Auction 94. WW1 military postage

18324

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, znaczek za 35/1 kop. z podwójnym nadrukiem i z pełną oryginalną gumą (Fi.2000.-), sygnatura Rachmanow, podwójna gwarancja Petriuk BPP.

Fi.13A Np
Mi.13B
1 600 PLN
18325

Fi.13aA
25 PLN
18326

Fi.15A
50 PLN
18327

Fi.15A
30 PLN
18328

Fi.15A MK
Mi.15B
4 000 PLN
18329

Fi.Cp2
150 PLN
18330

Fi.Cp2
250 PLN
18331

Fi.Cp2
60 PLN
18332

Fi.Cp4
120 PLN
18333

Fi.Cp4
100 PLN
18334

Fi.Cp4
150 PLN
18335

700 PLN
18336

100 PLN
18337

500 PLN
18338

40 PLN
18339

250 PLN
18340

160 PLN
18341

1918 kartka z obozu dla polskich oficerów w Neustadt w niemieckiej Saksonii do Warszawy, specjalna kartka do korespondencji jeńców z tego obozu, stempel poczty miejskiej w Warszawie.

140 PLN
18342

120 PLN
18343

1918 kartka z austriackiej poczty polowej nr 600 z Warszawy 13.8.18 do Niemiec, stempel formacyjny "Vertreter des k. u. k. Armeeoberkommando / beim keis. deutsch. Generalgouverment / WARSCHAU", bardzo dobry stan zachowania, widokówka - kościół Zbawiciela w Warszawie.

120 PLN
18344

1918 widokówka wysłana z poczty etapowej Nowy Korczyn do Żółkiewki ze stemplem urzędu finansowego w Nowym Korczynie "Kreis Pińczów K. u. k. Finanzwachposten Kommando / STARY KROCZYN".

400 PLN
18345

45 PLN
18346

1918 kartka wysłana prawdopodobnie od polskiego marynarza z austro-węgierskiego krążownika pancernego do rodziny we Lwowie, ciekawa kartka z wydrukowaną treścią bez możliwości dopisania czegokolwiek przez nadawcę.

70 PLN
18347

120 PLN
18348

300 PLN
18349

500 PLN
18350

500 PLN
18351

100 PLN
18352

1918 kartka od żołnierza z austriackiej poczty polowej nr 3 z wydrukowaną przez armie treścią bez możliwości własnej korespondencji.

35 PLN
18353

1918 sekretnik Komitetu Narodowego Polski używany do korespondencji przez armię gen. Hallera.

240 PLN
18354

1918 kartka austriackiej poczty polowej z nadrukiem polskiej poczty polowej.

20 PLN
18355

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - pasek trzech znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla - II wydanie, środkowy znaczek przesunięty w dół i skośnie obrócony, dolny zgięty, ale ma na odwrocie numer arkusza, wszystkie z pełną oryginalną gumą bez podlepki.

200 PLN
18356

80 PLN
18357

1918 kwit na nasiona za 370 rubli z 28.5.18 z pieczęcią formacyjną Komitetu w Bobrujsku, na rewersie pięć znaczków opłaty stemplowej wydanych przez I. Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, bardzo rzadkie.

900 PLN
18358

1918 pocztówka nadana z obozu dla żołnierzy ochotników do armii gen. Hallera w Niagara-on-the-Lake w Kanadzie, stempel nadawczy FIELD POST OFFICE No 1, NIAGARA CAMP Ont. CANADA MILITIA z datą 3.4.18. Obóz był czynny od 28.8.17 do 11.3.19. Korespondencja z tego obozu jest bardzo rzadko spotykana i wg katalogu Fischer znanych jest jedynie ok. 10 całości pocztowych z tym stemplem.

2 500 PLN
18359

1918 kartka z Paryża ze stemplem centrali francuskiej misji militarnej w Polsce "MISSION MILITAIRE FRANCAISE EN POLOGNE * LE CENTRAL*", dobry stan zachowania.

400 PLN
18360

1918 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, list z obozu szkoleniowego w Le Puy gdzie trafili Polacy którzy służyli w armii niemieckiej i dostali się do niewoli francuskiej, datownik nadawczy z datą 26.6.18, stempel "DÉPOT DES POLONAIS * LE PUY* / L' Officier Comptable", na odwrocie stempelek "DÉPOT DES POLONAIS / DU PUY" i stempel odbiorczy z Rzymu z datą 27.6.18, dobry stan zachowania.

1 000 PLN
18361

1918 list nadany z obozu dla żołnierzy ochotników do armii gen. Hallera w Niagara on the Lake w Kanadzie, stempel nadawczy "FIELD POST OFFICE No 1, NIAGARA CAMP ONT. CANADA MILITIA" z datą 8.4.18. Obóz był czynny od 28.8.17 do 11.3.19. Korespondencja z tego obozu jest bardzo rzadko spotykana i wg katalogu Fischer znanych jest jedynie około 10 całości pocztowych z tym stemplem, koperta w bardzo dobrym stanie z czysto i czytelnie odbitym kasownikiem.

2 400 PLN
18362

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera we Francji, sekretnik z orłem na sztandarze z otaczającymi napisami "WOJSKO POLSKIE OPIEKA NAD ŻOŁNIERZEM KNP", adresowany do Le Puy, datowany 12.I w Sillé-le-Guillaume, nadany 13-1 w ambulansie relacji Laval - Nogent-le-Rotrou; dwie słabo widoczne pieczęci: okrągła formacyjna z orłem i literami RF "COMMANDE SPECIALE DE RECRUT DE L'ARMEE SERVICE(?) AUTOMOBILE" i prostokątna w ramce "Depot des Troupes Polonaises" (możliwe do odczytania w świetle negatywowym), przesyłka oznaczona literami F.M. (franchise militare – korespondencja wojskowa) zwalniającymi od opłaty pocztowej; korespondencja pisana po polsku; bardzo dobry stan zachowania (Fi. od 1.000.-).

800 PLN
18363

1919 Powstanie Wielkopolskie - Z POWROTEM / KOMUNIKACJA PRZERWANA; bardzo rzadko spotykany stempelek informujący o niemożliwości wysłania korespondencji zagranicznej do Niemiec; list z Poznania do Berlina, opłacony znaczkami za 5 i 10 fen., które skasowano 23.7.19; zwrócony do nadawcy po opatrzeniu stempelkiem "Z powrotem / komunikacja przerwana; nadawca po otrzymaniu niedoręczonego listu, zdarł z niego znaczek z 5 fen., a kopertę ofrankował raz jeszcze znaczkami za 5 i 10 fen., po czym 6.8.19 wysłał list ponownie, tym razem skutecznie; unikalna całość w doskonałym stanie zachowania, znaczek "na wierzchu" zagięto dla lepszej ekspozycji waloru, a w szczególności znaczka skasowanego 23.7.

Zawarcie rozejmu w Trewirze nie przerwało zaczepnych działań niemieckich, w końcu maja nastąpiła koncentracji wojsk niemieckich przed ofensywą na tereny zajęte przez powstańców, Komisariat NRL wprowadził 5.VI na terenie wszystkich podległych mu ziem stan wyjątkowy; 26.V Niemcy przerwali komunikację pocztową i telegraficzną pod pretekstem uszkodzenia jedynej linii kolejowej i telegraficznej łączącej terytorium powstania z Rzeszą, listy zwracano do nadawcy lub przetrzymywano do czasu wznowienia komunikacji 30.VII.

Mi.85, 86
2 000 PLN