Auction 83. Communist Poland 1945-1952

13020

1944 Goznak, znaczek za 25 gr z III walca z błędem "uszkodzona prawa cyfra 2" na poz.30 występującym tylko w końcowej fazie druku, ośmioblok znaczków z poz: 9/10;19/20;29/30;39/40 - frankatura wielokrotna, list polecony do Czerwonego Krzyża w Genewie nadany w urzędzie pocztowym Warszawa 16, który nie posiadał w tym czasie własnych rekwizytów pocztowych, erkę narysowano i wypełniono odręcznie, kopertę przekazano do urzędu Warszawa 4, gdzie znaczki 2.XII skasowano, przesyłka poprzez Turcję i Egipt dotarła do adresata 5.V.45 - po 5 miesiącach !!! tranzytowy datownik Ankara z 26.3.45, zalepka i dwa stempelki cenzury egipskiej; walor w bardzo dobrym stanie zachowania (jeden znaczek uszkodzony); warto porównać oferowany list z listem wystawionym pod nr.35716 z LXXVI aukcji, wysłanym z tego samego urzędu i tego samego dnia, ale wcześniej (por.nr.erki), został on skierowany zupełnie inną drogą pocztową i dotarł do odbiorcy 3 miesiące później!!! gwarancja i opis.

Fi.342 B2
Mi.383a
1 000 PLN
13021

Fi.342 Vbs
Mi.383bUMs
1 600 PLN
13022

1944 Goznak, znaczki rzadkim z drukiem zdwojonym.

Fi.342-3MK
Mi.383-4
500 PLN
13023

1944 Goznak, wydanie obiegowe, seria znaczków ciętych, narożny znaczek za 25 gr., bez gumy, gwarancja Mikulski; krótko cięty znaczek za 50 gr. z pełną oryginalna gumą, sygnowany BMK, gwarancja Łaszkiewicz; (Fi.7000.-) atrakcyjna cena wywoławcza.

Fi.342-43 nz
Mi.383a-84 U
2 000 PLN
13024

Fi.342-541
Mi.383-679
1 880 PLN
13025

1944 Goznak, 50 gr - frankatura wielokrotna, parka pozioma na liście wysłanym 28.1.1945 z Kraśnika do Starachowic, znaczki unieważnione kasownikiem prowizorycznym okupacyjnym z wyciętą nazwą z wyróżnikiem "**" (K265 - wg. klasyfikacji Z.Mąki); na odwrocie stempelek cenzury wojskowej 290; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.343
Mi.384
100 PLN
13026

1944 list polecony z Warszawy do Czerwonego Krzyża w Genewie, prowizoryczny kasownik Warszawy 26, przesyłka dostarczona przez Turcję i Egipt, stemple i zalepki cenzury.

Fi.343
Mi.384
120 PLN
13027

Fi.343
Mi.384
220 PLN
13028

1944 list polecony z Lublina 1.12.44 do Czerwonego Krzyża w Genewie, na odwrocie stempel cenzury wojskowej nr 98 i zalepka i stemple cenzury w Egipcie, stempel tranzytowy z Ankary.

Fi.343
Mi.384
180 PLN
13029

1944 PRZESYŁKA ZAMORSKA - JAŚLISKA KASOWANIE ODRĘCZNE Goznak, 50 gr - frankatura wielokrotna, ekspresowy list polecony wysłany do Nowego Jorku w listopadzie 1944 z miejscowości Jaśliska; urząd uruchomiono tu 1 listopada i nie posiadał on żadnych rekwizytów pocztowych, każdy znaczek kasowano odręcznie wpisując ołówkiem kopiowym nazwę urzędu "Jaśliska", erkę o bardzo niskim numerze 17 sporządzono podobnie - za pomocą pióra i niebieskiej kredki, dopisano nią również "Expres Polecony", co ciekawe taryfa zagraniczna z 16.IX nie przewidywała przesyłek ekspresowych i została ona naliczona według taryfy krajowej - 1 zł; na odwrocie datownik przejściowy Nowego Jorku z 1.VIII.1945 roku i stempelek poczty amerykańskiej "Offered at Address/ At/ Cause of Non-Delivery" informujący o nieudanej próbie doręczenia z tego samego dnia, list dosłano i ostatecznie doręczono 8 sierpnia - wędrował on do adresata 9 miesięcy!!! wśród przesyłek zagranicznych frankowanych znaczkami tego wydania, przytłaczająca większość to listy do Szwajcarii, listy zamorskie są znane w pojedynczych egzemplarzach; niezwykle ciekawy obieg rekompensuje słaby stan zachowania waloru; gwarancja.

Fi.343
Mi.384
400 PLN
13030

Fi.343
Mi.384
80 PLN
13031

Fi.343 B
Mi.384
40 PLN
13032

Fi.344
Mi.386
800 PLN
13033

Fi.344
Mi.386
80 PLN
13034

1944 K.R.N., znaczek z przesuniętym nadrukiem.

Fi.344
Mi.386
30 PLN
13035

Fi.344
Mi.386
50 PLN
13036

Fi.344 B
Mi.386
40 PLN
13037

1944 K.R.N., znaczek za 1 zł./25 gr. z przesuniętym skośnie nadrukiem i błędem na poz.18/68 "mocno uszkodzone cyfra 1 i litera z", gwarancja i opis Krawczyk.

Fi.344 B11
Mi.386
50 PLN
13038

1944 K.R.N., znaczek podstawowy i trzy z błędami nadruku - każdy z dwoma różnymi, skasowane na karcie 21.III w Krakowie; pierwszy - nominał na dole i błąd z poz.11 "uszkodzone dolne cyfry 3 i 9" (Fi.225.-); drugi - brak nominału i błąd z poz.47 "kropka po R ścięta" (Fi.300.-); trzeci - podwójny nadruk i błąd z poz.1/51 "uszkodzone górne cyfry 3, 1 i X" (344 Np B1 Fi.3750.-), w wycenie nie uwzględniono faktu, że wszystkie znaczki kasowane są dwa razy droższe od czystych; sygnatura na odwrocie Kronnenberg, gwarancja pod każdym znaczkiem.

Fi.344 xB7, yB20, Np B1
Mi.386
3 600 PLN
13039

Fi.344-46 No
Mi.386-88
11 000 PLN
13040

Fi.344 B
Mi.386
225 PLN
13041

Fi.344 B5-6, 10-15
Mi.386
900 PLN
13042

1944 R.T.R.P., list polecony z Chwalibogowa 1.4.45 do Wrześni, na odwrocie stempel odbiorczy, gwarancja Wiatrowski.

Fi.346
Mi.388
700 PLN
13043

Fi.346
Mi.388
50 PLN
13044

Fi.346
Mi.388
65 PLN
13045

1944 R.T.R.P., znaczek z przesuniętym nadrukiem, gwarancja i opis Więcław.

Fi.346
Mi.388
55 PLN
13046

1944 R.T.R.P., znaczek z przesuniętym nadrukiem.

Fi.346
Mi.388
70 PLN
13047

1944 R.T.R.P., list polecony z Nowej Wsi koło Wrześni 10.4.45 do Wrześni, na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.346
Mi.388
350 PLN
13048

Fi.346
Mi.388
100 PLN
13049

Fi.346
Mi.388
60 PLN
13050

1944 R.T.R.P., oryginalnie kasowany znaczek za 3 zł./25 gr. z błędami nadruku z końcowej fazy na poz.16/66 "podcięta I w XII i przerwana litera z" gwarancja Krawczyk.

Fi.346 B
Mi.387
60 PLN
13051

Fi.346s
Mi.388
3 600 PLN
13052

1944 R.T.R.P., znaczek z silnie przesuniętym nadrukiem - nominał na dole znaczka, gwarancja.

Fi.346x
Mi.388
120 PLN
13053

1944 R.T.R.P., znaczek za 3 zł./25 gr. z nadrukiem wartości zdecydowanie na dole - góra nadruku z poz.26 i nominał nasunięty z poz.27, dodatkowo na rzadszym znaczku podstawowym z I walca, gwarancja i pełen opis schmutz.

Fi.346
Mi.388
200 PLN
13054

Fi.346x
Mi.388
130 PLN
13055

Fi.346x
Mi.388
120 PLN
13056

Fi.346x
Mi.388
200 PLN
13057

1944-45 Kraków, wydanie przedrukowe na znaczkach GG z Hitlerem, zamówione - lecz niedopuszczone do obiegu przez Ministerstwo Poczt i Telegrafów, czysta seria w pięknym stanie plus dwie drogie odmiany ząbkowane grzebieniowo (Fi.8600.-), wszystkie w bardzo ładnym stanie, gwarancja Mikstein.

Fi.VIII-XXa, XIX-XXb
8 000 PLN
13058

1944 Goznak, znaczek za 25 gr. w kolorze brązowoczerwonym - druk typograficzny, bez perforacji pionowej pomiędzy znaczkiem, a listwą ochronną na bocznym marginesie; znacznie rzadszy od znaczków bez perforacji poziomej i drukowanych rotograwiurowo znaczków ciętych, gwarancja i opis "brak ząbkowania z lewej strony" Schmutz.

Fi.Vc MK1
Mi.383b
3 000 PLN
13059

1944-5 fałszerstwa znaczków pocztowych Polski Ludowej autorstwa M.Perzyńskiego i J.Kapkowskiego.

50 PLN