Auction 88. Central Lithuania

10967

1921 Kościół Św.Anny w Wilnie, znaczek dopłaty za 20 mk. o podwójnym drugostronnym druku.

Fi.D6A Dp
60 PLN
10968

1921 Kościół Św.Anny w Wilnie, znaczek dopłaty za 20 mk. o poczwórnym druku - w tym jednym odwróconym, gwarancja.

Fi.D6A Dpc
100 PLN
10969

1921 polecone zawiadomienie o "nadejściu listu Rek-ameryk" nadane 5.XII z poczty polowej nr.23 przydzielonej do Dowództwa Wojsk Litwy Środkowej w Wilnie, wysłane do 86 pułku piechoty również na pocztę polową 23, datownik nadawczy FRONTOWA POCZTA POLOWA NR.23 z wyróżnikiem "a", fioletowy stempelek polecenia; przesyłkę wydano adresatowi następnego dnia; formularz z wewnętrznego obiegu pocztowego instytucji wojskowych Litwy Środkowej; dobry stan zachowania (ślady archiwizacji), gwarancja.

200 PLN
10970

1922 POSZUKIWANIE ADRESATA w USA i KANADZIE, zagraniczny list polecony, wysłany 5.II z urzędu Wilno 1 do miejscowości Toledo w USA - stemple odbiorcze z 25.III; ponieważ adresat wyjechał przeadresowaną przesyłkę odesłano do Cleveland gdzie dotarła 26.III; tam kolejne przeadresowania, kilkukrotne uściślenia adresu, nowe numery rejestru i na koniec odsyłka do Toronto, gdzie wreszcie szczęśliwie ją odebrano; na froncie odciśnięte stempelki polecenia: z Wilna i numerowe amerykański i kanadyjski; dekoracyjny walor o bogato udokumentowanym obiegu pocztowym, całość w dobrym stanie zachowania - liczne odręczne adnotacje, a częściowo nawet i przebarwienia powstałe podczas długich poszukiwań adresata, są dowodem jego absolutnie niefilatelistycznego charakteru i wielkim atutem tego waloru, ze słynnej kolekcji G.Hahne.

Fi.40B, 41B
Mi.40A, 41A
3 000 PLN
10971

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, unikalna niekatalogowana próba znaczka za 10 mk. w kolorze czarnym na żółtobrązowym średnim papierze, sygnowana, gwarancja Schmutz.

Fi.44 P7
600 PLN
10972

Fi.44 P6
150 PLN
10973

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, podwójny druk niekatalogowanej próby znaczka za 10 mk. w kolorze brązowym na kremowym średnim gąbczastym papierze gazetowym, gwarancja Schmutz.

Fi.44 P Dp
250 PLN
10974

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej - litografia Drukarni "Lux", unikalny zestaw prób matrycowych o rysunkach kolejno: 10 Mk. - siewczyni, 25 Mk. herb Litwy Środkowej, 50 Mk. - Teatr Wileński, 75 Mk. - kowal z rodziną, nigdzie nie opisywane; trzy wartości pochodzą ze słynnej kolekcji G.Hahne, jedna z kolekcji K.Trokenheima; najrzadsze próby Litwy Środkowej; fotoopinia Schmutz.

Fi.44-47 P
11 000 PLN
10975

Fi.44-47A
Mi.44-47B
320 PLN
10976

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, czysta seria ząbkowana.

Fi.44-47B
Mi.44-47A
100 PLN
10977

Fi.44-47B
Mi.44-47A
320 PLN
10978

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, 10 mk - frankatura pojedyncza, prawidłowo opłacony list miejscowy nadany 11.III w urzędzie Wilno 1, znaczek unieważniony kasownikiem z wyróżnikiem "*e*" odciśniętym również na odwrocie, koperta urzędowa SEJM WILEŃSKI, na odwrocie idealnie odciśnięta pieczęć sejmowa z herbem Wilna - św.Krzysztofem przenoszącym Dzieciątko Jezus przez rzekę; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

Fi.44A
1 200 PLN
10979

Fi.46 P3
200 PLN
10980

Fi.46 P4
250 PLN
10981

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, podwójny druk niekatalogowanej próby znaczka za 50 mk. w kolorze granatowym, na cienkim liniowanym papierze, gwarancja.

Fi.46 P Dp
400 PLN
10982

Fi.47 MK
100 PLN
10983

Fi.47 P3
300 PLN
10984

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, niekatalogowana próba znaczka za 75 mk. w kolorze fioletowym na kremowym papierze, o lekko przesuniętym podwójnym druku, gwarancja Schmutz.

Fi.47 P Dp
250 PLN
10985

1933 "Vaduokim Vilniu!" - "Ratuj Wilno!" - litewskie stemple propagandowe na liście wysłanym 27.I z miejscowości Grażyszki do Bernem w Belgii, znaczki unieważnione datownikiem GRAZISKAI-AG.VILK.APSK.; dobry stan zachowania (brak tylnej klapy, koperta od góry mocno przycięta) ciekawy i rzadki walor ukazujący jak, wskutek pogmatwanych losów, daleko od siebie mogą odejść dwa narody tworzące przez blisko 500 lat jedno wspólne, wielkie i wspaniałe państwo;

propaganda antypolska na Litwie w okresie międzywojennym była bardzo silna, Litwini nie mogli pogodzić się z utratą Wilna; po długoletnim (od 1920) okresie zerwanych stosunków dyplomatycznych i trwającym stanie wojny - czego skutkiem było m.in zawieszenie wymiany korespondencji między Polską, a Litwą, stosunki unormowano dopiero 19.III.1938 po polskim ultimatum, 30.III nastąpiła akredytacja posłów obu państw w Kownie i w Warszawie, a wkrótce przywrócono również wymianę korespondencji między obydwoma krajami.

Mi.273A, 314
400 PLN