The auction will start on 21.06.2024

Auction 89. Communist Poland 1945-1952

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
21461

1946 "DAR NA ODBUDOWĘ WARSZAWY" - cegiełka za 100 zł wydana przez Komitet Wykonawczy Naczelnej Rady Odbudowy miasta stołecznego Warszawy; niecodzienny dokument w słabszym stanie zachowania (brak narożnika, pionowe zgięcie).


30 PLN
21462

1947 lotniczy list polecony z Lublina do Anglii.

Fi.375, 395, 408b
50 PLN
21463

1947 "II ZIMOWE MISTRZOSTWA LEKKOATLETYCZNE POLSKI W OLSZTYNIE 8-9.II.1947" Olsztyn 1, znaczek na kopercie ostemplowany kasownikiem okolicznościowym w kolorze fioletowym (Myślicki 47 001), temat - SPORT.

Fi.377
Mi.410
40 PLN
21464

1947 kartka lotnicza z Sopotu do Rumunii.

Fi.377, 425B
30 PLN
21465

1947 list polecony z upt. Telekom. Warszawa 30.IV.47.

Fi.378, 379A
Mi.410, 412B 
15 PLN
21466

1947 list polecony z Poznania 7.3.47 do Lublina, na odwrocie stemple odbiorcze.

Fi.378, 379A, 419
Mi.411, 412B, 453
60 PLN
21467

1947 kartka z Grudziądza 2.4.47.

Fi.379A
Mi.412B 
10 PLN
21468

1947 duży ekspres polecony z Ziębic do Wałbrzycha, wszystkie znaczki z prywatnym ząbkowaniem.

Fi.385, 408a
Mi.419, 441a
70 PLN
21469

1947 list lotniczy z Poznania do Ameryki.

Fi.396, 441
Mi.429, 476
20 PLN
21470

1947 list lotniczy z Lublina 3.4.47 do Wielkiej Brytanii.

Fi.397
Mi.430
10 PLN
21471

1947 ekspres polecony (lotniczy?) z Krynicy 2,.8.47 do Warszawy.

Fi.400, 425B
Mi.433, 468A 
25 PLN
21472

1947 duży list polecony z Komitetu Żydowskiego w Ziębicach do Wałbrzycha, znaczki wydania "Będzin" z prywatnym ząbkowaniem.

Fi.408b
Mi.441b
75 PLN
21473

1947 list nadany w ambulansie pocztowym na trasie Wrocław - Międzylesie nr 705znaczek wydania "Będzin" z prywatnym ząbkowaniem, gwarancja Krawczyk.

Fi.408b
Mi.441b
130 PLN
21474

1947 list polecony z poznania do Lublina, prawidłowa opłata i stemple odbiorcze na odwrocie.

Fi.408b, 417
Mi.441b, 452
240 PLN
21475

1947 list polecony z Przerośli 29.8.47 do Stanów, na odwrocie liczne stemple odbiorcze.

Fi.408b, 427A
Mi.441b, 462B
20 PLN
21476

1947 ekspres polecony z Dęblina 12.III.47 do Radomia.

Fi.415a
Mi.448 
90 PLN
21477

1947 karnet - "2 WALNY ZJAZD DELEGATÓW KÓŁ MIEJSCOWYCH ZWIĄZKU ZAWODOWEGO PRACOWNIKÓW POCZT I TELEKOMUNIKACJI", nakład 1500 numerowanych egzemplarzy, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.415a-c, 428
Mi.448-50, 471
120 PLN
21478

1947otwarcie Sejmu Ustawodawczego, znaczek z przesuniętym w dół nadrukiem.

Fi.416
Mi.451
40 PLN
21479

1947 otwarcie sejmu ustawodawczego, koperta FDC stemplowana kasownikiem Warszawa Sejm.

Fi.416
Mi.451 
120 PLN
21480

1947 FDC - "Otwarcie Sejmu Ustawodawczego".

Fi.416
Mi.451 
120 PLN
21481

1947 otwarcie Sejmu Ustawodawczego, narożna parka z oznaczeniem walca na marginesie.

Fi.416
Mi.4514
25 PLN
21482

1947 Sejm Ustawodawczy, wydanie przedrukowe, marginesowy czworoblok znaczków za 3+7 zł., prawy górny z rzadkim błędem na poz.12 "skośne połozenie nadruku", gwarancja Krawczyk.

Fi.416 B
Mi.451 
120 PLN
21483

1947 XXII narciarskie mistrzostwa Polski OSZUSTWO NA SZKODĘ POCZTY, dwa znaczki za 5+15 zł. jako opłata za list polecony z Zakopanego do Krakowa; pierwszy prawdziwy z poz. 6 z charakterystycznymi dla tej pozycji błędami nadruku "wcięcie z lewej w literze I oraz z prawej w literze N", drugi z fałszywym nadrukiem odwróconym z poz.3 z błędem "wcięcie z prawej w literze I", fałszerstwa dokonano nadużywając skradzioną z drukarni kliszę z oryginalnymi nadrukami z pól 1-5; ponieważ zmieniała ona nominał z 25 gr. na 5+15 zł. przy użyciu pocztowym takiego znaczka poczta ponosiła duże straty, historia głosi, że kiedy Polski Związek Narciarski chciał rozprowadzić znaczki (był beneficjentem dopłaty) kioski i filateliści byli już zaopatrzeni w znaczki z nadużytym nadrukiem, to że list został nadany 24.2 - w trzecim dniu obiegu, w Zakopanem (kasownik okolicznościowy) potwierdza ten fakt; mimo energicznego śledztwa źródła wycieku kliszy nie ustalono; ze względu na wysoką dopłatę znaczki na oryginalnych listach są bardzo rzadkie, na odwrocie datownik odbiorczy z dnia 25.2.47, gwarancja (FP) Krawczyk.

Fi.417, 417 No
Mi.452
8 000 PLN
21484

1947 list z Warszawy 13.7.47 do Połczyna Zdroju, rozbite ZŁ.

Fi.418
Mi.454 
15 PLN
21485

1947 wydanie przedrukowe, znaczek za 5/6 zł. cięty, gwarancja.

Fi.418 nz
Mi.454 U 
200 PLN
21486

1947 wydanie przedrukowe, znaczek za 5/6 zł. z zalanym pomarańczowym nadrukiem, gwarancja.

Fi.418b B
Mi.454 
50 PLN
21487

1947 wydanie przedrukowe, parka znaczków ciętych, gwarancja Schmutz.

Fi.418nz
Mi.451U
600 PLN
21488

1947 wydanie przedrukowe, sześcioblok znaczków ciętych, gwarancja.

Fi.418nz
Mi.454U 
900 PLN
21489

1947 wydanie przedrukowe, narożny nieząbkowany czworoblok, gwarancja Wiatrowski.

Fi.418nz
Mi.454U 
1 000 PLN
21490

1947 Kultura Polska (I) - Malarstwo - J.Matejko, J.Malczewski, J.Chełmoński; czworoblok bardzo rzadkich prób znaczka za 1 zł. w kolorze ciemnoniebieskim (Fi.10000.-), drukowanych z walca N.2.W.1 - oznaczenie znajduje się przed 91 i za 100 znaczkiem w arkuszu i tylko próby z tych dwóch pozycji można łatwo zidentyfikować; próba była drukowana 22.IV.1947 roku i nie została w tej formie przyjęta do druku, stosowna adnotacja prof.S.Miksteina na dolnym marginesie; w katalogu Fischera pojawiły się pierwsze próby tego wydania, na razie dane są dalece niepełne - z pierwszego wydania skatalogowano trzy próby - w tym tą oferowaną (wycena po 2500.-), z drugiego dwie, w tym drugą z walców VI, VII i VIII (Fi. po 2500.-); wszystko zostało dokładnie opisane przez L.Schmutza w styczniowym numerze Przeglądu Filatelistycznego na str.38-42 i na tej podstawie zostanie pewno po wielu latach prawidłowo skatalogowane; cena wywoławcza na bazie dwóch prób obok oznaczenia walca, dwie pozostałe policzone symbolicznie (po 1000,-), gwarancja i opis Schmutz.

Fi.420 P1
Mi.455
7 000 PLN
21491

1947 Kultura Polska, serie z odmianami papierów.

Fi.420-7A
Mi.455-62B
150 PLN
21492

1947 Kultura Polska, serie z odmianami papierów i ząbkowań ZL10 3/4 i ZL11.

Fi.420-7B
Mi.455-62A
300 PLN
21493

1947 Kultura Polska, blok legitymacyjny.

Fi.420A
Mi.455B 
25 PLN
21494

1947 kultura polska, znaczek z numerem walca na marginesie.

Fi.420A
Mi.455B 
20 PLN
21495

1947 Kultura Polska, blok legitymacyjny.

Fi.420B
Mi.455A
25 PLN
21496

1947 Kultura Polska, blok legitymacyjny.

Fi.420B
Mi.455A 
25 PLN
21497

1947 kultura polska, znaczek z numerem walca na marginesie.

Fi.420B
Mi.455A 
20 PLN
21498

1947 kultura polska, znaczek z numerem walca na marginesie.

Fi.421A
Mi.456B 
20 PLN
21499

1947 Kultura polska I wydanie, cięty znaczek za 2 zł. z błędem na poz.50 "plamka na brodzie", gwarancja i oznaczenie.

Fi.421A B2
Mi.456B
60 PLN
21500

1947 kultura polska, znaczek z numerem walca na marginesie.

Fi.421B
Mi.456A 
15 PLN