Auction 92. WW2 PoW and internment camps

4316

1945 Hellbrun Austria - Ratujcie Dzieci Polskie, cięty i ząbkowany arkusik z dopłatą na PCK. - reprodukcje malarstwa polskiego.

Fi.1-4A, B
150 PLN
4317

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech - Spakenberg i Havkruk, seria czysta, w tym kilka znaczków marginesowych, z odmianami kolorów nadruku znaczków za 3 i 30 f., idealny stan zachowania (Fi.1560.- +100% za pełną oryginalną gumę bez podlepki ani jej śladu), gwarancja Danowski.

Fi.1-9, 2b, 9b
3 000 PLN
4318

Fi.1a-9b
5 000 PLN
4319

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Tereny Północnoniemieckie - "Libertas", znaczek za 1(60 f.) z fioletowym nadrukiem PÖHLS na frontowej części poleconego sekretnika niemieckiej poczty polowej, oznaczonego numerem "R48", znaczek unieważniony stemplem okolicznościowym - wg.Machowskiego: "używany był jednorazowo w dniu wyzwolenia pod datą 3.5.45. Pośrodku widoczny jest miecz, po jego lewej stronie trzy rzędy drutu kolczastego, a po prawej trzy rzędy liści laurowych, pod którymi umieszczono napis "POCZTA POLSKA", datownik "PÖHLS (HOLSTEIN)"; znaczki te, wydane w niewielkim nakładzie 360 szt., przeznaczone były do opłacania przesyłek poleconych; obóz w Pöhls został wyzwolony 3.V przez brytyjski oddział pancerny i Poczta Obozowa od razu rozpoczęła swoje funkcjonowanie - pierwsze listy wysłali oficerowie angielscy, były one ostemplowane kasownikiem okolicznościowym; znaczek tego wydania (nr.1) zużyto całkowicie w Pöhls i Lubece; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.1w
1 500 PLN
4320

1945 Lubeka, znaczek wydania "Żaglowiec".

15 PLN
4321

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - Żaglowiec, znaczek za 40 f.

15 PLN
4322

1945 Lubeka, znaczek wydania "Żaglowiec", górny znaczek z błędem "wiosło".

Fi.2B1
100 PLN
4323

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech - Spakenberg i Havkruk, zestaw znaczków czystych z nadrukami w kolorach fioletowym i czerwonym (Fi.400.- +100% za pełną oryginalną gumę bez podlepki ani jej śladu), znaczek za 5 f. gwarancja Danowski.

Fi.2a, 4-7
600 PLN
4324

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Dachau-Allach - "Orzeł Polski", arkusz znaczków za 25 pf. w kolorze niebieskim, odmiana na papierze drzewnym gumowanym deseniowo.

Fi.1cy1
900 PLN
4325

1945 Dachau-Allach, znaczek w odmiennym kolorze na papierze ze znakiem wodnym DM.

40 PLN
4326

Fi.3y
150 PLN
4327

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, tereny północnoniemieckie, "Libertas", typografia z formy cynkowej; znaczek poczty międzyobozowej za 20 fen. w kolorze czerwonym na papierze białym średnim.

Fi.3y
120 PLN
4328

1945 Helmstedt, nie wprowadzony do obiegu znaczek za 1 Mk. w kolorze fioletowym na białym papierze.

Fi.5A
200 PLN
4329

1945 Helmstedt, nie wprowadzone do obiegu znaczki za 1 Mk. w kolorze jasnobrązowym na papierze gładkim kremowym bez gumy, w czteroznaczkowym arkusiku o szerokich marginesach, gwarancja Ryblewski.

Fi.Ark.10
800 PLN
4330

Fi.Bl.5xB
40 PLN
4331

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech - Lubeka, "Syrena", karta pocztowa o sygnaturze E/0281 wysłana 29.8 z obozu dla osób przesiedlonych (Displaced Persons Camp) Nr.1 Geesthacht pod Hamburgiem do Warszawy, znak opłaty skasowany stemplem POCZTA POLSKA HAMBURG, stempel cenzury brytyjskiej T.165 i polskiej cenzury wojskowej nr.676; bardzo rzadki walor w nieco słabszym stanie zachowania, co nie umniejsza jego wartości (Fi.500.-).

350 PLN
4332

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech - Lubeka, "Syrena", karta pocztowa o sygnaturze E/0281 przesłana 2.11 na obszarze Brunszwiku z obozu im. Tadeusza Kościuszki dla osób przesiedlonych (Displaced Persons Camp) do szpitala "Grüner Jäger", znak opłaty skasowany stemplem Poczty Niemieckiej z wirnikiem propagandowym; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania (karta po lewej stronie u góry zagięta)lewa górna ckarta (Fi.500.-).

300 PLN
4333

1945 całostka wydania "Syrena" dla wszystkich Polskich Obozów w Niemczech.

80 PLN
4334

1945 Syrena, całostka dla polskich poczt międzyobozowych w Niemczech.

60 PLN
4335

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech - Lubeka, "Syrena", karta pocztowa o sygnaturze E/0281, czysta, bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
4336

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech - Lubeka, "Syrena", karta pocztowa o sygnaturze L.Z.6.45.25000(1008), czysta, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.Cp2a
60 PLN
4337

Fi.bl.5A
300 PLN
4338

1945 Dachau - Allach, blok z dopłatą na Polski Czerwony Krzyż.

Fi.bl.1A
35 PLN
4339

Fi.bl.5B
300 PLN
4340

Fi.bl.5B
35 PLN
4341

Fi.bl.5B
35 PLN
4342

Fi.bl.1B
35 PLN
4343

Fi.bl.3
200 PLN
4344

Fi.bl.3A
70 PLN
4345

Fi.bl.3B
70 PLN
4346

1945 Dachau Allach, bloki cięty i ząbkowany z dopłatą na PCK 3+7 mk ale bez suchej pieczęci PCK, ze znakiem wodnym "kwadraty w prawo" na liście poleconym wysłanym 29.3.46 z Bad-Wiessee do Berlina, kasownik odbiorczy 4.4 na odwrocie; bloki tego wydania na ogół spotyka się czyste i z dodatkową suchą pieczęcią PCK, te użyte pocztowo na przesyłce z oryginalnego obiegu tworzą bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.bl.3xA-B
1 200 PLN
4347

1945 Dachau Allach, ząbkowany blok z dopłatą na PCK 3+7 mk. w granatowym i czerwonym na papierze bez znaku wodnego, napis typu 1 - lekko pochyły.

Fi.bl.3B
50 PLN
4348

Fi.bl.4yA, 4yB
400 PLN
4349

1945 Dachau Allach, cięty blok z dopłatą na PCK za 2,85+7,25 mk. na białym papierze ze znakiem wodnym "kwadraty w lewo" - położenie normalne (Fi. 200.-), napis typu 1 - lekko pochyły, na marginesie sucho tłoczona pieczęć PCK.

Fi.bl.5A
50 PLN
4350

1945 Dachau Allach, cięty blok z dopłatą na PCK za 2,85+7,25 mk. na białym papierze ze znakiem wodnym "kwadraty w prawo" - tj. obróconym o 90° i jednocześnie nieco obniżonym rysunku (Fi.350.-), napis typu 1 - lekko pochyły, bez sucho tłoczonej pieczęci PCK na marginesie.

Fi.bl.5A
90 PLN
4351

1945 Dachau Allach, cięty blok z dopłatą na PCK za 2,85+7,25 mk. na białym papierze ze znakiem wodnym "kwadraty w prawo" - tj. obróconym o 90° i jednocześnie nieco obniżonym rysunku (Fi.350.-), napis typu 1 - lekko pochyły, na marginesie sucho tłoczona pieczęć PCK.

Fi.bl.5xA
80 PLN
4352

1945 Dachau Allach, ząbkowany blok z dopłatą na PCK 2,85+7,25 mk. na papierze ze znakiem wodnym "kwadraty w prawo" - tj. obróconym o 90° i jednocześnie nieco obniżonym rysunku (Fi.350.-), napis typu 1 - lekko pochyły, na marginesie sucho tłoczona pieczęć PCK.

Fi.bl.5xB
80 PLN
4353

1945 Dachau Allach, ząbkowany blok z dopłatą na PCK 2,85+7,25 mk. na brązowawym papierze ze znakiem wodnym DM - położenie 1 normalne (Fi. 200.-), napis typu 1 - lekko pochyły, na marginesie sucho tłoczona pieczęć PCK.

Fi.bl.5xB
70 PLN
4354

1945 Marsylia, obóz jeńców niemieckich na terenie Francji, list wysłany z obozu do Komitetu Pomocy Jeńcom Wojennym w Paryżu, stempel cenzury obozu "DÉPOT DE P.G. No 151 CONTROLLE", dopisano na czerwono numer: "56693".

120 PLN
4355

1945 list z Obozu Polskiego powstałego w miejscu wyzwolonego oflagu XC, wysłany za pośrednictwem polskiego urzędu pocztowego w Lubece do polskiej jednostki wojskowej o kryptonimie P/40/P (pododdział 1 DPanc) w składzie British Liberation Army, stempel nadawczy POCZTA POLSKA LUBEKA z dostawioną osobno datą -4 Juni 1945; bardzo dobry stan zachowania.

500 PLN