The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 89. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
17331

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - pasek trzech znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla - II wydanie, środkowy znaczek przesunięty w dół i skośnie obrócony, dolny zgięty, ale ma na odwrocie numer arkusza, wszystkie z pełną oryginalną gumą bez podlepki.

Fi.2
240 PLN
17332

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla z nietypowo obróconym orzełkiem, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki.


80 PLN
17333

1918 kwit na nasiona za 370 rubli z 28.5.18 z pieczęcią formacyjną Komitetu w Bobrujsku, na rewersie pięć znaczków opłaty stemplowej wydanych przez I. Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, bardzo rzadkie.


1 100 PLN
17334

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera we Francji, sekretnik z orłem na sztandarze z otaczającymi napisami "WOJSKO POLSKIE OPIEKA NAD ŻOŁNIERZEM KNP", adresowany do Le Puy, datowany 12.I w Sillé-le-Guillaume, nadany 13-1 w ambulansie relacji Laval - Nogent-le-Rotrou; dwie słabo widoczne pieczęci: okrągła formacyjna z orłem i literami RF "COMMANDE SPECIALE DE RECRUT DE L'ARMEE SERVICE(?) AUTOMOBILE" i prostokątna w ramce "Depot des Troupes Polonaises" (możliwe do odczytania w świetle negatywowym), przesyłka oznaczona literami F.M. (franchise militare – korespondencja wojskowa) zwalniającymi od opłaty pocztowej; korespondencja pisana po polsku; bardzo dobry stan zachowania (Fi. od 1.000.-).

Fi.5
800 PLN
17335

1919 Powstanie Wielkopolskie, ekspresowy list polecony (opłata niezgodna z taryfą), grzecznościowo przesłany miejscowo 16.9 w Wolsztynie, stempelek cenzury powstańczej "Kontrola poczt w Wolsztynie"; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Krawczyk.

Fi.68, 70
Mi.132, 134; 103
160 PLN
17336

1919 Powstanie Wielkopolskie - Z POWROTEM / KOMUNIKACJA PRZERWANA; bardzo rzadko spotykany stempelek informujący o niemożliwości wysłania korespondencji zagranicznej do Niemiec; list z Poznania do Berlina, opłacony znaczkami za 5 i 10 fen., które skasowano 23.7.19; zwrócony do nadawcy po opatrzeniu stempelkiem "Z powrotem / komunikacja przerwana; nadawca po otrzymaniu niedoręczonego listu, zdarł z niego znaczek z 5 fen., a kopertę ofrankował raz jeszcze znaczkami za 5 i 10 fen., po czym 6.8.19 wysłał list ponownie, tym razem skutecznie; unikalna całość w doskonałym stanie zachowania, znaczek "na wierzchu" zagięto dla lepszej ekspozycji waloru, a w szczególności znaczka skasowanego 23.7.

Zawarcie rozejmu w Trewirze nie przerwało zaczepnych działań niemieckich, w końcu maja nastąpiła koncentracji wojsk niemieckich przed ofensywą na tereny zajęte przez powstańców, Komisariat NRL wprowadził 5.VI na terenie wszystkich podległych mu ziem stan wyjątkowy; 26.V Niemcy przerwali komunikację pocztową i telegraficzną pod pretekstem uszkodzenia jedynej linii kolejowej i telegraficznej łączącej terytorium powstania z Rzeszą, listy zwracano do nadawcy lub przetrzymywano do czasu wznowienia komunikacji 30.VII.


Mi.85, 86 
2 000 PLN
17337

1919 dofrankowana całostka od jeńca wojennego wysłana 26.IV z obozu w Krasnojarsku do miejscowości Wildeshausen w Niemczech, stempelki cenzury w Irkucku (z numerem cenzora 46) i Władywostoku (z numerem cenzora 1370); bardzo dobry stan zachowania.


Mi.P22, 66II 
120 PLN
17338

1919 kartka z miejscowości Kozy 13.7.19 do Lidy, stemple frontowej poczty polowej nr 27 i 28 oraz głównej poczty polowej nr IVa, ciekawy obieg pocztowy, widokówka z miejscowości Podlasy.


180 PLN
17339

1919 Grupa harcerska przy 1 Dywizji Piechoty Legionów - karta pocztowa wysłana 6.IV z Sosnowca przez ojca do syna - harcerza Pawła Hause służącego w grupie harcerskiej przy 1DP Legionów, która to jednostka została wkrótce przeniesiona na front litewsko-białoruski, adresat (późniejszy protestancki kapelan WP) brał udział m.in. w walkach o Mińsk Litewski; rzadki, ładnie odbity ramkowy stempelek cenzury poczty polowej "GŁ. POCZTA POLOWA w WARSZAWIE Cenzura Wojskowa"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.


1 000 PLN
17340

1919 walki polsko-ukraińskie, POCZTA POLOWA GRUPY OPERACYJNEJ BRYGADIERA MINKIEWICZA, austriacki formularz poczty polowej datowany "Chyrów 3/II" przesłany za pośrednictwem poczty polowej nr.20 do Warszawy, czytelna odbitka niezwykle rzadkiej pieczęci formacyjnej - dwuwierszowej z orłem u góry "POCZTA POLOWA GRUPY OPER./ BRYG. MINKIEWICZA" (w PZP t.IV s.90 - pokazano zaledwie niekompletną reprodukcję); w adresie nadawcy podano: "Poczta polowa No 20/ grupa pułk.Minkiewicza/ szkoła podoficerska/ w Chyrowie/ Warsz. Legja Akademicka"; niezwykle rzadki walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Płk. Minkiewicz wiosną 1919 dowodząc Grupą Operacyjną swojego imienia, a następnie GO "Bug", wyróżnił się w bojach o Lwów; fragment rozkazu dowódcy Armii gen. Józefa Hallera z 26.V.1919 dotyczący jej działania "natrafiając na bardzo silny opór nieprzyjaciela na linii Poryck, Sokal, Żółkiew, z powierzonego zadania świetnie wywiązała się przez konsekwentne, planowe postępowanie, łamiąc opór nieprzyjaciela na wielu liniach obronnych zajmując duży obszar ziemi polskiej" i dalej "świetnie przeprowadzonym atakiem zdobył Kamionkę Strumiłową, a zarazem wielką ilość materiału wojennego i taboru kolejowego, osiągając linię kolejową Lwów, Brody"; za zasługi wojenne 1.VI.1919 otrzymał awans na stopień generała podporucznika (gen. bryg.).


1 200 PLN
17341

1919 wojna polsko-sowiecka, walki na Wileńszczyźnie, widokówka wysłana 15.XII przez żołnierza 11 pułku ułanów za pośrednictwem poczty polowej nr.36 do Sosnowca, pieczęć formacyjna "Dowództwo Szw.K.M. 11p.Ułan.", kasownik odbiorczy; po wytężonej kampanii, pułk rozlokowano w okolicy miejscowości Dukszty, gdzie pełnił rolę odwodu grupy gen. Śmigłego-Rydza.


200 PLN
17342

1919 wojna polsko-ukraińska, walki o odblokowanie Lwowa i ofensywa w Galicji oraz na Wołyniu, widokówka datowana 5.5.1919 przesłana za pośrednictwem Głównej Frontowej Poczty Polowej I w Przemyślu do Kutna, stempelek formacyjny "12 Kompania 32 p.p." - pułk operował w zgrupowaniu gen. Wacława Iwaszkiewicza, które wchodziło w skład sił przeznaczonych do przeprowadzenia ofensywy, na początku maja skoncentrowano ponad 30 tys. żołnierzy i 14 maja rozpoczęło się natarcie w szerokim pasie, które w krótkim czasie, doprowadziło do całkowitego odblokowania otoczonego z trzech stron Lwowa i przesunięcia linii frontu na wschód.


120 PLN
17343

1919 wojna polsko-ukraińska, list wysłany 14.10 z Brzozowa do miejscowości Posada Jaćmierska, stempelek formacyjny "3. Kompania 37.p.p." - pułk ten w wojnie polsko-ukraińskiej walczył o otwarcie drogi do broniącego się Lwowa zajmując Gródek Jagielloński, a następnie brał udział w walkach o Sambor, Drohobycz i Stanisławów, nad Dniestrem i Zbruczem; koperta z sucho-tłoczonym na odwrocie motywem kwiatowym.


120 PLN
17344

1919 (?) czysty formularz wydany dla potrzeb poczty polowej przez Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża oznakowany jego stemplem, bezpłatnie rozdawany żołnierzom frontowym; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.


150 PLN
17345

1919 wojna polsko-sowiecka, front białorusko-litewski, widokówka od żołnierza 34 pułku piechoty napisana "w polu" wysłana 22.X do Wielunia za pośrednictwem poczty polowej 24 przydzielonej do 9 Dywizji Piechoty, pieczęć formacyjna "DO LISTÓW Dowództwo III Baonu 34 p.p. W.P.", odręczna adnotacja cenzorska u dołu "Cenzurowano szef komp." z parafką; jesienią 1919 (IX/X) pułk toczył ciężkie walki z bolszewikami na kierunku mozyrskim, wypierając ich z zachodniego brzegu dolnej Ptyczy, gdzie front polski ustalił się zimę; gwarancja Schmutz.


250 PLN
17346

1919 ilustrowany formularz poczty polowej wysłany 4.XII za pośrednictwem Frontowej Głównej Poczty Polowej nr.1 do Ostrowa Łomżyńskiego, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO OBOZU SZKOLNEGO SAPERÓW", datownik odbiorczy; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


320 PLN
17347

1919 kartka pocztowa ze Lwowa 14.10.19 do sierżanta 8. pułku legionów na pocztę polową 20.


20 PLN
17348

1919 OBRONA LWOWA - austriacki formularz poczty polowej datowany 25.II, wysłany za pośrednictwem Poczty Polowej nr.12 ze Lwowa do Żyrardowa w okresie najcięższych walk z Ukraińcami, gdy połączenie z resztą kraju utrzymywano wyłącznie poprzez linię kolejową Lwów - Przemyśl, która w wyniku ofensywy ukraińskiej rozpoczętej w początkach marca została 11.III w kilku miejscach przerwana i Lwów znalazł się w okrążeniu; oddziały pod dowództwem gen.Iwaszkiewicza idące z odsieczą broniącemu się miastu po 10 dniach 20.III wyparły Ukraińców i odblokowały linię kolejową; pieczęć formacyjna z orłem "DOWÓDZTWO 36 P.P. W.P", datownik odbiorczy ZYRARDOW z 1.3;

36 pułk piechoty Legii Akademickiej sformowany z młodzieży akademickiej uczelni warszawskich, wyrąbał sobie bagnetami drogę do oblężonego Lwowa, gdzie wkroczył 10.I witany entuzjastycznie przez mieszkańców miasta; ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania, gwarancja.


500 PLN
17349

1919 list wysłany 8.5.19 z 2. pułku strzelców podolskich (z frontu w rejonie Lwowa) do Krakowa, stempel FRONTOWA POCZTA POLOWA * No 22 * z wyróżnikiem a, stempel formacyjny z orłem Dowództwo 2 Pułku Strzelców Podolskich.


80 PLN
17350

1919 "cegiełka" - potwierdzenie wpłaty na "Listek do wieńca/ Na groby Obrońców Lwowa/ i wschodniej Małopolski/ złożył/ J.W.P.", w wieńcu cytat z "Hymnu strzeleckiego" "Z trudu naszego i znoju Polska powstała by żyć".


80 PLN
17351

1919 kartka wysłana 27.10.19 z Wilna do Białej, datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 28", pieczęć formacyjna z orłem "Prowiantura 12 p.p. / (w polu)", widokówka z Wilna.


90 PLN
17352

1920 Zaślubiny Polski z morzem - wydanie Armii gen. Hallera; z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego ppłk. Mariana Dienstl - Dąbrowy, dla upamiętnienia objęcia przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck, zaopatrzono w nadruk typograficzny "Nad / Polskim / Morzem / Puck / 10.II.1920" trzy niemieckie znaczki (nakład 700 szt., Fi.3000.-); na każdym z nich charakterystyczna usterka nadruku - przerwa w "d", wartość 25 fen. jak zawsze z nadrukiem w położeniu odwróconym, gwarancja Ćwiertnia.

Fi.1-3
2 400 PLN
17353

1920 SKAUTING - wojna polsko-sowiecka, karta pocztowa przesłana miejscowo 20.VIII w Warszawie, zaledwie pięć dni po rozpoczęciu polskiego przeciwuderzenia i odrzuceniu bolszewików na wschód, adresowana do Naczelnego Inspektoratu ZHP, nadawcą jest harcerz służący w elitarnym 1 pułku szwoleżerów w 3 ochotniczym szwadronie zapasowym; na apel władz ZHP, druhowie służący w jednostkach liniowych mieli obowiązek zawiadamiać o swoich przydziałach, akcja ta miała na celu m.in. tworzenie rezerwy kadrowej i przesyłanie harcerzom materiałów szkoleniowych itp.; formacyjna pieczęć listowa; ślady archiwizacji; gwarancja Schmutz.


800 PLN
17354

1920 Powstanie Wielkopolskie, formularz z IX Oddziału Dowództwa Okręgu Generalnego, przesłany 3.4 z Poznania do Sekcji Lekarskiej Naczelnego Dowództwa w Warszawie, kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53, dodatkowe stemple, adnotacje i oznaczenia; ślady archiwizacji; z kolekcji S.Rosińskiego.


200 PLN
17355

1920 Armia gen. Józefa Hallera, poczta polowa nr.311, list wysłany 27-8 do Nancy zaledwie niecałe dwa tygodnie po odparciu bolszewickiej nawały spod Warszawy, kasownik poczty polowej "Tresor et Postes 311" przydzielonej do obsługi Francuskiej Misji Wojskowej w Warszawie; kasownik odbiorczy na odwrocie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania (minimalne ubytki na tylnej klapie); z kolekcji S.Rosińskiego; gwarancja Schmutz.

Fi.3
250 PLN
17356

1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 8.VI z Zakopanego, adresowana do Dowództwa Etapów WP na Ukrainie na pocztę polową 201 stacjonującą wówczas w Winnicy; karta ukośnie zgięta.


80 PLN
17357

1920 Bitwa Warszawska - dokument wystawiony 28-VIII wkrótce po odparciu spod Warszawy bolszewickiej nawały, przepustka dla żołnierza z pieczęcią formacyjną "Baterja Zapasowa 8. Pułk Artylerji Polowej"; żołnierze baterii zapasowej skutecznie bronili Torunia przed sowietami; niecodzienny dokument w bardzo dobrym stanie zachowania.


120 PLN
17358

1920 kartka pocztowa wysłana 24.1.20 z Francuskiej Misji Wojskowej w Warszawie do Francji, datownik poczty polowej 311 obsługujacej Francuska Misje w Warszawie oraz częściowo odbity stempel formacyjny z orłem "COMPA... * LE CAPITA...".


55 PLN
17359

1920 pocztówka pisana z Warszawy 3.02.20 do Płocka, datownik głównej poczty polowej w Warszawie "FR. GŁ.POCZTA POLOWA I".


50 PLN
17360

1920 telegram wysłany 17.6.20 w czasie ciężkich walk odwrotowych do dowództwa 6 Armii z Dowództwa Sztabu Generalnego w sprawie odesłania 3 plutonów marszowych dla 5. Pułku Artylerii Polowej, z tyłu stempel odbiorczy "DOWÓDZTWO 6.ARMJI / Oddział I. Organizacyjny", adnotacja "Skierować do 13 dyw. zawiadomienie Dąbrowskiego 17/6 podpis".


370 PLN
17361

1920 karta wysłana 23.3.20 z frontu nad Berezyną z do Puchowa, datownik FRONTOWA POCZTA POLOWA No 28, pieczęć formacyjna z orłem "16 p.p. / 9.kompania polowa", parafka cenzora.


90 PLN
17362

1920 wojna polsko-sowiecka, polska ofensywa na Mińsk po bitwie nad Niemnem, widokówka napisana w "miejscu postoju" 7/XI-20, wysłana z Głównej Poczty Polowej IV do Tarczyna, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO 4-ej ARMJI/ Szefostwo Kolejnictwa"; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania;

bitwa nad Niemnem (20-26.IX) była ostatnią wielką bitwą wojny polsko-bolszewickiej, Armia Czerwona poniosła kolejną (po bitwie warszawskiej) olbrzymią klęskę, w jej wyniku definitywnie rozbito oddziały bolszewickie i nastąpił pościg za jej niedobitkami, 30.IX 4 Armia odbiła Baranowicze i nacierając wzdłuż linii kolejowej 14.X zdobyła Mińsk, 18.X po podpisaniu rozejmu ofensywę wstrzymano - z tego okresu pochodzi ten walor.


450 PLN
SOLD
17363

1920 wojna polsko-sowiecka, polska ofensywa na Mińsk po bitwie nad Niemnem, widokówka przedstawiająca "Szefostwo Kolejnictwa" wysłana 1.XII.20 z Baranowicz do Tarczyna, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO 4-ej ARMJI/ Szefostwo Kolejnictwa"; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania;

bitwa nad Niemnem (20-26.IX) była ostatnią wielką bitwą wojny polsko-bolszewickiej, Armia Czerwona poniosła kolejną (po bitwie warszawskiej) olbrzymią klęskę, w jej wyniku definitywnie rozbito oddziały bolszewickie i nastąpił pościg za jej niedobitkami, 30.IX 4 Armia odbiła Baranowicze i nacierając wzdłuż linii kolejowej 14.X zdobyła Mińsk, 18.X po podpisaniu rozejmu ofensywę wstrzymano - bardzo ciekawe zdjęcie Szefostwa kolejnictwa 4 Armii jako widokówka.


300 PLN
17364

1921 Powstanie Słuckie - wydanie Nadzwyczajnej Rady Słucczczyzny, nadruk białoruskiej Pogoni, skrótu rosyjskiego brzmienia nazwy Rady - Ч.Р.Сл i nominału w walucie kopiejkowej pod napisem, przygotowane jako znaczki opłaty za doręczanie listów w Słucku, niedoszłe do obiegu - obszerny opis Powstania Słuckiego aukcja 87 lot 751, trzy parki znaczków za 50 kop./10 hal., na każdej inne nadruki - lekko odbity, mocno odbity i rozmazany, ciekawe do specjalizacji.

Fi.3
300 PLN
17366

1921 list polecony z frontowej poczty polowej nr 23 do szkoły podoficerskiej, wezwanie do odbioru listu z Ameryki.


60 PLN
17367

1921 polecona kartka z frontowej poczty polowej nr 23 8.VIII.21 do 23 p.p.


180 PLN
17368

1921 wojna polsko-sowiecka, pokwitowanie na list polecony do 23 Dywizji Piechoty, nadany 11.VI w Sortowni Poczt Polowych w Warszawie, czerwona odbitka bardzo rzadko spotykanego kasownika (wyróżnik c), niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; rzadkość!!!


120 PLN
17369

1921 karta polecona z poczty polowej nr 23 23.IX.21 do Dowództwa 2/19 Kompanii Saperów, formularz wezwania do odbioru listu z Ameryki. ślady po archiwizacji poza tym stan karty bardzo dobry.


40 PLN
17370

1921 prywatne wydanie znaczków okupacyjnych dla Zachodniej Ukrainy - przedruk na znaczkach ukraińskich, z orłem, i nominałem w polskiej walucie, kompletna seria na wycinkach.


350 PLN
17371

1922 kartka wysłana z poczty polowej nr 32 16.X.22 do Lwowa, stempel cenzury wojskowej "CENZUROWANE / komp. sztab. 12 Dyw. p.".


140 PLN