Auction 85. WW2 military postage

29872

1 000 PLN
29873

180 PLN
29874

1942 list poczty polowej SS z Pustkowa koło Dębicy 8.8.42 do Neumarkt (Nowy Targ), w Pustkowie znajdował się obóz Truppenübungsplatz Heidelager Pustków w obrębie wielkiego poligonu SS-Truppenübungsplatz Dębica, na którym testowano tzw. „broń odwetową” V-1 i V-2.

200 PLN
29875

1942 Tajna Poczta Polska „Obrona Warszawy”, cały arkusz zamoczony i zabrudzony, materiał badawczy, dolny pasek znaczków w niezłym stanie.

200 PLN
29876

1942-45 dwadzieścia kompletnych aerografów armii amerykańskiej od jednego żołnierza do rodziny w Michigan, ciekawy zestaw w dobrym stanie zachowania.

450 PLN
29877

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - rzadszy jako ząbkowany znaczek za 50 gr. poz.9 oryginalnie kasowany na wycinku, dodatkowo z błędem formy do druku wartości "plamka wewnątrz cyfry 5 - faza końcowa z przerwą łuku cyfry 5", sygnowany WUZET.

Fi.1B (10)
700 PLN
29878

Fi.1B, 2, 3
800 PLN
29879

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - seria znaczków ząbkowanych z jedno, dwu lub trzystronnie ciętym bokiem, każdy na oryginalnym wycinku z prasy podziemnej, 50 gr. poz.7, 1 zł. z błędem nominału na poz.7 "brak haczyka w cyfrze 1 i uszkodzenia litery z", 2 zł. z błędem nominału na poz.2 "z ścięte z lewej", bardzo rzadkie.

Fi.1B-3
1 500 PLN
29880

Fi.13-16
1 600 PLN
29881

Fi.20a
50 PLN
29882

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na niebieskawym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a
50 PLN
29883

Fi.20a nz
40 PLN
29884

Fi.20a nz
80 PLN
29885

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", górna połówka ciętego znaczka V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na niebieskawym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a nz
40 PLN
29886

Fi.20b nz
50 PLN
29887

Fi.20b nz
40 PLN
29888

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - II nakład w kolorze brązowolila na różowym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20b nz
50 PLN
29889

Fi.20c
100 PLN
29890

Fi.20c B
50 PLN
29891

1943 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - karta pocztowa wysłana 4.X z Warszawy do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki oraz garścią informacji osobistych, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla żołnierza w Anglii; liczne stempelki cenzur portugalskich i niemieckich, ślady przeprowadzania cenzury chemicznej w poszukiwaniu ukrytych informacji; zwraca uwagę "przepuszczenie" bez dopłaty przesyłki opłaconej jako krajowa, a nie zagraniczna! walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania (karta ukośnie zgięta).

Fi.Cp9b
300 PLN
29892

Mi.831-42
50 PLN
29893

60 PLN
29894

1 200 PLN
29895

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, nalepka poczty polowej 1 Korpusu.

30 PLN
29896

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 21.I za pośrednictwem poczty polowej 117 do polskiego przedstawicielstwa w Nairobi w Brytyjskiej Afryce Wschodniej dotyczący poszukiwania przez żołnierzy II Korpusu rodzin ewakuowanych ze Związku Sowieckiego razem z oddziałami gen.Andersa; stempelki różnych cenzur, przesyłka zabezpieczona zalepką cenzury; na odwrocie kasownik odbiorczy poczty polowej 80; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

350 PLN
29897

80 PLN
29898

40 PLN
29899

200 PLN
29900

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 11.IX z Buffalo do polskiego lotnika Dywizjonu Bombowego 301 Władysława Kozioła, adresowany do RAF Polish Depot w Blackpool, bardzo rzadki i stosunkowo krótko stosowany stempel polski stempel odbiorczy "Biuro Pocz.Deleg.In. Lot. - Polish Air Forces Mail" z 23.SEP, zalepka cenzury brytyjskiej 6619; dodatkowo list z 29/4/43 do tego samego odbiorcy na ilustrowanym papierze z satyrycznymi rysunkami Hitlera, Mussoliniego i Tojo przedstawionych jako wieprze z tekstem "BRING HOME THE BACON" i "THREE LITTLE PIGS WHO GOTTA BE CURED"; bardzo rzadkie walory w bardzo dobrym/dobrym stanie zachowania.

800 PLN
29901

80 PLN
29902

1 600 PLN
29903

Fi.1-4
5 400 PLN
29904

400 PLN
29905

1944 III Rzesza, Dzień Armii, militarna seria czysta.

Mi.873-85
40 PLN
29906

1944 list z niemieckiej poczty polowej nr 33143 do Bydgoszczy.

15 PLN
29907

1944 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, zwolniony od opłaty pocztowej list "trójkąt" pisany po polsku, wysłany 26.VI (zapewne już z terenu Polski) z 1 pułku artylerii lekkiej za pośrednictwem poczty polowej 63409 z dopiskiem "i"(), do wywiezionej na Syberię przez sowietów rodziny, przebywającej we wsi Kowalicha w rejonie Barnaułskim Kraju Ałtajskiego; niebieski datownik nadawczy sowieckiej poczty polowej, kasownik odbiorczy 7.7; stempelek cenzury 25079; przesyłki z oddziałów 1 Dywizji należą do rzadko spotykanych; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.
1 Berliński Pułk Artylerii Lekkiej w lipcu 1944 zabezpieczał działania sowieckiej piechoty w walkach o uchwycenie przyczółków nad Bugiem.

800 PLN
29908

1944 "NIECH ŻYJE ZWYCIĘSTWO ANGLO-SOWIECKO-AMERYKAŃSKIEGO SOJUSZU WOJENNEGO!" - propagandowy ilustrowany listownik wysłany 6.5 z informacją o śmierci w dniu 2.V.1944 Bohatera Związku Radzieckiego pułkownika lotnictwa Iwana Diemidowicza Antoszkina, wysłany z poczty polowej 10330 do Moskwy, cenzura 01663, kasownik odbiorczy; stan zachowania typowy dla przesyłek "ze wschodu"; niecodzienny walor; z eksponatu J.Falkowskiego.

500 PLN
29909

1944 III Rzesza, list wysłany 11.7 za pośrednictwem poczty polowej 11449 przydzielonej od marca 1944 do 4. Batterie technische Artillerie-Abteilung (mot.) 91; datownik nadawczy tzw. "Neutraler Stempel" z rzymską cyfrą "VII" na górze i literą "v" na dole, bardzo wysoka wycena katalogowa!!! pieczęć formacyjna, zalepka cenzury; doskonały stan zachowania.

120 PLN
29910

1944 Ludowe Wojsko Polskie, list wysłany 5.10 za pośrednictwem poczty polowej 34157 (1 Brygada Piechoty Zmotoryzowanej) do Krzemieńca, radziecki datownik poczty polowej, stempelek cenzury wojskowej o niskim numerze - 31, skorygowany ołówkiem przez cenzora na 32; walor w dobrym stanie zachowania (koperta minimalnie przycięta).

160 PLN
29911

1944 list "trójkąt" (koszulka) od Polaka służącego w Armii Czerwonej, wysłany 3.10 z poczty polowej 01843 (915 Pułk Strzelecki) do wsi Przychojec, cenzura nr.15372; dobry stan zachowania.

100 PLN