Auction 85. Government-in-Excile editions

29753

1941 pierwsza seria wydania polskiego rządu na emigracji.

Fi.338A-H
Mi.360-7
50 PLN
29754

1941 seria pierwszego wydania w czworoblokach z nazwą drukarni na marginesie.

Fi.338A-H
Mi.360-7
250 PLN
29755

Fi.A-H338
Mi.360-67
50 PLN
29756

1941 I wydanie Polskiego Rządu na Emigracji w Londynie, seria na kopercie listu poleconego do Sanquhar, znaczki skasowane 18.XII metalowym datownikiem typu II w agencji pokładowej Polskiej Marynarki Wojennej nr.27 na okręcie podwodnym ORP "Wilk"; czarny stempelek polecenia AGENCIA; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.A-H338
Mi.360-67
150 PLN
29757

1941-45 komplet wydań Polskiego Rządu na Emigracji w Londynie, świetne graficznie staloryty na 3 kartach albumowych z opisem po francusku; doskonały stan zachowania.

Fi.A-U338
Mi.360-A379
320 PLN
29758

1941-45 komplet wydań Polskiego Rządu na Emigracji w Londynie, świetne graficznie staloryty w pięknym stanie na dwóch stronach albumowych.

Fi.A-U338
Mi.360-A379
260 PLN
29759

Fi.A-U338
Mi.360-A379
280 PLN
29760

Fi.A-U338
Mi.360-A379
500 PLN
29761

Fi.D338, G338
Mi.363, 366
200 PLN
29762

1942 I wydanie Polskiego Rządu na Emigracji w Londynie, prawidłowo opłacony list polecony do Wembley nadany 31.III w w agencji pokładowej Polskiej Marynarki Wojennej nr.12 na niszczycielu ORP "Burza", znaczki ostemplowane metalowym datownikiem typu II, fioletowy stempelek polecenia, ośmiokątny stempelek cenzury brytyjskiej P.94, a na odwrocie kasownik odbiorczy z 3 kwietnia; rzadki, dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.A, B, C, D338
Mi.360-363
1 000 PLN
29763

1942 I wydanie Polskiego Rządu na Emigracji w Londynie, prawidłowo opłacony list adresowany na statek "Buenos Aires" na skrytkę pocztową w Londynie, nadany 8.VIII w w agencji pokładowej Polskiej Marynarki Wojennej nr.12 na niszczycielu ORP "Burza", znaczki ostemplowane metalowym datownikiem typu II, stempel cenzora okrętowego tzw. nagrobkowy (tombstone censor mark) z dopisaną datą 8.6.42; na froncie okrągła pieczęć "RECEIVED FROM H.M. SHIPS", a na odwrocie dwuwierszowy stempelek tej samej treści; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania - brak skrzydełka koperty służącego do jej zaklejania, niekiedy odrywanego ponieważ na jego wewnętrznej stronie podawano adres nadawcy; gwarancja Schmutz.

Fi.A, C338
Mi.360, 362
600 PLN
29764

1942 AGENCJA MARYNARKI WOJENNEJ NR.15 - NIE WYMIENIANA W ŻADNYM WYKAZIE agencji pocztowych; list nadany 9.III w agencji pokładowej Polskiej Marynarki Wojennej nr.15 ofrankowany serią znaczków I wydania Polskiego Rządu na Emigracji adresowany do Sunbery-on-Thames, stempel cenzora okrętowego tzw. nagrobkowy (tombstone censor mark) z dopisaną datą 9.3.42; według hipotezy Stanisława Bilskiego agencja o tym numerze mogła znajdować się na jednym z trzech ścigaczy artyleryjskich ORP "Chart", ORP "Wilczur" lub ORP "Wyżeł"; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania - brak skrzydełka koperty służącego do jej zaklejania, niekiedy odrywanego ponieważ na jego wewnętrznej stronie podawano adres nadawcy.

Fi.A-H338
Mi.360-367
2 400 PLN
29765

Fi.I-O338
Mi.368-75
50 PLN
29766

1943 II wydanie Polskiego Rządu na Emigracji w Londynie - POLSKA MARYNARKA HANDLOWA, próba znaczka za 10 gr. z pojedynczej matrycy w kolorze brązowym, według projektu A.Horowicza dla wartości 55 groszowej - pierwsza wersja w nowej wartości bez urządzenia sterującego po prawej; do druku przyjęto ostatecznie zgodną z projektem wersję drugą w kolorze zielonym; znaczek rytował E.Dawson - jego podpis na dole po prawej, druk Bradbury Wilkinson & Co.Ltd.; unikalny egzemplarz, w zasadzie nie powinien opuścić drukarni, piękny stan, gwarancja Schmutz.

Fi.J338 P
Mi.369
4 000 PLN
29767

1944 zdobycie Monte Cassino, seria w czworoblokach.

Fi.338P-T
Mi.376-9
650 PLN
29768

Fi.P-T338
Mi.376-79
200 PLN
29769

Fi.338U
Mi.379A
100 PLN
29770

Fi.338U
Mi.379A
120 PLN
29771

Fi.338U
Mi.379A
40 PLN
29772

Fi.338U
Mi.A379
50 PLN
29773

Fi.U338
Mi.A379
200 PLN
29774

1945 IV wydanie Polskiego Rządu na Emigracji w Londynie z dopłatą na rzecz sierot po powstańcach, znaczek na wycinku ostemplowany 3.II, gumowym datownikiem typu III w agencji pokładowej (nr. 25) okrętu podwodnego ORP "Sokół" w pierwszym dniu obiegu.

Fi.U338
Mi.A379
40 PLN
29775

1945 IV wydanie Polskiego Rządu na Emigracji w Londynie, narożnikowy znaczek z dopłatą na rzecz sierot po powstańcach, czysty w pięknym stanie zachowania, sygnowany na odwrocie B.T. w kółku.

Fi.U338
Mi.A379
40 PLN
29776

1945 IV wydanie Polskiego Rządu na Emigracji w Londynie z dopłatą na rzecz sierot po powstańcach, znaczek na kopercie ostemplowany 3.II w agencji pokładowej Polskiej Marynarki Wojennej nr.3 gumowym datownikiem typu III; co ciekawe datownik ten przydzielono agencji na krążowniku ORP "Dragon", który podczas inwazji w Normandii wspierał lądujące wojska ostrzeliwując cele nadbrzeżne, 8.VII.44 został zaatakowany przez niemiecką żywą torpedę i w wyniku odniesionych uszkodzeń 20.VII osadzono go na dnie jako element falochronu sztucznego portu inwazyjnego; po zatopieniu okrętu, według książki G.K.Kay'a i R.Negusa "Polish exile mail in Great Britain 1939-49", datownik agencji przekazano do agencji na bliźniaczym krążowniku ORP "Conrad", który Royal Navy przekazała Polskiej Marynarce Wojennej 14.X.1944; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.U338
Mi.A379
120 PLN
29777

Fi.U338
Mi.A379
60 PLN