Auction 97. WW2 PoW and internment camps

4169

500 PLN
4170

80 PLN
4171

50 PLN
4172

40 PLN
4173

1941 Stalag IVA - karta (część na odpowiedź) wysłana 21.3 z Łodzi do szpitala obozowego w Elsterhorst, ozdobny stempelek cenzora nr.14; ciekawa treść! bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
4174

200 PLN
4175

1941 Stalag VIJ - nietypowy listownik z sygnaturą nakładu: "G/0598" i wydrukowaną na odwrocie nazwą obozu Krefeld-Fichtenhein; wysłany 1.9 z obozu do miejscowości Bartków, stempelek cenzora nr.39; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

120 PLN
4176

80 PLN
4177

1941 Griazowiec - sowiecki obóz dla polskich oficerów (stan w maju 1941 roku 364 jeńców) ocalałych z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, wobec niektórych prowadzono śledztwa, a część planowano poddać indoktrynacji; po podpisaniu 30.7.1941 traktatu Sikorski-Majski w pierwszych dniach września więźniowie zostali wypuszczeni i w większości wstąpili bezpośrednio do formujących się oddziałów gen.Andersa; oficjalny adres obozu brzmiał "skrytka pocztowa 11C-12 Moskwa"; list polecony do obozu wysłany 25.4 z miejscowości Stróże; zalepka i stempelki cenzury niemieckiej; na odwrocie moskiewski kasownik odbiorczy z 1.5 i co rzadkie odręczne potwierdzenie odbioru "11/VI.41.", walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

2 800 PLN
4178

300 PLN
4179

1941 Kozielsk II - obóz stworzony dla żołnierzy polskich internowanych na Litwie, którzy po agresji sowieckiej na kraje bałtyckie wpadli w ręce NKWD, więziono ich w tym samym obozie, w którym w kwietniu i maju 1940 sowieci wymordowali polskich oficerów (Kozielsk I); wszyscy przetrzymywani w tym obozie przeżyli i z gen. Andersem opuścili "nieludzką ziemię"; list wysłany z obozu do Bielska przez Moskwę, ten sam co w Kozielsku I stempelek "POCZTOWYJ JASZCZIK No.11 C-41", brak jednego znaczka, ogólnie dobra prezencja.

900 PLN
4180

1941 kartka od Polaka internowanego z obozu w Calimanetsi w Rumunii 5.2.41 do Lublina, stemple niemieckiej cenzury wojskowej.

100 PLN
4181

1941 kartka od Polaka internowanego na Węgrzech z obozu w Egerze 23.12.41 do Krosna, liczne stemple cenzury węgierskiej i niemieckiej.

100 PLN
4182

1941 kartka od rodziny w Stryju 19.4.41 do polskiego jeńca Władysława Jakowlewa w obozie w Starobielsku, kartka odesłana 15.5.41 do rodziny z adnotacją w języku rosyjskim "zwrócić ponieważ adresat nie odnaleziony", kartkę wysłano już po wymordowaniu jeńców wczesną wiosną 1941 roku, adresat znajduje się na liście ofiar listy katyńskiej.

1 000 PLN
4183

1941 kartka od Polaka internowanego na Węgrzech z obozu w Ipolyszalka 16.12.41 do Krakowa, liczne stemple cenzury.

60 PLN
4184

80 PLN
4185

1942 BAB 42 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, listownik wysłany z obozu 12.11 do Muszyny, niemy datownik nadawczy, niecodzienny stempelek cenzora nr.2; zwraca uwagę zakodowany adres zwrotny Feldpost-Nr. 07 066D wydrukowany na formularzu.

120 PLN
4186

1942 BAB 24 - jeniecki batalion budowlano-roboczy BAB 24, karta wysłana 14.9 z obozu do Sieradza, nietypowy stempelek cenzora nr.9, zwraca uwagę zakodowany adres zwrotny Feldpost-Nr. 41 766 A wydrukowany na formularzu.

120 PLN
4187

1942 BAB 26 - jeniecki batalion budowlano-roboczy w Essen, karta datowana 20.IV wysłana z obozu do Wilna, pieczęć listowa poczty polowej z godłem III Rzeszy, nietypowy stempelek cenzora, zwraca uwagę zakodowany adres zwrotny "Feldpostnummer 02002 A" wydrukowany na formularzu.

150 PLN
4188

1942 Stalag XIID - karta datowana 13.XII z obozowego szpitala zapasowego w Bad Kreuznach do Łodzi, ponieważ przesyłka nie była wysyłana z obozu głównego, data wysyłki wpisana została ręcznie przez cenzora obok jego pieczątki z nr.45, dodatkowo stemple: REICH i informacyjny cenzury w języku polskim ".../ zabronione! W przeciwnym razie zostanie/ korespondencja/ bezwzględnie/ niedoręczona!/ Cenzura, M.-Stammlager XIID"; całość w dobrym stanie zachowania; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. Stanisława Barańskiego i Józefa Falkowskiego.

120 PLN
4189

1942 Internowanie w Szwajcarii - obóz Giswil, koperta na niebieskim papierze wydana nakładem YMCA, wysłana 19.I z obozu jako polecona do miejscowości Ciepła-Chójka poczta Golina, stempelek cenzora 380, zalepka i stemple cenzury niemieckiej, kasownik odbiorczy na odwrocie; ładna całość w dobrym stanie zachowania.

300 PLN
4190

1942 Stalag VIG - listownik (form francuski) wysłany 12.12 z obozu do miejscowości Sompolno; niecodzienny niemy kasownik nadawczy, stempelek cenzora nr.12; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

40 PLN
4191

1942 Oflag VIB Dössel - karta ozdobiona okolicznościową akwarelką ze staropolskim pozdrowieniem "ZDARZBÓG", na odwrocie dedykacja "na urodziny Jędrka w 1942 - 14.XII"; minimalne ślady archiwizacji.

250 PLN
4192

1942 PRZESYŁKA NIEREGULAMINOWA część na odpowiedź listownika datowana 10.XII i wysłana z Londynu drogą lotniczą do oflagu VIB; znaczek angielski zdjęty przez niemieckie służby kontrolne, poszukujące ukrytych informacji; stempelki cenzury brytyjskiej T.188 i niemieckiej nr.1; przesyłki lotnicze przy wymianie korespondencji z jeńcami w obozach niemieckich były niedozwolone; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
4193

1942 Oflag IIB Arnswalde, rysunek wykonany kredkami przedstawiający wieżyczkę wartowniczą obozu z napisem "ARNSWALDE-Choszczno Oflag-IIB (WIEŻA WARTOWNICZA) wykonany na kalce o wymiarach 205x132 mm; dobry stan zachowania; na karcie albumowej.

500 PLN
4194

1942 Oflag VIB - listownik do zwrotnej korespondencji z jeńcem wysłany z Krakowa 14.2. do obozu, stempelek cenzury obozowej z nr X, całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

30 PLN
4195

1942 kartka od Polaka internowanego na Węgrzech z obozu w Pilisvörösvar 16.11.42 do Lwowa, liczne stemple cenzury.

60 PLN
4196

1943 PAMPELUNA, list z obozu wysłany 19.VI.43 do Szwajcarii, na odwrocie stempel ambulansu Pampeluna - Alsasua i cenzura madrycka; po klęsce Francji przekradających się do Portugalii żołnierzy zatrzymanych na terenie Hiszpanii tamtejsze służby wojskowe kierowały do obozów koncentracyjnych nie traktując ich jako internowanych; największy i najbardziej znany z nich to Miranda del Ebro, mniej znane to Pampeluna - szpital przeznaczony na potrzeby więźniów i Lograno; dopiero 17.III.1943 gen. Franco wydał dekret zezwalający Polakom na ewakuację, ale przebiegała ona opieszale.

1 500 PLN
4197

1943 Stalag XB - karta (formularz francuski), część "z opłaconą odpowiedzią" wysłana 9.7 z obozu do Warszawy, stempelek cenzora nr.43 z parafką; zwraca uwagę datownik niemieckiej poczty polowej.

70 PLN
4198

1943 Internowanie w Szwajcarii - obóz Winterthur, widokówka do obozu wysłana 17.X z miejscowości Gais, pieczątka szwajcarskiego cenzora 318, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
4199

1943 kartka ze stalagu VIC do Nowego Sącza.

15 PLN
4200

1943 KORESPONDENCJA GENERALSKA Oflag VIB - generał Aleksander Szychowski najwyższy stopniem jeniec obozu, listownik - część na odpowiedź wysłana 7.5 z Warszawy przez żonę generała p.Irenę Szychowską, dwa stempelki cenzury w tym nr.2; po zakończeniu Kampanii Wrześniowej generał przebywał w Rumunii, a 31.I.1941 wbrew konwencjom międzynarodowym, Rumuni pod naciskiem przekazali go Niemcom, początkowo osadzono go w Dorsten, a następnie w Dössel; przesyłki związane z oficerami najwyższych stopni należą do rzadkości; doskonały stan zachowania.

500 PLN
4201

1943 NORWEGIA BAB 41 - jeniecki batalion budowlano-roboczy nr.41, niewykorzystany przekaz paczkowy - obowiązkowa nalepka na paczkę odzieżową (czerwony kolor tła) dla jeńca przerobiona kredkami na nalepkę dla paczki żywnościowej (niebieskie tło)!!! wysłana 12.56 z Norwegii do miejscowości Michalin pod Warszawą, nadawczy datownik niemieckiej poczty polowej, stempelek cenzury 44728A z numerem cenzora 1; odbiorca przekazał nalepkę do placówki lokalnej Rady Głównej Opiekuńczej - Komitetu Opiekuńczego w Falenicy, której stempelek umieszczono na froncie "POLNISCHES HILFSKOMITEE/ Des Kreises Warschau-Land/ DELEGATUR IN FALENICA"; Kriegsgefangenen-Bau-und Arbeits-Bataillon 41 (BAB41) w składzie 401 Dywizji Piechoty, wiosną 1942 przetransportowano do Norwegii, rozlokowano go kolejno w: Oslo, Trondheim, miejscowości Nesna, ostatecznie w Saltdalen w Północnej Norwegii, w 1943 roku batalion przemianowano na Bau-Pionier-Bataillon 41, składający się z trzech kompanii jeńców: Polaków (1 i 2 komp.) i Rosjan (3 komp.), którzy pracowali przy rozbudowie linii kolejowej Nordlandsbanen, którą Niemcy chcieli przedłużyć aż do północnych regionów Norwegii; do przymusowej pracy, której warunki były nieludzkie, wykorzystywano również więźniów obozów koncentracyjnych, budowę tę nazwano Blutweg - "Krwawa Droga"; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

600 PLN
4202

1943 Oflag VIB - listownik wysłany z obozu 12.6. do Krakowa, niemy datownik, stempelek cenzora nr 7, całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

30 PLN
4203

1943 (?) Oflag VI B - zaproszenie w formie karnetu na wieczór muzyczno-słowny "Cnotliwy karnawał" dla generała brygady Stanisława Kozickiego, legionisty, biorącego udział w obronie Lwowa w 1918, kolejno poprzez szczeble awansów dosłużył stopnia generalskiego, w 1938 został mianowany dowódcy Broni Pancernych Ministerstwa Spraw Wojskowych; w 1938 roku przeżył ogromną tragedię osobistą "Ordynans-zwyrodnialec, żeby zatrzeć kradzież, wymordował jego rodzinę i domowników: żonę i pięcioletnią córeczkę, jej nianię i kucharkę. Ponura ta zbrodnia wywołała w Skierniewicach i w całej armii wstrząsające wrażenie. Generał, który był w tym czasie w szpitalu, w następstwie zapadł na chorobę serca; po ciężkim zawale płk dr Belina-Prażmowski wywiózł go Rumunii"(Bohdan Hulewicz - Wielkie wczoraj w małym kręgu); internowany w Rumunii w obozie w Băile Herculane (generalskim), a w lutym 1941 przekazany przez Rumunów Niemcom (oflagi: VIE Dorsten i VIB Dössel).

1 080 PLN
4204

1944 Internowanie w Szwajcarii - ekspresowy list polecony wysłany 15.4 z Warszawy do obozu Baden, zalepka cenzury niemieckiej, stempelek szwajcarskiego cenzora 312, datownik odbiorczy 2.VI na odwrocie; całość w doskonałym stanie zachowania.

Fi.77, 79, 86
300 PLN
4205

1944 (?) Stalag XB - na przełomie 1944/45 wskutek kurczenia się obszarów okupowanych przez Niemcy, ewakuowali oni część obozów oraz przenosili, niekiedy duże, grupy jeńców z obozu do obozu; w związku z tym wprowadzono formularze bez oznaczenia adresu obozów, które wpisywali sami jeńcy, bardzo rzadko wykonywane to było przez władze obozowe; oferowana karta podwójna (formularz francuski) z nazwą obozu w kolorze fioletowym "Stalag XB Postüberwachung" i oznaczeniem "LA" odciśniętymi pieczątkami; dobry stan zachowania.

200 PLN
4206

1944 Internowanie w Szwajcarii - obóz we Fribourgu, list wysłany przez oddział Francuskiego Czerwonego Krzyża w Lyonie, znaczek unieważniony 21.XI wirnikiem propagandowym w Genewie, stempelek szwajcarskiego cenzora 304, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

150 PLN
4207

1944 Oflag VIB - część na odpowiedź listownika wykorzystana jako zwykły formularz i wysłana z obozu 18.9 do Bydgoszczy, niemy datownik, stempelek cenzora nr.5; nietypowa całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

40 PLN
4208

1944 Oflag VIB - kartka wysłana z obozu 22.12. do Krakowa, niemy datownik, stempelek cenzora nr 4, całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

30 PLN