The auction will start on 19.04.2024

Auction 88. WW1 occupation postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
8758

1916 okupacja niemiecka - "Gen.- Gouv. Warschau", karta pocztowa rzadka odmiana na kartonie ciemnopiaskowym; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.Cp6
20 PLN
8759

1916 okupacja niemiecka - "Gen.- Gouv. Warschau", czysta całostka - w związku z podwyższeniem od 1.X.1918 taryfy - urzędowo dofrankowana; według opracowania pp. J.Berbeki i P.Pelczara "Przegląd Filatelistyczny" zeszyt specjalny 2: "W miarę wzrostu taryfy, do kartek po 7½ fen pracownicy poczty niemieckiej doklejali znaczki po 2½ fen z nadrukiem "Gen.-Gouv. Warschau". Doklejanie znaczków prowadzono krótko (6 tygodni) i tylko na bieżące potrzeby, a nie na zapas, stąd w chwili przejmowania magazynów pocztowych przez Polaków tylko nieliczne kartki posiadały doklejki"; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.Cp6, 6
60 PLN
8760

1916 list ze Lwowa do Wiednia, stempel cenzury wojskowej ze Lwowa.


Mi.182
25 PLN
8761

1916 okupacja austro-węgierska, formularz poczty polowej wysłany 18.X ze szpitala oficerskiego za pośrednictwem urzędu etapowego w Chełmie (kasownik z wyróżnikiem "c"), adresowany na pocztę polową 291; pieczęć formacyjna.


40 PLN
8762

1916 okupacja niemiecka - "Gen.- Gouv. Warschau", bilet wstępu na Zamek Królewski w Warszawie w dniu 5.11 (niedziela), bardzo dobrej jakości odbitka pieczęci "Kais.Deutsches General.Gouvernement Warschau"; doskonały stan zachowania.


100 PLN
8763

1916 okupacja austro-węgierska, formularz poczty polowej wysłany 20.VIII za pośrednictwem urzędu etapowego w Lublinie do miejscowości Brück; efektowna pieczęć z godłem Austro-Węgier.


50 PLN
8764

1916 list urzędowy z Sosnowca 7.10.16 do Niemiec.


40 PLN
8765

1916 kartka z Łodzi do Niemiec przez Poznań, stempel cenzury z Poznania.


100 PLN
8766

1916 list firmowy z Warszawy do Lipska, stempel poznańskiej cenzury wojskowej.


70 PLN
8767

1916 list polecony z Warszawy 31.3.16 do Niemiec, stempel cenzury i stempel odbiorczy na odwrocie.


40 PLN
8769

1916 list firmowy z Ciechocinka do Niemiec, stempel poznańskiej cenzury wojskowej.


150 PLN
8770

1916 polecony list sądowy z Jasła do Lipnik, opłatę za doręczenie pobrano od odbiorcy znaczkiem dopłaty.


90 PLN
8771

1916 kartka z Krakowa do zakopanego, stempel krakowskiej cenzury wojskowej, widokówka Kraków - katedra na Wawelu.


20 PLN
8772

1916 kartka z Ustrzyk Dolnych do Wiednia, stempel cenzury wojskowej w Sanoku.


20 PLN
8773

1916 Warszawa, kompletna karta żywnościowa na ziemniaki z Warszawy. Ilustrowana litografia na papierze z poddrukiem giloszowym wraz ze stemplem Komisji Rozdziału Artykułów Żywnościowych


180 PLN
8774

1917 list z Siedlec 17.11.17 (prawdopodobnie błędna ponieważ stempel poczty miejskiej wszedł do obiegu 1.12.17) do Warszawy, ciekawy stempel niemieckiej cenzury wojskowej, prywatny stempelek "durch Stadpost bestellen" (dostarczyć pocztą miejską), stempelek doręczeniowy poczty miejskiej.

Fi.1
120 PLN
SOLD
8775

1917 okupacja niemiecka - "Gen.-Gouv. Warschau", polecony listownik wysłany 13.8 z Warszawy do Bochum, znaczek za 40 fen z górnym marginesem (dla znaczków z marginesami katalogi stosują wysokie dopłaty); stempelek cenzury w Poznaniu; na odwrocie datownik odbiorczy.

Fi.6a, 15b
Mi.6a, 15a 
120 PLN
8776

1917 list polecony z Łodzi 22.12.17 do Hamburga, stempel cenzury i odbiorczy na odwrocie.

Fi.10b
40 PLN
8777

1917 okupacja niemiecka - "Postgebiet Ob. Ost", list opłacony znaczkiem za 15 fen wysłany 28.3 z Mariampola do obozu jenieckiego w Celle, czerwony okrągły stempelek cenzury obozowej "P2 Geprüft Cellelager", bardzo dobry stan zachowania.

Fi.22
120 PLN
8778

1917 okupacja austro-węgierska, wydanie obiegowe z podobizną cesarza Karola, seria kasowana.

Fi.53-72
150 PLN
8779

1917 list polecony z Kielc do Nowego Targu.

Fi.60, 62
80 PLN
8780

1917 okupacja niemiecka - "Gen.- Gouv. Warschau", karta pocztowa wysłana 22.4 z Kalisza do Kolonii, cenzura poznańska (minimalny ubytek na froncie).

Fi.Cp6
Mi.P5 
20 PLN
8781

1917 okupacja niemiecka Belgii, list ofrankowany znaczkiem I wydania, wysłany 12.9 z miejscowości Limburg-Dolhain do Brukseli; niewielkie przebarwienia.


Mi.4II 
20 PLN
8782

1917 kartka ze Lwowa do Wiednia, dopłata.


Mi.62
70 PLN
8783

1917 ekspres polecony z Krakowa do Nowego Targu.


Mi.192, 195
60 PLN
8784

1917 ekspres polecony z Radymna do Nowego Targu.


Mi.197
90 PLN
8785

1917 listownik niemieckiej poczty polowej z stemplem marynarki wojennej do Rotterdamu.


80 PLN
8786

1917 kartka z Krakowa do Zakopanego, stempel cenzury wojskowej z Krakowa.


20 PLN
8787

1917 list polecony z Chrzanowa do Kopenhagi, stempel i zalepka cenzury wojskowej z Cieszyna, stempel odbiorczy.


100 PLN
8788

1918 okupacja austro-węgierska, ENKLAWA JASNA GÓRA - całkowite fałszerstwo na szkodę filatelistów rzadkiej przesyłki ze stemplem formacyjnym "K.u.k.Kommando der Enklave Jasna Góra" (fałszerstwo oznaczone przez A.Klamuta jako [1AF] i dokładnie opisane "Filatelista" 5/2000) - znaczek na widokówce skasowany 3.VI sfałszowanym datownikiem urzędu etapowego Noworadomsk do Krakowa; oryginalne przesyłki ze stemplami enklawy są bardzo rzadkie i wysoko wyceniane (Fi.od 1800.-); bardzo dobry stan zachowania; rzadkie.

Fi.1A FFi
400 PLN
8789

1918 Poczta Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej na Pokuciu, wydanie przedrukowe dla rejonu Kołomyi, parka znaczków za 5/15 h. (Fi.800.-), lewy z błędem na poz.19 opisanym przez Dr.Jana Dudzińskiego "brak kropki po H" (Fi+50% dopłaty) i usterką "prawe ramię Y przerwane", w pięknym stanie, gwarancja Krawczyk.

Fi.5 B3 + 5
Mi.1 
500 PLN
8790

1918 Poczta Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej na Pokuciu, wydanie przedrukowe dla rejonu Kołomyi, parka znaczków za 10/3 h. (Fi.1000.-), lewy z błędem na poz.14 "litera p przerwana na dole", prawy z błędem na poz.15 "krótki nosek cyfry 1" (inne błędy Fi+50% dopłaty), oba w pięknym stanie, gwarancja Krawczyk.

Fi.6 B + 6 B
Mi.2 
800 PLN
8791

1918 Poczta Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej na Pokuciu, wydanie przedrukowe dla rejonu Kołomyi, parka znaczków za 10/3 h. (Fi.1000.-), lewy z usterką na poz.7 "litera K pęknięta pionowo", a prawy z najważniejszym błędem tego wydania na poz.8 opisanym przez Dr.Jana Dudzińskiego "K odmiennego kroju" (Fi+50% dopłaty), oba w pięknym stanie, gwarancja Krawczyk.

Fi.6 B + 6 B1
Mi.2 
800 PLN
8792

1918 okupacja niemiecka - "Gen.-Gouv. Warschau", znaczek za 2 1/2 fen z nadrukiem matowym jako dodatkowa frankatura na karcie pocztowej wysłanej 27.10 z Warszawy do Eberswalde, cenzura poznańska; gwarancja i opis odmiany "ON6 nadr. matowy KSZP 6f Mc" Schmutz.

Fi.6f, Cp6
200 PLN
8793

1918 okupacja niemiecka - "Gen.-Gouv. Warschau", list wysłany 5.7 z Garwolina do sądu w Łaskarzewie, opłacony znaczkiem za 15 fen, dekoracyjna pieczęć nadawcy w ozdobnej owalnej ramce "MACIEJOWICE Kancelarja Komitetu Wałowego Skurcza-Paprotnia" odciśniętym dodatkowo na odwrocie; ślady archiwizacji.

Fi.12
160 PLN
8794

1918 Rumuńska Poczta Okupacyjna na Pokuciu (w PMW woj.stanisławowskie), dwa znaczki prowizorycznego wydania przedrukowego za 60/25 h. i 1,20 kr./50 h. użyte na liście poleconym nadanym 10.VIII.19 w Kołomyi do naczelnika stacji Ottynia na linii Kołomyja-Stanisławów; oba wycenione w katalogu Fischera po 6000.-.

Armia rumuńska wkroczyła na Pokucie w maju 1919, aby chronić miejscową ludność, niezależnie od narodowości i wyznania, przed inwazją bolszewicką; składała się z jednej dywizji piechoty gen.I.Zadika, 4 Dywizji Strzelców Polskich, oraz grupy jazdy; okupacja rumuńska trwała do sierpnia 1919, a przesyłki pocztowe z tego okresu należą do bardzo rzadkich, na listach notowane jest użycie tylko 7-miu z 51 wydanych znaczków; poza lekko startym narożnikiem lewego znaczka przesyłka zachowała się w świetnym stanie, gwarancja Schmutz.

Fi.19, 29
Mi.18, 27 
7 000 PLN
8795

1918 Rumuńska Poczta Okupacyjna na Pokuciu, znaczek prowizorycznego wydania przedrukowego za 60/30h, lekka podlepka (Fi.150.-), gwarancja Schmutz.

Fi.20
Mi.19 
150 PLN
8796

1918 okupacja austro-węgierska, adres przesyłkowy wysłany 5.IX z urzędu etapowego Granica (kasownik z wyróżnikiem "c") do Wierzbnika, na odwrocie prawidłowo użyty bośniacki znaczek dopłaty!!! stemple odbiorcze Wierzbnik 7.IX; dla skartów opłaconych znaczkami poczty polowej katalog przewiduje wysokie dopłaty do ceny znaczków na liście (Fi.1000.-)!!!

Fi.68
Mi.P16 
650 PLN
8797

1918 przekaz paczkowy z Granicy 2.8.18 do Końska.

Fi.68
500 PLN
8798

1918 okupacja austro-węgierska, adres przesyłkowy do paczki wysłanej 4.VIII z urzędu etapowego Szydłowiec (kasownik z wyróżnikiem "a") do Końska, znaczek za 2 kr z krótszymi ząbkami u góry, na odwrocie prawidłowo użyty bośniacki znaczek dopłaty!!! dla skartów opłaconych znaczkami poczty polowej katalog przewiduje wysokie dopłaty do ceny znaczków na liście (Fi.1250.-)!!!

Fi.69
Mi.P16 
700 PLN