Auction 94. Danzig

25271

1940 list wysłany 30.3 z Sopotu do Gdańska, datownik nadawczy "ZOPPOT DANZIG" z usuniętym napisem FREIE STADT z wyróżnikiem "i" (Wolff 39.1); walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.519
40 PLN
25272

1940 znaczek na dekoracyjnej karcie ostemplowany 4.8 w Sopocie kasownikiem okolicznościowym "1. BRIEFMARKENAUSSTELLUNG ZOPPOT 3.-4.8.40 Landesverbandes Danzig Westpr. Warthegau d.R.d.V." z okazji 1 Wystawy Filatelistycznej w Sopocie; temat - PTAKI.

Mi.745
50 PLN
25273

1940 formularz Międzynarodowego Czerwonego Krzyża z Genewy za pośrednictwem którego, Polka z Belgii podjęła poszukiwanie krewnego mieszkającego w Gdyni, datowany 27.III.1940 przekazany do oddziału Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Gdańsku, a stamtąd do oddziału w Gdyni, skąd - pieczątka nadawcy na odwrocie ”Deutscher Rotes Kreuz Gotenhaven Zoppoter Platz 1”, w kopercie oznaczonej "Interniertenpost/Gebührenfrei" - co zwalniało przesyłkę od opłaty pocztowej, próbowano przesłać ją pocztą - data nadania GOTENHAFEN 04.5.40, do poszukiwanej osoby; adresata nie odnaleziono - adnotacja na odwrocie "Empfänger im bezirk 2 unbekannt 6.5.40" (Odbiorca nieznany) oraz stempelki "Empfänger in/ Gotenhafen unbekannt/ Ausruf erforglos" (Odbiorca w Gdyni nieznany, wołano bezskutecznie) i "Zurück an Absender", ponieważ w adresie nadawcy widniała nazwa Zoppoter Platz, przesyłkę omyłkowo dosłano do Sopotu (adnotacja na froncie niebieską kredką Zoppot), skąd odesłano ją, zgodnie z adresem na froncie koperty, do gdańskiego oddziału NCK, ostatecznie skierowano ją do oddziału w Gdyni, tam po oznaczeniu na odwrocie formularza stempelkiem "In die Suchkartei aufgenommen/ Wird weiter verfolgt" (Odnotowano w karcie, do dalszych poszukiwań), odesłano do Belgii - datownik odbiorczy BRUXELLES 27.III.1941, a stamtąd być może, powtórnie do Czerwonego Krzyża - stempelek wpływu z datą ”20 MAI 1941”, stempelek 1 CMT, numerator i inne adnotacje.

600 PLN
25274

1941 seria znaczków III Rzeszy, budowle - wydanie z dopłatą na pomoc zimową z 1940 roku, na 3 znaczkach występują polskie motywy: 3+2Pf Dwór Artusa w Gdańsku, 4+3Pf Ratusz w Toruniu, 6+4Pf Teatr w Poznaniu, znaczki na karcie skasowane 12.1 w Gdańsku stemplem okolicznościowym (Wolff 34) z okazji Dnia Znaczka.

Mi.751-59
80 PLN
25275

1942 "DR.OETKER" - 8 fen frankatura mechaniczna, idealnie odciśnięta na firmowej kopercie okienkowej listu (druki) wysłanego 14.9 z Gdańska Oliwy; rzadko spotykane ostemplowanie gdańskie w dobrym stanie zachowania; gwarancja.

250 PLN
25276

1942 "DANZIGER MILCHHOF E.G.M.B.H." - 8 fen frankatura mechaniczna, idealnie odciśnięta na firmowej kopercie okienkowej listu (druki) wysłanego 15.8 z Gdańska Wrzeszcza; rzadko spotykane ostemplowanie gdańskie w dobrym stanie zachowania (koperta z prawej strony minimalnie rozerwana); gwarancja.

200 PLN
25277

1942 list wysłany 24.3 jako przesyłka poczty polowej z Oliwy do Gdańska oznaczony stempelkiem "Feldpost"; datownik nadawczy DANZIG-OLIVA z wyróżnikiem "c" (Wolff 18.0), na froncie okrągła pieczęć listowa nadawcy z godłem "Heeresarchiv Zweigstelle Danzig", na odwrocie trzywierszowa "Heeresarchiv Zweigstelle Danzig/ Danzig-Oliva/ Zimerstrasse 8"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Heeresarchiv Zweigstelle Danzig - założona w 1940 roku filia Poczdamskiego Archiwum Wojskowego w którym Niemcy przechowywali zdobyte archiwa wojskowe w tym polskie i sowieckie.

120 PLN
25278

1942 list urzędowy do Gdańska wysłany 17.6 z urzędu pracy (Arbeitsamt) w Bydgoszczy, bardzo ładnie odciśnięty okolicznościowy nadawczy datownik "BROMBERG 1 Industriezentrum Fremdenstadt"; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

60 PLN
25279

1943 "Nahrung ist Waffe" (Jedzenie jest bronią) Danzig 5, efektowny bardzo rzadki kasownik propagandowy stosowany zaledwie miesiąc (21.10-19.11.1943) na widokówce poczty polowej przesłanej 31.10 do Lipska; pieczęć formacyjna; bardzo dobry stan zachowania.

500 PLN
25280

1944 list polecony wysłany 19.8 za pośrednictwem urzędu Gdańsk 5 do Rendsburga, datownik nadawczy z wyróżnikiem "a", przesyłki nie doręczono i po opatrzeniu stempelkiem "Zurück! Empfänger versetzt. Neue Anschrift abwarten" (Zwrot! Odbiorca wyprowadził się Czekać na nowy adres) zwrócono do nadawcy; kasownik odbiorczy na odwrocie RENDSBURG z 21.8 i odbiorczy Gdańsk 1 z wyróżnikiem "g"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.788, 794
50 PLN