The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 96. WW2 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
38179

1942 (?) III Rzesza, formularz niemieckiej poczty polowej z sygnaturą 504, czysty w idealnym stanie zachowania.


10 PLN
SOLD
38180

1942 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt, "Wykaz poczty służbowej i rozkazów przesłanych za pośrednictwem Poczty Polowej Nr.112 z D-twa O.Z. do Oficera Placu w Tel-Aviv", dokument wewnętrzny polskiej poczty polowej 112, datownik z dnia 22.VII; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.7
100 PLN
38181

1942 Polskie jednostki na Środkowym Wschodzie - Irak, lotniczy listownik hinduski wysłany 17.X12.42 za pośrednictwem poczty polowej 114 do Dowództwa Polskiej Marynarki Wojennej w Londynie; stempel cenzury 55 z parafką cenzora; przesyłki z tej poczty polowej są stosunkowo rzadko spotykane; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


360 PLN
38182

1942 poczta polowa polskich sił zbrojnych w ZSRR, odbitki znaczków Dojdziemy z unieważnionej matrycy.


180 PLN
38183

1942 kartka z Edynburga adresowana na adres polskiej poczty polowej I Korpusu, odbiorczy stempel korpusu.


130 PLN
38184

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, dwa paski nalepek zabezpieczających uszkodzone przesyłki pocztowe poczty polowej ze znacznie przesuniętym nadrukiem "POLISH FIELDPOST" i belek zakrywających poprzednie napisy, dzięki czemu nalepki 1 Korpusu miały nabrać charakteru ogólnego; ponieważ na dolny pasek nasunął się fragment nadruku przeznaczony dla pasków w położeniu tete-beche nadruki są tam w położeniu odwróconym - bardzo rzadkie, lekkie ślady podlepek na skraju dwóch nalepek z górnego paska, dolny pasek w pięknym stanie z pełną oryginalną gumą.


900 PLN
38185

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, cięta seria nalepek poczty polowej 1 Korpusu do zabezpieczania uszkodzonych przesyłek, bardzo ładny stan z pełną oryginalną gumą.


100 PLN
38186

1942 poczta polowa polskich sił zbrojnych w ZSRR - Dojdziemy, odbitka znaczków z unieważnionej matrycy w kolorze czarnym.


105 PLN
SOLD
38187

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, odbitka z unieważnionej matrycy znaczka wydania "STAN" - zatwierdzonego do druku, ale zaniechanego z powodów politycznych przez motyw mapy Polski na tle orła białego z miastami Wilno i Lwów, ku którym zmierza żołnierz i matka Polka z dziećmi, który to był dla władz radzieckich nie do przyjęcia.


90 PLN
SOLD
38188

1943 Tajna Poczta Podziemna - UNIKALNA PRÓBA; wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", unikalna próba znaczka za 50 gr. w kolorze brązowawokarminowym; to pierwszy odnaleziony egzemplarz, choć wydrukowano ich pewno 10 sztuk; ten nosi cechy znaczka z 3 poz. w 10-znaczkowym arkusiku, nie posiada nominału, który był drukowany w odrębnej operacji; informacje o wydaniu są skąpe, stosowano je do opłaty doręczanej prasy podziemnej; teraz ta wiedza nieco się pogłębi, ten egzemplarz odnaleziono razem z kilkoma znaczkami z pełną oryginalną ręcznie nakładaną gumą i wzorami kasowników.

Fi.1 P
8 000 PLN
38189

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", seria kasowana na wycinku, wszystkie znaczki z błędami powstałymi w części nakładu w trakcie druku i czyszczenia formy: za 50 gr. z błędem nominału na poz.9 "kropka w cyfrze 5", za 1 zł. z trzema błędami na poz.7 "uszkodzona ramka nominału", "brak haczyka w cyfrze 1" i "wklęsnięcia w literze z", a za 2 zł. z błędem na poz.1 "uszkodzony ornament po prawej" i dodatkowo jednostronnie cięty u dołu.

Fi.1-3
1 600 PLN
38190

1943 Tajna Poczta Podziemna ORYGINALNE GUMOWANIE - DOTĄD NIEZNANE, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 50 gr. poz.2; to pierwszy odnaleziony egzemplarz z pełną oryginalną ręcznie nakładaną gumą; na dużej części jej powierzchni lekko odbił się rysunek znaczka ze spodniego arkusza; informacje o wydaniu są skąpe, stosowano je do opłaty doręczanej prasy podziemnej; być może gumowaną część nakładu wykorzystano w pierwszej kolejności; z nominału 50 gr. pozostała niewielka ilość niegumowanych znaczków ząbkowanych i nieco więcej ciętych, egzemplarz gumowany odnaleziono razem z unikalną próbą oferowaną na tej aukcji.

Fi.1B
1 500 PLN
38191

1943 znaczki wydania organizacji Miecz i Pług do opłaty podziemnego Monitora Polskiego.

Fi.1B, 2, 3
650 PLN
38192

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 2 zł. z błędem powstałym w części nakładu w trakcie druku i czyszczenia formy na poz.4 "Szkocja w innym kolorze jak Anglia".

Fi.3(12)B
200 PLN
38193

1943 Tajna Poczta Podziemna, trzecie wydanie; Wódz Naczelny gen. K.Sosnkowski, Premier gen. W.Sikorski, 25. rocznica odzyskania niepodległości, znaczki bez gumy.

Fi.13-6
500 PLN
38194

1943 Tajna Poczta Podziemna - III wydanie, Wódz Naczelny gen. K.Sosnkowski, Premier gen. W.Sikorski, bardzo rzadkie z pełną oryginalną gumą; 25 rocznica odzyskania niepodległości, tak jak je wydano bez gumy.

Fi.13-16
1 600 PLN
38195

1943 blok "Na dozbrojenie", służył jako pokwitowanie za wpłatę gotówkową na broń, rzadki blok w bardzo ładnym stanie.

Fi.bl.1
3 000 PLN
38196

1943 Holandia, Ochotniczy Legion Holenderski – kolaboracyjna formacja zbrojna złożona z Holendrów w służbie Niemiec podczas II wojny światowej, seria znaczków czystych, bardzo dobry stan zachowania.


Mi.402-03
30 PLN
38197

1943 III Rzesza, Dzień Armii, różne rodzaje broni, piękna graficznie militarna seria czysta.


Mi.831-42
50 PLN
38198

1943 Poczta Polowa 1 Korpusu, seria nalepek poczty polowej do zabezpieczania uszkodzonych przesyłek, skasowana stemplem poczty polowej na wycinku.


150 PLN
38199

1943 III Rzesza, Front Wschodni - list z 252 Batalionu Policji stacjonującego w tym okresie w okolicach Kijowa, wysłany 24.XI z niemieckiej poczty polowej 42144-A do niemieckiego urzędu w Lublinie; niemy datownik nadawczy, pieczęć urzędowa poczty polowej, a na odwrocie pieczęć nadawcy "Dienststelle Feldpost Nr.42144-A Verwaltung"; całość w doskonałym stanie zachowania.


120 PLN
38200

1943 Armia Polska w ZSRR, list od Polaka służącego w armii sowieckiej wysłany 10 8 z poczty polowej 43811B do Moskwy na adres redakcji pisma "Nowe widnokręgi" na ręce Wandy Wasilewskiej z prośbą o pomoc we wstąpieniu w szeregi 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki; na odwrocie stempelek cenzury 12856 i datownik odbiorczy; stan typowy dla przesyłek ze wschodu, ślady archiwizacji.


360 PLN
38201

1943 Armia Polska w ZSRR, list od Polaka służącego w armii sowieckiej wysłany 6.6 z poczty polowej 23966 do Moskwy do Związku Patriotów Polskich z prośbą o przyjęcie w szeregi powstającej armii polskiej; pisany po rosyjsku na formularzu "ozdobionym" cytatem Stalina, nietypowy stempel nadawczy poczty polowej z wpisaną ręcznie datą, rzadki stempelek cenzury 1/122, na odwrocie stemple odbiorcze; stan typowy dla przesyłek ze wschodu, ślady archiwizacji.


300 PLN
38202

1943 Armia Czerwona, list wysłany 31.12 z poczty polowej 29644.A, adresowany na poste restante ("do wostrebowanija") w urzędzie Moskwa 55, zazwyczaj przesyłki tak adresowane przeznaczone były dla więźniów i osób zatrzymanych przez władze sowieckie; cenzura 11734, na odwrocie datowniki odbiorcze; ze zbiorów J.Falkowskiego.


100 PLN
38203

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, lekko zgięte.


60 PLN
38204

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, pokwitowanie przekazu pocztowego dokonanego 1.VI na poczcie polowej 111, odbitka rzadziej spotykanego datownika z wyróżnikiem "A", niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.


30 PLN
SOLD
38205

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, koperta listu adresowanego do Glasgow ofrankowana znaczkiem angielskim, dodatkowo na froncie nalepka dla wojsk pancernych, a na odwrocie pasek nalepek wydania przedrukowego poczty polowej 1 Korpusu na niebieskim papierze; znaczek skasowany okrągłym stemplem "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1" z datą 24.VIII.1943, a nalepki 25.VIII.1943; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.6
200 PLN
38206

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, POLSKA POCZTA POLOWA Nr.2 - datownik Poczty Polowej nr.2 przeznaczonej dla obsługi 1 Dywizji Pancernej gen.Maczka nieznany do tej pory z oryginalnego użycia - list lotniczy ze sztabu 3 Dywizji Strzelców Karpackich w miejscowości Altun Kopru w Iraku wysłany 1.IV do żołnierza 14 Pułku Kawalerii Pancernej (oznaczenie kodowe 260/35) w Szkocji, opłacony znaczkami indyjskimi unieważnionymi datownikiem POCZTA POLOWA 111A, okrągły fioletowy stempelek cenzury CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 111", zalepka cenzury brytyjskiej "OPENED BY EXAMINER 1761 P.C.90." z sygnaturą 51-1473-G.W.D.; na froncie datownik odbiorczy "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.2 POLISH FIELD POST OFFICE No.2" z datą "11 JUN 1943" ładnie odciśnięty w kolorze zielonym; został on wprowadzony w maju 1943 i wycofany po dwóch miesiącach, do tej pory znany wyłącznie z odbitek grzecznościowych; wyjątkowo rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


2 000 PLN
38207

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, ODDZIAŁY SPECJALNE - TRZYKROTNIE PRZEKIEROWANA, list polecony wysłany 22.JY (22.VII) z Harston do Ośrodka Radio (Stacji) Naczelnego Wodza na adres Hotelu Rubens w Londynie, gdzie mieściła się siedziba Sztabu Naczelnego Wodza i premiera Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie przeadresowano go do odbiorcy "Sgt.Władysław Wertans Polish Forces P7" (pododdział 1 Brygady Strzelców); jednostkę tę rozformowano (III.43) i adresat zmienił swój przydział więc kopertę dosłano do 1 DPanc, dotarła tam 27 JY (27.VII) - datownik odbiorczy "FIELD POST OFFICE 252", stamtąd przekierowano ją (adnotacje niebieską kredką) do poczty polowej - datownik "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No1" z 29.VII; po opatrzeniu ołówkową adnotacją "Odz.Spec." (oddziały specjalne) dotarła do adresata w ALLOA CLACKMANNANSHIRE 31.JY (31.VII); jedynym w tym czasie w Anglii polskim oddziałem specjalnym była 1 Samodzielna Kompania Commando sformowana 20.IX.42 z ochotników rozwiązanej 1 Brygady Strzelców, wchodziła w skład 10 Międzyalianckiego Commando, a organizacyjnie podlegała bezpośrednio Naczelnemu Wodzowi; zwraca uwagę mała owalna pieczątka "F63" będąca prawdopodobnie polskim stemplem cenzury; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


1 000 PLN
38208

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt, POCZTA POLOWA 135 - DRUGI DZIEŃ FUNKCJONOWANIA, list lotniczy nadany w otwartej 10.XII Poczcie Polowej 135, która rekwizyty pocztowe otrzymała w dniu 13.XII, ofrankowany znaczkami egipskimi unieważnionymi datownikiem POCZTA POLOWA 135, wysłany 14.XII z El.Qassasin do Nowego Jorku, okrągły fioletowy stempelek cenzury "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 107", zalepka cenzury "EXAMINED BY BASE CENSOR A.F.W.3312" z sygnaturą "444/PP&TJ;/J 3000000 11/41" i dwa okrągłe fioletowe stempelki "DEPUTY CHIEF FIELD CENSOR"; na odwrocie stempelek brytyjskiej poczty polowej w Kairze "BASE ARMY POST OFFICE 4" z datą "29 DE" (29.XII), a także fioletowy okrągły z liczbą 37 i sygnaturą stempelek cenzora brytyjskiego; czarny dwuobrączkowy z literą "M" stempel cenzury egipskiej i rzadko spotykany stempel wirnikowy "EGYPT POSTAGE PREPAID" z datą 17.DE (17.XII); zalepka samoprzylepna cenzury amerykańskie z numerem "8167"; ładnie udokumentowany obieg pocztowy; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


800 PLN
38209

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, gwarancja Krawczyk.


80 PLN
38210

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE w kompletnych arkuszach, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, w arkuszach niespotykane i rzadkie, w sumie 42 komplety serii.


1 500 PLN
38211

1943 kartka z poczty polowej 67695 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki z Samodzielnej Kompanii Fizylierów przy Dowództwie Dywizji nadana 1.8.43 do miejscowości Słobodskoj, nadawcą jest kapral Eugenia Tomczak późniejsza dowódczyni plutonu w Samodzielnym Batalionie Kobiecym im. Emilii Plater sformowanym dopiero 19.8.43, bardzo wczesna przesyłka z okresu czerwiec - sierpień 1943, znane praktycznie wyłącznie z 3. Pułku Piechoty, stempel radzieckiej cenzury wojskowej, ciekawy tekst kartki, bardzo rzadkie i ciekawe.


1 000 PLN
38212

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczki ząbkowane stemplowane na wycinkach.


400 PLN
38213

1943 nalepka poczty podziemnej na dozbrojenie oddziałów samoobrony Armii Podziemnej.


90 PLN
SOLD
38214

1944 Poczta Obwodu Pińczowskiego AK, unikalna seria o nakładach poszczególnych znaczków 84, 56, 340 i 79 szt. - przygotowana, ale ze względu na kontrofensywę niemiecką nie wprowadzona do obiegu; mimo zakopania całego wydania przez jakiś czas w ziemi, każdy znaczek zachował się w bardzo ładnym stanie; gwarancja każdy znaczek Mikstein, najtańszy za 24 gr. Krawczyk, Witkowski, pozostałe trzy (rzadkie) Schmutz.

Fi.1-4
5 400 PLN
38215

1944 znaczek poczty obwodu pińczowskiego AK, znaczek bez gumy, reperowany górny lewy róg, gwarancja Mikstein, Schmutz.

Fi.3
400 PLN
38216

1944 znaczek poczty obwodu pińczowskiego AK, znaczek bez gumy, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja Mikstein, Schmutz.

Fi.3
500 PLN
38217

1944 III Rzesza, Dzień Armii, militarna seria czysta.


Mi.873-85
35 PLN
38218

1944 "THERE MUST NOT BE A NEW PARTITION OF POLAND" - "NIE WOLNO DOPUŚCIĆ DO NOWEGO ROZBIORU POLSKI" niezwykle rzadko spotykany stempelek propagandowy (nieopisany w katalogu Myślickiego) na odwrocie listu wysłanego 10.XI z polskiej poczty polowej nr.1 do jednostki o oznaczeniu kodowym P/108 (1 pułk pancerny 1DPanc gen.Stanisława Maczka) na kontynencie.

Fi.8
500 PLN