515 |
1915 nalepki wydania naśladującego wydanie NKN z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, serie cięta i ząbkowana, ząbkowana podlepki, cięta bez gumy. | |
| 45 PLN | |
516 |
| 120 PLN | |
517 |
1915 kartka z austriackie poczty polowej w Tarnowie na Węgry, stempel okręgowy urzędu w Tarnowie użyty jako stempel kamuflażowy, stempel formacyjny i stempel cenzury wojskowej, widokówka z Krakowa. | |
| 80 PLN | |
518 |
1915 kartka z Sandomierza, stempel okręgowy Sandomierza użyty jako stempel kamuflażowy, stempel poczty polowej 56, widokówka z Sandomierza. | |
| 100 PLN | |
519 |
1915 list z austriackiej poczty polowej nr 118 z Krakowa do I Brygady Piłsudskiego, stempel cenzury wojskowej na dworcu kolejowym w Krakowie. | |
| 50 PLN | |
520 |
1915 listownik austriackiej poczty polowej wysłany z poczty etapowej nr 118 na Morawy, stempel formacyjny "Polnische Legion / Verpflegs - Staffel Nº3. | |
| 100 PLN | |
521 |
1915 kartka wysłana 28.8.15 z 2. batalionu 5. pułku I. Brygady Legionów podczas marszu na Wołyń do Nowego Sącza, datownik FELDPOSTAMT 118, stempel formacyjny z orłem "I. BRYG. PIŁSUDSKIEGO / LEG. POL. / Komenda 2 Baonu / II. p.p.". | |
| 120 PLN | |
522 |
1915 kartka wysłana 25.6.15 z 4. pułku Legionów w przeddzień wymarszu w pole z Piotrkowa do kompanii sztabowej 2. pułku Legionów, datownik ETAPPENPOSTAMT PIOTRKOW, stempel formacyjny z orłem "2 Batalion 4 pułku * Legionów Polskich *", stempel cenzury ZENSURIERT. | |
| 100 PLN | |
523 |
1915 kartka wysłana 2.9.15 z 1. batalionu 5. pułku I Brygady Legionów podczas marszu na Wołyń do Smolic poczta Zator, datownik FELDPOSTAMT 118, stempel formacyjny z orłem "KOMPANIA 2 BAON I. PUŁK 2.", stempel cenzury Cenzurowano, na rewersie ślady cenzury. | |
| 100 PLN | |
524 |
1915-16 Legiony Polskie - 1 bateria artylerii, dwie przesyłki do tego samego żołnierza, z okresu formowania się jednostki i już na adres definitywny: 1915 formularz poczty polowej datowany 30/7, wysłany z miejscowości Przerów (Přerov/Prerau) na Morawach do "Fil. Magazyn intendentury Baonu uzup. N.II Petrikau-Kamińsk", przesyłkę po naklejeniu kartki opatrzonej pieczęcią formacyjną z orłem "Kancelarya Baonu uzup Brygady 2-giej" (Berek 225) wraz z dopisaną informacją >"Kadra artyleryi Jeżów" skierowano do Jeżowa; stempelek cenzury K.u.k. Militarzensur Prerau-Bahnhof, dobry stan zachowania (lewa krawędź częściowo wystrzępiona); 1916 formularz poczty polowej wysłany 23.I ze Lwowa do "1 pp I baterya artyleryi Feldpost 355", stempelek cenzury we Lwowie; dobry stan zachowania; na polecenie Józefa Piłsudskiego, już 27.08.1914 powstał oddział artylerii pod nazwą "Kadra Artylerii Legionów Polskich", w połowie 1915 roku skierowany go w rejon Piotrkowa, gdzie jego części miały współtworzyć oddział artyleryjski III Brygady, początkowo planowano utworzyć dwie baterie – 1 i 6, ale ostatecznie sformowano jedynie 1 stacjonującą w Jeżowie; we wrześniu 1915 roku w baterii służyło: 6 oficerów, 19 podoficerów i 141 szeregowych, do dyspozycji były 123 konie, 4 wozy amunicyjne, 16 wozów taborowych oraz kuchnia polowa; uzbrojenie stanowiły przestarzałe armaty polowe zwane "piotrkowskimi". | |
| 400 PLN | |
525 |
1915 karta z oblężonego Przemyśla Ballonpost Przemyśl / 1915 z bardzo niskim numerem 0089, stemplem formacyjnym oddziału balonowego nr 1 i stemplem kamuflażowym nr I, bardzo dobry stan zachowania. | |
| 3 000 PLN | |
526 |
1915 służbowy list polecony wysłany z Piotrkowa 14.8.15 do administracji wojskowej klasztoru Jasna Góra za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej nr 146 stacjonującej w Częstochowie (datownik odbiorczy 16.8.15 na odwrocie), z kolekcji H. Rainera. | |
| 1 800 PLN | |
527 |
| 20 PLN | |
528 |
1916 CENZURA MIŃSK - korespondencja do duńskiego oddziału Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 11.5 z Mińska, przekazany poczcie polowej, na odwrocie datownik OBRATNAJA POL.POCZ.KAN. ZAPADN.FRONTA" (ОБРАТНАЯ ПОЛЕВ. ПОЧТ. КОН. ЗАПАДН. ФРОНТА) z wyróżnikiem "e"; cenzura po sprawdzeniu zawartości koperty i treści listu zabezpieczyła przesyłkę pieczęciami lakowymi, dodatkowo stempelek cenzury z numerem cenzora.9; zwraca uwagę stempelek polecenia z napisami grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania. | Mi.69II |
| 200 PLN | |
529 |
| 300 PLN | |
530 |
1916 (?) koperta ze szpitala zapasowego nr 42 wysłana 1.6 do Ministerstwa Wojny w Berlinie za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej IX Korpusu Zapasowego, przesyłka zwolniona od opłaty pocztowej - oznaczona "HEERESSACHE". | |
| 30 PLN | |
531 |
1916 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy po rosyjsku, datowany 1.VIII w miejscowości Tara, wysłany do Lwowa; cenzura rosyjska z Piotrogrodu i cenzura austriacka z Wiednia; dodatkowo symbol Czerwonego Krzyża; atrakcyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 100 PLN | |
532 |
1916 (?) koperta "firmowa" 5 królewskiego Bawarskiego pułku artylerii polowej króla hiszpańskiego Alfonsa XIII, wysłana 3.9 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej do Landau; na odwrocie sygnatura nadawcy; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 40 PLN | |
533 |
1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 24.IX z Krakowa, adresowana do piekarni polowej Legionów Polskich na pocztę polową 378, cenzura. | |
| 50 PLN | |
534 |
1916 Legiony Polskie - koperta z listem wysłana 18.V za pośrednictwem poczty polowej 355 do Krakowa, stempelek formacyjny: "C.i K. KOMENDA LEGIONÓW POLSKICH" w książce Berka nieopisany; brak tylnej klapy; wśród przesyłek legionowych, koperty należą do walorów najrzadziej spotykanych. | Fi.16 |
| 80 PLN | |
535 |
1916 formularz Czerwonego Krzyża (część na odpowiedź) przeznaczony do korespondencji z jeńcami wojennym na terenie Rosji, podpisy po rosyjsku i niemiecku, wysłany 16.XII z obozu w miejscowości Barnauł do Wiśnicza, cenzury; dekoracyjna całość. | |
| 100 PLN | |
536 |
1916 formularz austriackiej poczty polowej wysłany 18.IX za pośrednictwem poczty polowej nr.296 (datownik z wyróżnikiem "b") do Krynicy, treść pisana po polsku; stempelek formacyjny; karta pionowo zgięta. | |
| 20 PLN | |
537 |
1916 ilustrowany formularz z polskimi napisami przedstawiający cesarza Franciszka Józefa II zatopionego w modlitwie, pisany po polsku, wysłany 28.IX przez żołnierza 1 Galicyjskiego Pułk Ułanów za pośrednictwem poczty polowej 284 (datownik z wyróżnikiem "b") do Brzozowa,; pieczęć formacyjna z godłem "K. u k. Ulanenregiment Nr.I". | |
| 120 PLN | |
538 |
1916 widokówka ze Stanisławowa, wysłana 12.II za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 44 do Wiednia, pieczęć formacyjna. | |
| 40 PLN | |
539 |
1916 WĘGIERSKA POCZTA POLOWA 125, widokówka wysłana za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 125 działającej w Iwanogrodzie, jak wówczas nazywał się Dęblin, obsługującej m.in polskie jednostki legionowe stacjonujące w tym rejonie, datownik "HADTAP-POSTAHIVATAL" (Berek D12), stempel formacyjny z "K,u.K.BAHNHOFKOMANDO IWANGOROD"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 120 PLN | |
540 |
1916 formularz wysłany 28.VII ze szpitala fortecznego nr.8 w Krakowie za pośrednictwem poczty polowej 186, adresowany na pocztę polową 96; po doklejeniu kartki wyjaśniającej przyczynę niedoręczenia - zwrócony do nadawcy. | |
| 80 PLN | |
541 |
1916 Rosja, dekoracyjna koperta z emblematem Czerwonego Krzyża - oddziału d/s jeńców wojennych Wszechrosyjskiego Związku Miast (ВСЕРОССIЙСКIЙ СОЮЗЪ ГОРОДОВЪ), wysłana 6.12 z centrali w Piotrogrodzie do biura w Kopenhadze; stempelek cenzury piotrogrodzkiej z numerem cenzora 244; na odwrocie bardzo wyraźnie odciśnięta pieczęć nadawcy z symbolem Czerwonego Krzyża; efektowna całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 120 PLN | |
542 |
1916 koperta wysłana 11.10 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 200 Dywizji Piechoty do Berlina; pieczęci formacyjne. | |
| 20 PLN | |
543 |
1916 LE PUY - OBÓZ DLA JEŃCÓW POLAKÓW WE FRANCJI, znajdujący się na południu Francji niedaleko St.Etienne, do obozu tego władze francuskie kierowały Polaków wydzielonych z wziętych do niewoli żołnierzy niemieckich, pochodzących z ziem zaboru pruskiego: Poznańskiego, Śląska, Prus Wschodnich i Zachodnich; widokówka od Mieczysława Borowskiego jeńca nr.19936, datowana 17.12.16, wysłana z Le Puy do Mogilna (datownik odbity niezbyt czytelnie), oznaczona dopiskiem "Service des prisonniers de guerre", dwukrotnie odciśnięty niebieski stempelek obozowy zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej "P.G VISE/ 13:REGION"; artykuł na temat tego obozu opublikował Lucjan Teter w Filateliście 4/1976, ale nie pokazał w nim żadnej przesyłki; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania. | Fi.1 |
| 600 PLN | |
544 |
1916 niecodzienny formularz z tekstem w 9 językach obowiązujących w C.k. Monarchii, wysłany 12.XII za pośrednictwem poczty polowej 103 do Sanoka, stempelek formacyjny "K.k. Landsturm infanterie bataillion Nr.8 / 4. Kompagnie"; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 100 PLN | |
545 |
1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 14.X za pośrednictwem poczty polowej 389 - funkcjonującej najkrócej, bo zaledwie kilka miesięcy od IX do XII 1916 - przydzielonej do obsługi 1 Brygady, dwuwierszowy stempel formacyjny z orłem "KOMENDA VI BATALIONU/ I Bryg. Leg. Pol." (Berek P56); bardzo dobry stan zachowania; 1917 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka datowana 4-IX oznakowana stempelkiem "Von der Armee im Felde" wysłana z Przemyśla do Warszawy, dwuwierszowy stempel formacyjny "Komenda II Baonu 3 Pułku p/ Legionów Polskich" - w typie P127, ale różniący się od prezentowanego u Berka wizerunku, polski stempelek cenzury CENZUROWANO (Berek C3); stempelek cenzury niemieckiej i "7 FENYGÓW" - czerwonoliliowy stempelek opłaty doręczeniowej III wydania warszawskiej Poczty Miejskiej; dobry stan zachowania; na karcie albumowej. | Fi.17 |
| 500 PLN | |
546 |
1916 kartka z niemieckiej poczty polowej z Pabianic 27.4.16 do Niemiec. | |
| 15 PLN | |
547 |
1916 kartka z Czech z poczty polowej w Velké Meziříčí do Krakowa, stempel krakowskiej cenzury wojskowej. | |
| 10 PLN | |
548 |
1916 Legiony Polskie - wezwanie na przesłuchanie wysłane 8.X z Sądu polowego Komendy Grupy pułk.Zielińskiego, stempel nagłówkowy "3-a KOMP.UZUP. LEG.POL." u Berka nieopisany!!! owalny stempel formacyjny z orłem "Bataljon uzupełniający Nr III Polskich Legionów" (Berek P232); niecodzienny dokument w dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
549 |
1916 niewykorzystana kartka z Poczty Polowej ze stemplem formacyjnym Dowództwa Górskiej Brygady Strzelców Podhalańskich. | |
| 30 PLN | |
550 |
1916 naśladownictwo nalepek z wizerunkiem orła legionowego wydanych przez NKN, jeden czworoblok lekkie zagięcie. | |
| 80 PLN | |
551 |
1916 list ze Lwowa na Węgry, stempel cenzury wojskowej we Lwowie i rzadkie nalepki dobroczynne Legionów Polskich na odwrocie. Sygnatura Rachmanow. | |
| 300 PLN SOLD | |
552 |
1916 kartka z poczty polowej w krakowskim szpitalu do Nowego Sącza, jednorzędowy stempel cenzury, odręczny kolorowy rysunek artystyczny na odwrocie. | |
| 180 PLN | |
553 |
1916 kartka z poczty polowej z Komendy Twierdzy Krakowa do Błażowej, stempel Komendy, widokówka legionowa nakładu NKN. | |
| 800 PLN | |
554 |
1916 kartka z austriackiej poczty polowej do Lwowa, stempel formacyjny "K. k. Landwehrinfanterieregiment Pisok Nr. 23", ciekawa odręczna grafika (szkic). | |
| 160 PLN | |