Auction 90. Pre-stamp period

25334

1836 kompletny list z pełną treścią datowany 12 Septembri wysłany ze Lwowa do Tarnowa, jednowierszowy stempel nadawczy LEMBERG, na odwrocie kompletna ładnie zachowana sucho tłoczona zalepka listowa; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
25335

1836 kompletny składany list ze Lwowa Wiednia.

60 PLN
25336

1837 Zagraniczny Urząd Pocztowy Królestwa Polskiego w Krakowie, koperta listu wysłanego 7/11 do miejscowości Wielka Wola, krakowski dwuobrączkowy stempel nadawczy typu IV użyty jako kasownik nadawczy, na kopercie różne adnotacje: "a 7.Novembr", "p.Radom/Opoczno", "38" i "10" (na odwrocie); list był zamknięty pieczęcią lakową z herbem Jelita; koperta rozcięta na bokach; według Bojanowicza: "... niewiele korespondencji przechodziło przez niego [urząd polski w Krakowie], dlatego dysponujemy bardzo ubogim materiałem z tego źródła"; w środku kompletny list do Rodziców, bite cztery strony drobnego ale wyraźnego tekstu, wszystko w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

1 200 PLN
25337

1837 kompletny list z pełną treścią (druk) tzw. "obciążony" paczką o wadze 7¼ funta wysłany z Głogowa do miejscowości Okonek (Ratzebuhr), czarny dwuwierszowy z datą stempel nadawczy GLOGAU 1.DEC, czerwona adnotacja o wysokości opłaty "10½"; na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

100 PLN
25338

1838 kompletny list z pełną treścią wysłany ze Szczecinka do Koszalina, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy z datą NEU-STETTIN 2/7, na froncie dopisek "Portofreie Justiz Sache" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, ponieważ było to często nadużywane (szczególnie w przypadku listów z sądów), 1.I.1838 wprowadzono pierwsze stemple imienne dla urzędników prowadzących korespondencję, a od 30.XI.1852 obowiązek ich stosowania na wszystkich listach sądowych - tu stempelek "Klamm"; na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy z godłem; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
25339

1838 WONGROWICZ - NIEZNANY STEMPEL WĄGROWCA, list wysłany 7/11 z miejscowości Wągrowiec do Bydgoszczy, doskonałej jakości czarna odbitka jednoobrączkowego stempla nadawczego WONGROWICZ nie ujętego w fundamentalnej pracy dotyczącej niemieckich stempli przedfilatelistycznych P.Feusera, kataloguje on cztery stemple przedfilatelistyczne z Wągrowca: jednowierszowy 3985-1, dwuwierszowy 3985-2, jedno 3985-3 i dwuobrączkowy 3985-4, trzy z nazwą Wongrowitz jeden z Wongrowiz, polskobrzmiący Wongrowicz nie jest katalogowane; na odwrocie pieczęć lakowa; fantastyczny stan zachowania.

2 000 PLN
25340

60 PLN
25341

1840 kompletny list z pełną treścią wysłany z Tarnopola do Lwowa, owalny stempel nadawczy TARNOPOL z datą "28 IAN." odbitą osobnym stemplem, którą to praktykę zaczęto stosować właśnie w 1840 roku, jest to więc zapewne jeden z pierwszych listów z tymi stemplami!!! na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy "Lemberg 30 IAN 1840"; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

600 PLN
25342

1840 kompletny list z pełną treścią wysłany 8/8 z Koszalina do miejscowości Okonek (Ratzebuhr), czarny jednoobrączkowy stempel nadawczy COESLIN, na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem; dobry stan zachowania.

20 PLN
25343

1840 kompletny prywatny list z pełną treścią wysłany 11/5 z miejscowości Tuczno do Okonka (Ratzebuhr), czarny dwuwierszowy z datą stempel nadawczy TYTZ, adnotacja dotycząca wagi i na czerwono dopisana wysokość opłaty "2½"; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
25344

1840 około, obwoluta listu z Piotrkowa do Kielc, stempel "Interes Rządowy".

40 PLN
25345

60 PLN
25346

1841 PORTO, kompletny list (druk) na koszt adresata oznaczony "Porto" wysłany 20/11 z Warszawy do Włocławka, wysokość należności do pobrania od odbiorcy - "33" wpisano wielkimi cyframi niebieskim atramentem, urząd pocztowy przystawił pieczątkę "Porto" w ramce, te wyjątkowo rzadko spotykane stemple używane były przede wszystkim przez Pocztamt Warszawski, stempel nadawczy z ozdobnikiem typu IIID; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

1 200 PLN
25347

1841 list składany ze Lwowa do Stanisławowa.

50 PLN
25348

1842 list drukowany od biskupa z Wilna do Bieniakoni (dziś na Białorusi).

160 PLN
25349

1843 kompletny prywatny list z pełną treścią wysłany 29 10 ze Świdwina do Koszalina, czarny jednoobrączkowy stempel nadawczy SCHIVELBEIN, adnotacja dotycząca wagi i na czerwono dopisana wysokość opłaty "3", na odwrocie stempelek nadejścia; bardzo dobry stan zachowania.

60 PLN
25350

1843 kompletny list wysłany 21.X z Tarnowa do Dębicy, odnotowana waga przesyłki "½ Loth"; na froncie dwuwierszowy stempel nadawczy TARNÓW 21.OCT, a na odwrocie bardzo ładnie odciśnięty dwuwierszowy stempel odbiorczy DEMBICA 22.OCT; dobry stan zachowania.

50 PLN
25351

1844 kompletny składany list z magistratu we Lwowie do Wiednia.

40 PLN
25352

1844 kompletny składany list ze Lwowa do Austrii.

40 PLN
25353

1845 kompletny list wysłany 22.FEB ze Lwowa do Czerniowiec, dwuwierszowy stempel nadawczy, a na odwrocie połówka suchej pieczęci nadawcy i słabo odciśnięty stempel odbiorczy Czernowitz z 26.II; walor w dobrym stanie zachowania.

60 PLN
25354

1845 kompletny list z pełną treścią wysłany 11/1 z Kołobrzegu do miejscowości Okonek (Ratzebuhr), czarny dwuwierszowy stempel nadawczy z datą COLBERG 11/1, list oznaczony dopiskiem "Militaria!"; wewnątrz wklejony kwit na zwolnioną od opłaty przesyłkę pieniędzy (Schein uber portofreie Geldsendung) na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem i stempelek nadejścia; niecodzienny dokument pocztowy w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
25355

1846 kompletny składany list polecony ze Lwowa do Wiednia, stempel Lwowa typ II z napisem "Reccomandiert".

120 PLN
25356

1846 obwoluta listu ze Lwowa do Jarosławia, stempel nadawczy i odbiorczy typ I.

120 PLN
25357

1847 kompletny list wysłany 10.II z Jarosławia do Przeworska, dwuwierszowy stempel nadawczy, na odwrocie kasownik odbiorczy; słabszy stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

40 PLN
25358

1847 kompletny list polecony z magistratu we Lwowie do Wiednia, stempel polecenia "Recomandiert / LEMBERG / 17 DEZ 1847"..

100 PLN
25359

1848 około, list z Działoszyna do Warszawy, papier ze znakiem wodnym, czarny jednowierszowy w ramce stempel nadawczy typu IIB DZIAŁOSZYN z dopisaną ręcznie datą "29/4", dopisek "IR" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie bardzo lekko odciśnięty czerwony stempel przejściowy Sieradza typu IIIC; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

80 PLN
25360

1848 obwoluta listu z Katscher (Kietrza) do Ołomuńca.

50 PLN
25361

1848 kompletny składany list ze Lwowa do Wiednia, stempel Lwowa typ I.

40 PLN
25362

1849 koszulka listu z częściową treścią wysłanego 10/9 z miejscowości Stryków do Łodzi, czarny jednowierszowy stempel nadawczy (25x4 mm) typu IIA z dopisaną datą "10/9"; dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

40 PLN
25363

1849 kompletny list z pełną treścią wysłany 14/8 z miejscowości Czarne do Okonka (Ratzebuhr), czarny dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy HAMMERSTEIN, na odwrocie stempelek nadejścia 15/8; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

50 PLN
25364

1849 kompletny list z pełną treścią wysłany 8 12 z Człuchowa do Szczecinka (Neustettin), czarny dwuobrączkowy stempel nadawczy SCHLOCHAU; na odwrocie stempelek nadejścia 9/12; całość w dobrym stanie zachowania.

20 PLN
25365

1849 kompletny składany list ze Lwowa do Złoczowa, stempel nadawczy i odbiorczy typ I.

80 PLN
25366

1849 kompletny składany list ze Lwowa do Steyer.

40 PLN
25367

1850 Behändigungs-Schein sądowy druk potwierdzenia odbioru przesyłki wysłany 16.V z miejscowości Szydłowiec do Gniezna, na froncie dwukrotnie odciśnięta pieczęć negatywowa z koroną i trąbką pocztową WITTKOWO, na odwrocie stempelki: gnieźnieński czarny dwuwierszowy w ramce GNESEN z 29-5 i czarny okrągły dwuobrączkowy WITTKOWO z 5/6; dobry stan zachowania.

100 PLN
25368

1850 około, obwoluta listu z Tuszyna do Łodzi, stempel "Interes Rządowy".

30 PLN
25369

1850 około, obwoluta listu z Radomska do Piotrkowa, stempel "INTERES RZĄDOWY".

40 PLN
25370

1851 kompletny składany list z Wiednia do Lwowa, na odwrocie stempel odbiorczy Lwowa typ IIIC.

80 PLN
25371

1851 kompletny składany list z Bochni do Wiśnicza.

60 PLN
25372

1852 ROZDÓŁ - DROHOBYCZ, kompletny list urzędowy z pełną treścią na papierze stemplowym za 15 Kr. wysłany z Drohobycza do miejscowości Rozdół, czarny dwuobrączkowy ozdobny stempel nadawczy DROHOBICZ 23 12; na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel urzędu przejściowego Mikolajow 24.DEC i bardzo rzadki czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy niewielkiego urzędu pocztowego ROZDOŁ 26 DEC: - opisany, ale bez reprodukcji (do tej pory nie była dostępna) w "Katalogu Stempli Przedznaczkowych Galicji i Austriackiej Poczty w Wolnym Mieście Krakowie" Janusza Adamczyka i Jerzego Bartke; dekoracyjny walor z dwoma rzadkimi stemplami Galicji w dobrym stanie zachowania.

1 200 PLN
25373

1852 obwoluta listu z Bochni do Dobczyc.

30 PLN