Auction 86. WW2 military postage

38897

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", jednostronnie cięty znaczek V wydania - I nakład, z błędem "plama na skrzydle orła".

Fi.20a
50 PLN
38898

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", drukowany na stronie gumowanej marginesowy znaczek V wydania - I nakład, na odwrocie sygnatura MIR.

Fi.20a
50 PLN
38899

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy cięty znaczek V wydania - I nakład, pełna oryginalna guma.

Fi.20a nz
40 PLN
38900

Fi.20a nz
70 PLN
38901

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", połówka ciętego znaczka V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na fioletowawym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a nz
50 PLN
38902

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy cięty znaczek V wydania w kolorze brązowolila - II nakład.

Fi.20b nz
25 PLN
38903

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy cięty znaczek V wydania - II nakład.

Fi.20b nz
25 PLN
38904

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", dolna połówka ciętego znaczka V wydania - II nakład w kolorze czerwonolila rzadkiego na żółtym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20b nz
80 PLN
38905

Fi.20c
100 PLN
38906

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze niebieskoszarym - II nakład, z błędem "kropka na skrzydle".

Fi.20c nz
40 PLN
38907

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze jasnofioletowym - II nakład.

Fi.20c nz
30 PLN
38908

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w rzadkim kolorze czarnolila - II nakład, pełna oryginalna guma.

Fi.20c nz
40 PLN
38909

1943 Holandia, Ochotniczy Legion Holenderski – kolaboracyjna formacja zbrojna złożona z Holendrów w służbie Niemiec podczas II wojny światowej, seria znaczków czystych, bardzo dobry stan zachowania.

Mi.402-03
30 PLN
38910

Mi.831-42
50 PLN
38911

1943 seria nalepek poczty polowej 1 Korpusu, kasowana stemplem poczty polowej na wycinku.

150 PLN
38912

1943 III Rzesza, Front Wschodni - list z 252 Batalionu Policji stacjonującego w tym okresie w okolicach Kijowa, wysłany 24.XI z niemieckiej poczty polowej 42144-A do urzędu w Lublinie; niemy datownik nadawczy, pieczęć urzędowa poczty polowej, a na odwrocie pieczęć nadawcy "Dienststelle Feldpost Nr.42144-A Verwaltung"; całość w doskonałym stanie zachowania.

120 PLN
38913

1943 Armia Polska w ZSRR, list od Polaka służącego w armii sowieckiej wysłany 10.8 z poczty polowej 43811B do Moskwy na adres redakcji pisma "Nowe widnokręgi" na ręce Wandy Wasilewskiej z prośbą o pomoc we wstąpieniu w szeregi 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki; na odwrocie stempelek cenzury 12856 i datownik odbiorczy; stan typowy dla przesyłek ze wschodu, ślady archiwizacji.

360 PLN
38914

1943 Armia Polska w ZSRR, list od Polaka służącego w armii sowieckiej wysłany 6.6 z poczty polowej 23966 do Moskwy do Związku Patriotów Polskich z prośbą o przyjęcie w szeregi powstającej armii polskiej; pisany po rosyjsku na formularzu "ozdobionym" cytatem Stalina, nietypowy stempel nadawczy poczty polowej z wpisywana ręcznie datą, rzadki stempelek cenzury 1/122, na odwrocie stemple odbiorcze; stan typowy dla przesyłek ze wschodu, ślady archiwizacji.

300 PLN
38915

1943 Armia Czerwona, list wysłany 31.12 z poczty polowej 29644.A, adresowany na poste restante ("do wostrebowanija") w urzędzie Moskwa 55, zazwyczaj przesyłki tak adresowane przeznaczone były dla więźniów i osób zatrzymanych przez władze sowieckie; cenzura 11734, kasowniki odbiorcze; ze zbiorów J.Falkowskiego.

100 PLN
38916

60 PLN
38917

30 PLN
38918

250 PLN
38919

2 000 PLN
38920

1 000 PLN
38921

800 PLN
38922

1943 lotniczy list polecony wysłany z Głównej Poczty Polowej 101 z Anglii 4.12.43 do Boliwii, stemple tranzytowe cenzury, bardzo rzadka destynacja, wyjątkowo rzadki i ciekawy walor.

480 PLN
38923

1943 list lotniczy wysłany z poczty polowej nr 108, stemple i zalepka cenzorska.

60 PLN
38924

80 PLN
38925

1 600 PLN
38926

Fi.1-4
5 400 PLN
38927

400 PLN
38928

1944 III Rzesza, Dzień Armii, militarna seria czysta.

Mi.873-85
40 PLN
38929

500 PLN
38930

1944 Armia Czerwona, formularz wysłany 27.7 z poczty polowej 10330 do Moskwy, cenzura 00446, kasowniki odbiorcze; karta pionowo zgięta; ze zbiorów J.Falkowskiego.

50 PLN
38931

1944 "27 LAT WIELKIEJ SOCJALISTYCZNEJ REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ" - listownik z propagandową ilustracją, wysłany 24.12 z terenów polskich za pośrednictwem poczty polowej 42662 (3425 szpital dla lekko rannych), adresowany do miejscowości w rejonie Zdołbunowa, cenzura nr.12206, kasownik odbiorczy; doskonały stan zachowania.

250 PLN
38932

1944 aerograf - z patriotyczną ilustracją "JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA" wysłany 28.X z Perth w Szkocji do angielskiego żołnierza w rejon Środkowego Wschodu; w 1941 roku poczta brytyjska wprowadziła w celu zmniejszenia obciążenia samolotów przesyłkami lotniczymi aerografy; nadawca pisał treść i adres na specjalnym formularzu, który następnie był cenzurowany i fotografowany na mikrofilmie, rolki filmów przewożone drogą lotniczą, a na miejscu odbioru z filmów wykonywano powiększenia w formacie 10 x 13 cm, wkładano do kopert okienkowych i wysyłano do odbiorców normalną drogą pocztową.

120 PLN
38933

1944 nalepki Polskiego Czerwonego Krzyża.

30 PLN
38934

1944 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list lotniczy wysłany 5.I z Brantford w Kanadzie do polskiego lotnika Dywizjonu Bombowego 301 Władysława Kozioła, adresowany do Polish Air Force Mail w Blackpool; minimalnie słabszy stan zachowania.

60 PLN
38935

1944 "BOHATERSKIM TYŁOM PIERWSZOMAJOWE POZDROWIENIA Z FRONTU" - karta z propagandową ilustracją wysłana 9.V z poczty polowej 30522 do miejscowości Wolsk, cenzura 16339, kasownik odbiorczy; przyzwoity stan zachowania, wyjątkowy dla przesyłek z Frontu Wschodniego.

300 PLN
38936

1944 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Iran, specjalny list lotniczy wysłany z Teheranu do żołnierza polskiego w Londynie, nadawczy datownik hinduskiej poczty polowej "F.P.O. No103" z datą "9 SEP 44", okrągły fioletowy stempelek polskiej cenzury w Bagdadzie "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 53", przesyłka dotarła do Londynu - datownik z datą 3 OCT (3.10), gdzie ją przeadresowano i dosłano do jednostki o kryptonimie P/75 (1 Oficerski Batalion Szkolny), następnie 4.X - datownik "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No1" - skierowano ją do jednostki o kryptonimie P/80 (2 Oficerski Batalion Szkolny), wreszcie 12.X - datownik "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No1" odciśnięty na wcześniejszej odbitce - przesłano ją do jednostki o kryptonimie P/84 (Dowództwo Ośrodka Szkolenia Bojowego) i skutecznie doręczono; walor o skomplikowanym, ładnie udokumentowanym, obiegu pocztowym; dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz.

600 PLN