The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 94. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
18364

1919 dofrankowana całostka od jeńca wojennego wysłana 26.IV z obozu w Krasnojarsku do miejscowości Wildeshausen w Niemczech, stempelki cenzury w Irkucku (z numerem cenzora 46) i Władywostoku (z numerem cenzora 1370); bardzo dobry stan zachowania.


Mi.P22, 66II 
120 PLN
18365

1919 Grupa harcerska przy 1 Dywizji Piechoty Legionów - karta pocztowa wysłana 6.IV z Sosnowca przez ojca do syna - harcerza Pawła Hause służącego w grupie harcerskiej przy 1DP Legionów, która to jednostka została wkrótce przeniesiona na front litewsko-białoruski, adresat (późniejszy protestancki kapelan WP) brał udział m.in. w walkach o Mińsk Litewski; rzadki, ładnie odbity ramkowy stempelek cenzury poczty polowej "GŁ. POCZTA POLOWA w WARSZAWIE Cenzura Wojskowa"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.


1 000 PLN
18366

1919 walki polsko-ukraińskie, POCZTA POLOWA GRUPY OPERACYJNEJ BRYGADIERA MINKIEWICZA, austriacki formularz poczty polowej datowany "Chyrów 3/II" przesłany za pośrednictwem poczty polowej nr.20 do Warszawy, czytelna odbitka niezwykle rzadkiej pieczęci formacyjnej - dwuwierszowej z orłem u góry "POCZTA POLOWA GRUPY OPER./ BRYG. MINKIEWICZA" (w PZP t.IV s.90 - pokazano zaledwie niekompletną reprodukcję); w adresie nadawcy podano: "Poczta polowa No 20/ grupa pułk.Minkiewicza/ szkoła podoficerska/ w Chyrowie/ Warsz. Legja Akademicka"; niezwykle rzadki walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Płk. Minkiewicz wiosną 1919 dowodząc Grupą Operacyjną swojego imienia, a następnie GO "Bug", wyróżnił się w bojach o Lwów; fragment rozkazu dowódcy Armii gen. Józefa Hallera z 26.V.1919 dotyczący jej działania "natrafiając na bardzo silny opór nieprzyjaciela na linii Poryck, Sokal, Żółkiew, z powierzonego zadania świetnie wywiązała się przez konsekwentne, planowe postępowanie, łamiąc opór nieprzyjaciela na wielu liniach obronnych zajmując duży obszar ziemi polskiej" i dalej "świetnie przeprowadzonym atakiem zdobył Kamionkę Strumiłową, a zarazem wielką ilość materiału wojennego i taboru kolejowego, osiągając linię kolejową Lwów, Brody"; za zasługi wojenne 1.VI.1919 otrzymał awans na stopień generała podporucznika (gen. bryg.).


1 200 PLN
18367

1919 wojna polsko-sowiecka, walki na Wileńszczyźnie, widokówka wysłana 15.XII przez żołnierza 11 pułku ułanów za pośrednictwem poczty polowej nr.36 do Sosnowca, pieczęć formacyjna "Dowództwo Szw.K.M. 11p.Ułan.", kasownik odbiorczy; po wytężonej kampanii, pułk rozlokowano w okolicy miejscowości Dukszty, gdzie pełnił rolę odwodu grupy gen. Śmigłego-Rydza.


200 PLN
18368

1919 wojna polsko-ukraińska, walki o odblokowanie Lwowa i ofensywa w Galicji oraz na Wołyniu, widokówka datowana 5.5.1919 przesłana za pośrednictwem Głównej Frontowej Poczty Polowej I w Przemyślu do Kutna, stempelek formacyjny "12 Kompania 32 p.p." - pułk operował w zgrupowaniu gen. Wacława Iwaszkiewicza, które wchodziło w skład sił przeznaczonych do przeprowadzenia ofensywy, na początku maja skoncentrowano ponad 30 tys. żołnierzy i 14 maja rozpoczęło się natarcie w szerokim pasie, które w krótkim czasie, doprowadziło do całkowitego odblokowania otoczonego z trzech stron Lwowa i przesunięcia linii frontu na wschód.


120 PLN
18369

1919 wojna polsko-ukraińska, list wysłany 14.10 z Brzozowa do miejscowości Posada Jaćmierska, stempelek formacyjny "3. Kompania 37.p.p." - pułk ten w wojnie polsko-ukraińskiej walczył o otwarcie drogi do broniącego się Lwowa zajmując Gródek Jagielloński, a następnie brał udział w walkach o Sambor, Drohobycz i Stanisławów, nad Dniestrem i Zbruczem; koperta z sucho-tłoczonym na odwrocie motywem kwiatowym.


120 PLN
18370

1919 (?) czysty formularz wydany dla potrzeb poczty polowej przez Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża oznakowany jego stemplem, bezpłatnie rozdawany żołnierzom frontowym; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.


150 PLN
18371

1919 wojna polsko-sowiecka, front białorusko-litewski, widokówka od żołnierza 34 pułku piechoty napisana "w polu" wysłana 22.X do Wielunia za pośrednictwem poczty polowej 24 przydzielonej do 9 Dywizji Piechoty, pieczęć formacyjna "DO LISTÓW Dowództwo III Baonu 34 p.p. W.P.", odręczna adnotacja cenzorska u dołu "Cenzurowano szef komp." z parafką; jesienią 1919 (IX/X) pułk toczył ciężkie walki z bolszewikami na kierunku mozyrskim, wypierając ich z zachodniego brzegu dolnej Ptyczy, gdzie front polski ustalił się zimę; gwarancja Schmutz.


250 PLN
18372

1919 ilustrowany formularz poczty polowej wysłany 4.XII za pośrednictwem Frontowej Głównej Poczty Polowej nr.1 do Ostrowa Łomżyńskiego, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO OBOZU SZKOLNEGO SAPERÓW", datownik odbiorczy; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


320 PLN
18373

1919 OBRONA LWOWA - austriacki formularz poczty polowej datowany 25.II, wysłany za pośrednictwem Poczty Polowej nr.12 ze Lwowa do Żyrardowa w okresie najcięższych walk z Ukraińcami, gdy połączenie z resztą kraju utrzymywano wyłącznie poprzez linię kolejową Lwów - Przemyśl, która w wyniku ofensywy ukraińskiej rozpoczętej w początkach marca została 11.III w kilku miejscach przerwana i Lwów znalazł się w okrążeniu; oddziały pod dowództwem gen.Iwaszkiewicza idące z odsieczą broniącemu się miastu po 10 dniach 20.III wyparły Ukraińców i odblokowały linię kolejową; pieczęć formacyjna z orłem "DOWÓDZTWO 36 P.P. W.P", datownik odbiorczy ZYRARDOW z 1.3;

36 pułk piechoty Legii Akademickiej sformowany z młodzieży akademickiej uczelni warszawskich, wyrąbał sobie bagnetami drogę do oblężonego Lwowa, gdzie wkroczył 10.I witany entuzjastycznie przez mieszkańców miasta; ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania, gwarancja.


500 PLN
18374

1919 kartka z walk z bolszewikami na Wołyniu z poczty polowej nr 1124.3.19 do Przemyśla, ręczna adnotacja cenzora czerwoną kredką, stempel formacyjny "I. krak. baon13p p. I.komp.", fragment stempla cenzury wojskowej z Przemyśla na dole kartki.


280 PLN
18375

1919 "cegiełka" - potwierdzenie wpłaty na "Listek do wieńca/ Na groby Obrońców Lwowa/ i wschodniej Małopolski/ złożył/ J.W.P.", w wieńcu cytat z "Hymnu strzeleckiego" "Z trudu naszego i znoju Polska powstała by żyć".


80 PLN
18376

1919 telegram nadany 20.7.19 do dowództwa frontu litewsko białoruskiego.


300 PLN
18377

1919 telegram nadany 27.7.19 do dowództwa frontu litewsko białoruskiego.


300 PLN
18378

1919 telegram nadany 13.8.19 z dowództwa grupy z życzeniami od generała Jędrzejewskiego.


300 PLN
18379

1919 kartka wysłana 30 lipca 1919 z 3. baonu 1. pułku czołgów Armii gen. Hallera w Łodzi do Francji, stempel formacyjny "3 BAT. CZOŁGÓW POLSKICH (-) Wagomistrz" oraz datownik odbiorczy z Paryża.


400 PLN
18380

1919 kartka ze Lwowa wysłana 1.07.19 z 6. pułku artylerii 6. Dywizji Armii gen. Hallera we Lwowie do Francji, datownik poczty polowej 306 TRESOR ET POSTES, stempel formacyjny z orłem "* 6 PUŁK ARTYLERJI POLNEJ * 1. GRUPA" oraz datownik odbiorczy.


105 PLN
SOLD
18381

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka ze sztabu w Krakowie ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES" z datą 26.6.19 do Francji, na odwrocie stempel "* PIECZĄTKA POCZTOWA * SZTABU WOJSK GEN. HALLERA" z orłem na tarczy, widokówka z marszałkiem Piłsudskim , poziome złamanie.


800 PLN
18382

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka z 1-szego Pułku Piechoty ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES" z datą 24.6.19 do Francji, owalny stempel "1 - SZY INSTRUKCYJNY PUŁK PIECHOTY" oraz okrągła pieczęć "WOJSKO POLSKIE 1-szy PUŁK PIECHOTY / MAJOR KOMENDANT", dobry stan zachowania, na odwrocie stempel odbiorczy.


800 PLN
18383

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, list z eskadry lotniczej ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES * 309*" z datą 1.8.19 do Francji, rzadki stempel formacyjny w języku polskim "DOWÓDZTWO WOJSK GENERAŁA HALLERA LOTNICTWO * DOWÓDZCA *" z orłem na tarczy według nowego wzoru i napisem "W.P." w kolorze zielonym, na odwrocie stempel odbiorczy z datą 6.8.19, listy z eskadr lotniczych należą do najrzaszych.


1 800 PLN
18384

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka ze sztabu w Krakowie ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES * 309 *" z datą 21.6.19 do Francji, na odwrocie i odwrocie stempel "* PIECZĄTKA POCZTOWA * SZTABU WOJSK GEN. HALLERA" z orłem na tarczy w rożnych kolorach; fioletowym i liliowym, widokówka z Krakowa, bardzo dobry stan zachowania.


1 000 PLN
18385

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, list z kwatery głównej do Francji,pieczątka "* KWATERA GŁÓWNA * ARMII GEN. HALLERA / KOMENDA", zalepka i stempel francuskiej cenzury wojskowej.


400 PLN
18386

1920 zaślubiny Polski z morzem Puck - wydanie pamiątkowe Armii gen. Hallera wydane z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego ppłk. Mariana Dienstl - Dąbrowy, dla upamiętnienia objęcia przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck, zaopatrzono w nadruk typograficzny "Nad / Polskim / Morzem / Puck / 10.II.1920" 250 serii na trzech znaczkach niemieckich (w tym jeden z nadrukiem odwróconym), dodatkowo seria (skan w pomniejszeniu) znaczków niemieckich wykorzystana do wyżej opisanego przedruku stemplowana datownikiem Głównej Frontowej Poczty Polowej Nᵒ VIIa obsługiwaną przez Front Pomorski pod dowództwem gen. Józefa Hallera stacjonującej w Toruniu, dwa fotoatesty Drzewiecki.

Fi.1-3
3 000 PLN
18387

1920 Zaślubiny Polski z morzem - wydanie Armii gen. Hallera; z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego ppłk. Mariana Dienstl - Dąbrowy, dla upamiętnienia objęcia przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck, zaopatrzono w nadruk typograficzny "Nad / Polskim / Morzem / Puck / 10.II.1920" trzy niemieckie znaczki (nakład 700 szt., Fi.3000.-); na każdym z nich charakterystyczna usterka nadruku - przerwa w "d", wartość 25 fen. jak zawsze z nadrukiem w położeniu odwróconym, gwarancja Ćwiertnia.

Fi.1-3
2 400 PLN
18388

1920 SKAUTING - wojna polsko-sowiecka, karta pocztowa przesłana miejscowo 20.VIII w Warszawie, zaledwie pięć dni po rozpoczęciu polskiego przeciwuderzenia i odrzuceniu bolszewików na wschód, adresowana do Naczelnego Inspektoratu ZHP, nadawcą jest harcerz służący w elitarnym 1 pułku szwoleżerów w 3 ochotniczym szwadronie zapasowym; na apel władz ZHP, druhowie służący w jednostkach liniowych mieli obowiązek zawiadamiać o swoich przydziałach, akcja ta miała na celu m.in. tworzenie rezerwy kadrowej i przesyłanie harcerzom materiałów szkoleniowych itp.; formacyjna pieczęć listowa; ślady archiwizacji; gwarancja Schmutz.


800 PLN
18389

1920 Armia gen. Józefa Hallera, poczta polowa nr.311, list wysłany 27-8 do Nancy zaledwie niecałe dwa tygodnie po odparciu bolszewickiej nawały spod Warszawy, kasownik poczty polowej "Tresor et Postes 311" przydzielonej do obsługi Francuskiej Misji Wojskowej w Warszawie; kasownik odbiorczy na odwrocie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania (minimalne ubytki na tylnej klapie); z kolekcji S.Rosińskiego; gwarancja Schmutz.

Fi.3
250 PLN
18390

1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 8.VI z Zakopanego, adresowana do Dowództwa Etapów WP na Ukrainie na pocztę polową 201 stacjonującą wówczas w Winnicy; karta ukośnie zgięta.


80 PLN
18391

1920 Bitwa Warszawska - dokument wystawiony 28-VIII wkrótce po odparciu spod Warszawy bolszewickiej nawały, przepustka dla żołnierza z pieczęcią formacyjną "Baterja Zapasowa 8. Pułk Artylerji Polowej"; żołnierze baterii zapasowej skutecznie bronili Torunia przed sowietami; niecodzienny dokument w bardzo dobrym stanie zachowania.


120 PLN
18392

1920 kartka ze Zbaraża na Kresach 3.12.20 do Woli Bachowskiej nadana przez pocztę polową, stempel formacyjny "Dowództwo / 5. lwowskiego pułku artylerii polowej".


220 PLN
18393

1920 wojna polsko-sowiecka, polska ofensywa na Mińsk po bitwie nad Niemnem, widokówka przedstawiająca "Szefostwo Kolejnictwa" wysłana 1.XII.20 z Baranowicz do Tarczyna, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO 4-ej ARMJI/ Szefostwo Kolejnictwa"; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania;

bitwa nad Niemnem (20-26.IX) była ostatnią wielką bitwą wojny polsko-bolszewickiej, Armia Czerwona poniosła kolejną (po bitwie warszawskiej) olbrzymią klęskę, w jej wyniku definitywnie rozbito oddziały bolszewickie i nastąpił pościg za jej niedobitkami, 30.IX 4 Armia odbiła Baranowicze i nacierając wzdłuż linii kolejowej 14.X zdobyła Mińsk, 18.X po podpisaniu rozejmu ofensywę wstrzymano - bardzo ciekawe zdjęcie Szefostwa kolejnictwa 4 Armii jako widokówka.


300 PLN
18394

1920 kartka wysłana 4 października 1920 z dowództwa lotnictwa Armii gen. Hallera w Warszawie do Francji, stempel formacyjny z orłem "* ARMEE POLONAISE AVIATION *" odbity po obu stronach kartki, widokówka z cerkwią da placu Saskim w Warszawie zburzona po odzyskaniu niepodległości.


450 PLN
18395

1921 Powstanie Słuckie - wydanie Nadzwyczajnej Rady Słucczczyzny, nadruk białoruskiej Pogoni, skrótu rosyjskiego brzmienia nazwy Rady - Ч.Р.Сл i nominału w walucie kopiejkowej pod napisem, przygotowane jako znaczki opłaty za doręczanie listów w Słucku, niedoszłe do obiegu - obszerny opis Powstania Słuckiego aukcja 87 lot 751, trzy parki znaczków za 50 kop./10 hal., na każdej inne nadruki - lekko odbity, mocno odbity i rozmazany, ciekawe do specjalizacji.

Fi.3
300 PLN
18397

1921 wojna polsko-sowiecka, pokwitowanie na list polecony do 23 Dywizji Piechoty, nadany 11.VI w Sortowni Poczt Polowych w Warszawie, czerwona odbitka bardzo rzadko spotykanego kasownika (wyróżnik c), niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; rzadkość!!!


120 PLN
18398

1921 kartka nadana z frontowej poczty polowej nr 23 - Litwa Środkowa - 14.11.21 do dowództwa 85. pułku piechoty z ręczną adnotacją o zwrocie z powodu oddelegowania żółnierza do innej jednostki.


200 PLN
18399

1921 prywatne wydanie znaczków okupacyjnych dla Zachodniej Ukrainy - przedruk na znaczkach ukraińskich, z orłem, i nominałem w polskiej walucie, kompletna seria na wycinkach.


280 PLN
18400

1926 zaświadczenie o przebiegu służby wojskowej w czasie I wojny światowej i po jej zakończeniu, wystawione 20.VIII.1926 w Drohobyczu, uwierzytelnione pieczęcią dowództwa 6 pułku saperów.


50 PLN
18401

21916 list wysłany z poczty etapowej Nowoaleksandrya do Wiednia ze stemplem formacyjnym "Militärische Brückenbeu.... / Nowo - Aleksandrya.".


220 PLN
18485

1916 Graz - poczta miejska, widokówka frankowana "znaczkiem" o nominale 2 halerzy, oddziału ratowniczego ochotniczej straży pożarnej w Grazu (RETTUNGS-ABTEILUNG DER FREIW. FEUERW. GRAZ), instytucji zajmującej się prawdopodobnie tak jak np. w Łodzi miejscowym doręczaniem poczty, wysłana 20.VIII, adresowana na pokład pancernika SMS "Arpad"; efektowna całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ, STRAŻ POŻARNA.


320 PLN
18504

1917 58 Galicyjski Pułk Piechoty (k.u.k. Galizisches Infanterie Regiment "Erzherzog Ludwig Salvator") - jednostka armii austro-węgierskiej, stacjonująca m.in. w Stanisławowie i Przemyślu, składająca się w większości z Rusinów (72%), karta pisana po polsku wysłana 21.VII do Warszawy przez żołnierza tej jednostki za pośrednictwem austriackiej poczty polowej 408, która obsługiwała także jednostki Legionu Ukraińskiego; owalna pieczęć formacyjna i fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej "7 FENYGÓW" - III wydania warszawskiej Poczty Miejskiej; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.9b
300 PLN