Auction 92. Post offices abroad 1919-1939

2816

1930 Port Gdańsk, PRZESYŁKA URZĘDOWA ZWOLNIONA Z OPŁATY POCZTOWEJ, karta z biura Komisarza Generalnego Rz.P. w Gdańsku wysłana 21.VIII z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do starostwa grodzkiego w Grudziądzu, datownik "POLSKI URZĄD POCZT-TEL" z wyróżnikiem "c", dwuwierszowy stempelek "Sprawa urzędowa wolna od opłaty pocztowej" - w kolorze FIOLETOWYM, w najnowszej książce H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" pod numerem 8c.10.5 skatalogowano jedynie odbitki czerwone - stopień rzadkości RR - bardzo rzadkie (6-10 znanych odbitek)) i czarne - stopień rzadkości RRR - wyjątkowo rzadkie (1-5 znanych odbitek), odbitki w kolorze fioletowym nie odnotowano!!! kancelaryjna pieczęć wpływu starosty grudziądzkiego; niezwykle rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji); gwarancja Schmutz.

2 800 PLN
2817

180 PLN
2818

1931 Port Gdańsk, godło państwa 5 gr + 10 gr - frankatura dwukolorowa, karta pocztowy wysłana 19.VIII z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Gąsawy; znaczki unieważnione datownikiem "POLSKI URZĄD POCZT-TEL"; bardzo dobry stan zachowania (ślady archiwizacji); gwarancja Krawczyk.

Fi.17, 18
Mi.21, 22
200 PLN
2819

Fi.17, 19
350 PLN
2820

Fi.22
Mi.25
800 PLN
2821

Fi.22
Mi.25
320 PLN
2822

Fi.22
Mi.25
400 PLN
2823

1933 Port Gdańsk, znaczek z obiegu pocztowego, gwarancja.

Fi.22
300 PLN
2824

1934 Port Gdańsk, seria, gwarancja Schmutz.

Fi.23-5
150 PLN
2825

Fi.23-25
Mi.26-28
180 PLN
2826

1934 Port Gdańsk, czworoblok znaczka za 10 gr., Fischer 720,- zł, gwarancja.

Fi.24
215 PLN
2827

140 PLN
2828

1935 Port Gdańsk, AMBULANS NR.45 relacji GDYNIA-POZNAŃ, list przesłany 3.XII ambulansem do Mszany Dolnej; polskie ambulanse przejeżdżające przez obszar Wolnego Miasta Gdańska podlegały polskiemu urzędowi kolejowemu Gdańsk 2 znajdującemu się na dworcu głównym w Gdańsku, oprócz nich kursowały też ambulanse podległe urzędom pocztowym w Polsce, wymiana przewożonej przez nie poczty "z" i "do" Polski odbywała się również za pośrednictwem tego urzędu; w książce K.Morawskiego "Stemple i pieczęcie Polskich urzędów pocztowych w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" brak reprodukcji tego datownika, a autor posiadał jedynie fragmenty datownika na luźnych znaczkach; wysoka wycena w niemieckim katalogu Wolffa (250.- pkt.); dobry stan zachowania.

Fi.251, 252
Mi.272, 273
400 PLN
2829

1935 Port Gdańsk, PRZESYŁKA URZĘDOWA - polskie znaczki urzędowe użyte w Gdańsku, list z Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Królewcu wysłany 7.II z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Wydziału Wojskowego Zarządu Miejskiego w Tczewie; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWO-TEL." z wyróżnikiem "u"; zachowana korespondencja urzędowa wysyłana za pośrednictwem polskich urzędów pocztowych w Gdańsku jest wyjątkowo rzadko spotykana i należy do prawdziwych filatelistycznych rarytasów; walor w dobrym stanie zachowania (minimalne punktowe przebarwienia); gwarancja Schmutz.

Fi.U17
Mi.D17
1 800 PLN
2830

1935 Port Gdańsk, ZWROTNE POŚWIADCZENIE ODBIORU (WYPŁATY) W OBROCIE ZAGRANICZNYM - RECEPIS ZWROTNY listu poleconego wysłanego z Urzędu Rozjemczego w Żninie do Gdańska, formularz o sygnaturze "M P. i T. 52 (I 922) 100 000. Druk.Państw. No 16314", stempel nadawczy Żnin z 23.11, datownik odbiorczy i nadawczy z 25 XI "POLSKI URZĄD P.-T. No1" z wyróżnikiem "k"; w najnowszej książce H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" opisano sześć rodzajów tych formularzy (ten jest skatalogowany pod nr.12.1), jako znaną datę jego użycia podano dzień z tego właśnie egzemplarza 25.11.1935, a stopień rzadkości określono jako RRR - wyjątkowo rzadkie (1-5 znanych odbitek), w książce wykorzystano reprodukcję oferowanego egzemplarza; unikalny walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

2 000 PLN
2831

Fi.26-28
Mi.29-31I
60 PLN
2832

1936 Port Gdańsk, nalepka wydana przez Macierz Szkolną w Gdańsku - organizację utrzymującą polskie szkoły powszechne, gimnazjum, Szkołę Handlową i szkoły dokształcające na terenie Wolnego Miasta Gdańska; marginesowy egzemplarz w bardzo dobrym stanie zachowania.

150 PLN
2833

500 PLN
2834

1937 Port Gdańsk, seria "widokowa" z przedrukiem, frankatura dwukolorowa, list zleceniowy wysłany 28.VIII z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Ostrowa Wielkopolskiego; znaczki unieważnione datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T." z wyróżnikiem "i"; czarny stempelek polecenia; koperta z sygnaturą (I.-936); na odwrocie datownik odbiorczy; walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.28, 29
Mi.31I, 32
400 PLN
2835

Fi.29-31
Mi.31II-33
60 PLN
2836

1937 Port Gdańsk, seria, gwarancja.

Fi.29-31
30 PLN
2837

1937 Port Gdańsk, seria "widokowa" z przedrukiem, 25 gr znaczek z silnie przesuniętą perforacją poziomą i pionową - frankatura pojedyncza, list wysłany 29.I z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Tczewa; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T." z wyróżnikiem "a", według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" stempel nr.1.1.15a.2 o stopniu rzadkości R - rzadkie (11-20 znanych odbitek); koperta firmowa "Bank Kwilecki, Potocki i Ska Spółka Akcyjna Oddział w Gdańsku"; doskonały stan zachowania; gwarancja.

Fi.31
Mi.31II
400 PLN
2838

1937 Port Gdańsk, frankatura mieszana - POLSKA KOPERTA (całostka) + znaczki wydania przedrukowego + znaczki polskie bez przedruku, ekspresowy list polecony wysłany 9.VI z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Poznania; znaki opłaty unieważnione datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T." z wyróżnikiem "i"; stempelek polecenia z automatycznym numeratorem, z wyróżnikiem "1k"; na odwrocie datownik odbiorczy 10.6; karty bez przedruku użyte w Polskim Urzędzie w Gdańsku spotykane są sporadycznie, użycie koperty jest prawdopodobnie unikalne; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.Ck7, 28, 29, 285I
Mi.31I, 32, 306I, 31
1 350 PLN
2839

Fi.Cp3c
350 PLN
2840

1938 kartka z Warszawy do Niemiec opłacona znaczkiem przeznaczonym dla polskiej placówki pocztowej w Gdańsku.

Fi.29
250 PLN
2841

1938 Port Gdańsk, FDC - 20 rocznica odzyskania niepodległości, 5 gr znaczek na karcie pocztowej ostemplowany grzecznościowo 11.XI w pierwszym dniu obiegu w Polskim Urzędzie Gdańsk 1; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T." z wyróżnikiem "i".

Fi.32, 29
Mi.34, 32
40 PLN
2842

1938 Port Gdańsk, FDC - 20. rocznica odzyskania niepodległości, seria znaczków na wycinkach ostemplowanych 11.XI w pierwszym dniu obiegu datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY GDAŃSK 1" (Mi. seria kasowana - 110 euro, FDC - 80 euro).

Fi.32-35
Mi.34-37
60 PLN
2843

1938 Port Gdańsk, 20 rocznica odzyskania niepodległości, marginesowy znaczek za 25 gr. ze znacznie przesuniętym rysunkiem, ślad podlepki na dolnym marginesie, znaczek w pięknym stanie.

Fi.34 Mk
Mi.36
150 PLN
2844

1938 Port Gdańsk, przesyłka do Gdańska przechodząca przez Polski Urząd Pocztowy nr.1 - list polecony wysłany 5.VIII z Warszawy; na odwrocie datownik odbiorczy z 6.VIII - "POLSKI URZĄD P.-T. GDAŃSK 1" z wyróżnikiem "b" z całkowicie zużytymi beleczkami mostka; również na odwrocie nalepka kontroli dewizowej; koperta firmowa "S.ROSSET MAKLER PRZYSIĘGŁY Giełdy Zboż.-Tow. w Warszawie WARSZAWA, CEGLANA 17."; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

Fi.299
Mi.320
600 PLN
2845

Fi.Cp4
150 PLN
2846

Fi.Cp4
140 PLN
2847

1938 Port Gdańsk, "WESOŁYCH ŚWIĄT" - kasownik okolicznościowy ładnie odciśnięty 24.XII na widokówce z życzeniami świątecznymi do Poznania; opłata niezgodna z taryfą, ale, co rzadkie, karta pochodzi z oryginalnego obiegu pocztowego; gwarancja Krawczyk.

Fi.KO5
200 PLN
2848

1939 list polecony z Warszawy 30.V.39 opłacony znaczkiem dla polskiej poczty w Gdańsku, na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.35
180 PLN
2849

1939 Port Gdańsk, "The British and Polish Trade Bank A.G." - 25 gr frankatura mechaniczna FA-084, niezwykle rzadko spotykany rekwizyt Polskiego Urzędu Pocztowego w Gdańsku (jedna z trzech znanych frankatur mechanicznych), idealnie odciśnięta 10 5 na kopercie firmowej listu do Warszawy, według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" katalogowana pod nr.9.2 o stopniu rzadkości RR - bardzo rzadkie (6-10 znanych odbitek); walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.FMI
10 000 PLN