Auction 92. Town postage 1914-1918

759

Fi.V P6
600 PLN
760

Fi.V P6
400 PLN
761

1916 Warszawa, cięta seria pomnikowa, wydanie niedopuszczone do obiegu, marginesowy znaczek za 10 gr. z mocno przesuniętym w pionie tłem.

Fi.VaA MK
Mi.VB
60 PLN
762

120 PLN
763

1916-18 zbiór fałszerstw (Fälschungen, fakes) znaczków poczt miejskich i lokalnych, ciekawy materiał porównawczy.

400 PLN
764

1916 Warszawa, kartka na chleb, mąkę, ziemniaki i cukier ważna w okresie 11/XII-24/XII, ozdobiona wizerunkiem orła Królestwa Polskiego i herbem Warszawy oraz wizerunkami postaci alegorycznych; dekoracyjne w formie wydanie na papierze ze znakiem wodnym (poziome linie faliste) i poddrukiem giloszowym; bardzo dobry stan zachowania.

60 PLN
765

Fi.1-2A
Mi.1-2B
700 PLN
766

Fi.1-2B
Mi.1-2A
200 PLN
767

Fi.1-2B
Mi.1-2A
300 PLN
768

Fi.1B
Mi.1A
300 PLN
769

1917 Przedbórz, I wydanie, ukośna połówka znaczka za 4 gr (typ 8) na kopercie druków wysłanych 14.12 z Warszawy, znaczek pewno przez przeoczenie nie został skasowany, a datownik odbiorczy "K.u.K. ETAPPENPOSTAMT PRZEDBÓRZ, KREIS KOŃSK" ze słabo widoczną liczbą daty dziennej (najpewniej 20.XII) odciśnięto na odwrocie; dla porównania - lot 36401 z LXXXVI aukcji - list wysłany 12.12 z Warszawy odebrano w Przedborzu 18.XII.1917; fioletowy stempelek cenzury; walor w dobrym stanie zachowania na karcie albumowej;

według książki S.Petriuka "Poczty lokalne w okupowanej Polsce 1915-1918": "... znane są nieliczne listy polecone i druki frankowane połówką niebieskiego znaczka o wartości 4 grosze I wydania [-] poinformowano, że 20.12.1917 w urzędzie pocztowym w Przedborzu zabrakło znaczków doręczeniowych za druki i listy polecone [-] posłużono się połówkami znaczka 4-groszowego. Wszystkie te połówki są cięte skośnie (po przekątnej) i kasowane austriackim datownikiem "K.u.K. ETAPPENPOSTAMT PRZEDBÓRZ, KREIS KOŃSK". [-]... jest mowa o dwóch datach wydania: dla znaczka 2 gr. - 22.12.1917 i dla znaczka 4 gr. - 18.12.1917. Na podstawie licznych przesyłek, które widziałem mogę stwierdzić, że najwcześniejszą datą użycia znaczka 2-groszowego jest dzień 21.12.1917 [-] należy uznać połówki znaczka 4-groszowego, kasowane austriackim datownikiem Przedborza z datami od 18 do 21.12.1917 jako użyte do przesyłek z rzeczywistej potrzeby, a więc filatelistycznie pełnoprawne."

Fi.2B
Mi.2A
300 PLN
770

1917 Sosnowiec, widokówka wysłana 6.4 z Warszawy doręczona przez pocztę miejską w Sosnowcu, dość późne użycie ciemnofioletowego datownika opłatnego "Stadtbriefbef. Miejs.eksp.list. 3 kop." / -9 APR. 1917, wymiana waluty z rublowej na markową nastąpiła 26 kwietnia; walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.2I
300 PLN
771

Fi.2b
200 PLN
772

1917 Warszawa, "6 GROSZY" - czerwony stempelek opłaty doręczeniowej I wydania, list wysłany 6.1 z Sosnowca, fioletowy stempelek niemieckiej cenzury w Warszawie; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.2a
100 PLN
773

1917 Częstochowa, nieofrankowana widokówka datowana 17.VI przesyłana miejscowo w Częstochowie, rzadki przypadek odmówienia odebrania przesyłki i uiszczenia stosownej dopłaty, przesyłkę zwrócono do nadawcy obciążając go opłatą doręczeniową 5 fen. - odpowiednie adnotacje niebieską kredką; datownik poczty miejskiej "STÄDTISCHES BESTELLAMT CZENSTOCHAU CZĘSTOCHOWA MIEJSKI URZĄD PRZESYŁKOWY" z 20.VI i dekoracyjny ośmiokątny stempelek opłaty doręczeniowej za 5 fen odciśnięty w kolorze czerwonym; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja z opisem Schmutz.

Fi.2m
1 200 PLN
774

1917 OTWOCK, karta pocztowa wysłana 17.9 z Częstochowy, fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej "Poststelle Otwock Zustellungsgebühr 10 Pfg.", dodatkowo dołączono przesyłkę z 12.4.1918 roku nadesłaną na adres tego samego odbiorcy, nie ma ona już stempelka doręczeniowego, co może pomóc określić ramy czasowe jego stosowania; przesyłki doręczone przez otwocką pocztę miejską należą do najrzadszych walorów tego działu; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; nowa gwarancja.

6 000 PLN
775

1917 Warszawa, "7 FENYGÓW" - fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej III wydania, list wysłany 15.9 ze Skalmierzyc, jednowierszowy w ramce stempelek cenzury poznańskiej "Gepr. Übw. Stelle Posen"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.9b
120 PLN
776

1917 Warszawa, "10 FENYGÓW" - fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej IV wydania na liście miejscowym wysłanym 12.12, ponieważ adresatka wyprowadziła się, rządca domu po opatrzeniu przesyłki odpowiednią adnotacją i swoim stempelkiem 13.XII zwrócił ją, następnie list przekazano do biura meldunkowego w celu ustalenia adresu, skąd 20.XII odesłano go z adnotacją "niezameldowana", ostatecznie Poczta Miejska po oznaczeniu listu stempelkami "NICHT ZU ERMITTELN/ WARSCHAUER BURGERPOST" i "ZURÜCK 20.XII zwróciła list do nadawcy; niecodzienny walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania.

Fi.13b, 31, 35
300 PLN
777

120 PLN
778

1917 Warszawa, kartka na chleb, mąkę i cukier ważna w okresie 5-18.II, wydawnictwo ukazujące herby króla Stefana Batorego i godło Rzeczpospolitej, dekoracyjne w formie wydanie na papierze ze znakiem wodnym (poziome linie faliste) i poddrukiem giloszowym z dodatkowymi inicjałami "M S M W"; bardzo dobry stan zachowania.

60 PLN
779

160 PLN
780

1917 Warszawa, kartka na chleb, mąkę, ziemniaki i cukier ważna w okresie 8/I-21/I, ozdobiona wizerunkami królów: Władysława Łokietka, Zygmunta Starego, Jana Kazimierza i Władysława Jagiełły; dekoracyjne w formie wydanie na papierze ze znakiem wodnym (wzory geometryczne) i poddrukiem giloszowym; bardzo dobry stan zachowania.

60 PLN
781

1917 Warszawa, kartka na ziemniaki i cukier ważna w okresie 16/IV-29/IV z wyciętym jednym kuponem; dekoracyjne w formie wydanie na papierze ze znakiem wodnym (wzory geometryczne) i poddrukiem giloszowym; bardzo dobry stan zachowania.

30 PLN
782

1917 Warszawa, legitymacja żywnościowa ważna w okresie 14/V-27/V 1917, wydana przez rządcę domu przy ul.Królewskiej 10; dobry stan zachowania.

40 PLN
783

1917 Warszawa, legitymacja żywnościowa ważna w okresie 22/I-4/II 1917, wydana przez rządcę domu przy ul.Królewskiej 10; dobry stan zachowania.

40 PLN
784

1 600 PLN
785

Fi.1-3
240 PLN
786

Fi.1-3
240 PLN
787

Fi.1-5
100 PLN
788

Fi.1-5
300 PLN
789

Fi.1-5A
Mi.I-V
400 PLN
790

1918 Luboml, seria cięta bez gumy.

Fi.1-5A
40 PLN
791

Fi.1-5A
Mi.I-V
40 PLN
792

Fi.1-5A ark.
750 PLN
793

1918 Luboml, unikalna próba znaczka za 10 (kop.) w kolorze zielonym, odmiennym od koloru znaczka podstawowego - czerwonego, wokół napis POCZTA MIEJSKA LUBOML w czterech językach polskim, niemieckim, hebrajskim i ukraińskim - tej narodowości ludność zamieszkiwała okręg Lubomla czyli 120 gmin obsługiwanych przez etapowy urząd austriacki nr 259; próba zachowała się w bardzo dobrym stanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki ani jej śladu, a jedynie z delikatnym śladem przywarcia do innej próby w lewym dolnym rogu, fotoatest.

Fi.2 P
2 400 PLN
794

1918 Żarki, znaczek poczty miejskiej na wycinku z listu, gwarancja Falkowski.

90 PLN
795

200 PLN
796

Fi.3, 5, 6 P1
960 PLN
797

Fi.3-6 P2
2 400 PLN
798

Fi.3-6A
Mi.3-6C
800 PLN