The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 86. WW2 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
38937

1944 III Rzesza, list do miejscowości Stary Lesieniec (Alt-Lässig) na Dolnym Śląsku, wysłany 9.6 za pośrednictwem poczty polowej 11449 przydzielonej od marca 1944 do "4.Batterie technische Artillerie-Abteilung (mot.)91"; datownik nadawczy tzw. "Neutraler Stempel" z rzymską cyfrą "VII" na górze i literą "v" na dole, bardzo wysoka wycena katalogowa!!! pieczęć formacyjna, zalepka cenzury; doskonały stan zachowania.


150 PLN
38938

1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - karta pocztowa wysłana 15.6.44 z Warszawy do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymaną paczkę, stemple cenzury, na froncie i odwrocie ślady cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu, bardzo ładny stan zachowania.


140 PLN
38939

1944 składany żołnierski list z I Armii Wojska Polskiego 15.10.44 na adres poczty polowej, stempel radzieckiej cenzury wojskowej nr 25986 i stempel odbiorczy z 30.10.44.


90 PLN
38940

1944 II Korpus Polski we Włoszech, NIEODNOTOWANY STEMPELEK POLSKIEGO CENZORA, od końca października 1944 roku cenzorzy używali kwadratowych lub owalnych trzycyfrowych stempelków - aerograf bożonarodzeniowy z patriotyczną ilustracją i życzeniami "Serdeczne Życzenia Świąteczne i Noworoczne" wysłany w grudniu "z Włoch" do Edynburga, okrągły stempelek cenzury polskiej nr.111 i owalny stempelek 564 cenzora - nieodnotowany w fundamentalnej pracy R.Wagnera dotyczącej poczt polowych II Korpusu; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

W 1941 roku poczta brytyjska wprowadziła w celu zmniejszenia obciążenia samolotów przesyłkami lotniczymi aerografy; nadawca pisał treść i adres na specjalnym formularzu, który następnie był cenzurowany i fotografowany na mikrofilmie, rolki filmów przewożone drogą lotniczą, a na miejscu odbioru z filmów wykonywano powiększenia w formacie 10 x 13 cm, wkładano do kopert okienkowych i wysyłano do odbiorców normalną drogą pocztową.


200 PLN
38941

1945 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu, trzy "projekty fotograficzne" - wzór VII w małym formacie 40x27 mm; na konkurs zgłoszono siedem różnych projektów czteroznaczkowych serii i dwa znaczki luzem; oferowane powyżej nie zostały nagrodzone; znane są w formie "projektów fotograficznych" - wzór VII tylko w małym formacie i spotykane czasem na aukcjach włoskich; do realizacji przyjęto projekt H.Radosa, ale nie nadawał się on do druku i ostatecznie został przerobiony, co opóźniło druk o dwa miesiące; w katalogach niemieckich "projekty fotograficzne" ujmowane są jako Essay i umieszczane w tabelach prób poszczególnych wydań z oznaczeniem "E"; tego typu materiał dokumentujący przygotowania do druku pojawia się w handlu sporadycznie.

Fi.1-3 E
1 200 PLN
38942

1945 poczta polowa - HEL, czworoblok jasnoniebieskich znaczków wydany w marcu dla okrążonych oddziałów niemieckich (Mi.1600 euro), używany do frankowania poczty wysyłanej do Niemiec okrętami podwodnymi - tzw. U-Boot Hela post, lewy górny szczególnie jasny - mniejszy docisk w wyniku lekkiego naturalnego zagniecenia papieru, gwarancja i opis Mikulski.

Fi.1a
3 200 PLN
38943

1945 seria znaczków dziękczynnych dla Aliantów wydanych przez Luksemburg, skasowanych okolicznościowo na kopercie 1.III w dniu wejścia do obiegu.


Mi.343-46 
40 PLN
38944

1945 "27 LAT (REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ) - BOHATERSKIM TYŁOM PAŹDZIERNIKOWE POZDROWIENIE Z FRONTU!" - listownik z propagandową ilustracją, wysłany 4.I z terenów polskich za pośrednictwem poczty polowej 09068, cenzura nr.06368, dobry stan zachowania (pionowe zgięcie).


300 PLN
38945

1945 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, karta pocztowa ozdobiona sucho tłoczonym polskim orzełkiem wojskowym, wysłana 3-IV-1945 z Edynburga za pośrednictwem polskiej poczty polowej 30.VI z Glasgow do Gifford, znaczki unieważnione okrągłym stemplem gumowym "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No.1"; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.8
80 PLN
38946

1945 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 31.X za pośrednictwem poczty polowej 135 do jednostki o kryptonimie pocztowym 679 (Dowództwo 2.PA.Plot.), dobry stan zachowania.

Fi.6
60 PLN
38947

1945 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list urzędowy "ON HIS MAJESTY'S SERVICE" nadany 9.VIII z gabinetu Dyrektora Wywiadu Wojskowego w Sztabie Głównym Brytyjskiego Biura Wojny (GENERAL STAFF W.O. DIRECTOR OF MILITARY INTELLIGENCE) do dowódcy Polskiej Marynarki Wojennej w Londynie, wysłany 10.VIII; zwraca uwagę zalepka koperty z wydrukowanym tekstem WAR ECONOMY - propagująca wielokrotne użycie kopert urzędowych (oszczędność papieru) w ramach gospodarki wojennej Wielkiej Brytanii; bardzo dobry stan zachowania.


400 PLN
38948

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, seria znaczków czystych.

Fi.1-4
80 PLN
38949

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, seria znaczków skasowana 10.II datownikiem Poczty Polowej, ładny stan zachowania.

Fi.1-4
120 PLN
38950

1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok, seria obiegowa, znaczek z nadrukiem nowej wartości i wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.1-6, bl.1
500 PLN
38951

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, znaczek za 2 zł. z niepełną perforacją poziomą po prawej stronie znaczka, piękny stan zachowania.

Fi.4 B
75 PLN
38952

1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie - nadruk nowej wartości 5/2 zł., znaczek z niepełną perforacją poziomą po prawej stronie znaczka, piękny stan zachowania.

Fi.5 B
150 PLN
38953

1946 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, polecony list lotniczy wysłany 2.10 z Chojnic do jednostki o oznaczeniu kodowym P426/2K (9 Kompania Warsztatowa) w Szkocji, na odwrocie odbiorczy jednoobrączkowy datownik z mostkiem o śr. 27 mm "POLSKA POCZTA POLOWA Nr1/ POLISH FIELD POST OFFICE No1" z dnia 14 OCT, na froncie nalepka informacyjna poczty polowej "Polish A.P.O. Edinburgh w ewidencji 426 nie figuruje" z dopisaną datą 16.10.46; stempelek cenzura dla korespondencji zagranicznej 3275; walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w minimalnie słabszym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.12
300 PLN
38954

1946 Armia Polska na kontynencie, list lotniczy wysłany 18.I za pośrednictwem brytyjskiej poczty polowej Nr.252 (obsługiwała jednostki 1 Dywizji Pancernej generała Maczka) do jednostki o kryptonimie pocztowym P108, wchodzącej w skład Brytyjskiej Armii Renu; dodatkowy stempel wojskowego urzędu pocztowego.


80 PLN
38955

1946 Armia Polska na kontynencie, list polecony wysłany 12.XI z brytyjskiej poczty polowej 406 obsługującej 1DPanc do Warszawy, w adresie nadawcy podano oznaczenie kodowe "260/39/A London EC1" (1 Pułk Artylerii Motorowej); kasownik odbiorczy na odwrocie; bardzo dobry stan zachowania.


100 PLN
38956

1946 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 12.12.46 za pośrednictwem poczty polowej 128 do polskiej biblioteki w Glasgow, ładna odbitka kasownika.


60 PLN
38957

1946 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 4.4.46 za pośrednictwem poczty polowej 130 do polskiej biblioteki w Glasgow, ładna odbitka kasownika.


80 PLN
38958

1946 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 10.IV za pośrednictwem poczty polowej 123 do jednostki o kryptonimie pocztowym 590 (3.Dyon 8.PA.Plot.C.), dobry stan zachowania.

Fi.7
40 PLN
38959

1946 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 26.I za pośrednictwem poczty polowej 141 do jednostki o kryptonimie pocztowym 590 (3.Dyon 8.PA.Plot.C.), dobry stan zachowania.

Fi.4
40 PLN
38960

1946 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, POLSKA POCZTA POLOWA P/8 POLISH FIELD POST OFFICE - NIEZNANY DATOWNIK, list lotniczy wysłany 22.1 z Detroit do Anglii, adres nadawcy kodowany na skrytkę pocztową w Londynie "P.O.Box 260/160" (przydzieloną najpewniej pododdziałowi 16 Brygady Pancernej), na odwrocie idealnie odciśnięty nieznany fioletowy datownik odbiorczy "POLSKA POCZTA POLOWA P/8 POLISH FIELD POST OFFICE" z datą "30 JAN 1946" (30.I) należący prawdopodobnie do 16 Brygady Pancernej; przesyłkę przeadresowano i dosłano do Polskiego Biura Wojskowego w Szkocji "P.B.W. Glasgow Radio & Tellev. College", na froncie datownik odbiorczy "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No.1" z datą "2 FEB 1946" (2.II); rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.10
800 PLN
38961

1946 II Korpus Polski we Włoszech, list polecony wysłany 16.X za pośrednictwem Głównej Poczty Polowej 104 do biura Amerykańskiej Pomocy dla Polski w Chicago, znaczki skasowane datownikiem GŁÓWNA POCZTA POLOWA 104, stempelek polecenia POCZTA POLOWA 129 - używany jako rezerwowy na poczcie 104 (poczta polowa 129 nie została uruchomiona), na odwrocie datownik przejściowy POCZTA POLOWA 104 i kasowniki odbiorcze z 6.XI; dobry stan zachowania.

Fi.2, 3
200 PLN
38962

1946 II Korpus Polski we Włoszech, zaświadczenie o przyznaniu prawa do noszenia odznaczeń: Gwiazdy za wojnę 1939-1945 (1939-1945 Star), Gwiazdy Afryki (Africa Star) i Gwiazdy Italii (Italy Star) dla podporucznika Tadeusza Piotra Dziedzica, okrągła pieczęć oficera finansowego korpusu; niecodzienny dokument (karta pionowo zgięta).


150 PLN
38963

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, kasowany znaczek za 50 gr.

Fi.6
30 PLN
38964

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, narożna parka znaczków za 50 gr.

Fi.6
25 PLN
38965

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, połówka znaczka za 50 gr. użyta na dokumencie, znaczek unieważniono stemplem POLSKA POCZTA MIĘDZYOSIEDLOWA / LIBAN / P.5 L.; w latach 1943-46 do Libanu trafiło ponad 6000 uchodźców i żołnierzy, wśród nich prowadzono ożywioną działalność kulturalną i oświatową, zorganizowano polskie szkolnictwo na różnym poziomie nauczania, założono 15 placówek oświatowych, a rekordowa liczba uczniów w 1947 r. wynosiła 1286 osób, studia uniwersyteckie ukończyło około 200 polskich studentów uczących się między innymi na Uniwersytetach Św.Józefa i Amerykańskim w Bejrucie, uchodźcy zostali ewakuowani z Libanu w lipcu 1950 r., tylko około 600 wróciło do Polski, mało znany epizod II wojny światowej.

Fi.6
200 PLN
38966

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, ośmioblok znaczków za 50 gr. o ciekawej konstrukcji z oboma przywieszkami i miedzypolami, bardzo rzadki kasowany.

Fi.6 Pw 6
600 PLN
38967

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, parka kasowanych znaczków za 50 gr. z międzypolem.

Fi.6 Pw 6
80 PLN
38968

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, szescioblok znaczków za 50 gr. z międzypolem, prawy górny z naturalną skazą w papierze.

Fi.6 Pw 6
100 PLN
38969

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, czworoblok znaczków za 50 gr. z oboma przywieszkami na międzypolach poziomych, w arkuszu są tylko po dwie takie przywieszki.

Fi.6 Pw 6
250 PLN
SOLD
38970

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, czworoblok znaczków za 50 gr. o ciekawej konstrukcji z oboma przywieszkami na międzypolach poziomych - pierwszą na dole, a drugą na górze i z międzypolami pionowymi; tzw.krzyż.

Fi.6 Pw 6
400 PLN
38971

1951 "Wojskowy bezpłatny" list wysłany 26.11 z Opola z jednostki wojskowej 2719 do Międzyrzecza, oznaczony prostokątnym stempelkiem w ramce "Wojskowy bezpłatny", dodatkowy stempel formacyjny z orłem.


50 PLN
38972

1954 wydanie rocznicowe - dziesięciolecie zdobycia Monte Cassino, potrójny nadruk na znaczku za 2 zł. poczty polowej II Korpusu, jeden w położeniu prawidłowym, a dwa odwrócone, bardzo rzadkie.

Fi.9 Npt
1 000 PLN
38973

1954 wydanie rocznicowe - dziesięciolecie zdobycia Monte Cassino, nadruk karminowy na znaczku za 45 gr. poczty polowej II Korpusu; istniały dwa typy nadruków "*Dziesięciolecie / 1944 - 1954*" większą czcionką i "Monte Cassino / 1944-1954" małą czcionką, tu fragment nadruku II typu, bardzo rzadkie.

Fi.6 P
500 PLN
38974

1954 wydanie rocznicowe - dziesięciolecie zdobycia Monte Cassino, znaczek za 45 gr poczty polowej II Korpusu z nadrukiem karminowym *Dziesięciolecie / 1944 - 1954*, skasowany na kopercie ośmiokątnym stemplem okolicznościowym "DZIESIĘCIOLECIE 1944-1954 MONTE CASSINO", bardzo rzadkie.

Fi.6c
800 PLN
38975

1962 Gabinet Ministra Obrony Narodowej, list polecony wysłany 3.11 z kancelarii marszałka Mariana Spychalskiego do Centralnego Archiwum Wojskowego, kasownik odbiorczy.

Fi.1054
Mi.1210 
50 PLN
38976

1969 arkusz winietek okolicznościowych z okazji 25. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Polskiego Korpusu, złamany górny lewy narożnik, w tej postaci rzadko oferowane.


220 PLN