Auction 85. PoW Woldenberg camp

30319

1942 pochodnia, odbitki z unieważnionej matrycy.

Fi.15-7
50 PLN
30320

Fi.15-7, Cp6 P
3 200 PLN
30321

1942-43 Pochodnia, seria na papierze białym gładkim bibułkowym, skasowana na karcie; gwarancja.

Fi.15-17x
60 PLN
30322

Fi.15ab-17y
110 PLN
30323

1942-43 Pochodnia, seria na papierze szarym szorstkim grubym niekiedy z fragmentami tekstu gazetowego na odwrocie, z dwoma odmianami koloru - karminowym i cynobrowym znaczkiem za 5f., gwarancja Krawczyk.

Fi.15ab-17y
80 PLN
30324

1942 Pochodnia - karminowy znaczek za 5 fen na karnecie z życzeniami noworocznymi i imieninowymi przesłanymi 31.XII na ręce członka Obozowej Komisji Pocztowej por.Mieczysława Węgrzeckiego; nadawcą i wykonawcą ilustrowanego karnetu był architekt por.Tadeusz Ptaszycki późniejszy autor projektu kompleksowej odbudowy Wrocławia i budowy Nowej Huty; wyjątkowy walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.15ay
2 400 PLN
30325

Fi.15bx
120 PLN
30326

1942 Pochodnia - cynobrowy znaczek za 5 fen na papierze białym gładkim bibułkowym skasowana 24.IV.43 na karcie ozdobionej ilustracją świąteczną przedstawiającą figurę Chrystusa niosącego krzyż z kościoła św.Krzyża w Warszawie i widok na pałac Staszica z sucho tłoczonym napisem "ALLELUJA"; dodatkowy stempel propagandowy "DRUGA WYSTAWA DRZEWORYTU"; doskonały stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.15bx
2 000 PLN
30327

Fi.15bx-17x
50 PLN
30328

1942-43 Pochodnia, seria czysta na papierze białym gładkim bibułkowym, gwarancja Schmutz, Krawczyk.

Fi.15bx-17x
70 PLN
30329

Fi.16 FFi
150 PLN
30330

1942 150-lecie ustanowienia orderu Virtuti Militari, karta pocztowa o jasnym, retuszowanym znaku opłaty, papier prążkowany od strony znaku opłaty, karta z oryginalnego obiegu pocztowego wysłana 29.8 przez Zarząd Koła Filatelistów z proponowanym porządkiem zebrania, doskonały stan zachowania; gwarancja.

Fi.CP2IIax
150 PLN
30331

1942 całostka ze stemplem okolicznościowym "Zieleńce 18-VI-1792", gwarancja Jendroszek.

Fi.Cp2II
80 PLN
30332

Fi.Cp2Iay
200 PLN
30333

Fi.Cp3
160 PLN
30334

1942 Matka Boska Ostrobramska, całostka o ciemnym znaku opłaty ostemplowana okolicznościowo 10.II.43, gwarancja.

Fi.Cp4
100 PLN
30335

1942 Lotnik, całostka - formularz zawiadomienia z biblioteki skasowana 4.V.1943 rzadkim stemplem okolicznościowym "TYDZIEŃ LASU"; gwarancja.

Fi.Cp5
150 PLN
30336

1942 Lotnik, całostka dofrankowana cynobrowym znaczkiem za 5 f na papierze szarym szorstkim grubym wysłana 8.III.43, na odwrocie zaproszenie na "Herbatkę Przemyślaków", bardzo dobry stan zachowania; sygnowano na odwrocie A.R., gwarancja.

Fi.Cp5, 15bx
200 PLN
30337

1942 cyfry, odbitka z unieważnionej matrycy.

Fi.D1
25 PLN
30338

Fi.D1-4
400 PLN
30339

Fi.D1-4
600 PLN
30340

Fi.D2+4 FFi
320 PLN
30341

Fi.D3
25 PLN
30342

1942 150-lecie bitwy pod Zieleńcami, blok w bardzo dobrym stanie, gwarancja.

Fi.bl.1
1 900 PLN
30343

Fi.bl.1
2 500 PLN
30344

1942 Wystawa Filatelistyczna, kasowany okolicznościowo blok Madonna, gwarancja.

Fi.bl.2
400 PLN
30345

1942 Wystawa Filatelistyczna, kasowany okolicznościowo blok Madonna z bardzo rzadkim błędem "perła w koronie", gwarancja i opis Ryblewski.

Fi.bl.2
1 000 PLN
30346

1942 Wystawa Filatelistyczna, blok Madonna, piękny stan (Fi.850.-), gwarancja.

Fi.bl.2
600 PLN
30347

1942 Wystawa Filatelistyczna, blok, gwarancja Schmutz.

Fi.bl.2
600 PLN
30348

1942 GRYF - bramy Chojnic - Konkurs na znaczki obozowe; Zygmunt Pazda - projekt na cienkim papierze (jednym z czterech) z trzyznaczkowej zwycięskiej serii; wyniki ogłoszono podczas Wystawy Filatelistycznej w listopadzie 1942 roku, gwarancja Schmutz.

150 PLN
30349

1942 WARSZAWA - Konkurs na znaczki obozowe; Marian Stępień - projekt na cienkim papierze (jednym z czterech) z trzyznaczkowej serii, która zdobyła II nagrodę; wyniki ogłoszono podczas Wystawy Filatelistycznej w listopadzie 1942 roku, gwarancja Schmutz.

150 PLN
30350

1942 list z Landshut do członka niemieckiej załogi oflagu IIC w Woldenbergu.

90 PLN
30351

1942 ZESTAW CZTERECH MAP UCIECZKOWYCH obejmujących tereny położone na zachód, południowy-zachód i południe od Woldenbergu, sporządzonych w obozie z gumowych matryc, ręcznie kolorowanych z naniesionymi piórkiem dodatkowymi informacjami (np.: położenie leśniczówek, nazwy rzek). Według książki J.Olesika "Oflag IIC Woldenberg": "Należy wreszcie wspomnieć o pracy płk.art.Adama Sawczyńskiego. Przez cały okres istnienie Oflagu IIC Woldenberg prowadził on systematyczne badania dotyczące przebiegu wojny obronnej 1939 r. Jego poczynania stały się jednak realne dopiero wówczas, gdy Niemcy dostarczyli do obozu mapy w skali 1:300 000 i 1:100 000, wręczając je za pokwitowaniami (wszystkie egzemplarze musiały być zwrócone) tym oficerom, którzy na podstawie własnych przeżyć zgodzili się opisać działania wojenne, w jakich brali udział. W tym wypadku polska komenda nie przeciwdziałała zabiegom niemieckim, traktując je jako dobrą okazję do wykonywania kopii map wojskowych. Produkcją map wojskowych zajmowali się oficerowie służby kartograficznej, a także przyuczeni amatorzy, pod kierownictwem kpt.Michała Standziaka. Najpierw mapę niemiecką przerysowywano na kalkę, a następnie przenoszono ją na gumową matrycę. Tłoczono je za pomocą prasy służącej do produkcji ZNACZKÓW POCZTOWYCH. Szczególnie interesowano się tymi mapami, które obejmowały tereny przyległe do obozu, poczynając od Odry aż po Bydgoszcz. Służyły one do różnego rodzaju ćwiczeń, a także uciekinierom z niewoli. Wiele uwagi poświęcono przechowywaniu map. Najczęściej umieszczano je między dwoma arkuszami tektury wstawionymi w okno, w miejsce wybitej szyby."
Mimo odnotowanych około 90-ciu ucieczek nie spotyka się nawet pojedynczych map. Powyższe stanowią niewątpliwie unikalny zestaw mogący być prawdziwą "perłą w koronie" zbioru poczt jenieckich, doskonały stan zachowania.

24 000 PLN
30352

1942 Dobigniewo - Wielkanoc, karnecik dla por. Tadeusza Jakubowskiego z wizerunkiem rzeźby Myrona - Dyskobol ozdobionym arabeską z monogramem WF (Wychowanie Fizyczne); dobry stan zachowania.

500 PLN
30353

1943 Pochodnia, odbitka z unieważnionej matrycy, gwarancja.

Fi.15-17
80 PLN
30354

Fi.16x
200 PLN
30355

Fi.16x
200 PLN
30356

Fi.18
50 PLN
30357

Fi.19-21
120 PLN
30358

1943 400-lecie śmierci Mikołaja Kopernika, seria czysta, gwarancja.

Fi.19-21
140 PLN