Auction 93. WW2 military postage

12064

400 PLN
12065

40 PLN
12066

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR - "Dojdziemy", znaczek za 50 kop. w specjalnym okolicznościowym karnecie; wydano ich 1000 szt. - tu jeden z ostatnich numerów 970; taki sam karnet wystawiono 6 kwietnia 2011 na aukcji w Nowym Jorku za 2500$; gwarancja.

1 000 PLN
12067

Fi.1-9
4 000 PLN
12068

1942 Tajna Poczta Podziemna, wydanie o wzorach nawiązujących do wydania londyńskiego, seria czysta w ładnym stanie.

Fi.1-9
380 PLN
12069

Mi.2A, 790, 792
150 PLN
12070

1942 Legion Ochotników Francuskich przeciw Bolszewizmowi (Légion des volontaires français) - kolaboracyjna francuska formacja zbrojna mająca działać na froncie wschodnim jako siła sojusznicza wobec wojsk niemieckich podczas II wojny światowej; winietki z nadrukiem "FRONT DE L'EST OSTFRONT", przeznaczone do korespondencji lotniczej z Frontu Wschodniego do Francji; na podlepce; dekoracyjne wydawnictwo w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.IV-V
200 PLN
12071

300 PLN
12072

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, REJONOWE BIURO CENZURY WOJSKOWEJ Z, pokwitowanie przekazu pieniężnego - zasiłku wojskowego - na kwotę 600 rubli wysłanego z miejscowości Ajguz do Sztabu Polskiej Armii w Jangi-Jul; datownik nadawczy AJGUZ (A) 28.4 i przejściowy Semipałatyńsk z 30.04; na froncie kasownik odbiorczy sowieckiej poczty polowej POLEWAJA POCZTA 3003 (ПОЛЕВАЯ ПОЧТА) przydzielonej 1.VI.1942 przez władze sowieckie do obsługi 7 Dywizji Piechoty, a na odwrocie super rzadki polski trójkątny stempelek cenzury wojskowej przy 7 DP "Z REJ.B.C.W.", gdzie "Z" było kodem oddziału od imienia dowódcy - tu gen.Zygmunta Szyszko-Bohusza; niezwykle rzadki walor o pięknie udokumentowanym obiegu w dobrym stanie zachowania.

2 000 PLN
12073

700 PLN
12074

10 PLN
12075

80 PLN
12076

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, nalepka poczty polowej 1 Korpusu z podwójnym nadrukiem "POLISH FIELDPOST" i belkami zakrywającymi poprzednie napisy, skasowana 14.IX datownikiem poczty polowej na karcie; rzadki walor w dobrym stanie zachowania; karta ukośnie zgięta.

200 PLN
12077

180 PLN
12078

130 PLN
12079

100 PLN
12080

100 PLN
12081

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, wyjście z "nieludzkiej ziemi" do Iranu 18.08.1942 - dramatyczny list datowany 18/VIII w Krasnowodsku, pisany przez męża do żony w dniu jego ewakuacji ze Związku Sowieckiego do Iranu, z treści wynika, że właśnie dowiedział się o miejscu jej pobytu w Kazachstanie "Dziś spotkałem w Krasnowodsku Zbyszka Żochowskiego i dowiedziałem się o Tobie.", uczucie szczęścia autora miesza się z wielkim żalem i bólem "Boże gdzie nasz syn prawdopodobnie był gdzieś pod Aralskim morzem...", pozostaje tylko przygnębiająca bezsilność "Ja Tobie obecnie pomóc nie mogę ponieważ dziś to jest 18 sierpnia wyjeżdżam z Krasnowodska do Iranu".
Druga ewakuacja Armii Polskiej generała Andersa z ZSRR do Iranu rozpoczęła się 5 sierpnia 1942 transportami kolejowymi do Krasnowodska - portu nad Morzem Kaspijskim, a stamtąd do Pahlevi w Persji. Ewakuację nocą z 10/11 sierpnia rozpoczęły 5 i 7 Dywizje Piechoty, ostatnie ich pododdziały opuściły Krasnowodsk 18 sierpnia. Co ciekawe to dzień wydania znaczka "Dojdziemy", a Główna Poczta Polowa ewakuowała się do Iranu trzy dni później 21 sierpnia 1942 roku.
W skład zestawu wchodzą również trzy listy wysłane z Anglii do tej samej adresatki, która szczęśliwie powróciła do Polski.
Dwa listy od syna, któremu z Armią gen Andersa, również udało się opuścić "nieludzką ziemię": pierwszy datowany 15-VIII-46 roku wysłany z polskiej szkoły handlowej w Traverhill, drugi datowany 8.XII.46. z obozu przejściowego w Witley Camp.
List od męża datowany 4-II-47 mówiący o niemożliwości powrotu do ojczyzny "Droga Moja Księżno nie wiń mnie, że nie wracam, ale naprawdę nie mogę; pozostaję nadal z kolegami broni, co ich spotka to i mnie, będzie nam dobrze, może źle ale wszystkim". Treść listów ukazuje dramatyczne wojenne losy jednej z tysięcy rozbitych polskich kresowych rodzin. ZSRR - list z Krasnowodska, przez Monte Cassino do Anglii - trzy listy, jeden z wyciętymi znaczkami, kolejny kompletny z załączonym zdjęciem zburzonego Klasztoru Monte Cassino i ostatni ze zdjętymi znaczkami.

430 PLN
12082

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - unikalny marginesowy znaczek cięty za 50 gr. o podwójnym druku z poz.6, podwójna gwarancja Ćwiertnia.

Fi.1A (10) Dp
2 400 PLN
12083

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - narożny znaczek cięty za 50 gr. z poz.5 o potrójnym druku cyfr nominału i co w tym unikalne, jednym odwróconym widocznym na górnej części rysunku znaczka, podwójna gwarancja Ćwiertnia.

Fi.1A(10) MK2 Dpt
3 200 PLN
12084

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - ząbkowany znaczek za 50 gr. poz.8 (Fi.350.-), egzemplarz pochodzący z niedawno odnalezionej niewielkiej partii znaczków z ręcznie nakładaną gumą - jest to doskonale widoczne na odwrocie znaczka (dopiero w 2015 roku odnaleziono pierwszy oryginalnie gumowany egzemplarz czysty), znaczek ma lekko przesuniętą perforację pionową, pełną oryginalną gumę na całej powierzchni i jest skasowany na wycinku fioletowym datownikiem T.P.P. w dniu 8 VI 1943; informacje o wydaniu są skąpe, stosowano je do opłaty doręczanej prasy podziemnej.

Fi.1B (10)
500 PLN
12085

Fi.1B, 2, 3
650 PLN
12086

200 PLN
12087

Fi.10-11
240 PLN
12088

Fi.13-16
1 600 PLN
12089

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", pięknie zachowany arkusz ząbkowanych znaczków V wydania - I nakład, z pełną oryginalną prawdziwą gumą, trzy znaczki po prawej z rzadkim błędem - całkowity brak perforacji pionowej pomiędzy znaczkiem a marginesem, w takim stanie niespotykane i bardzo ciekawe.

Fi.20a
1 000 PLN
12090

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", górna połówka pionowo ciętego znaczka V wydania - I nakład w kolorze czerwonym z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a
60 PLN
12091

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze czerwonym - I nakład, rzadki na papierze bibułkowym.

Fi.20a nz
75 PLN
12092

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład.

Fi.20a nz
50 PLN
12093

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - II nakład w kolorze czerwonolila na niebieskawym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20b
70 PLN
12094

Fi.20b nz
25 PLN
12095

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty narożny znaczek V wydania w kolorze ciemnolilabrązowym - II nakład.

Fi.20b nz
60 PLN
12096

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania w kolorze niebieskoszarym z małym marginesem na górze - II nakład, rzadki z pełną oryginalną gumą.

Fi.20c
50 PLN
12097

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze ciemnofioletowym - II nakład, rzadki z pełną oryginalną gumą, jedna lekka mała podlepka.

Fi.20c nz
50 PLN
12098

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", unikalna całostka-koperta ze znakiem opłaty V wydania - II nakładu w kolorze brązowolila w lewym górnym rogu, jednostkowy egzemplarz sporządzony podczas druku znaczków - w wersji ze znakiem opłaty w kolorze lila w prawym górnym rogu sprzedana na naszej LXXXIX aukcji; doskonały stan zachowania.

Fi.Cp
1 700 PLN
12099

Fi.bl.1
3 000 PLN
12100

Mi.831-42
50 PLN
12101

1943 WŁOSKA POCZTA POLOWA W GENERALNYM GUBERNATORSTWIE, widokówka (Kraków) wysłana 1.IV z Krakowa do Rzymu w czasie przejazdu jednostek włoskich zdążających na Front Wschodni w Rosji za pośrednictwem włoskiej poczty polowej nr.90 stacjonującej na terenie Generalnego Gubernatorstwa; niezwykle rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

800 PLN
12102

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt,list polecony wysłany 4.XII za pośrednictwem poczty polowej 121 do Kazachstanu, pisany przez polskiego żołnierza, któremu z armią gen.Andersa udało się opuścić "nieludzką ziemię" do rodziny, która pozostała na terenie Związku Sowieckiego; przesyłka wielokrotnie cenzurowana, stemple m.in. cenzury: polskiej, angielskiej, sowieckiej, zalepka cenzury perskiej; wyjątkowej urody całość w idealnym stanie o niezwykle bogato udokumentowanym obiegu pocztowym, a uwzględniając możliwości przechowywania podobnych dokumentów w Związku Sowieckim jest prawdziwie unikalna.

1 000 PLN
12103

1943 Armia Polska w ZSRR, zwolniony od opłaty pocztowej list "trójkąt" pisany po rosyjsku, datowany 3.V, wysłany ze wsi w obwodzie połockim do żołnierza 1 Samodzielnego Batalionu Piechoty na adres poczty polowej 81174 z dopiskiem "z"(з), kasownik odbiorczy 7.7; na odwrocie bardzo rzadko spotykany stempelek wojskowego punktu rozdzielczego nr.5 "СОРТ.ПУНКТ N.5 ВОЕН.ПОЧТ." stempelek cenzury 24688; walor w dobrym stanie zachowania.

250 PLN