Auction 93. Pre-stamp period

8936

1838 kompletny list wysłany z miejscowości Bobolice do Szczecinka (Neustettin), czarny dwuwierszowy stempel nadawczy BUBLITZ 16.8, na odwrocie stempelek nadejścia 17 8; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

60 PLN
8937

1838 kompletny składany list urzędowy z Wadowic do Tarnowa.

50 PLN
8938

50 PLN
8939

1840 około, list wysłany z Wrocławia do Głogowa (Gross-Glogau); czarny dwuwierszowy stempel nadawczy BRESLAU 14.AUG; papier z dekoracyjnym znakiem wodnym przedstawiającym głowę króla pruskiego w medalionie i podpisem "F.WILHELM.III.",na odwrocie sucha pieczęć nadawcy i stempelek nadejścia; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

60 PLN
8940

1840 około, list wysłany 17/9 z Częstochowy do Kalisza, czerwony okrągły stempel nadawczy typu IV z ozdobnikiem na dole; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA) z podpisem urzędnika; na odwrocie częściowo zachowana pieczęć lakowa nadawcy (Burmistrz Częstochowy) z godłem; całość w dobrym stanie zachowania.

160 PLN
8941

1840 list pieniężny z pełną treścią zawierający: 2 talary + 29 groszy + 7 fenigów, wysłany 19/11 z Tarnowskich Gór (Tarnowitz) do Karłuszowiec (Carlshof), dwuobrączkowy datownik nadawczy TARNOWITZ, czerwoną kredką wpisano wagę przesyłki 2,5 łuta i podkreślono zawartość pieniężna listu; na odwrocie 5 pieczęci lakowych nadawcy; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

400 PLN
8942

1840 około, obwoluta listu z Piotrkowa do Kielc, stempel "Interes Rządowy".

40 PLN
8943

60 PLN
8944

1841 około, PORTO - koszulka listu wysłanego 28 1 z Warszawy do Włocławka na koszt adresata, bardzo ładnie odciśnięty stempelek "Porto" informujący urząd oddawczy, że należność za przesyłkę należy pobrać od adresata, wysokość opłaty - 33 grosze wpisano wielkimi cyframi czarnym atramentem, te wyjątkowo rzadkie stemple spotykane są praktycznie wyłącznie na przesyłkach z Pocztamtu Warszawskiego; czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIID z ozdobnikiem, na odwrocie nieczytelna pieczęć nadawcy z godłem; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

600 PLN
8945

1841 kompletny list z pełną treścią wysłany 17.VI ze Starogardu Gdańskiego do Koszalina (Coeslin); czarny dwuwierszowy stempel nadawczy STARGARD 17.JUNI; papier z dekoracyjnym znakiem wodnym przedstawiającym głowę króla pruskiego w medalionie i podpisem "F.WILHELM.III.",na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy z godłem i stempelek nadejścia 19 6; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

60 PLN
8946

1841 list składany ze Lwowa do Stanisławowa.

50 PLN
8947

1842 list drukowany od biskupa z Wilna do Bieniakoni (dziś na Białorusi).

160 PLN
8948

1842 składany list polecony ze Lwowa do Austrii, datownik do listów poleconych ze Lwowa, czerwony stempelek FRANCO i stempel odbiorczy na odwrocie.

100 PLN
8949

1844 kompletny list z pełną treścią wysłany 21/3 z miejscowości Lądek do Nowej Rudy, dwuobrączkowy datownik LANDECK, list w całości opłacony przez nadawcę, adnotacja "fr(anco)" z dopisaną czerwonym atramentem wysokością opłaty pocztowej "2", na odwrocie efektowna, świetnie zachowana pieczęć lakowa.

120 PLN
8950

1844 koperta listu wysłanego z miejscowości Rawa Ruska do Lwowa, czytelna i wyraźna czarna odbitka ozdobnego stempla nadawczego - odmiana bez daty, nieopisana w podręczniku autorstwa pp. Adamczyka i Bartke; na odwrocie kompletna pieczęć lakowa nadawcy i łukowy stempel odbiorczy bez daty - również w tym podręczniku nie opisany; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

320 PLN
8951

1844 kompletny składany list z magistratu we Lwowie do Wiednia.

40 PLN
8952

1844 kompletny składany list ze Lwowa do Austrii.

40 PLN
8953

1844 kompletny składany list ze Lwowa do Francji, stemple tranzytowe.

200 PLN
8954

1846 list - druk wysłany z Wiśnicza do miejscowości Wieruszyce, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy WISZNICZ/ 12.OCT. na odwrocie dwuwierszowy stempel GDÓW 13.OCT.; walor w dobrym stanie zachowania.

100 PLN
8955

1846 około, list wysłany 16 4 z Warszawy do miejscowości Przyrów, stempel nadawczy typu IIIC o średnicy 19 mm; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA) z podpisem urzędnika; na odwrocie ładnie odciśnięta rosyjsko-polska pieczęć nadawcy z orłem "PROKURATORYA JENERALNA KROLESTWA"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; sygnowano B.W.Trzeciecki.

240 PLN
8956

1846 kompletny składany list polecony ze Lwowa do Wiednia, stempel Lwowa typ II z napisem "Reccomandiert".

120 PLN
8957

1846 obwoluta listu ze Lwowa do Jarosławia, stempel nadawczy i odbiorczy typ I.

120 PLN
8958

1847 kompletny list polecony z magistratu we Lwowie do Wiednia, stempel polecenia "Recomandiert / LEMBERG / 17 DEZ 1847"..

100 PLN
8959

1847 list wysłany 30.XII z Bochni do miejscowości Podgórza, dwuwierszowy stempel BOCHNIA 30 DEC: i stempelek urzędowy "K:K:BOCHNIER KREISAMT", dopisek Exoffo zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie niebieski stempel odbiorczy Podgórze 31 DEC."; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
8960

1848 obwoluta listu z Katscher (Kietrza) do Ołomuńca.

50 PLN
8961

1848 kompletny składany list ze Lwowa do Wiednia, stempel Lwowa typ I.

40 PLN
8962

1849 kompletny list z pełną treścią wysłany z Pilzna do Tarnowa, czarny dwuwierszowy "pisany" stempel nadawczy Pilzno 7.FEB.; na odwrocie dwuobrączkowy kasownik odbiorczy z ozdobnikiem; słabszy stan zachowania.

30 PLN
8963

1849 kompletny składany list ze Lwowa do Złoczowa, stempel nadawczy i odbiorczy typ I.

80 PLN
8964

1849 kompletny składany list ze Lwowa do Steyer.

40 PLN
8965

1849 "RECOMANDIRT" I "FRANCO"; w pełni opłacony przez nadawcę list polecony wysłany ze Stanisławowa do Lwowa, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy STANISLAU 17.AUG i dodatkowe czerwone "RECOMANDIRT" I "FRANCO", list zgodnie z ordynacją przekreślony dwukrotnie na ukos; na odwrocie kompletna pieczęć lakowa i nazwisko nadawcy - Dr Antoni Janocha, który był adwokatem w Stanisławowie w 1848 został wybrany reprezentantem tegoż miasta do Centralnej Rady Narodowej - polskiej organizacji utworzonej we Lwowie w okresie Wiosny Ludów w kwietniu 1848 z inicjatywy członków Komitetu Narodowego, mającej cechy parlamentu galicyjskiego, koordynowała działalność wszystkich rad w Galicji w celu przejęcia władzy; reprezentowała głównie polskie ziemiaństwo, mieszczaństwo oraz inteligencję, o poglądach demokratycznych; rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

1 200 PLN
8966

1850 około, obwoluta listu z Tuszyna do Łodzi, stempel "Interes Rządowy".

30 PLN
8967

1850 około, obwoluta listu z Radomska do Piotrkowa, stempel "INTERES RZĄDOWY".

40 PLN
8968

1851 kompletny składany list z Bochni do Wiśnicza.

60 PLN
8969

1852 obwoluta listu z Bochni do Dobczyc.

30 PLN
8970

1853 list wysłany z miejscowości Mrocza do Tucholi, dwuwierszowy stempel nadawczy MROTZEN 10 12, przesyłkę dosłano do Nakła - na odwrocie stempel przejściowy NACKEL 11 12, stąd ambulansem BERLIN-BROMBERG do Bydgoszczy, gdzie list przeniesiono do ambulansu BROMBERG-DANZIG (Bydgoszcz-Gdańsk); okrągły stempelek nadejścia 11 12;na odwrocie okrągła pieczęć nadawcy z godłem; walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w bardzo dobrym stanie zachowania.

160 PLN
8971

1855 około, list tzw. "obciążony" paczką wysłany 24 4 z Gostynia do Rawicza, dwuobrączkowy stempel nadawczy GOSTYN, nalepka "Aus Gostyn" z numerem przesyłki 443, dopisek "Portofreie Justiz Sache" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, ponieważ było to często nadużywane (szczególnie w przypadku listów z sądów), 1.I.1838 wprowadzono pierwsze stemple imienne dla urzędników prowadzących korespondencję, a od 30.XI.1852 obowiązek ich stosowania na wszystkich listach sądowych - tu stempelek "KRIESEL."; dwuwierszowy stempel odbiorczy RAWICZ na froncie, a na odwrocie stempelek nadejścia 25 4; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

100 PLN
8972

1856 list z treścią wysłany 4/7 z Miłosławia do Meiningen w Saksonii, dwuobrączkowy datownik nadawczy MILOSLAW; na odwrocie bardzo dobrze zachowana pieczęć lakowa i kasowniki: tranzytowy EISENACH i odbiorczy MEININGEN; doskonały stan zachowania.

60 PLN
8973

1856 kompletny list z pełną treścią wysłany 21/3 ze Szczecina do Nowogardu (Naugard), czarny dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy STETTIN; na odwrocie pieczęć lakowa i stempelek nadejścia; walor w dobrym stanie zachowania.

40 PLN
8974

1857 list z Wilna do Francji, liczne stemple i adnotacje tranzytowe i odbiorcze.

500 PLN
8975

1858 kompletny list z pełną treścią wysłany 14/9 z Paczkowa do Nowej Rudy, dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy PATSCHKAU z datą, na odwrocie pieczęć lakowa i stempelek nadejścia.

60 PLN