciążając go opłatą doręczeniową 5 fen. - odpowiednie adnotacje niebieską kredką; datownik poczty miejskiej "STÄDTISCHES BESTELLAMT CZENSTOCHAU CZĘSTOCHOWA MIEJSKI URZĄD PRZESYŁKOWY" z 20.VI i dekoracyjny ośmiokątny stempelek opłaty doręczeniowej za 5 fen odciśnięty w kolorze czerwonym; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja z opisem Schmutz.

Fi.2m
1 200 PLN
733

1917 OTWOCK, karta pocztowa wysłana 17.9 z Częstochowy, fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej "Poststelle Otwock Zustellungsgebühr 10 Pfg.", dodatkowo dołączono przesyłkę z 12.4.1918 roku nadesłaną na adres tego samego odbiorcy, nie ma ona już stempelka doręczeniowego, co może pomóc określić ramy czasowe jego stosowania; przesyłki doręczone przez otwocką pocztę miejską należą do najrzadszych walorów tego działu; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; nowa gwarancja.

Fi.3
6 000 PLN
SOLD
734

1917 Warszawa, kartka z Łomży do Warszawy, bardzo rzadki stempel doręczeniowy poczty miejskiej w Warszawie za 7 groszy, dziurki po archiwizacji.

Fi.5b
2 400 PLN
735

1917 Warszawa, "7 FENYGÓW" - fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej III wydania, list wysłany 15.9 ze Skalmierzyc, jednowierszowy w ramce stempelek cenzury poznańskiej "Gepr. Übw. Stelle Posen"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.9b
120 PLN
736

1917 Warszawa, ciekawa kartka motywowa z Węgier do Warszawy, stempel poczty miejskiej w Warszawie i stempel niemieckiej cenzury z Wrocławia.

Fi.9b
120 PLN
737

1917 Warszawa, kartka z poczty etapowej w Piotrkowie do Warszawy, stempel poczty miejskiej w Warszawie.

Fi.13a
30 PLN
738

1917 Warszawa, "10 FENYGÓW" - fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej IV wydania na liście miejscowym wysłanym 12.12, ponieważ adresatka wyprowadziła się, rządca domu po opatrzeniu przesyłki odpowiednią adnotacją i swoim stempelkiem 13.XII zwrócił ją, następnie list przekazano do biura meldunkowego w celu ustalenia adresu, skąd 20.XII odesłano go z adnotacją "niezameldowana", ostatecznie Poczta Miejska po oznaczeniu listu stempelkami "NICHT ZU ERMITTELN/ WARSCHAUER BURGERPOST" i "ZURÜCK 20.XII zwróciła list do nadawcy; niecodzienny walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania.

Fi.13b, 31, 35
300 PLN
739

1917 Warszawa, kartka na chleb, mąkę i cukier ważna w okresie 5-18.II, wydawnictwo ukazujące herby króla Stefana Batorego i godło Rzeczpospolitej, dekoracyjne w formie wydanie na papierze ze znakiem wodnym (poziome linie faliste) i poddrukiem giloszowym z dodatkowymi inicjałami "M S M W"; bardzo dobry stan zachowania.


60 PLN
740

1917 Warszawa, kartka na chleb, mąkę, ziemniaki i cukier ważna w okresie 8/I-21/I, ozdobiona wizerunkami królów: Władysława Łokietka, Zygmunta Starego, Jana Kazimierza i Władysława Jagiełły; dekoracyjne w formie wydanie na papierze ze znakiem wodnym (wzory geometryczne) i poddrukiem giloszowym; bardzo dobry stan zachowania.


60 PLN