The auction will start on 19.04.2024

Auction 92. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
515

1915 nalepki wydania naśladującego wydanie NKN z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, serie cięta i ząbkowana, ząbkowana podlepki, cięta bez gumy.


45 PLN
516

1915-17 nalepki z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, serie cięta i ząbkowana z pełną oryginalną gumą bez podlepek, cynkografia.


120 PLN
517

1915 kartka z austriackie poczty polowej w Tarnowie na Węgry, stempel okręgowy urzędu w Tarnowie użyty jako stempel kamuflażowy, stempel formacyjny i stempel cenzury wojskowej, widokówka z Krakowa.


80 PLN
518

1915 kartka z Sandomierza, stempel okręgowy Sandomierza użyty jako stempel kamuflażowy, stempel poczty polowej 56, widokówka z Sandomierza.


100 PLN
519

1915 list z austriackiej poczty polowej nr 118 z Krakowa do I Brygady Piłsudskiego, stempel cenzury wojskowej na dworcu kolejowym w Krakowie.


50 PLN
520

1915 listownik austriackiej poczty polowej wysłany z poczty etapowej nr 118 na Morawy, stempel formacyjny "Polnische Legion / Verpflegs - Staffel Nº3.


100 PLN
521

1915 kartka wysłana 28.8.15 z 2. batalionu 5. pułku I. Brygady Legionów podczas marszu na Wołyń do Nowego Sącza, datownik FELDPOSTAMT 118, stempel formacyjny z orłem "I. BRYG. PIŁSUDSKIEGO / LEG. POL. / Komenda 2 Baonu / II. p.p.".


120 PLN
522

1915 kartka wysłana 25.6.15 z 4. pułku Legionów w przeddzień wymarszu w pole z Piotrkowa do kompanii sztabowej 2. pułku Legionów, datownik ETAPPENPOSTAMT PIOTRKOW, stempel formacyjny z orłem "2 Batalion 4 pułku * Legionów Polskich *", stempel cenzury ZENSURIERT.


100 PLN
523

1915 kartka wysłana 2.9.15 z 1. batalionu 5. pułku I Brygady Legionów podczas marszu na Wołyń do Smolic poczta Zator, datownik FELDPOSTAMT 118, stempel formacyjny z orłem "KOMPANIA 2 BAON I. PUŁK 2.", stempel cenzury Cenzurowano, na rewersie ślady cenzury.


100 PLN
524

1915-16 Legiony Polskie - 1 bateria artylerii, dwie przesyłki do tego samego żołnierza, z okresu formowania się jednostki i już na adres definitywny:

1915 formularz poczty polowej datowany 30/7, wysłany z miejscowości Przerów (Přerov/Prerau) na Morawach do "Fil. Magazyn intendentury Baonu uzup. N.II Petrikau-Kamińsk", przesyłkę po naklejeniu kartki opatrzonej pieczęcią formacyjną z orłem "Kancelarya Baonu uzup Brygady 2-giej" (Berek 225) wraz z dopisaną informacją "Kadra artyleryi Jeżów" skierowano do Jeżowa; stempelek cenzury K.u.k. Militarzensur Prerau-Bahnhof, dobry stan zachowania (lewa krawędź częściowo wystrzępiona);

1916 formularz poczty polowej wysłany 23.I ze Lwowa do "1 pp I baterya artyleryi Feldpost 355", stempelek cenzury we Lwowie; dobry stan zachowania;

na polecenie Józefa Piłsudskiego, już 27.08.1914 powstał oddział artylerii pod nazwą "Kadra Artylerii Legionów Polskich", w połowie 1915 roku skierowany go w rejon Piotrkowa, gdzie jego części miały współtworzyć oddział artyleryjski III Brygady, początkowo planowano utworzyć dwie baterie – 1 i 6, ale ostatecznie sformowano jedynie 1 stacjonującą w Jeżowie; we wrześniu 1915 roku w baterii służyło: 6 oficerów, 19 podoficerów i 141 szeregowych, do dyspozycji były 123 konie, 4 wozy amunicyjne, 16 wozów taborowych oraz kuchnia polowa; uzbrojenie stanowiły przestarzałe armaty polowe zwane "piotrkowskimi".


400 PLN
525

1915 karta z oblężonego Przemyśla Ballonpost Przemyśl / 1915 z bardzo niskim numerem 0089, stemplem formacyjnym oddziału balonowego nr 1 i stemplem kamuflażowym nr I, bardzo dobry stan zachowania.


3 000 PLN
526

1915 służbowy list polecony wysłany z Piotrkowa 14.8.15 do administracji wojskowej klasztoru Jasna Góra za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej nr 146 stacjonującej w Częstochowie (datownik odbiorczy 16.8.15 na odwrocie), z kolekcji H. Rainera.


1 800 PLN
527

1916 nalepki wydania naśladującego wydanie NKN z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, seria cięta.

Fi.7-10A
20 PLN
528

1916 CENZURA MIŃSK - korespondencja do duńskiego oddziału Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 11.5 z Mińska, przekazany poczcie polowej, na odwrocie datownik OBRATNAJA POL.POCZ.KAN. ZAPADN.FRONTA" (ОБРАТНАЯ ПОЛЕВ. ПОЧТ. КОН. ЗАПАДН. ФРОНТА) z wyróżnikiem "e"; cenzura po sprawdzeniu zawartości koperty i treści listu zabezpieczyła przesyłkę pieczęciami lakowymi, dodatkowo stempelek cenzury z numerem cenzora.9; zwraca uwagę stempelek polecenia z napisami grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


Mi.69II 
200 PLN
529

1916 Legion Ukraiński, list wysłany 5.XII.1916 do Starego Sącza za pośrednictwem poczty etapowej 182 z najrzadszym stemplem C.K. Ukraińskich Siczowych Strzelców!


300 PLN
530

1916 (?) koperta ze szpitala zapasowego nr 42 wysłana 1.6 do Ministerstwa Wojny w Berlinie za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej IX Korpusu Zapasowego, przesyłka zwolniona od opłaty pocztowej - oznaczona "HEERESSACHE".


30 PLN
531

1916 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy po rosyjsku, datowany 1.VIII w miejscowości Tara, wysłany do Lwowa; cenzura rosyjska z Piotrogrodu i cenzura austriacka z Wiednia; dodatkowo symbol Czerwonego Krzyża; atrakcyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.


100 PLN
532

1916 (?) koperta "firmowa" 5 królewskiego Bawarskiego pułku artylerii polowej króla hiszpańskiego Alfonsa XIII, wysłana 3.9 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej do Landau; na odwrocie sygnatura nadawcy; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


40 PLN
533

1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 24.IX z Krakowa, adresowana do piekarni polowej Legionów Polskich na pocztę polową 378, cenzura.


50 PLN
534

1916 Legiony Polskie - koperta z listem wysłana 18.V za pośrednictwem poczty polowej 355 do Krakowa, stempelek formacyjny: "C.i K. KOMENDA LEGIONÓW POLSKICH" w książce Berka nieopisany; brak tylnej klapy; wśród przesyłek legionowych, koperty należą do walorów najrzadziej spotykanych.

Fi.16
80 PLN
535

1916 formularz Czerwonego Krzyża (część na odpowiedź) przeznaczony do korespondencji z jeńcami wojennym na terenie Rosji, podpisy po rosyjsku i niemiecku, wysłany 16.XII z obozu w miejscowości Barnauł do Wiśnicza, cenzury; dekoracyjna całość.


100 PLN
536

1916 formularz austriackiej poczty polowej wysłany 18.IX za pośrednictwem poczty polowej nr.296 (datownik z wyróżnikiem "b") do Krynicy, treść pisana po polsku; stempelek formacyjny; karta pionowo zgięta.


20 PLN
537

1916 ilustrowany formularz z polskimi napisami przedstawiający cesarza Franciszka Józefa II zatopionego w modlitwie, pisany po polsku, wysłany 28.IX przez żołnierza 1 Galicyjskiego Pułk Ułanów za pośrednictwem poczty polowej 284 (datownik z wyróżnikiem "b") do Brzozowa,; pieczęć formacyjna z godłem "K. u k. Ulanenregiment Nr.I".


120 PLN
538

1916 widokówka ze Stanisławowa, wysłana 12.II za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 44 do Wiednia, pieczęć formacyjna.


40 PLN
539

1916 WĘGIERSKA POCZTA POLOWA 125, widokówka wysłana za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 125 działającej w Iwanogrodzie, jak wówczas nazywał się Dęblin, obsługującej m.in polskie jednostki legionowe stacjonujące w tym rejonie, datownik "HADTAP-POSTAHIVATAL" (Berek D12), stempel formacyjny z "K,u.K.BAHNHOFKOMANDO IWANGOROD"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


120 PLN
540

1916 formularz wysłany 28.VII ze szpitala fortecznego nr.8 w Krakowie za pośrednictwem poczty polowej 186, adresowany na pocztę polową 96; po doklejeniu kartki wyjaśniającej przyczynę niedoręczenia - zwrócony do nadawcy.


80 PLN
541

1916 Rosja, dekoracyjna koperta z emblematem Czerwonego Krzyża - oddziału d/s jeńców wojennych Wszechrosyjskiego Związku Miast (ВСЕРОССIЙСКIЙ СОЮЗЪ ГОРОДОВЪ), wysłana 6.12 z centrali w Piotrogrodzie do biura w Kopenhadze; stempelek cenzury piotrogrodzkiej z numerem cenzora 244; na odwrocie bardzo wyraźnie odciśnięta pieczęć nadawcy z symbolem Czerwonego Krzyża; efektowna całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.


120 PLN
542

1916 koperta wysłana 11.10 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 200 Dywizji Piechoty do Berlina; pieczęci formacyjne.


20 PLN
543

1916 LE PUY - OBÓZ DLA JEŃCÓW POLAKÓW WE FRANCJI, znajdujący się na południu Francji niedaleko St.Etienne, do obozu tego władze francuskie kierowały Polaków wydzielonych z wziętych do niewoli żołnierzy niemieckich, pochodzących z ziem zaboru pruskiego: Poznańskiego, Śląska, Prus Wschodnich i Zachodnich; widokówka od Mieczysława Borowskiego jeńca nr.19936, datowana 17.12.16, wysłana z Le Puy do Mogilna (datownik odbity niezbyt czytelnie), oznaczona dopiskiem "Service des prisonniers de guerre", dwukrotnie odciśnięty niebieski stempelek obozowy zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej "P.G VISE/ 13:REGION"; artykuł na temat tego obozu opublikował Lucjan Teter w Filateliście 4/1976, ale nie pokazał w nim żadnej przesyłki; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.1
600 PLN
544

1916 niecodzienny formularz z tekstem w 9 językach obowiązujących w C.k. Monarchii, wysłany 12.XII za pośrednictwem poczty polowej 103 do Sanoka, stempelek formacyjny "K.k. Landsturm infanterie bataillion Nr.8 / 4. Kompagnie"; bardzo dobry stan zachowania.


100 PLN
545

1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 14.X za pośrednictwem poczty polowej 389 - funkcjonującej najkrócej, bo zaledwie kilka miesięcy od IX do XII 1916 - przydzielonej do obsługi 1 Brygady, dwuwierszowy stempel formacyjny z orłem "KOMENDA VI BATALIONU/ I Bryg. Leg. Pol." (Berek P56); bardzo dobry stan zachowania;

1917 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka datowana 4-IX oznakowana stempelkiem "Von der Armee im Felde" wysłana z Przemyśla do Warszawy, dwuwierszowy stempel formacyjny "Komenda II Baonu 3 Pułku p/ Legionów Polskich" - w typie P127, ale różniący się od prezentowanego u Berka wizerunku, polski stempelek cenzury CENZUROWANO (Berek C3); stempelek cenzury niemieckiej i "7 FENYGÓW" - czerwonoliliowy stempelek opłaty doręczeniowej III wydania warszawskiej Poczty Miejskiej; dobry stan zachowania; na karcie albumowej.

Fi.17
500 PLN
546

1916 kartka z niemieckiej poczty polowej z Pabianic 27.4.16 do Niemiec.


15 PLN
547

1916 kartka z Czech z poczty polowej w Velké Meziříčí do Krakowa, stempel krakowskiej cenzury wojskowej.


10 PLN
548

1916 Legiony Polskie - wezwanie na przesłuchanie wysłane 8.X z Sądu polowego Komendy Grupy pułk.Zielińskiego, stempel nagłówkowy "3-a KOMP.UZUP. LEG.POL." u Berka nieopisany!!! owalny stempel formacyjny z orłem "Bataljon uzupełniający Nr III Polskich Legionów" (Berek P232); niecodzienny dokument w dobrym stanie zachowania.


200 PLN
549

1916 niewykorzystana kartka z Poczty Polowej ze stemplem formacyjnym Dowództwa Górskiej Brygady Strzelców Podhalańskich.


30 PLN
550

1916 naśladownictwo nalepek z wizerunkiem orła legionowego wydanych przez NKN, jeden czworoblok lekkie zagięcie.


80 PLN
551

1916 list ze Lwowa na Węgry, stempel cenzury wojskowej we Lwowie i rzadkie nalepki dobroczynne Legionów Polskich na odwrocie. Sygnatura Rachmanow.


300 PLN
SOLD
552

1916 kartka z poczty polowej w krakowskim szpitalu do Nowego Sącza, jednorzędowy stempel cenzury, odręczny kolorowy rysunek artystyczny na odwrocie.


180 PLN
553

1916 kartka z poczty polowej z Komendy Twierdzy Krakowa do Błażowej, stempel Komendy, widokówka legionowa nakładu NKN.


800 PLN
554

1916 kartka z austriackiej poczty polowej do Lwowa, stempel formacyjny "K. k. Landwehrinfanterieregiment Pisok Nr. 23", ciekawa odręczna grafika (szkic).


160 PLN